Огляд

Як ми кохалися, смерть відеоігор та купатися чи не купатися – 5 книг про історію інтимних стосунків

Ігор Бондар-Терещенко
1 липня, 2023 субота
08:37

Насамперед мова у цих книжках - про відповідні, інтимні стосунки з реальністю, а вже потім – про все інше, пристойне і не дуже. А яким ще може бути зв'язок з речами, які нас оточують, якщо поставитися до них з відповідною увагою? При цьому літо виявиться не лише спекотним, історія – не такою вже нудною, а смерть – нехай торкнеться лише віджилих форм удаваного миру.

Зміст

"Тіло, секс, шлюб. Історія інтимних стосунків..." Ірини Ігнатенко

Як все було насправді, і як ми кохалися у давнину? – саме цим питанням наснажена авторка цієї книжки, і виникає воно у наших дослідників, погодьмося, не вперше. Окрім цього, без сумніву, цікавого дослідження відомої етнологині Ірини Ігнатенко "Тіло, секс, шлюб. Історія інтимних стосунків..." (К.: Віхола) на гадку спадає цілий комплекс досліджень на цю "слизьку" тему. Тут і "Етнолінгвістичні підходи до вивчення сороміцького фольклору" Марини Гримич, і "Сороміцьке як дискурс" Марії Маєрчик, і навіть збірка українських сороміцьких пісень "Бандурка", впорядкована Миколою Сулимою. Усе це мовиться для того, щоб нагадати, як насправді цього замало для такої об’ємної теми зі спадку нашої культури, якою зазвичай нехтувало чимало дослідників та етнографів. І це попри те, що "сороміцька" тема була невіднятною частиною життя, пов’язаного з народними звичаями та обрядами – весіллями, застіллями, вечорницями тощо.  Тож не дивно, що у дослідженні Ірини Ігнатенко мова зокрема про такі інтимні речі, як дівоча честь і розпусні вечорниці, весілля й обряд "комори", а також, безперечно, сороміцькі пісні. При цьому картина того, якими були інтимні стосунки українців, справляє двояке враження, якщо спиратися лише на фольклор. У своїй книжці авторка розповідає історію інтимних стосунків в українських традиціях. Яких чоловіків і жінок українці вважали красивими та бажаними, як знайомилися й до яких засобів "зваблення" вдавалися? У що одягалися наші прапрабабусі та як календар релігійних свят впливав на розклад гігієнічних процедур і секс? Які обмеження на інтимні стосунки були навіть у шлюбі? Чому замовчували зради та як по розбитих горщиках визначали майбутню кількість дітей? Тож від перших обіймів до першої шлюбної ночі, вагітності, пологів, хвороб і позашлюбних стосунків – саме у такій "історичній" послідовності авторка описує тодішнє ставлення до власного тіла й тілесності, особливості весільних обрядів і контрацепції, пологи та заборони.

Мемуари Принца Гаррі "Запасний"

Автор цієї книжки - молодший син Чарльза, принца Уельського та його першої дружини, нині покійної принцеси Діани, онук королеви Великої Британії Єлизавети II. Загалом мемуари Принца Гаррі "Запасний" (К.: Лабораторія) - це цікаве запрошення за лаштунки королівського блиску і розкошів. Принаймні саме так Букінгемський палац бачать його мешканці. А як його побачить український читач? Іноді класичні "національні" питання на кшталт шекспірівського "бути чи не бути? "у цих мемуарах англійського принца видаються адаптованими до сучасного (українського) рівня. Наприклад, його "голитися чи не голитися?", що достоту нагадує Подерв’янського з його не менш класичним "купатися чи не купатися?" Утім, образ матері в автора не вкладається ні в які класичні штампи. "Моя мама, одна з найпопулярніших і найвідоміших жінок світу, не вкладалася у повсякденні слова, це правда, - підтверджує автор. - Водночас у моїй свідомості вона залишалася чимось дуже яскравим, живим і відчутним - я бачив її так само чітко, як лебедя на озері". І справді, смерть принцеси Діани сколихнула весь світ, та найбільший відбиток вона залишила в житті її синів. Образ двох дітей, які йдуть за труною матері, зворушував. Публіка гадала: як складеться майбутнє принца Вільяма і принца Гаррі, які шляхи вони оберуть у житті. І ось перед нами емоційна й відверта відповідь - історія Гаррі, розказана ним самим. Від безтурботного дитинства до втрати матері, від служби в армії і бойового досвіду до посттравматичного синдрому, від зустрічі з Меган до складного рішення відмовитися від королівських регалій і обов’язків. Це історія принца з перших вуст. Хтось із читачів підтримає Гаррі, хтось навпаки - вважатиме його зарозумілим егоїстом, але ці мемуари точно нікого не залишать байдужим.

Джейсон Шраєр "Натисни Reset: Вигорання та відновлення в індустрії відеоігор"

Попри ностальгію в історії відеоігор, мова у цьому дослідженні про символічну і реальну смерть цілого покоління, а також зникнення певних культових ігор і закриття студій, що їх породили. Тож дослідження Джейсона Шраєра "Натисни Reset: Вигорання та відновлення в індустрії відеоігор" (К.: MAL'OPUS) – про те, що відеоігровий бізнес - престижна індустрія, але водночас досить ненадійна. Тобто про нестабільність ігрової індустрії, але водночас – про стійкість людей, які в ній працюють. Загалом це історії реальних людей, які зазнали наслідків закриття ігрових студій; це оповідки розробників, які відновлюються, рухаються далі чи остаточно покинули справу. Книжка базується на десятках ексклюзивних інтерв’ю, які проведуть залаштунками створення визначних ігор - як-от BioShock Infinite, Epic Mickey, Dead Space тощо. "Одного разу я побував у студії в центрі Нью-Йорка за кілька місяців до виходу чергової гри, - розпочинає автор. - Один із художників покликав мене до свого столу, щоб я "зацінив дещо дуже круте". Скоро навколо його комп'ютера зібралася ціла юрба: усі, витягуючи шиї, дивилися, як надзвичайно реалістична модель вантажівки котиться одноманітною сірою поверхнею. Художник кілька разів клацнув мишкою - і вантажівка вибухнула. По екрану в сповільненому темпі моторошно розліталися шини й уламки металу. Я не зміг удати такий же захват, як той, що охопив дизайнерів та програмістів навколо мене, але щирість їхнього щастя змусила мене усміхнутися. Їхня щоденна робота - уявляти різні штуки, а тоді оживлювати їх на екрані комп'ютера. Що може бути краще?" І все-таки ця робота, як нагадує автор, полягала не лише в гламурі, ефектності й вибухах автівок. Індустрія відеоігор має темний бік, той, про який не розповідають на щоквартальних фінансових зборах чи пресконференціях. Тепер ось можемо дізнатися ще й про це.

Ібен Акерлі "Літо, коли все трапилось"

Ця книжка – з цілком незайвих у відповідному віці. "Літо, коли все трапилось"  Ібен Акерлі (Л.: Видавництво Старого Лева) - про все те, що може статися за одне коротке, несподіване й незабутнє літо. За сюжетом, героїня оповіді Нура збирається на найнудніші літні канікули у світі - до бабусі, яка живе у глушині далеко за містом і яку вона ледве знає. Дівчинка воліє лишитися вдома, хай навіть мама та вітчим працюватимуть цілими днями, бо й так не має друзів і звикла бути на самоті. "Найбільше мамине бажання - аби я з кимось познайомилася, - розповідає героїня. - Їй заледве вдається приховувати своє розчарування, коли я приходжу сама додому після школи. Час від часу я навмисно довше повертаюся, аби потім сказати, що заскочила в гості до когось із класу чи що затрималася з кимось на майданчику. Але я розумію, що вона знає: немає в мене ніяких друзів". Та літо враз перестає бути нудним, коли дівчина зустрічає Аббаса - хлопця із найзеленішими очима, в яких схована гірка таємниця. І зовсім не мама, а лиш бабуся, до якої юна героїня таки приїхала, може допомогти її розгадати

Ніколас Ґеннон "The Doldrums. Погано спланована пригода"

З-поміж тисячі дітлахів, які щодня приходять у цей світ, бодай один виявляється мрійником, і книжка Ніколаса Ґеннона "The Doldrums. Погано спланована пригода" (К.: Nebo Booklab Publishing) – саме про одного з таких. За сюжетом, Арчеру Бенджаміну Гелмслі лише одинадцять років, але він мріє вирушити в далеку подорож. Арчер - справжній дивак: замість кота чи собаки в нього вдома живуть борсук, жирафа та страус (і неважливо, що це просто опудала), а в кімнаті є справжній переговорний пристрій. Проте мрії залишаються тільки мріями, поки на шляху стоїть мати, яка огортає його надмірною опікою і не дозволяє й кроку ступити. Якось він підмовляє двох друзів - Олівера та Адляїд - допомогти розробити план порятунку його безвісти зниклих бабусі та дідуся - всесвітньо відомих мандрівників, які загубилися на вершині айсберга в Антарктиді. "Бібліотека Фабрики Ґудзиків була нечувано великою, ряди полиць простягалися до самісінької стелі ї мали приставлені особливі драбини, якими можна було видертися нагору, - починається ця захоплива історія. - Там була окрема кімната зі старими диванами та кріслами, де могли примоститися учні, час від часу поглипуючи на внутрішній дворик. Коли Арчер. увійшов туди, Олівер уже чекав на нього, зручненько прилаштувавшись у велетенському м'якому кріслі. -У мене для тебе дещо є, - сказав Арчер".

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.28
  • EUR
    Купівля 43.55
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
22:10
"У морі мазут і Путін нічого не робить": Зеленський відреагував на аварію нафтових танкерів РФ у Керченській протоці
21:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
21:37
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти та Лубінець відреагували
21:36
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Ворог за тактичні успіхи платить стратегічними втратами, - голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ
21:04
Ростовська область
У Ростовській області РФ лунають вибухи поблизу аеродрому: влада заявляє про атаку безпілотників
20:39
Окупанти вдарили КАБами по Степногірську на Запоріжжі: постраждала жінка
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Новий пакет військової допомоги від Німеччини, КНДР продовжує підтримувати Росію. Колонка Сергія Згурця
20:12
Заманюють "безкоштовною" преміумпідпискою: ЦПД попереджає про нову шахрайську схему в Telegram
20:11
Ексклюзив
Бізнес, економіка під час війни
Економіст Пендзин назвав обсяг макроекономічного фінансування, який потрібен Україні у 2025 році
20:03
OPINION
"Make Russia small again" і знахар Гаврило
19:55
Василь Ломаченко
"Дивіться в бік отців, які віддають славу Господу, а не людям, країні та державі": Ломаченко про вибір між ПЦУ і УПЦ МП
19:47
опалення
У Кривому Розі завершили роботу бригади, які ремонтували опалення: до тепла підключено всі будинки
19:44
Володимир Зеленський
Зеленський прийняв вірчі грамоти послів Китаю, Сербії та Саудівської Аравії
19:40
новини Львівщини
Євросоюз виділив €65 млн на харчування школярів в Україні
19:29
комендантська година
Кабмін пропонує ВР посилити відповідальність за порушення комендантської години
19:27
армія КНДР
Спецслужби США вважають, що відправити війська в РФ було ідеєю КНДР, - NYT
19:10
Європейський інвестиційний банк
Укренерго отримало 86 млн євро кредиту на будівництво антидронового захисту на підстанціях
18:56
Оновлено
світло
Аварійні відключення світла скасували в усіх регіонах України
18:47
Оновлено
Молдова
РФ звинуватила Молдову в розробці плану операції в окупованому Придністров'ї. В адміністрації Санду відреагували
18:39
Британська система RFDEW
У Британії вперше успішно випробували радіочастотну зброю, яка здатна знищувати дрони
18:28
обстріл Білозерки, Херсонщина
Армія РФ атакувала Херсонщину: є загиблий, двоє поранених
18:19
Піарить TikTok Бойка: СБУ перевірить YouTube-канал "Лана ТУТ", ведуча якого працювала на проросійських медіа
18:17
Оновлено
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
18:16
Ексклюзив
сховище газу
Припинення транзиту газу з РФ через Україну: експерт пояснив, чи можна його продовжити під виглядом палива з інших країн
18:02
OPINION
Заходу треба вкотре нагадати про Гітлера і Судети
17:59
Укрпошта
Укрпошта з 1 січня вводить нові тарифи на доставку посилок
17:46
Володимир Зеленський
Кількість убитих та поранених військових КНДР на Курщині перевищила 3 тис. осіб, - Зеленський
17:45
НБУ
НБУ бачить передумови для подальшого підвищення облікової ставки через інфляцію
17:39
Роберт Фіцо
Колишні прем'єри, міністри та лідери опозиції: у Братиславі відбувся протест "Досить Росії" через візит Фіцо до Путіна
17:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували в Криму переміщення росіянами техніки й боєприпасів
17:21
Ексклюзив
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
Планують створити до осені: Defense Express про формування у РФ військ безпілотних систем
17:21
ЗСУ, військові
"Виживання, стійкість у полоні і перепідготовка": бійців ЗСУ готуватимуть до дій в екстремальних умовах за новим стандартом
17:11
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із британським прем’єром Стармером підготовку сторічної двосторонньої угоди
17:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 164 боєзіткнення: Сили оборони відбили 11 атак на Покровському напрямку
16:54
окупанти вивезли з України
"Обіцяють 2 млн рублів": окупанти завезуть на ТОТ України понад тисячу працівників культури з РФ
16:53
Україна Польща
До України прибули перші військові з базованого у Польщі добровольчого легіону
16:24
отруєння діти
В Одеському районі через отруєння невідомою речовиною померли три дитини
16:23
Швейцарія
Швейцарія приєдналася до нового пакета санкцій ЄС проти Росії і Білорусі
16:20
Олександр Усик
"Слава Богу за все. Слава Україні": Усик звернувся до фанів після перемоги над Ф'юрі в реванші
16:10
Передавав ФСБ локації артилерії ЗСУ та гаубиць М777: охоронця з Херсонщини засудили до 15 років тюрми
Більше новин