Як комуністи поховали під водами Дніпра понад 200 сіл і тисячі гектарів чорнозему – розслідування журналістів “Еспресо”
В індустріальному екстазі заради будівництва водосховищ влада Радянського союзу не звертала уваги на українські села та чорноземи, а просто нищила їх
Про це йдеться у розслідуванні журналістів спеціально для програми “Вечір з Миколою Княжицьким” на Еспресо.TV.
Одне з найбільших водосховищ Дніпра Кам’янське, площею 567 квадратних кілометрів. А під ним поховано цілий пласт української культурної спадщини: затоплено великі поселення, старожитні хати з петриківським розписом. І досі ніхто не знає, скільки людей були змушені залишити свої домівки. Бо ж радянська влада в індустріальному екстазі рахувала переселенців не за кількістю душ, а за кількістю дворів.
“Там знаходилися такі старожитні села як Переволочна, засноване ще литовським князем Вітовтом в XIV сторіччі. Також село Орлик – це село належало Ганні Орлик, дружині Пилипа Орлика. І багато інших сіл. І всі вони пішли під воду”, – повідомила директорка музею історії міста Кам’янське Наталія Буланова.
В результаті будівництва каскаду гідроелектростанцій, загалом в Україні було затоплено не менше двохсот населених пунктів. З них було примусово виселено щонайменше 150 тисяч людей. Це – катастрофа національного масштабу, за наслідками досі недооцінена. Поховано мільйони етнографічних екземплярів, назавжди втрачено цілі шари культурної спадщини. Наталія Чигирик вже понад 10 років вивчає тему затоплених козацьких поселень Черкащини. Каже – люди, що втратили свою малу батьківщину називали ті події не інакше як “велика пересилка”.
“Багато хто не вірив, що таке взагалі можливо… Що величезна територія, як вони самі згадують, що не вірили – де стільки візьметься води, щоб затопити оці всі землі? Звичайно, це була дуже велика трагедія”, – зазначила екскурсоводка Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Наталія Чигирик.
Під водою потонуло тисячі гектарів родючих орних земель. Про людські драми годі й говорити: за переселенців одразу забували, державних компенсацій не вистачало. Щоб звести нове житло вони об’єднувалися в толоки по 50-70 чоловік, аби звести житло бодай власній родині.
“Була затоплена тваринна ферма. Не розрахували, куди саме піде вода, величезний потік води. І декілька днів тварини стояли по черево у воді. Потім зробили все ж таки човни і намагалися їх перевезти, але багато тварин потонуло. Величезна кількість кладовищ не перенесена – все було поглинуто водами”, – повідомила Наталія Чигирик.
- Актуальне
- Важливе