Як отримати грант на власний бізнес в Україні за програмою EU4Business: умови та розмір допомоги
Українські підприємиці з Бучі Вікторія Маслова та Ірина Скаржинська втратили бізнес на початку повномасштабного вторгнення РФ. Але за допомогою грантових коштів змогли відновити виробництво у Львові
У статті ви дізнаєтеся:
- як дві українки почали бізнес із 200 грн і що з ними стало;
- що таке GIZ та скільки грантів було надано українським підприємцям за програмою EU4Business;
- які програми EU4Business стартують на початку 2024 року та як узяти в них участь;
- якою ЄС бачить роль малого та середнього бізнесу у відбудові України.
Як дві українки почали бізнес із 200 грн, і що з ними стало
"Саме зараз ми заливаємо в тару мазь, вона потім загусне. Ми її закручуємо й відправляємо на поклейку", – розповіла українка Юліана Яртим.
Вона працює на виробництві української косметики – виготовляє воскові мазі з натуральних компонентів. Потім партію цих кремів передадуть нашим військовим.
"Ця мазь допомагає нашим захисникам, коли є різні порізи, коли є опіки, коли сухість, коли тріщини. І, власне, так вони можуть подбати про свої руки", – пояснила жінка.
Косметика, яка лікуватиме проблеми зі шкірою. Саме з такою потребою Вікторія Маслова разом зі своєю мамою Іриною Скаржинською заснували косметичний бренд "Весна". Домашнє виробництво переросло у сімейний бізнес із власним виробництвом і складом у Бучі.
"Ми починали з бюджету у 200 грн. І це був наш стартовий капітал. І потім ми вже масштабувалися лише на своєму бажанні. Тому що ми спочатку брали перший кредит, потім закривали, брали другий кредит. Це була ризикована діяльність, але ми дуже вірили в цей продукт, тому що у нас самих вийшло відчути результат на собі", – розповіла Вікторія Маслова.
У перший день повномасштабного вторгнення Росії сім'я Вікторії покинула Бучу. Під окупацією залишилися виробництво та магазин. Загарбники знищили лабораторію та вкрали обладнання. Однак жінка не опустила руки. Ще у березні 2022 року підприємці вирішили відновити бізнес, але вже у Львові. Запустити виробництво вдалося завдяки грантовим коштам.
"Цей грант називається "EU4Business конкурентоспроможність та інтернаціоналізація MSP", що співфінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини. Я подалася. Ми пройшли. Ми дуже раділи з того. Ми отримали підтримку 150 тис. грн на сировину та обладнання", – розповіла Вікторія Маслова.
Засоби для обличчя, тіла та волосся. В асортименті українського бренду – понад сотня позицій. Уся продукція розробляється на основі рослинних складників.
"У нас є весь догляд, який людина потребує: для жінок, для чоловіків і для дітей. Для жінок у нас є все: креми, засоби для волосся. Те ж саме і для чоловіків: гелі для душу, шампуні. І зараз ми випускаємо дитячу лінійку. Вона також містить багато цікавих засобів для дітей, такі як пудри для ванни", – уточнила підприємиця.
За якістю виробництва пильнує мама, Ірина Скаржинська. Тим часом її донька відповідає за маркетинг і просування бренду. Такий розподіл обов'язків допомагає креативити.
"Також ми вже зробили шампунь для чоловіків "Проти орків та лупи" з ефектом кондиціонера. І ми також зараз даруємо до такого набору книжку Бандери для мотивації та натхнення", - розповіла Вікторія Маслова.
Щомісяця компанія "Весна" отримує майже пів тисячі замовлень. Нині Вікторія працює над європейською сертифікацією бренду, адже у майбутньому підприємиця планує вийти на ринок ЄС і відкрити фірмові магазини у Польщі, Литві та Бельгії.
Що таке GIZ, та скільки грантів було надано українським підприємцям за програмою EU4Business
Про це Еспресо поговорив із керівницею компонента грантових програм для малого й середнього підприємництва програми EU4Business GIZ Катериною Кривошей.
GIZ – це організація міжнародної співпраці, яка реалізує багато різних грантових програм в Україні, а також в інших країнах.
Протягом 2020 року і станом на зараз за програмою EU4Business було надано близько тисячі грантів для мікро-, малих і середніх підприємців на загальну суму 5,5 млн євро.
"І ще цієї осені та зими очікується, що додатково будуть видані 180 грантів на загальну суму близько 2 млн євро", - розповіла Катерина Кривошей.
Відповідаючи на запитання, наскільки підприємці розуміють, на що конкретно їм потрібні кошти, керівниця компонента грантових програм зазначила, що українці можуть за потреби отримати всі необхідні консультації.
"З одного боку, на локальному рівні підприємці дуже добре орієнтуються, яка грантова допомога їм потрібна. Проте з іншого боку ми спостерігаємо те, що інколи підприємцям не вистачає експертизи, як виходити на міжнародні ринки та починати експортувати. В цьому напрямку ми допомагаємо підприємцям і підтримуємо їх тренінгами, консультаціями, участю в торгових місіях, виставках, які також фінансуються програмою EU4Business", - сказала Катерина Кривошей.
Які програми EU4Business стартують на початку 2024 року, та як узяти в них участь
У січні-лютому 2024 року стартують дві програми підтримки підприємців.
"Ми дуже заохочуємо всіх підприємців звертатися і подавати заявки на наші програми. Вся інформація міститься в соціальних мережах програми EU4Business. Усі актуальні конкурси ми розміщуємо там. Наразі ми очікуємо, що в січні або лютому 2024 року розпочнуться ще дві програми, і ми дуже заохочуємо підприємців подаватися на них. Конкурс відкритий", - розповіла Катерина Кривошей.
Перша програма передбачає надання 100 грантів розміром до 10 тис. євро.
"Орієнтована на різні сфери економіки. Це і переробка, також інші сфери діяльності, які найбільш актуальні зараз для сучасного бізнесу", - уточнила керівниця компонента грантових програм.
Друга програма – це 12 грантів загальною вартістю до 40 тис. євро.
"За допомогою цих коштів буде також профінансована експертна підтримка для підприємців, і решту коштів підприємець може використати на власний розсуд і на потреби свого виробництва", - пояснила Катерина Кривошей.
Щодо критеріїв відбору учасників грантової програми - тут дуже важлива позитивна ділова репутація, наголосила вона.
"Ми звертаємо увагу на доброчесність підприємців, на їхню позитивну ділову репутацію, а також на те, щоб у них не було заборгованості, не було судових спорів", - сказала Катерина Кривошей.
Якою ЄС бачить роль малого та середнього бізнесу у відбудові України
За словами керівниці компонента грантових програм, малі та середні підприємства є рушіями економіки як в Україні, так і в Європейському Союзі.
"У країнах ЄС малий і середній бізнес є половиною всієї економіки. Україна не є виключенням. І, власне, кожний підприємець допомагає державі щонайменше тим, що забезпечує і себе роботою, сплачує податки, а також може ще додатково забезпечити робочі місця для інших співробітників", - сказала Катерина Кривошей.
За її словами, для подачі заявки на участь у грантовій програмі потрібно подати пакет документів, у якому описати проєкт і обґрунтувати, на які цілі буде використано кошти. Також потрібно описати, чим займається підприємство, які переваги отримає підприємець від отримання грантових коштів.
"Оце, власне, основні моменти, які зазначаються в грантовій заявці. За деталями я заохочую вас звертатися до нас до EU4Business, до програми – і ми зможемо більш детально проконсультувати", - сказала Катерина Кривошей.
- Актуальне
- Важливе