The Economist: Як перемогти Володимира Путіна стратегічно

8 червня, 2023 четвер
08:30

Напередодні контрнаступу ЗСУ група високопоставлених західних чиновників зібралася, щоб оцінити, як може розвиватися російсько-українська війна, беручи до уваги три основні сценарії

Від початку російського вторгнення у 2014 році метою України було відвоювати захоплені ворогом території, відновивши кордони 1991 року, пише The Economist.

Втім, навіть якщо українська армія досягне успіху, Росія може розцінити такий результат як таке приниження, що варто було б застосувати ядерну зброю, щоб зупинити її. Саме тому мета набагато ширша: Україна повинна спричинити якомога більше втрат для ЗС РФ, здобувши при цьому якомога більше території, щоб посилити свою позицію і послабити Росію. З цієї точки зору, бажаним результатом було б зруйнувати сухопутний міст між Росією і Кримським півостровом або наблизитися до нього настільки, щоб загрожувати російським об'єктам у Криму. Більшість західних посадовців, однак, очікують скромніших успіхів, оскільки Україна відвоює та утримає менш стратегічну територію, втрачену минулого року, але принаймні продемонструє, що вона все ще може рухатися на полі бою.

Три сценарії українського контрнаступу

"Перший передбачає прорив українців, крах російських сил, можливо, навіть із загрозою для Криму з боку України. Це може призвести до втрати влади Путіним. Для декого це найкращий спосіб відновити мир в Європі. Але оцінити здатність Росії підтримувати дисципліну серед своїх військ важко, а виміряти крихкість режиму Путіна ще важче. Ядерні занепокоєння ще не повністю зникли. Проте деякі американські чиновники менше стурбовані застосуванням Путіним ядерної зброї, ніж зануренням Росії в хаос і супутньою втратою контролю над її ядерним арсеналом", - пише видання.

Другий передбачає обмеженіші російські втрати й можливість додаткових поразок у разі продовження війни, яких може бути достатньо, щоб покарати Росію і послабити Владіміра Путіна.

Третій, більш похмурий сценарій — це патова ситуація, в якій Росія збереже більшість того, що вона захопила. Це підірве довіру Заходу до України та заохотить Путіна. Попри військові невдачі Росії, російський лідер, схоже, не відмовився від своєї мети підпорядкувати собі всю країну, анексувати додаткові території й встановити в Києві маріонетковий уряд.

Володимир Путін може вважати, що він все ще може зробити це, затягуючи конфлікт, роблячи Україну неефективною і знелюднюючи її. Його військово-повітряні та військово-морські сили в основному неушкоджені, і він може мобілізувати більше військ, але це ризикує спровокувати народні заворушення в Росії. Він захоче перечекати, можливо, вважаючи, що вибори на Заході принесуть йому полегшення.

Читайте також: Армію РФ очікує розгром в Україні, — військовий експерт Світан

Володимир Путін може вважати, що він все ще може зробити це, затягуючи конфлікт, роблячи Україну неефективною і знелюднюючи її. Його військово-повітряні та військово-морські сили в основному неушкоджені, і він може мобілізувати більше військ, але це ризикує спровокувати народні заворушення в Росії. Він захоче перечекати, можливо, вважаючи, що вибори на Заході принесуть йому полегшення

Він буде прагнути повернення Дональда Трампа до влади на президентських виборах в Америці наступного року. Пан Трамп стверджує, що Америка розтринькала мільярди доларів на Україну, зменшуючи власне озброєння і продовжуючи жахливу війну. У разі обрання він вірить, що зможе закінчити конфлікт за 24 години, хоча і не описує, як саме. Існує також шанс, що Марін Ле Пен, ультраправа лідерка, яка відкрито підтримує Росію й обіцяє вивести Францію з-під інтегрованого командування НАТО, виграє президентські перегони у Франції у 2027 році.

Як можна уникнути затяжної війни?

Одне з очікувань полягає в тому, що Україна завдасть такої принизливої військової поразки Росії, що Володимир Путін буде змушений піти на переговори, особливо якщо війна затягнеться й очікуватимуться інші поразки.

Деякі західні лідери сподіваються, що після битви в українському контрнаступі незабаром почнуться мирні переговори. Інші попереджають, що Путін навряд чи буде готовий до справжніх переговорів, якщо не зазнає приниження. Навіть якщо переговори відбудуться, участь Росії може бути лише тактикою затягування часу. Справжній дипломатії, можливо, доведеться почекати, поки Росія не зазнає чергової невдачі наступного року.

Тим часом багато хто шукає способи надати більшої легітимності обіцянкам Заходу допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

Читайте також: Про "торт" нашої Перемоги

"Ерік К'ярамелла з вашингтонського аналітичного центру "Фонд Карнегі за міжнародний мир" стверджує, що західні лідери повинні розробити плани відновлення України та її інтеграції із Заходом, не в останню чергу за допомогою безпекових заходів, закріплених у законодавстві. Досі деякі західні лідери вважали, що такі питання краще залишити на потім, після припинення бойових дій. Але пан К'ярамелла стверджує, що вони допоможуть покласти край бойовим діям, позбавивши Путіна надії на перемогу в затяжному конфлікті", - повідомляє Economist.

Західні союзники розділилися. Німеччина, зокрема, стверджує, що країна з невирішеними територіальними суперечками, а тим більше країна, яка перебуває у стані війни, не може вступити до НАТО (на що інші відповідають, що Західна Німеччина вступила до НАТО, попри поділ німецьких земель під час холодної війни). Втім, важко уявити, що Байден надасть ядерну гарантію Україні в найближчому майбутньому, враховуючи його небажання відправляти американські війська на її захист зараз

"Гарантії" безпеки, надані Україні в Будапештському меморандумі 1994 року в обмін на її згоду вивезти ядерну зброю радянських часів зі своєї території, виявилися ілюзорними. Україна та її східноєвропейські союзники заявляють, що лише членство в НАТО може захистити Україну від подальшої агресії.

Читайте також: Москві треба вирвати ядерні зуби

Західні союзники розділилися. Німеччина, зокрема, стверджує, що країна з невирішеними територіальними суперечками, а тим більше країна, яка перебуває у стані війни, не може вступити до НАТО (на що інші відповідають, що Західна Німеччина вступила до НАТО, попри поділ німецьких земель під час холодної війни). Втім, важко уявити, що Байден надасть ядерну гарантію Україні в найближчому майбутньому, враховуючи його небажання відправляти американські війська на її захист зараз.

Пан К'ярамелла пропонує план з п'яти пунктів, який надає Україні менше, ніж стаття 5, але більше, ніж Будапештський меморандум: "Це включає юридично закріплені зобов'язання допомогти Україні захистити себе, частково натхненні тими, які Америка надає Ізраїлю і Тайваню, щоб забезпечити їх виживання незалежно від того, хто перебуває при владі в Америці і Європі". Він також виступає за багаторічні зобов'язання щодо озброєння України; підтримку у відновленні української оборонної промисловості; механізми політичних консультацій на кшталт Статті 4 НАТО; і чіткий шлях до членства в ЄС. Все це було б не альтернативою членству в НАТО, а мостом до нього. Мета, подібно до сподівань на територіальні здобутки в українському контрнаступі, полягає в тому, щоб продемонструвати Росії, що продовження війни нічого не дасть".

Переклад з англійської Еспресо

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.75
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
16 квітня
16:31
Ганна Маляр
Ексзаступниця Резнікова Маляр задекларувала зарплату на оборонному підприємстві: що відомо
16:24
Анналена Бербок
Очільниця МЗС Німеччини Бербок відвідає Ізраїль: закликатиме до деескалації
16:21
Володимир Путін
Путін провів телефонну розмову з президентом Ірану: говорили про конфлікт на Близькому Сході
16:11
Олександр Прокудін
На Херсонщині будують підземні лікарні, - голова ОВА
16:08
В Україні створили Корпус демінерів для виконання завдань на звільнених територіях
16:06
Молдова
Вступ Молдови в ЄС: Конституційний суд дозволив референдум, слово за парламентом
16:05
OPINION
Сергій Таран
Про наслідки удару Ірану по Ізраїлю
15:55
Дмитро Лубінець
Україна верифікувала 1700 цивільних заручників, яких утримує РФ, - Лубінець
15:54
заступнику голови Полтавської облради оголосили підозру
Подорожував ЄС під виглядом службового відрядження: заступнику голови Полтавської облради оголосили підозру
15:51
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Подати персональні дані можна не обов'язково через ТЦК: адвокат пояснив алгоритм дій військовозобов'язаних чоловіків
15:47
Дмитро Лубінець
Повноваження ТЦК, електронний кабінет, обмеження прав громадян: Лубінець прокоментував закон про мобілізацію
15:45
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про мобілізацію
15:44
авіація Велика Британія транспорт
Британська авіакомпанія EasyJet скасувала рейси до Ізраїлю на літній сезон
15:35
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
РФ не звільняє цивільних українців, бо вони можуть бути свідками злочинів в окупації, - Лубінець
15:29
ікони
До США з України намагалися вивезти 5 старовинних ікон кінця ХІХ - початку ХХ століття
15:23
Олександр Будько (позивний "Терен")
Танцюють під Чайковського: військовий Олександр Терен відмовився від співпраці з артистами балету Кухар і Стояновим
14:48
Брянська область
Без світла лишилася військова частина та два військові заводи: ГУР повідомило про пожежу на підстанції у Брянську
14:31
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у Москві: Патрушев заявив про "зв'язок" терористів із українськими націоналістами та його "процесуальне закріплення"
14:31
Дмитро Капранов
Помер український історик, письменник і громадський діяч Дмитро Капранов
14:23
Російська армія скинула керовану авіаційну бомбу на Берислав
Росіяни атакували Херсонщину КАБами: 15 людей отримали контузії
14:21
Історичний фільм Олеся Саніна "Довбуш" покажуть у Польщі
14:21
фейкові новини, fake news
"Україна напала б на РФ за допомогою НАТО, якби не "СВО": добірка фейків у світі за 16 квітня
14:12
Олімпіада-2024, Париж, Тріумфальна рака
У Греції запалили вогонь Олімпійських Ігор - 2024, які відбудуться у Франції
14:07
OPINION
Віталій Бесараб
Україна стає епіцентром формування нового світового порядку
13:56
Греція
Грецькі журналісти оголосили 24-годинний страйк через низькі зарплати
13:45
Петр Фіала
Байден зустрівся з прем'єром Чехії Петром Фіалою у Білому домі: говорили про Україну
13:38
Реактивна система залпового вогню калібру 122 мм “Град”
Партизани зафіксували у Криму перекидання батареї "Градів"
13:30
Ціни на газ у Європі зросли до максимуму з початку року на тлі атаки Ірану на Ізраїль, - Bloomberg
13:29
На фото: Артем Чех
Письменник та військовий Артем Чех випустить новий історично-пригодницький роман
13:00
Астрономи знайшли найбільшу зоряну чорну діру у Чумацькому Шляху, яка у 33 рази більша за Сонце
12:59
Оновлено
Шольц з Сі Цзіньпіном
Війна РФ проти України: Сі заявив Шольцу про підтримку міжнародної мирної конференції "за участі всіх сторін"
12:48
У Кривому Розі п'яний чоловік справив потребу на меморіал загиблим військовим: йому оголосили підозру
12:44
Вигляд «скручених драконів на шпилі» Старої фондової біржі під час пожежі в Берсені, Копенгаген, Данія, 16 квітня 2024 р.
У Копенгагені сталась пожежа на найстарішій біржі у світі
12:43
Фільм "20 днів у Маріуполі" з'явиться на Netflix
12:35
ППО війна з Росією СБУ
Контролювала небо України на 700 км: СБУ вразила російську РЛС в Брянській області, - ЗМІ
12:32
фейк
Росія проводить у соцмережах інформаційну операцію з "героїзації" українських ухилянтів, - ГУР
12:10
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна зібрав у прокаті 53,9 млн грн
12:06
Через негоду є знеструмлення у 4 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 16 квітня
12:00
OPINION
Віктор Бобиренко
Про дипломатичні методи
11:56
СБУ Москва ФСБ
У РФ заявили про затримання нібито агента СБУ в справі підриву зрадника Прозорова
Більше новин