Викрадення Чауса: в Молдові нардепи вимагають відставки голови спецслужби та ноту протесту Україні
Кілька депутатів парламенту Молдови запропонували відправити у відставку главу Служби інформації і безпеки (СІБ) Олександра Єсауленко за те, що він не запобіг викрадення українського судді Миколи Чауса
Про це пише NewsMaker.
Група депутатів парламенту Молдови запропонували відправити у відставку главу Служби інформації і безпеки (СІБ) Олександра Єсауленко за те, що він не запобіг викрадення українського судді Миколи Чауса. Також депутати запропонували передати ноту протесту Україні з приводу дій посла України в Молдові. Це заявив глава парламентської комісії з розслідування зникнення Чауса - депутат та лідер партії "Достоїнство і правда" Василь Нестасе.
На брифінгу 17 червня Нестасе повідомив, що попередній звіт парламентської комісії вже готовий. Також він зазначив, що комісія хоче представити результати своєї роботи на пленарному засіданні парламенту. Він зазначив, що готовий представити цей звіт, в тому числі, перед депутатами парламенту наступного скликання.
Також Василь Нестасе розповів, що члени комісії запропонували міністерству закордонних справ та європейської інтеграції передати ноту протесту Україні в зв'язку з діями посла України в Молдові Марка Шевченка. Окрему ноту протесту депутати пропонують підготувати в зв'язку з діями військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка.
Читайте також: У 2008 році Ситника вивозили в ліс і вимагали гроші, а потім мене почали переслідувати, - Чаус записав нове відео
Молдавські журналісти наголошують, що у доповідній записці до Києва посла України Марка Шевченка йдеться, що в квітні молдавські правоохоронці просили зняти дипломатичний імунітет зі Сметанюка і обшукати його автомобіль. Крім того, за словами Нестасе, ноту протесту необхідно відправити через те, що Україна "уникає участі" в міжнародному розслідуванні викрадення Чауса.
Нестасе додав, що члени комісії вимагають відставки глави молдавської спецслужби через те, що вона не запобігла викраденню екссудді-втікача. Також у відставку запропонували відправити главу управління по боротьбі зі шпигунством. Депутат підкреслив, що сам виступав проти такого рішення, проте на цьому наполягли інші члени комісії.
Депутат зазначив, що члени комісії вважають випадок Чауса "нападом на безпеку Молдови".
"Зухвале, грубе вторгнення українських спецслужб на територію Молдови не можна сприймати толерантно і приймати", - сказав Нестасе.
Він підкреслив, що за цією справою необхідно стежити і далі. В тому числі, продовжити роботу комісії в парламенті наступного скликання.
Також Нестасе розповів, що кілька днів тому всі члени комісії отримали внутрішні документи СІБ, в яких йдеться про те, що в спецслужбі почали внутрішнє розслідування того, чи допомагав хтось із співробітників у викраденні Миколи Чауса. Нестасе зазначив, що відправив в СІБ офіційний запит в якому попросив підтвердити справжність документів.
Завершуючи брифінг, Нестасе зазначив, що депутати будуть наполягати на тому, щоб документи, пов'язані з викраденням Чауса, розсекретили.
- На початку 2017-го, коли українські слідчі звернулися до молдовських колег з проханням видати їм екссуддю, останній попросив там політичного притулку, проте йому відмовили. Чаус вирішив оскаржити це рішення в суді. Суд першої та апеляційної інстанцій відмовили Чаусу. Але наразі справу розглядає касаційний суд Молдови. Вирішення цього питання може розблокувати процес екстрадиції екссудді в Україну.
- Зауважимо, що в жовтні 2017 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила Чауса від посади, а в листопаді того ж року - звільнила. Після повернення в Україну йому може загрожувати позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
- На початку квітня цього року Миколу Чауса викрали в Молдові і вивезли на територію України. Як з’ясувало "Слідство.Інфо" спільно з колегами з RISE Moldova, до цієї спецоперації можуть бути причетні українські розвідники та силовики. Досі про його місце перебування нічого не відомо.
- Фігурант викрадення екссудді, який має стосунок до ГУР Міноборони, використовував в Кишиневі орендоване авто з GPS-трекером. Саме завдяки цьому правоохоронці встановили його маршрут руху містом.
- Молдавська сторона стверджує, що Україна ігнорує їх запити по розслідуванню викрадення судді-втікача Миколи Чауса.
- Актуальне
- Важливе