Арешт генералів — це сигнал іншим офіцерам "класти" особовий склад
Я підтримую генералів. І вважаю, що це не обов’язок, а життєва необхідність для всіх з нашого стану, військових, - стати плече до плеча проти політичних ігрищ і маніпуляцій
У нас війна. Війна це не трагедія і не кіно. Це серйозна справа.
Війна — це не коли ми вмираємо, а коли вбиваємо. Мистецтво війни — це мистецтво маневру. Ці дві істини, непорушні, як скелі, я винесла за три роки бойових дій.
Тому я вважаю, що єдине, за що треба карати командирів – це безтолкова втрата особового складу. В тому числі за утримання тактично невигідних позицій, за штурми невигідних для нас позицій для красивої статистики.
Ми вже довоювалися, що вже немає кому воювати, бо у нас виросла ціла плеяда командирів, які останні роки хвалилися втратами. І саме такі командири, на жаль, у фаворі.
Зараз судять інших.
Протилежних.
І саме це найбільш страшно, трагічно, катастрофічно.
Бо на всій лінії фронту командири всіх рівнів отримали сигнал: кладіть власних солдатів у будь-якій кількості, вам за це нічого не буде. Але ви сядете в тюрму, якщо відступите зі спаленої посадки з обсипаними від обстрілів бліндажами, яка лежить в долині, до якої треба добиратися на прямій видимості, в якій ви вже поклали роту, солдати якої натомість не вбили жодного ворога, бо для противника це зручне місце для розстрілу наших військових.
На жаль, завдання не рахуватися з утратами особового складу вже давно нав’язане Збройним Силам України.
Перший рік так не було. Тоді армія воювала, як вважала за потрібне. Дякую командирам 72-ї бригади 17-ї бригади, які показали тоді мені, цивільній, як правильно воювати. Тоді берегли особовий склад. Командири на це були заточені. Їх так заточували з 2014 року. В часи АТО за втрати карали.
Відповідно на початку вторгнення це продовжилося за інерцією. Щоб запобігти втратам командири включали голову і творили мистецтво війни — мистецтво маневру. Де легше — наступали, де важче — відступали, заманювали ворога на невигідні позиції й влаштовували там бійню. Інколи такою "заманухою" було ціле село - велкам, заходьте, і москалики перли й були там як на долоні, мішені для розстрілу. "Дебіли" - сміялися ми…
Якби це було нині, ми б так не посміли — вбивати. Обов’язково зайняти це село… І навпаки, москалі розстрілювали б нас пачками і сміялися, а наші командири отримували б на горіхи, якби не посилали туди все нове і нове м'ясо, стояти на смерть за вулицю Пушкіна... за три руїни.
До речі, коли армія воювала, як хотіла, нагадаю, вона захистила Київ, звільнила Харківщину і Херсонщину. А потім Ставка верховного головнокомандувача взяла стратегію і тактику у свої руки й організувала "фортецю Бахмут", де були покладені/проріджені всі наші професійні бригади. З того часу тактика великих втрат, яку я називаю "тактика — фортеця Бахмут" стала не те що прийнятною, а основоположною.
А нинішня посадка генералів за ворожий прорив, тобто за наш відступ, - це взагалі заборона будь-якої іншої тактики, ніж "фортеця Бахмут".
Отже, головне мистецтво воєнної перемоги — маневр у нас в армії попало під заборону.
Велкам тактика м’ясної оборони та м’ясних штурмів. І це в ситуації, коли вже немає кому воювати...
І хвилиночку, нагадаю, а у нас немає іншого вибору, крім перемоги. Це Рашка може закінчити війну просто відступивши, а нам треба триматися.
Саме тому нам, військовим, треба всім підтримати генералів…
А навіщо владі це потрібно. Де логіка? Ми всі начебто в одному човні. Навіщо пиляти гілку, на якій сидиш?
Боюся, що це робиться для досягнення певних політичних переваг. Я теж цього не розумію. Але інших пояснень не має. Мені теж не вкладається, що знищення армії для когось прийнятна жертва порівняно з політичними перевагами.
Проте інших пояснень немає, що все це робота політичних технологів, для поглиблення розколу між рядовими та командирами. Щоб армія воювала між собою і таким чином з її середовища не виростали політичні конкуренти владі. Пофіг, що армія тоді сама себе знищує. Головне для влади - щоб електорат підтримував в ЗСУ лише рядову піхоту, а будь-яких командирів вважав м’ясниками. Бо з солдата політична фігура не виросте. А офіцерів прийняте рішення апріорі робить злочинцями, катами, людожерами, всіх разом і кожного окремо. Щоб у рядового, коли він чує слово "офіцер", рука тягнулася до пістолета.
Я вже зараз із середини спостерігаю розкол, що поглиблюється між офіцерами й рядовими. Вони вже перестали бути єдиним цілим, а перейшли в різні касти. І це, повірте, дуже послаблює армію.
Я спостерігаю, як офіцери йдуть з "нуля". На початку війни молодших командирів на "нулі" було дуже багато. Лейтенанти виходили воювати на чолі з розрахунками, капітани та майори керували з бліндажів в найгарячіших точках. Рядові, як курчата, горнулися до командирів, бо знали, що від їх професіоналізму і досвіду залежить їх виживання. І все це було єдиним організмом.
Тепер я часто маю розмови з суміжниками, які дивуються, що я, старлей, сама стріляю і при цьому онлайн керую роботою іншого розрахунку на іншій позиції, а потім мчуся туди сама, бо там гарячіше. "А наш взводний ніколи тут не був", - говорять мені. "Як же він командує, коли він всієї картини оцінити не може?" - дивуюсь я. І мені пацани на це вивалюють, що всі офіцери козли.
А я бачу й іншу сторону медалі, як ці рядові брешуть своїм командирам, які ніколи з ними тут не були, що виконання завдання неможливе. А я бачу, що можливе… Я знову таки бачу чимало комвзводів і комротів на "нулі", які не офіцери, а сержанти. Відповідно і логічно, що знов таки всі розмови в колективі крутяться навколо теми, які офіцери козли.
Читайте також: Чому не воює еліта? Бо вибрали антиеліту
А причина, чому офіцери пішли з "нуля", когось цікавить? А тому, що були вбиті та поранені… В перший рік війни вони йшли в бій перші, отож коли змінилася концепція берегти о.с. на концепцію "фортеця Бахмут", вони загинули перші.
Ті, кому вдалося пройти пекло, часто були підвищені на командні посади. Так, в штабах працює багато офіцерів, за плечима яких неймовірні бойові шляхи. Це їх дресують тюремним прецедентом, щоб вони бездумно виконували "м’ясні накази" і були крайніми в очах рядових і суспільства.
Отож, одних командирів вбили, інших підвищили, а нових, як завжди взяти ніде. Зробити офіцера з солдата, сержанта - це бюрократичний процес, плюс великий брак о.с. в армії, командири не віддають своїх тямущих заступників. Отож присилають в армію "піджаків", а ті часто не виїжджають на "нуль", розказують, що їх задача — командувати з тилу. На них дивляться інші: а що - так можна? І теж сидять подалі. За статистикою командир-офіцер наче є. А насправді — немає. Тому підрозділ не працює, а втрачає. Без командирів, без довіри до командирів армія не вбиватиме, армія вмиратиме. І всі ці проблеми нарощуються і нарощуються, як снігова куля.
І арешт генералів всім цим проблемам тільки надає прискорення.
Ще раз повторюся: їх арешт - це сигнал іншим офіцерам – класти особовий склад в будь-якій кількості, головне - виконувати БР, інакше ганьба, приниження, тюрма.
Читайте також: Генерали за ґратами. Чому суди над офіцерами не найкраще для перемоги
Їх арешт поглиблює розкол між рядовим складом і офіцерами, а також покликаний формувати негативне відношення до офіцерів у суспільства.
Повторююся, все це політично привабливе для влади, яка на цьому фоні цяця, але знищує і так уже знекровлену українську армію.
Тому потрібно підтримати генералів. Бо бачу, інакше — катастрофа.
До речі, за три роки в ЗСУ у мене помінялося багато командирів в смузі моїх бойових дій. Всі вони були хороші командири. З усіма у мене була хороша співпраця. Чи мені пощастило? Ні, просто гідних професійних командирів у нас багато. Багато з них пройшли таке пекло, що я почуваюся курчатком поряд з ними. Тому мене обурює той розкол, який плекають технологи піару і політики між офіцерами та рядовими.
Я пам’ятаю, коли була шалена спека я приїжджала на КП… там, під землею, можна було знепритомніти від задухи. Наші офіцери в маленькому приміщенні, як огірки в банці, працювали зі стримами, вели коригування вогню 24 на 7, спали коротким сном, тут же на розкладачках. Чесно кажучи, мені перед ними було соромно, бо у мене умови на вогневій позиції були кращими… а я отримувала бойові, а вони ні.
Читайте також: Репресії проти військових: Скринька Пандори
І тому, коли я бачу тенденції, як під одну гребінку слідом за ТЦК політичні технологи влади демонізують офіцерів, я спалахую.
Я довго трималася і не писала нічого політичного. Але наша армія замість сильнішої стає слабкішою. І я не можу бути осторонь. Мені плювати на політику, я хочу вбивати москалів. Але я частина системи, і коли система просідає, я вже не можу вбивати, я змушена виживати.
Тому я, офіцер ЗСУ, старший лейтенант, командир протитанкового взводу, підтримую репресованих генералів. Приєднуйтесь.
А офіцерів ДБР пропоную тотально мобілізувати на фронт, їхню роботу, переконана, краще виконають поранені й демобілізовані військовослужбовці, багато з яких мають юридичну освіту. Мобілізованих дебеерівців готова взяти до себе. У мене також брак о.с. Обіцяю, добре воюватимуть, послужать своїй країні.
Про авторку. Тетяна Чорновол, журналістка, народна депутатка України VIII скликання, воїн ЗСУ
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе