Як катастрофа російського літака в Білорусі довела неправоту Макрона

29 травня, 2021 субота
12:08

Санкції проти країни-агресора ефективні, коли світові лідери послідовні

Зміст

Останні події в сусідній країні, пов’язані з повітряним піратством Лукашенка, відтіснили інформацію про авіакатастрофу, що сталась в Білорусі за чотири дні до інциденту з бортом компанії Ryanair. Але яка – заздалегідь і чітко – дала вичерпну відповідь президенту Франції Емманюелю Макрону, котрий озвучив тезу (цілком собі загальноєвропейську), буцімто посилення санкцій проти Росії “більше не є ефективною політикою”.

Тож повернімось у 19-е травня, коли в білоруських Барановичах впав військовий Як-130 виробництва Росії. Учбово-бойовий літак (УБЛ) розбився в межах міста, обидва пілоти, хоч і катапультувались, загинули. 

Пропагандою Москви Як-130 позиціонується як “перший повністю новий літак, побудований в Росії після розпаду СРСР”. Правда, тендер на новий УБЛ оголошено ще в СРСР, а його розробка почалась в 1991-му. Проте через брак фінансування Дослідно-конструкторського бюро (ДКБ) ім. Яковлєва проект так і лишався на папері, аж поки в 1993-му не було підписано контракт з італійською аерокосмічною компанію Alenia Aermacchi. 

Італійці влили гроші й саме завдяки їм перший зразок Як-130 вже 25 квітня 1996 року піднявся в небо. У 1999-у сторони розсобачились. Чому - росіяни в рот керосину набрали, італійці ж кажуть: “Через відсутність фінансової участі партнерів”. Відтак зрозумілим є часовий провал у 14 (!) років між першим польотом нового УБЛ і здачею його КБ Яковлєва в експлуатацію.

До Італії ми ще повернемось, але спершу слід згадати Україну, оскільки літає Як-130 саме на українських двигунах. Точніше – репліках “Made in Russia”. Розробка турбореактивного АІ-222 почалась на Запорізькому машинобудівному КБ “Прогрес” ім. О. Г. Івченка ще в 1999 році – якраз після оголошення в СРСР тендеру на новий УБЛ. І вже 30 квітня 2004-го осиротілий після виходу з проекту італійців Як-130, що так і не дочекався серійного виробництва, вперше злетів з двома двигунами АІ-222-25, випуск яких налагодило запорізьке АТ “Мотор Січ”. Паралельно - і Московське машинобудівне виробниче підприємство “Салют”. Переважно з комплектуючих, отримуваних від “Мотор Січі” та “Прогресу”.

Після нападу Росії на Україну в 2014-му й впровадження Києвом санкцій проти країни-агресора, співпраця з “Салютом” припинилась (мовою агресора це названо “разривом проізводствєнной каапераціі”). І вже в квітні 2015-го московський завод оголосив про освоєння повного циклу виробництва АІ-222-25, тобто, якщо називати речі своїми іменами, він став  клепати піратські (неліцензійні) копії і ставити їх на Як-130. Причому “піратські” - в буквальному сенсі: як повідомляв прес-центр АТО в серпні 2014-го, вантажівки “путінського гумконвою” в ОРДЛО вивезли до Росії обладнання, викрадене з філіалу”«Мотор Січі” у Cніжному. 

Сніжнянський машинобудівний завод ж бо випускав диски компресорів, лопатки компресорів і турбін, комплектуючі до двигунів гелікоптерів, причому, значна частина асортименту виготовлялась виключно в Україні. (На цьому тлі яким мерзенним тваринним цинізмом виглядає рішення “Гагарінського суду Москви”, що недавно, 4 травня 2021-го, засудив до трьох років колонії нашого співвітчизника Сергія Лівенцова, інкримінувавши йому “спробу контрабанди 32-х лопаток турбіни авіадвигуна”! До речі, українець, що вже відсидів 1,5 року у московському СІЗО, свою провину не визнав, назвавши “справу” провокацією ФСБ).

Тож, повторюємо, Як-130 до ВКС країни-агресора з двигунами країни-пірата почав надходити з 2010-го, а згодом – на експорт союзникам РФ. Результат відомий. З 26 червня 2006-го (перша катастрофа ще до виходу в серію) по 19 травня 2021-го (Барановичі) розбилося дев’ять Як-130. За винятком двох експортних, що купили ВПС Бангладеш і умудрились зіткнути їх у повітрі 27 грудня 2017 року, всі решта упали через стовідсоткову несправність техніки. На такі “дрібниці”, як, скажімо, відмова передньої стойки шасі, що сталась одночасно, в один день, 21 червня 2017-го, на авіабазах в Борисоглібську й Армавірі, - можна й уваги не звертати.

Отут саме час згадати італійців. Які хоч і виплатили ДКБ Яковлєва $77 млн. за  конструкторську і техдокументацію на планер Як-130, але: а) попередньо уклали договір про розмежування ринків, залишивши Кремлю “дєржави СНҐ” і країни – “попандопули” РФ на ринку озброєнь; б) зробили на базі цього планера свій УБЛ Aermacchi M-346 Master з модифікаціями від суто учбового до суто бойового; в) з лихвою відбили затрачені $77 млн. й непогано заробляють далі.

Бо M-346 за рахунок двигунів американської Honeywell, використання композитних матеріалів й титану, передової авіоніки тощо вийшов легшим на 700 кг, швидшим мінімум на 100 км/год. (він може розвивати надзвукову, до якої Як-130 – як до Місяця раком з підскоком), з вищою на 1000 м практичною стелею при збереженні аналогічних вантажопідйомності й радіусу дії.

Тож якщо РФ “впарила” Як-130 Алжиру, Бангладеш, Білорусі, Лаосу, М’янмі, то M-346 Master використовується ВПС Італії, Ізраїлю, Сінгапуру та Польщі. В січні поточного року міністри оборони Ізраїлю і Греції заявили про план широкомасштабної угоди на суму $1,68 млрд., яка передбачає закупівлю 10 M-346, а також створення льотної школи для ВПС Греції. ВПС Нігерії замовили 24 M-346FA (виключно бойовий винищувач-штурмовик). Ба, від продукції РФ відмовляються навіть “дєржави СНҐ”. 

“Активна система безпеки польоту запобігає помилкам курсантів. Автоматична система виведення з штопора врятує екіпаж і літак в найскладнішій ситуації, продубльована чотири рази цифрова електродистанційна система управління надійно парирує будь-які відмови, а бортова автоматизована система контролю своєчасно виявить несправності", - так рекламує Як-130 журнал ВПК РФ “Бастіон”

Але що вже казати про салаг-курсантів, коли в Барановичах загинули майор, військовий льотчик першого класу, підготовлений до виконання бойових завдань вдень і вночі у всіх метеорологічних умовах, а також лейтенант, що закінчив авіаційний факультет Військової академії Білорусі. 15 квітня 2014-го екіпаж аварійного Як-130 з Борисоглібської філії військового навчально-наукового центру ВКС РФ катапультувався, зазнав важких травм, від яких загинув пілот-інструктор, підполковник.

Тож зрозуміло, чому ВПС Туркменії придбали 4 Aermacchi M-346FA й 2 M-346DR/FT (винищувачі-тренажери). А президент Азербайджану оголосив, що Баку також закупить Aermacchi. Орієнтовна кількість від 10 до 25 одиниць. Як писали італійські джерела, “азербайджанське військове керівництво сперш розглядало Як-130 в якості навчально-тренувального літака, але, незважаючи на вищу ціну, вибрало М-346 через його меншу вагу, більшу маневреність, а також через проблеми з виробництвом двигунів для Як-130” (виділено мною – Авт.).

І аж отут ми отримуємо відповідь на запитання, яким боком Як-130 до заяви Макрона про даремність посилення санкцій проти країни-агресора. Як бачите, Емманюеле Жан-Мішелевичу, жодна добра справа не пропадає, як-от теща під льодом: після санкцій Києва Москва кулібінить українські двигуни самотужки, угвинчує літаки у землю й несе збитки – матеріальній й репутаційні. 

Франція в рамках санкцій відмовилась постачати тепловізорне оснащення  для розпіареного танка Т-14 “Армата”? Ніби некритично, це ж не двигун, не гармата. Та й лівші РФ врешті-решт злампічили ті девайси у “Швабе” - холдингу з виробництва оптики держкорпорації “Ростєх”. Але. Роспропаганда називала “Армату” не інакше, як танком “для війн нового покоління” (аякже, “хотят лі русскіє войни”). І ось свіжа новина: виробник “Армат” - нижньотагільський “Уралвагонзавод” обрізав витрати на оплату праці на 22% або на 2,5 млрд. руб., скоротив чисельність робітників й почав переводити кваліфікованих спеців на посади малярів і двірників через проблеми із завантаженням виробництва

У 2015-у директор “Уралвагонзавода” Олег Сієнко заявив, що підприємство отримало замовлення на 2300 Т-14 до 2020 року. Так от, щоб ви не сумнівались, Емманюеле Жан-Мішелевичу, у тому, що донині склепано лишень плюс-мінус 20 одиниць “Армат” й танк “майбутньої війни” так і не поступив на озброєння країни-агресора, є заслуга і Франції. 

Криворуким кулібінам і лівшам дуже важко, сутужно й непереливки без західних технологій. Заради них вони готові хоч на відвертий грабіж, як у Сніжному, хоч на таємні махінації, як у ФРН, де Генпрокуратура буквально нещодавно запобігла вивезенню новітніх прецизійних (з унікальною точністю) верстатів “для ракетної програми Путіна”. Днями в Лейпцигу заарештовано ділка, що в складі групи і під кураторством агентів ФСБ готував вивезення підсанкційного обладнання для ДКБ “Новатор” (Єкатеринбург), що випускає ракети, крилаті ракети, ракетні комплекси і входить до концерну “Алмаз-Антей”.

Того самого “Алмаз-Антею”, що випустив “Бук”, який збив малайзійський “Боїнг” в небі України. Того самого концерну, що з літа 2014-го включений до санкційних списків США, України і Євросоюзу.

І хоч ми розуміємо, що Макрон – не Катон (Старший), але Carthago delenda est. І для цього всі методи є ефективною політикою. І вони, - як бачимо, - працюють. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.8
    Купівля 41.8
    Продаж 42.32
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
26 січня
14:20
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
Прокуратура Південної Кореї висунула звинувачення в керівництві повстанням президенту Юн Сок Йолю
14:18
У Черкасах затримали чоловіка, який вирішив розібратися у конфлікті на зупинці за допомогою пістолета
14:18
Олександр Лукашенко та його шпіц Умка на так званих президентських виборах (26 січня 2024 року)
Лукашенко прийшов "голосувати" зі своїм собакою, який відразу помітив територію
14:00
OPINION
блог Олександр Краєв
"Бурити, бурити і ще раз бурити"
13:51
Утеплення помешкань
Без опадів, але з вітром: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода найближчими днями
13:30
Арсен Жумаділов
Арсен Жумаділов очолив Агенцію оборонних закупівель
13:10
У Києві на Берестейському проспекті автобус врізався у дві поліцейські автівки: рух частково ускладнено
13:07
На фронті загинув кінопродюсер Станіслав Притула
13:05
Ексклюзив
Міхаель Галер
Україна повинна відновити довіру своїх громадян до євроінтеграції, - депутат Європарламенту Міхаель Галер про євроінтеграцію
12:04
OPINION
блог Тетяна Чорновол
Арешт генералів — це сигнал іншим офіцерам "класти" особовий склад
11:49
Дональд Трамп
Трамп заявив, що розгляне можливість повернення США до ВООЗ
11:39
Сили оборони й ГУР повторно уразили Рязанський НПЗ, що забезпечує ворожу армію пальним
11:19
OPINION
Конфлікт навколо Міноборони показує усю деградацію і безвідповідальність як системи держуправління, так і громадського сектору
11:06
Росіяни скинули 6 КАБів на лікарню в Бериславі 25 січня: постраждали медики
10:47
Ексклюзив
Україна ЄС
Депутат Європарламенту Міхаель Галер: Реформа судової системи — ключовий виклик України на шляху до ЄС
10:19
морський дрон Magura V5
Росіяни стверджують, що морські дрони атакують Крим
10:03
Держдепартамент США
Американські дипломати закликають держсекретаря Рубіо зробити виняток для України в зупиненні допомоги, - FT
10:02
Ексклюзив
Україна має потенціал, щоб зупинити наступ росіян і проводити контрудари на окремих ділянках фронту, - генерал Маломуж
10:01
OPINION
Україна має моральне право говорити про перезапуск міжнародних інституцій
09:59
Всесвітній день митниці та День працівника контрольно-ревізійної служби України
26 січня – Всесвітній день митниці та День працівника контрольно-ревізійної служби України
09:26
ППО
Сили оборони знищили 50 із 72 безпілотників, ще 9 локаційно втрачені
08:46
Білорусь, вибори, Лукашенко
У Білорусі стартували президентські "вибори"
08:14
ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 167 боєзіткнень, із них 52 – на Покровському напрямку
08:05
Партизани розвідали Науково-дослідний випробувальний інститут бронетанкової техніки в Підмосков'ї
08:00
Інтерв’ю
Міхаель Галер
Україна дасть поштовх економічному зростанню в інших країнах, — депутат Європарламенту Міхаель Галер про євроінтеграцію
08:00
OPINION
Розмови про "швидкий мир" потрібні Росії
07:47
Дональд Трамп
CNN: Трамп звільнив з понад десятка федеральних агентств генінспекторів щодо боротьби з корупцією
07:36
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ атакувала Україну "шахедами" у ніч на 26 січня: пошкоджено цивільну інфраструктуру в Харкові й Сумах
07:28
Інфографіка
втрати окупантів
Сили оборони за добу на фронті знищили 1720 російських окупантів
07:21
Оновлено
корабель рф
У Чорному морі чергують два ворожі кораблі, один з яких є ракетоносієм: залп - до 4 "калібрів"
07:00
Мирослав Маринович
Освіта для майбутнього кращої країни
05:56
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
Офіс президента: для добровільної мобілізації хлопців 18-25 років змінять законодавство
00:32
Навчання Сил оборони України на Дніпрі
На Херсонщині росіяни набирають у річкову флотилію засуджених за браконьєрство
2025, субота
25 січня
23:24
Воїн 92-ої ОШБр, депутат Богодухівської районної ради від "Європейської Солідраності" Василь Сухина
У шпиталі помер воїн-доброволець, батько 4-х дітей і депутат райради з Харківщини Василь Сухина
22:24
Міністерство оборони
Щоб в АОЗ не було двовладдя, у ситуацію має втрутитись РНБО та керівництво держави: заява Громадської антикорупційної ради Міноборони
22:08
Маріуполь
Росіяни прагнуть відновити Маріуполь аби заховати тіла тисяч вбитих, як вони робили це в Грозному, – Зеленський
21:02
Володимир Зеленський
Європі потрібно посилювати армію, навіть коли війна закінчиться, – Зеленський
20:44
Покровськ
Росіяни атакували Покровськ, внаслідок чого загинула жінка
20:25
Ексклюзив
Віталій Портников
Нові пакети допомоги США Україні можуть стати козирем у перемовинах Трампа з Путіним, - Портников
20:02
OPINION
Шабля край поля
Більше новин