Інтерв’ю

Шансів на мир з Росією немає, - польський депутат Павел Коваль

Марія Гурська
20 грудня, 2024 п'ятниця
17:10

Зустріч у Львові: про що говорили у кулуарах Дональд Туск і Володимир Зеленський? Миротворці в Україні: чи можливе розміщення європейських військових на лінії розмежування між контрольованою територією України та тимчасово окупованими землями? Інавгурація Трампа: чого очікувати від нового президента США? Про все і не тільки в ексклюзивному інтерв’ю з головою Комітету у закордонних справах Сейму Польщі Павелом Ковалем

Зміст

Про це в ексклюзивному інтерв’ю з головою Комітету у закордонних справах Сейму Польщі Павелом Ковалем, яке публікує sestry.eu.

Понад 55% поляків вважають, що війну потрібно припинити, навіть якщо це означатиме територіальні поступки чи навіть обмеження незалежності України. Це — результати останнього опитування CBOS (Центр вивчення громадської думки, — авт.). І це на 16% більше, ніж було у вересні. Чому кількість громадян Польщі, які дотримуються такої думки, зростає?

Коли людей запитують, чи хочуть вони миру, відповідь, звісно, позитивна. І в цьому немає нічого надзвичайного. Люди втомилися від війни, вони не хочуть її. Проте важливо розрізняти мир і припинення вогню, не плутати слово "мир" з капітуляцією, розуміти, що те, що сьогодні коїться в Україні, завтра може статися з Польщею. Незначна для когось поступка і, не дай Боже, підтверджена міжнародним правом зміна кордонів України може стати передвісником такого ж майбутнього для Польщі. Немає жодних ілюзій. Висновок для мене лише один: потрібно вести більше роз'яснювальної роботи на цю тему — і з журналістами, і з лідерами думок, і з політиками. 

Маємо інформувати, що жодне припинення вогню чи перемир’я не має бути юридичним визнанням нових кордонів. І тут є простір для роботи

Якщо говорити серйозно, ця розмова повинна звучати так: "Що означає мир сьогодні? І чи є шанс на мир?". На мою думку, шансів на мир немає. Може бути шанс на якесь припинення вогню та перемир’я. Але чи гарне це рішення? Це залежить від умов, за яких це може статись. Наприклад, чи будуть збережені санкції проти Росії? Бо у випадку їхнього скасування ми не тільки дамо росіянам відпочити, а й посприяємо їхньому економічному розвиткові.

У який спосіб буде визнаватися зміна кордону? Жодна західна країна не визнає змін кордонів, та можуть бути перехідні періоди або періоди, коли Україна функціонуватиме в умовах часткової окупації. Коли до цього додаються гарантії безпеки, то, здається, такий перехідний період може бути прийнятним, але лише за умов гарантій безпеки для решти країни.

Я не представляю жодної офіційної позиції польського уряду, це моя приватна думка. У цій дискусії ми повинні запитувати, на яких умовах це вигідно українцям. Адже головним фактором тут є суспільство, яке пролило стільки крові. Без нього неможливо говорити про Україну. І я не говорю про політиків. Вони безперечно важливі, бо представляють суспільство під час війни. Я маю на увазі суспільство, яке має схвалити те чи інше рішення українського уряду.  В Європі небагато суспільств, які мають настільки розвинений рівень дискусії. Українському суспільству не просто сказати, що потрібно робити так, а не інакше. Саме тому — нічого про Україну без українців.

Але позиція польського уряду також цікава, особливо на тлі розмов про можливість присутності певного контингенту миротворчих сил, озвучену, зокрема, президентом Франції Емманюелем Макроном. Ідеться про близько 40 тисяч військових з ЄС. Видання Rzeczpospolita писало, що це може бути близько п’яти бригад, командування частиною з яких могла б взяти на себе Польща. 12 грудня у Варшаві Макрон зустрівся з прем’єр-міністром Туском, і польський прем'єр заявив, що Польща не посилатиме військових в Україну. Водночас російська пропаганда розкручує тезу про те, що активне будівництво Польщею проєкту "Східний щит" є спробою ізолюватися від українських проблем. Як ви це прокоментуєте?

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск 17 грудня у Львові чітко висловився щодо цього. Сьогодні ми не фокусуємо увагу на цьому. Якщо ми хочемо серйозно говорити про майбутнє, цю розмову не можна починати з того, якою буде ситуація після якогось припинення вогню і перемир'я, а потрібно говорити про те, що цьому передуватиме.

Сьогодні ситуація в Україні в стратегічному сенсі дуже складна — і це не є секретом. Росіяни дуже тиснуть і хочуть отримати якомога швидше і більше землі в очікуванні початку розмов про припинення вогню. Важливо не плутати це з миром, бо мирного договору зараз, мабуть, не буде — ніхто не готовий визнати російські територіальні претензії. Але тим часом росіяни підходять все ближче і ближче, щоб захопити якомога більше територій. 

У цьому і полягає стратегічне безумство надмірних дискусій про те, що буде потім. Потрібно думати про те, що робити зараз, щоб позиція України на початкових переговорах була адекватною українському героїзму та бойовому внеску України в останні роки. Щоб не вийшло, що всі допомагали — передусім Польща — а потім раптом протягом двох вирішальних місяців замість того, щоб зосередитися на ще більшій допомозі, всі почали обговорювати, що буде після припинення вогню. Ще буде час це обговорити.

Якою була головна мета візиту прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска до Львова? Його пресконференція з Володимиром Зеленським була дуже емоційною, сповненою слів підтримки з обох боків, заяв про взаємодопомогу, але головна частина дискусії лишилася за кадром. Про що йшла мова?

Основною частиною візиту були переговори віч-на-віч, і те, що ми можемо оцінити і я маю право коментувати — військова допомога, переконання, що це —  стратегічно важливий момент для Заходу. Справи пам’яті для Дональда Туска як для прем’єр-міністра Польщі були дуже важливими. Він пішов вклонитися львівським Орлятам, Січовим стрільцям, а також відвідав маленьке кладовище поруч, де лежать герої нинішньої війни. Він заявив про підтримку європейських пам’яток Львова, зокрема, біля розбомбленої росіянами кам’яниці Геллера, одного з видатних діячів театру зламу ХІХ-ХХ століть. Також були й менші, але дуже важливі акценти. Але ключовим, на мою думку, було повідомлення про подальшу військову підтримку.

Ключові слова Туска одразу ж підхопили українські ЗМІ. Польський прем’єр закликав припинити спекуляції щодо можливої поразки України, бо це — брехня. Україна успішно захищається від російського нападу, "всупереч деяким негідникам". "Маємо зробити все для справедливого миру", — наголосив Туск. Що потрібно робити для миру зараз?

Росія атакує світ не тільки ракетами, а й пропагандою. Вона потрапляє в ціль — в лідерів думок. Дональд Туск бореться за елементарну правду про цю війну. Росіяни не захопили Київ, не змінили владу в Україні. Нам важливо пам’ятати, що значною мірою так сталося, бо Польща і Велика Британія першими підтримали Україну, а вже потім приєдналися інші. Туск у Львові людською мовою пояснив одну важливу істину: якщо хтось давав багато в перші місяці та роки, то сьогодні він не завжди може віддати все. 

Польща також є прифронтовою країною, вона в іншій ситуації, ніж Іспанія чи Португалія

Полякам справді боляче, що хтось у ці дні каже: "А Німеччина зараз дає більше". Ну, зараз це легко. Важко було ризикувати, коли ніхто не знав, що буде за тиждень або за місяць після початку війни. 

Пам'ятаємо, цінуємо, а що тепер? Що ми можемо і повинні робити разом для перемоги?

Я не приховую, що слухав розмову Туска і Зеленського про військові питання, але озвучити усього не можу. Про ці речі не говорять публічно. Зараз найважливіше враховувати варіант, що почнуться якісь переговори — розмови про припинення гарячої фази війни, і, можливо, про якийсь перехідний період. Важливі гарантії безпеки. На мою думку, єдині серйозні гарантії безпеки — це НАТО і відкриття дверей в Північноатлантичний альянс. Україна мала вже Мінські домовленості, які фактично були своєрідною гарантією безпеки, а також Будапештський меморандум 1994 року. 

Польща також відчувала на собі неефективність таких політичних і навіть юридичних зобов’язань у підтримці в 1939 році. Країни нашої частини Європи знають, що означають фіктивні чи несерйозні гарантії безпеки. Тож, якщо буде припинення вогню, потрібно відповісти на питання: які гарантії безпеки для України? Як на мене — тільки НАТО, інших немає.

Що ви думаєте про реалістичність ідеї європейських миротворчих сил? 

Cьогодні не час для цієї розмови. Сьогодні маємо говорити про те, як зміцнити Україну в найближчі три-чотири місяці, коли відбуватимуться переговори, а потім — як забезпечувати новий тимчасовий порядок, коли всі чекатимуть, поки Путін піде. Треба враховувати й інший варіант — що переговори проваляться і війна триватиме. Я щойно повернувся з Вашингтона. Не всі у республіканській спільноті цілковито впевнені, що домовленості з Путіним будуть досягнуті. Буде спроба. Чи вдасться вона? Невідомо.

А ще в Росії ситуація може змінитися буквально за одну ніч, як це часто траплялося в історії. У будь-якому випадку до цього треба бути готовим

Які настрої панують серед політичних еліт напередодні січневої інавгурації нового американського президента Дональда Трампа? 

Безумовно, мандат республіканців, мандат президента Трампа дуже сильний, йому буде багато, що сказати. 

Його слід розуміти як правителя, який не вдається в подробиці, має загальні відчуття, значною мірою керується політичною інтуїцією — і цю методологію слід приймати в розмові з ним. Що мене вразило під час дипломатичної поїздки у Вашингтон в грудні, так це великий масштаб варіативності рішень — в залежності від того, які політичні кола будуть важливішими в Республіканській партії. Республіканська партія — це не єдина група. Це дуже широкий спектр різних постатей. Навіть всередині тієї частини, яка називається MAGA ("Зробимо Америку величною знову", — авт.), також є різні середовища, і я намагався поговорити з різними людьми і побудувати загальну картину. 

На жаль, ця загальна картина така, що нічого невідомо напевно. Можуть бути і досить хороші сценарії з точки зору ведення війни

Новий президент не може дозволити собі підняти білий прапор для Путіна. Він внесе певні пропозиції. Його представники шукатимуть вихід. Генерал Келлог, який бере участь у цих переговорах, є дуже досвідченим військовим і політиком. Це не та людина, яка робитиме якісь випадкові рухи. Дедалі більше людей у ​​республіканському середовищі розуміють, що це не війна десь на кордонах Атлантичного альянсу, а що вона пов’язана з питаннями Китаю, Тайваню тощо. Тому є багато тем і аспектів, які є фоновими, і ми не знаємо, в якому напрямку все піде. Треба просто стежити за ситуацією в США. Але практикувати хорошу політику також означає бути готовим до різних сценаріїв. Тому має бути сценарій, що почнуться якісь переговори, але також має бути сценарій, що Путін не прийме ідею нової адміністрації, і тоді, можливо, Україна отримає більше підтримки, ніж мала досі. Я не знаю, чи цей сценарій найбільш імовірний. Можливо, ні, але я б теж серйозно про це задумувався.

Українці та й поляки, напевно, стурбовані словами Дональда Трампа, який назвав помилкою дозвіл Україні бити углиб Росії американською зброєю. Як ви це оцінюєте в контексті всіх цих багатосценарних можливостей?

Напевно, всі розуміють, що чинна адміністрація вже не є повністю ефективною. Вона може ухвалювати деякі рішення, які Дональд Трамп не хотів би ухвалювати. І все ж, я впевнений, що існує обмін інформацією та планами між кожною нинішньою та майбутньою адміністраціями, є певна координація, навіть якщо публічно та політично це критикуються. У цьому контексті я й читаю всі заяви цього періоду. Важливі чіткі заяви представників американської адміністрації про те, що всі кошти, виділені на озброєння України, будуть використані та витрачені за цільовим призначенням до кінця терміну повноважень президента Байдена.

Чи може зараз польська та українська дипломатія якось вплинути на формулювання майбутнього бачення так званого мирного плану команди Трампа?

Звісно, трохи може. Ми повинні робити це по-американськи, тому що це відбувається в Америці. Більше активності, аналітичних центрів, робота в лідерських середовищах у Вашингтоні, трохи в Нью-Йорку, вплив на важливі з точки зору Дональда Трампа кола, демонстрація аргументів. Повторення простих політичних істин в Америці, яка є супердемократичною, працює дуже добре, тому що люди чутливі до цього, вони не люблять балаканини, їм подобаються конкретні речі.

Я щоразу кажу і пояснюю: дивіться, який небезпечний ревізіонізм. Кожна війна починається з ревізіонізму. Не можна підписуватись під російською агресією

На вашу думку і згідно з вашим політичним чуттям, чи лишаються відкритими двері для швидкого вступу України в НАТО?

У цьому і полягає політика — починати з того, що декому здається неможливим. В якийсь момент хтось каже це вперше. Така людина зазвичай говорить: "Ну, у мене лише є така ідея…", — і досліджує. Цей етап у нас вже позаду. Зараз період, коли практично всі питають, коли це станеться і за яких умов. 

За даними військових аналітиків, українська армія вже втратила приблизно 50% контрольованої території на Курщині. Чи був виправданим, на вашу думку, героїчний вчинок українських воїнів, здійснений для надання мужності європейським та американським політикам у їхніх рішеннях оборони України?

Події на Курщині — це показова демонстрація боєздатності українців. Вони допомогли воювати в інших місцях, і тому це не марна жертва. Більш того, частина Курської області все ще перебуває під контролем українців і все ще зв’язує руки частині російських військ, які, у свою чергу, змушені були піти на певні кроки та залучити північнокорейських військових. Все вишикувалося в якийсь ланцюжок. Я б не йшов в напрямку критичного оцінювання цієї ініціативи. 

Цього тижня українські військові й Президент оприлюднили дані, які підтверджують участь корейських військових безпосередньо у війні на території України. Що змінює для світу факт участі третьої країни у російсько-українській війні? 

Я вважаю очевидним, що цю війну веде не лише Росія, а й країни з осі зла, до якої стовідсотково входять Білорусь та Іран, а також Північна Корея.

Цього тижня відбулося засідання Європейської ради за участю президента України Володимира Зеленського й останнє за головування Угорщини в Раді ЄС. Тема номер один — підтримка України. Як ситуація виглядає наприкінці року, перед Різдвом? 

Очікуємо на польське головування наступного року. Наша задача — додати енергійності процесу євроінтеграції України. Це обов'язково відбудеться під час польського головування. Схоже, що Україна буде готова відкрити переговори хоча б у першому кластері, говорячи термінологією перемовин, а може й у двох. Над цим потрібно працювати, адже це цілком об’єктивні процеси. Це роблять експерти, тут немає політики, але якщо українська сторона демонструє високий рівень підготовки, то це працює краще і рішення ухвалюються. Я думаю, що польське головування прискорить євроінтеграційний процес України. І на цьому також наголосив 17 грудня у Львові прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.27
    Купівля 41.27
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 44.97
    Продаж 45.72
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
18 березня
15:56
Данія
Понад 90% данської підтримки України стосується оборонної техніки, - посол Міккельсен
15:43
полонені окупанти
Нацгвардійці на одному з найгарячіших напрямків узяли в полон п'ятьох окупантів
15:39
Трамп і Стармер
Україна має бути в "найсильнішій позиції": Стармер провів телефонну розмову з Трампом напередодні дзвінка президента США з Путіним
15:39
Ексклюзив
Лауреатка Шевченківської премії Жанна Кадирова пожертвувала два твори мистецтва на підтримку дітей, повернутих з депортації з РФ
15:28
нафтопереробний завод у місті Мерефі
Російська армія дронами знищила нафтопереробний завод на Харківщині
15:25
Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте заявив, що "повністю вірить" у здатність Трампа укласти мирну угоду щодо України
15:25
Ваучер на здобуття нового фаху: у Мінекономіки розповіли про найпопулярніші серед українців професії
15:25
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Хоче асоціюватися виключно з перемогами": експерт-міжнародник Краєв пояснив, чому Трамп не брав участь у перемовинах в Саудівській Араві
15:10
Польща кордон
Польща фіксує збільшення кількості нелегальних мігрантів і напади на патрулі на кордоні з Білоруссю
14:52
Ілон Маск
Представник Путіна Дмітрієв заявив про плани перемовин з Маском щодо співпраці в космосі
14:44
Ураження струмом
У київській лікарні помер 12-річний хлопець, якого уразило струмом на даху електрички
14:42
Оновлено
Пропозицію Чехії щодо купівлі "Радіо Свобода" підтримали 7 країн ЄС
14:36
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:19
ЗСУ
Військові до 24 років зможуть здобувати вищу освіту під час проходження служби
14:16
Village Roadshow Entertainment
Кінокомпанія, яка спродюсувала "Матрицю" та "Джокера", оголосила про банкрутство
14:08
OPINION
блог Олеся Яхно
Чим Трампові та Путіну заважала Європа?
14:01
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
В Україні за 2 роки бюджет на сферу освіти і науки зріс на 35%, - Шмигаль
13:49
на фото: супутник ALOS-3
Україна і сім країн ЄС поскаржилися в ООН на втручання Росії у роботу супутників
13:14
В Індії за участі Сибіги офіційно інавгурували українське генконсульство в Мумбаї
13:13
Суддя ОАСК Павло Вовк
Вища рада правосуддя звільнила суддю Павла Вовка за дисциплінарний проступок
13:10
Наводив ракети на радіолокаційні станції ЗСУ: на Черкащині затримали агента ФСБ
12:47
наземний роботизований комплекс "Лють"
До експлуатації в ЗСУ допустили наземний роботизований комплекс "Лють"
12:44
прапор України
Опитування КМІС: 32% респондентів розчаровані чинною владою
12:44
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами": в Києві уламки впали на території школи, в трьох регіонах пошкоджено інфраструктурні об'єкти
12:42
Ексклюзив
путін трамп
Є дві версії того, про що можуть домовитися Трамп і Путін, - експерт-міжнародник Несвітайлов
12:35
Оновлено
мітинг проти повернення на посаду Андрія Білоуса
У Києві активісти вийшли на мітинг проти повернення на посаду директора Молодого театру Андрія Білоуса
12:35
громадський транспорт
У Києві з 21 березня громадський транспорт відновлює рух під час повітряних тривог
12:28
Ілюстративне фото
У застосунку "Армія+" опрацювали 310 тис. рапортів
12:25
Федір Веніславський
Зеленський і командувачі ЗСУ мають "бойовий імунітет": Веніславський про ситуацію на Курщині
12:10
Оновлено
Володимир Зеленський, Дональд Трамп
"Нам потрібно було змусити Україну вчинити правильно": Трамп прокоментував суперечку із Зеленським в Овальному кабінеті (ВИПРАВЛЕНО)
12:09
Огляд
світ, міжнародний огляд
Трамп говоритиме з Путіним про те, що втратить Україна, українські війська знову відступають на Курщині. Акценти світових ЗМІ 18 березня
12:02
OPINION
Чи повторить Трамп бесіду в Овальному кабінеті з Путіним
11:58
погода, опади, дощь
Наталка Діденко розповіла, де в Україні 19 березня буде холодно та де ймовірні опади
11:55
Крим - це Україна
"Крим - це Україна": у річницю анексії на півострові відбулися акції спротиву партизанів
11:55
електроенергія
Енергетики повернули світло для понад 100 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 18 березня
11:46
Оновлено
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
У Білому домі й у Кремлі прокоментували заплановану розмову Трампа з Путіним
11:38
фейк
Українська розвідка попередила про збільшення кількості спецпідрозділів ІПСО у військах РФ
11:27
Українські війська відводять з невигідних позицій на одній з ділянок фронту на Донеччині, - Наєв
11:27
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог намагається відкусити будь-які ділянки нашої території: Згурець про Запорізький напрямок
11:26
Дональд Трамп
Трамп позбавив дітей Байдена держохорони
Більше новин