Як катастрофа російського літака в Білорусі довела неправоту Макрона

Віктор Сльозко
29 травня, 2021 субота
12:08

Санкції проти країни-агресора ефективні, коли світові лідери послідовні

Останні події в сусідній країні, пов’язані з повітряним піратством Лукашенка, відтіснили інформацію про авіакатастрофу, що сталась в Білорусі за чотири дні до інциденту з бортом компанії Ryanair. Але яка – заздалегідь і чітко – дала вичерпну відповідь президенту Франції Емманюелю Макрону, котрий озвучив тезу (цілком собі загальноєвропейську), буцімто посилення санкцій проти Росії “більше не є ефективною політикою”.

Тож повернімось у 19-е травня, коли в білоруських Барановичах впав військовий Як-130 виробництва Росії. Учбово-бойовий літак (УБЛ) розбився в межах міста, обидва пілоти, хоч і катапультувались, загинули. 

Пропагандою Москви Як-130 позиціонується як “перший повністю новий літак, побудований в Росії після розпаду СРСР”. Правда, тендер на новий УБЛ оголошено ще в СРСР, а його розробка почалась в 1991-му. Проте через брак фінансування Дослідно-конструкторського бюро (ДКБ) ім. Яковлєва проект так і лишався на папері, аж поки в 1993-му не було підписано контракт з італійською аерокосмічною компанію Alenia Aermacchi. 

Італійці влили гроші й саме завдяки їм перший зразок Як-130 вже 25 квітня 1996 року піднявся в небо. У 1999-у сторони розсобачились. Чому - росіяни в рот керосину набрали, італійці ж кажуть: “Через відсутність фінансової участі партнерів”. Відтак зрозумілим є часовий провал у 14 (!) років між першим польотом нового УБЛ і здачею його КБ Яковлєва в експлуатацію.

До Італії ми ще повернемось, але спершу слід згадати Україну, оскільки літає Як-130 саме на українських двигунах. Точніше – репліках “Made in Russia”. Розробка турбореактивного АІ-222 почалась на Запорізькому машинобудівному КБ “Прогрес” ім. О. Г. Івченка ще в 1999 році – якраз після оголошення в СРСР тендеру на новий УБЛ. І вже 30 квітня 2004-го осиротілий після виходу з проекту італійців Як-130, що так і не дочекався серійного виробництва, вперше злетів з двома двигунами АІ-222-25, випуск яких налагодило запорізьке АТ “Мотор Січ”. Паралельно - і Московське машинобудівне виробниче підприємство “Салют”. Переважно з комплектуючих, отримуваних від “Мотор Січі” та “Прогресу”.

Після нападу Росії на Україну в 2014-му й впровадження Києвом санкцій проти країни-агресора, співпраця з “Салютом” припинилась (мовою агресора це названо “разривом проізводствєнной каапераціі”). І вже в квітні 2015-го московський завод оголосив про освоєння повного циклу виробництва АІ-222-25, тобто, якщо називати речі своїми іменами, він став  клепати піратські (неліцензійні) копії і ставити їх на Як-130. Причому “піратські” - в буквальному сенсі: як повідомляв прес-центр АТО в серпні 2014-го, вантажівки “путінського гумконвою” в ОРДЛО вивезли до Росії обладнання, викрадене з філіалу”«Мотор Січі” у Cніжному. 

Сніжнянський машинобудівний завод ж бо випускав диски компресорів, лопатки компресорів і турбін, комплектуючі до двигунів гелікоптерів, причому, значна частина асортименту виготовлялась виключно в Україні. (На цьому тлі яким мерзенним тваринним цинізмом виглядає рішення “Гагарінського суду Москви”, що недавно, 4 травня 2021-го, засудив до трьох років колонії нашого співвітчизника Сергія Лівенцова, інкримінувавши йому “спробу контрабанди 32-х лопаток турбіни авіадвигуна”! До речі, українець, що вже відсидів 1,5 року у московському СІЗО, свою провину не визнав, назвавши “справу” провокацією ФСБ).

Тож, повторюємо, Як-130 до ВКС країни-агресора з двигунами країни-пірата почав надходити з 2010-го, а згодом – на експорт союзникам РФ. Результат відомий. З 26 червня 2006-го (перша катастрофа ще до виходу в серію) по 19 травня 2021-го (Барановичі) розбилося дев’ять Як-130. За винятком двох експортних, що купили ВПС Бангладеш і умудрились зіткнути їх у повітрі 27 грудня 2017 року, всі решта упали через стовідсоткову несправність техніки. На такі “дрібниці”, як, скажімо, відмова передньої стойки шасі, що сталась одночасно, в один день, 21 червня 2017-го, на авіабазах в Борисоглібську й Армавірі, - можна й уваги не звертати.

Отут саме час згадати італійців. Які хоч і виплатили ДКБ Яковлєва $77 млн. за  конструкторську і техдокументацію на планер Як-130, але: а) попередньо уклали договір про розмежування ринків, залишивши Кремлю “дєржави СНҐ” і країни – “попандопули” РФ на ринку озброєнь; б) зробили на базі цього планера свій УБЛ Aermacchi M-346 Master з модифікаціями від суто учбового до суто бойового; в) з лихвою відбили затрачені $77 млн. й непогано заробляють далі.

Бо M-346 за рахунок двигунів американської Honeywell, використання композитних матеріалів й титану, передової авіоніки тощо вийшов легшим на 700 кг, швидшим мінімум на 100 км/год. (він може розвивати надзвукову, до якої Як-130 – як до Місяця раком з підскоком), з вищою на 1000 м практичною стелею при збереженні аналогічних вантажопідйомності й радіусу дії.

Тож якщо РФ “впарила” Як-130 Алжиру, Бангладеш, Білорусі, Лаосу, М’янмі, то M-346 Master використовується ВПС Італії, Ізраїлю, Сінгапуру та Польщі. В січні поточного року міністри оборони Ізраїлю і Греції заявили про план широкомасштабної угоди на суму $1,68 млрд., яка передбачає закупівлю 10 M-346, а також створення льотної школи для ВПС Греції. ВПС Нігерії замовили 24 M-346FA (виключно бойовий винищувач-штурмовик). Ба, від продукції РФ відмовляються навіть “дєржави СНҐ”. 

“Активна система безпеки польоту запобігає помилкам курсантів. Автоматична система виведення з штопора врятує екіпаж і літак в найскладнішій ситуації, продубльована чотири рази цифрова електродистанційна система управління надійно парирує будь-які відмови, а бортова автоматизована система контролю своєчасно виявить несправності", - так рекламує Як-130 журнал ВПК РФ “Бастіон”

Але що вже казати про салаг-курсантів, коли в Барановичах загинули майор, військовий льотчик першого класу, підготовлений до виконання бойових завдань вдень і вночі у всіх метеорологічних умовах, а також лейтенант, що закінчив авіаційний факультет Військової академії Білорусі. 15 квітня 2014-го екіпаж аварійного Як-130 з Борисоглібської філії військового навчально-наукового центру ВКС РФ катапультувався, зазнав важких травм, від яких загинув пілот-інструктор, підполковник.

Тож зрозуміло, чому ВПС Туркменії придбали 4 Aermacchi M-346FA й 2 M-346DR/FT (винищувачі-тренажери). А президент Азербайджану оголосив, що Баку також закупить Aermacchi. Орієнтовна кількість від 10 до 25 одиниць. Як писали італійські джерела, “азербайджанське військове керівництво сперш розглядало Як-130 в якості навчально-тренувального літака, але, незважаючи на вищу ціну, вибрало М-346 через його меншу вагу, більшу маневреність, а також через проблеми з виробництвом двигунів для Як-130” (виділено мною – Авт.).

І аж отут ми отримуємо відповідь на запитання, яким боком Як-130 до заяви Макрона про даремність посилення санкцій проти країни-агресора. Як бачите, Емманюеле Жан-Мішелевичу, жодна добра справа не пропадає, як-от теща під льодом: після санкцій Києва Москва кулібінить українські двигуни самотужки, угвинчує літаки у землю й несе збитки – матеріальній й репутаційні. 

Франція в рамках санкцій відмовилась постачати тепловізорне оснащення  для розпіареного танка Т-14 “Армата”? Ніби некритично, це ж не двигун, не гармата. Та й лівші РФ врешті-решт злампічили ті девайси у “Швабе” - холдингу з виробництва оптики держкорпорації “Ростєх”. Але. Роспропаганда називала “Армату” не інакше, як танком “для війн нового покоління” (аякже, “хотят лі русскіє войни”). І ось свіжа новина: виробник “Армат” - нижньотагільський “Уралвагонзавод” обрізав витрати на оплату праці на 22% або на 2,5 млрд. руб., скоротив чисельність робітників й почав переводити кваліфікованих спеців на посади малярів і двірників через проблеми із завантаженням виробництва

У 2015-у директор “Уралвагонзавода” Олег Сієнко заявив, що підприємство отримало замовлення на 2300 Т-14 до 2020 року. Так от, щоб ви не сумнівались, Емманюеле Жан-Мішелевичу, у тому, що донині склепано лишень плюс-мінус 20 одиниць “Армат” й танк “майбутньої війни” так і не поступив на озброєння країни-агресора, є заслуга і Франції. 

Криворуким кулібінам і лівшам дуже важко, сутужно й непереливки без західних технологій. Заради них вони готові хоч на відвертий грабіж, як у Сніжному, хоч на таємні махінації, як у ФРН, де Генпрокуратура буквально нещодавно запобігла вивезенню новітніх прецизійних (з унікальною точністю) верстатів “для ракетної програми Путіна”. Днями в Лейпцигу заарештовано ділка, що в складі групи і під кураторством агентів ФСБ готував вивезення підсанкційного обладнання для ДКБ “Новатор” (Єкатеринбург), що випускає ракети, крилаті ракети, ракетні комплекси і входить до концерну “Алмаз-Антей”.

Того самого “Алмаз-Антею”, що випустив “Бук”, який збив малайзійський “Боїнг” в небі України. Того самого концерну, що з літа 2014-го включений до санкційних списків США, України і Євросоюзу.

І хоч ми розуміємо, що Макрон – не Катон (Старший), але Carthago delenda est. І для цього всі методи є ефективною політикою. І вони, - як бачимо, - працюють. 

Читайте також:
Наталка Діденко
10 червня, 2021 четвер
Україну накриють грозові дощі та поривчастий вітер, - синоптик Наталка Діденко
путин
12 червня, 2021 субота
Путін втратив Україну й Закавказзя: омріяний “русскій мір” провалюється, – Піонтковський
12 червня, 2021 субота
"Слуги" Зеленського хочуть назавжди вивести телебачення з-під дії закону про українську мову, - Княжицький
Київ
+16
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.62
  Продаж 33.03
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
12 червня
23:52
Бельгія - Росія, Євро-2020
Бельгія принизила Росію на Євро-2020
22:48
Джефф Безос
За космічний політ з мільярдером Безосом заплатили $28 млн
22:29
Данія - Фінляндія, Євро-2020
Данія програла Фінляндії у матчі Євро-2020, який ледве не завершився трагедією з Еріксеном

Опитування

Чи піде Байден на поступки Путіну?
22:00
Ексклюзив
ветерани АТО
Совкове законодавство України не дає можливості отримати громадянство навіть ветеранам російсько-української війни
21:57
Ексклюзив
соціологія
Кількість українців, які вважають РФ агресором, зросла, вперше показник перевалив за 50%, – соціолог Петро Бурковський
21:44
Дайвер
У США дивом врятувався дайвер, який побував у пащі кита
21:26
Ексклюзив
Ганна Гопко
Усе задля експансії: раніше Кремль дискредитував ПАРЄ, тепер же взявся за УЄФА, – Гопко
21:19
Збірна Данії, Крістіан Еріксен
Матч Євро-2020 Данія - Фінляндія, який зупинили через втрату свідомості Еріксеном, дограють сьогодні, - УЄФА
20:52
Крістіан Еріксен
В УЄФА розповіли про стан футболіста Еріксена, який знепритомнів під час матчу Євро-2020
20:30
Пулітцерівська премія
Оголошено лауреатів Пулітцерівської премії
20:09
Крістіан Еріксен знепритомнів на полі
Матч Євро-2020 Данія - Фінляндія перервано через втрату свідомості футболістом, лікарі застосували на полі дефібрилятор
20:00
Джо Байден та Ангела Меркель (праворуч)
Меркель та Байден наполягають на збереженні транзиту газу Україною після запуску "Північного потоку-2"
19:37
Барбора Крейчикова
Кривдниця Світоліної перемогла росіянку у фіналі Ролан Гаррос
19:17
Єлизавета II
Єлизавета II посвятила у лицарі розробників вакцини AstraZeneca
18:56
водоспад
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
18:52
українські фанати
У МОЗ назвали умову відвідин українськими фанами матчів збірної України на Євро-2020
18:33
Анналена Бербок
У Німеччині "зелені" затвердили кандидата на посаду канцлера
18:14
ООС
12 червня на фронті: окупанти 5 разів порушили "режим тиші"
17:55
Гарет Бейл (праворуч) та Граніт Джака
Швейцарія не втримала перемогу над Уельсом на Євро-2020
17:29
Роман Протасевич
Батьки Протасевича благають Меркель допомогти врятувати сина
17:07
Джо Байден
У Білому домі підтвердили, що Байден не проводитиме спільної з Путіним пресконференції у Женеві
16:51
Бельгія -росія
У львівській фан-зоні обіцяють ще по 300 кухлів пива після третього гола у ворота Росії
16:49
вакарчук з дружиною
Вакарчук оголосив про розлучення після 20 років шлюбу
16:34
Цей день в історії: вирок Аль Капоне, боротьба з "неробами" в УРСР та президентство Єльцина
16:19
Збірна України, форма
Росія тиснула на УЄФА із вимогою заборонити форму збірної України за допомогою спонсорського контракту "Газпрому", - Bild
15:51
гроза
Синоптик Наталка Діденко попередила про похолодання та грози
15:43
вакарчук з дружиною
Були разом понад 20 років: Святослав Вакарчук розійшовся з дружиною
15:36
путін
Путін втратив Україну й Закавказзя: омріяний “русскій мір” провалюється, – Піонтковський
15:21
Ярослав Амосов (праворуч)
Український боєць MMA вперше в історії став чемпіоном Bellator
14:54
В глушині, вночі, в автівці. На Рівненщині фельдшерка прийняла пологи після 20 км бездоріжжя
14:30
Оприлюднено світлини сестри Степана Бандери після повернення з ГУЛАГу
14:20
Ганна Гопко
"Чому за 30 років незалежності Медведчук досі не сидить за ґратами", − Ганна Гопко
14:10
Анонс
Добровольці з "Азову" запрошують відсвяткувати День визволення Маріуполя
13:57
форус ветеранок у львові
У Львові розпочався Форум ветеранОК
13:54
"Я люблю його творчість з дитинства". Молодша на 29 років нова дружина Віктора Павлика розповіла про їхні відносини
13:32
ООС
Стало відоме ім'я військового, який загинув на Донбасі
13:31
США нададуть ЗСУ радіоелектронне обладнання
13:15
Життя за Батьківщину віддав воїн із Закарпаття
13:02
Михайло Цимбалюк
"Якщо "ніжки" прослуховувань ростуть з теперішньої влади, то щоб вона часом не вийшла на себе", − Михайло Цимбалюк
13:00
Коли Путіна запитали про вбитих ним опонентів, він став висміювати американського журналіста
Більше новин