"Сина не було ні серед живих, ані серед мертвих": як МІПЛ розслідує воєнні злочини РФ
В Україні за підтримки ЄС і фонду "Відродження" працює Медійна ініціатива за права людини, яка зокрема фіксує воєнні злочини РФ і допомагає рідним в адвокації
Тетяна Попович звернулася до медійної команди після тривалих спроб відшукати зниклого сина. Навесні 2022 року, коли росіяни намагалися окупувати Київщину, Владислав намагався виїхати з Бучі. На той час йому було лише 29 років. Від перших днів березня зв'язок із ним зник. Мама молодика дізналася, що в його машину стріляли й сина поранено.
Фото: скріншот
"Я знайшла чоловіка, який мені повідомив, що машина була розстріляна 2 березня 2022 року. А 3 березня вранці він (чоловік, - ред.) вийшов господарювати біля будинку і почув, що хтось кличе на допомогу. Мій син лежав, стікаючи кров'ю на мерзлій землі, цілу ніч, виходить. Коли він (очевидець, - ред.) повернувся з бинтами, мого сина вже не знайшов", – розповіла журналістам Тетяна Попович.
Фото: скріншот
Щойно ЗСУ звільнили Київську область, розпочалися ексгумації братських могил. Зокрема у Бучі виявили понад тисячу тіл невинно вбитих.
"У нас були ексгумації, мого сина не було ні серед живих, ані серед мертвих. Потім знаходили поодинокі поховання по полях, були один, два, шість осіб закопані, і ти весь час молишся, щоб серед них не було твого сина", – поділилася мама зниклого молодика.
Далі однієї з ночей жінці зателефонував звільнений військовополонений і розповів, що разом із її сином перебував у СІЗО в Курську. Згодом Владислав і сам написав мамі листа з російського полону. Тоді Тетяна Попович вирішила звернутися по допомогу до Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ).
Медійна ініціатива за права людини – це команда, яка з 2016 року розслідує порушення прав людини, фіксує воєнні злочини та допомагає рідним в адвокації.
"Спочатку основний наш фокус був на журналістських розслідуваннях і висвітленні порушень прав людини у зв'язку з війною. Але з часом той масив інформації, якою ми володіли, наш особистий соціальний капітал, який ми мали, призвів до того, що ми почали додавати й інші напрями, зокрема документування воєнних злочинів, аналітику. Ми дуже багато уваги приділяємо адвокації, як на національному рівні, так і на міжнародному, тобто просування якихось проблемних питань, розв'язання питань з урядами", - розповіла голова МІПЛ Ольга Решетилова.
МІПЛ займається військовополоненими, насильницькими зникненнями, дослідженням квазіправових систем та моніторингом судових процесів. І чи не найважливіше, Медійна ініціатива допомагає рідним полонених виходити на міжнародні майданчики, підсилює їхні голоси на світовій арені правозахисту.
Ольга Решетилова зазначила, що вірить у силу міжнародного права, а тому очолювана нею організація документує та інформує про те, що відбувається.
Фото: скріншот
Водночас Медійна ініціатива за права людина комунікує з українським суспільством про складні питання правозахисту, пояснює та показує, як працює міжнародне право та що ми можемо зробити для того, щоб усі винні отримали покарання.
"Правозахисні теми завжди важко комунікувати з суспільством, тим паче коли суспільство перебуває у стані війни й настрої в суспільстві радикалізуються. Усім хочеться швидких рішень, усім хочеться судів Лінча, око за око, а правозахист стоїть трохи на інших позиціях", - зауважила Ольга Решетилова.
МІПЛ працює зокрема і завдяки підтримці Європейського Союзу та фонду "Відродження". Адже незалежні медіа – це підґрунтя демократії та впровадження реформ, а також гучний рупор і закордоном, який розвінчує міфи російської пропаганди та показує світу, що відбувається в Україні насправді.
- Актуальне
- Важливе