Огляд

Як Росія зомбує українських дітей з ТОТ та чим це загрожує у майбутньому

Катерина Бенюк
23 вересня, 2023 субота
10:00

Коли Росія приходить на окуповані нею землі, перше, що вона робить після руйнувань та вбивств мирного населення – змінює освітню програму та переписує історію на свій лад. Це російський імперіалізм і зробив у 2014 році на Луганщині, Донеччині та Криму. Це ж саме російські окупанти роблять і зараз, під час повномасштабного вторгнення, у Маріуполі та інших загарбаних ними територіях в Україні

Еспресо розповість про російську пропаганду у школах на тимчасово окупованих територіях та які загрози несе така "освіта" РФ у майбутньому

Що у тексті:

 • Які наративи продукує Росія у своїх підручниках для українських дітей;
 • Яка ситуація у Маріуполі та інших тимчасово окупованих Росією територіях;
 • Чого варто боятися у майбутньому від такого впливу Росії на дітей.

Які наративи продукує Росія у своїх підручниках для українських дітей

З 1 вересня для учнів 10-11 класів, які проживають на ТОТ України, на парти потрапив оновлений "єдиний державний підручник з історії РФ". Співавтором підручника став ідеолог "руского міра" Володимир Мединський.

У цьому так званому підручнику переписуються загальновідомі факти останніх 50 років історії. Українським дітям в окупації розказують про нібито несправжність нашої Незалежності, "київський режим" та ультранаціоналістів при владі, які не толерують інакомислення. Росія при тому зображається як "голуб миру", а її військовослужбовці-окупанти національними героями.

Російська влада давно розробила систему пропаганди в освіті на тимчасово окупованих територіях і видала не один подібний до вищезгаданого підручник.

1 вересня українські експерти презентували своє дослідження 23 російських підручників і виокремили щонайменше 20 наративів, які впливають на втрату зв’язку українських дітей в окупації з Україною. При чому це стосується не лише історії, але й інших предметів, як от географії. В тому числі мова йде й про початкові класи. Україна в російській освіті не постає як самостійний суб’єкт, а лише частиною інших країн.

Загалом експерти виділили 3 головні кластери російських наративів:

 1. Формування загальноросійської ідентичності. Хоч Росія є багатонаціональною країною, у підручниках існує лише "рускій народ". З "великою та могутньою" мовою, російською культурою і т.д. Тобто транслюється все, аби дитина забула свою Батьківщину і повірила, що її нова "родіна" – Росія. Тут же з перших класів працює наратив "жить – родине служить". 
 2. Мілітаризація. Як пояснюють дослідники, практично усі підручники пронизані війною. Ця тема переважає навіть в предметі "література" і в географії.
 3. Влада – сакральна. Ця група наративів відповідає за безумовне та позитивне сприйняття влади. Так би мовити, "вся влада від Бога" і критиці не підлягає.

"СВО" і українська мова

У новому російському підручнику згадується і повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Тільки там це називається "спеціальною воєнною операцією". Загалом цій війні присвячено 17 параграфів. Українським старшокласникам, яким довелося побачити результати цієї так званої СВО, розказують, що в Україні начебто панує "нацистський режим", через що й Росія була нібито вимушена розгорнути "операцію" – Україна не дотрималася угод (мається на увазі Мінських), аби захистити населення України Росії довелося проводити СВО, а окуповані території є тепер частиною Росії, що стало результатом волевиявлення "врятованих" від "київського режиму" людей.

Окремі розділи розповідають про російських солдатів як посланців миру у 2014 році та західні санкції, що "гірші навіть нападу Наполеона на Москву".

Всю цю пропаганду, щоб краще засвоїлася, повторюють і на "розмовах про важливе", які є обов’язковими.

По суті, в освіті транслюють все те, що й по російських телеканалах, створюючи своєрідну інформаційну бульбашку, на фоні тотального контролю Інтернету.

1 березня 2023 року стало відомо, що Росія збирається видавати й підручники з української мови на тимчасово окупованих територіях.

Так званий підручник повинен "формувати в учнів традиційні російські цінності, що відображають самобутній духовний, історичний і культурний розвиток багатонаціонального народу Росії, історичну пам'ять і спадкоємність поколінь, єдність народів Росії, вищі моральні почуття, пріоритет духовного над матеріальним, сімейні традиції". 

"Вони будуть точно такими ж, як і підручники з української мови в радянські часи, де не було української мови, а була російська термінологія з деякими вкрапленнями відцензурованих українських текстів та вправ, які будуть максимально зближувати російську та українську мови. Це проміжна ланка знищення української мови на окупованих територіях", — коментував мовний омбудсмен Тарас Кремінь Суспільному.

Фото: Севастополь, святкування Дня прикордонника у 2019 році / фото "Кримської правозахисної групи"

Діти Маріуполя як об’єкт пропаганди та мілітаризація кримчан

Як розповідає радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, зараз в окупованому місті навчається 14783 учні. З них 3629 учнів - це діти мігрантів з Росії. В школах катастрофічно не вистачає вчителів. В середньому по кожній школі відкрито від 7-12 вакансій вчителів. Найбільше не вистачає істориків, математиків, вчителів англійської мови. Українська мова офіційно за бажанням. Неофіційно – по школах є розпорядження зробити все, аби української мови в класах не викладалось.

Також з його слів у коментарі для Радіо Свободи, росіяни активно використовують дітей у Маріуполі як об’єкти пропаганди та тиску на батьків:

"Приходить дитина на урок і їй кажуть: "Крим завжди був російський". Вона приходить додому, каже: «Крим завжди був російським». Батьки кажуть: "Та ну, трохи не так". І кажуть як воно було. Дитина повертається до школи й каже, умовно там: "Не знаю, Марʼя Іванівна, я не згоден, мої батьки сказали, що було отак". До батьків потім приходить ФСБ і каже: "Ще раз і ви не побачите дитину свою". І батьки закрили рота. І уявіть собі звідки все іде. Все йде не зі школи та не від вчителів до певного віку. Все йде з родини. Приходить потім дитина зі школи додому, каже: "Крим же завжди був російський". І що кажуть батьки після попередження? В кращому випадку, мовчать. Що вважає дитина? Так і було".

Крим же став не лише військовою базою для окупантів, але й майданчиком для мілітаризації цивільного населення, а особливо дітей.

Як розповіла керівниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в інтерв’ю The Village, фактично Росія намагається створити для дітей у Криму безальтернативне майбутнє – служба в російській армії. Це стосується як вивчення переписаної за російською пропагандою історії світу, де про Україну йдеться як про "окраїну", що завжди була російською, так і проведення різних заходів, до прикладу, відкритих уроків, на які запрошують тих, хто брав участь у бойових діях проти України. Їх представляють, звісно, як героїв. Будь-які позашкільні заходи також відбуваються з мілітарними елементами – дітей вчать, як кидати гранату, тримати зброю й так далі. Навіть церква пропагує війну.

Ми вже знаємо про такі проєкти як "Юнармія" чи "Кримпатріотцентр", що фінансуються урядом РФ і де відкрито заявляють про підготовку дітей до військових дій. Під такий вплив російської освіти та пропаганди підпадає, зі слів Ольги Скрипник, близько 200 тис. дітей у Криму.

Щось схоже відбувається і на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей, але з більшою жорстокістю.

Чого варто боятися у майбутньому від такого впливу Росії на дітей

На фоні всіх цих дій російських окупантів знищується альтернатива – під заборону росіян потрапляє будь-яка українська освітня література, навіть та, яка не висвітлює взаємини України з Росією.

Як розповідає експертка зі спеціалізованої освіти наукового профілю та кандидатка історичних наук Ірина Жданова, глобально російська пропаганда у школах може вплинути на тероризм з боку молодого покоління.

"Російська пропаганда впливає на їхню ціннісну орієнтацію, і це не має нічого спільного із нашими цінностями демократії, гідності прав людини, євроінтеграції. Я прогнозую збільшення тероризму і в дитячому, і в молодіжному середовищі. Це буде глобальна проблема не лише України, а і всього світу. Саме діти та молодь надзвичайно піддаються впливу екстремізму", — пояснює експертка з освіти у коментарі Східному варіанту.

Свої побоювання висловив і кримський історик Сергій Громенко. У коментарі Крим.Реалії він зазначив, що справжні проблеми можуть початися через декілька років:

"Проблема буде тоді, коли в Росії почнуть з'являтися підручники для молодшої школи – а там вчать історію вже з першого класу. Ось тоді відсоток «зомбованих» підвищуватиметься, бо дитина не зможе адекватно протистояти одинадцятирічній пропаганді. Тож це – відкладений ефект. Прямо зараз нічого не зміниться, але за кілька років почнуться труднощі".

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.38
  Купівля 38.38
  Продаж 38.91
 • EUR
  Купівля 41.39
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
21 лютого
20:49
Володимир Зеленський
"Є хороші результати щодо військових літаків РФ". Зеленський про знищення 7 ворожих "сушок" впродовж тижня
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти перекидають сили та засоби з Авдіївки на Бахмутський напрямок. Колонка Сергія Згурця
20:29
БЕБ, Бюро економічної безпеки
Вимоги ЄС і МВФ: посли G7 у листі Стефанчуку назвали очікувані складові реформи БЕБ, - ЗМІ
20:04
OPINION
Богдан Буткевич
Герої помирають, а Татаров — живіший всіх живих
20:03
Сумщина
На Сумщині встановлюють додаткові тимчасові обмеження перебування поблизу кордону, - ОВА
19:52
Авдіївка
Вихід із Авдіївки: NYT написало про 850-1000 українців у полоні, в ЗСУ назвали це російською пропагандою
19:34
Слуга народу
Арахамія сказав, нащо Зеленський збирав фракцію "слуг" і про що говорили на зустрічі
19:26
Шахтар
"Марсель" - "Шахтар": букмекери дали невтішний прогноз на успіх українців у Лізі Європи
19:19
Авдіївка
Росіяни з Авдіївки перекидають вцілілі підрозділи на інші ділянки фронту, - Жорін
19:11
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:05
ЗСУ, військові
Росія наступає на 7 напрямках. За добу ЗСУ відбили 38 атак
19:02
Внаслідок ворожих обстрілів Куп’янщини є жертви серед цивільного населення: один мирний мешканець загинув, ще одного поранено
Застосували міномети, артилерію, КАБ: росіяни вбили на Харківщині цивільного і поранили ще одного
19:00
переможні новини
Переможні новини 728-го дня війни: ЗСУ збили сьомий літак за тиждень, а удар "хаймерсом" по полігону забрав життя понад 60 росіян
19:00
Аналітика
Рада Європи голосує за санкції проти Росії
Міжнародний реєстр збитків. Як і коли українці, що постраждали від російської агресії, отримають компенсацію
18:55
Урсула фон дер Ляєн
Переговорна рамка щодо вступу України в ЄС буде готова на початку літа, - фон дер Ляєн
18:45
РСЗВ "Ураган"
У Білорусі почали модернізацію систем "Ураган", які перебували неподалік кордону України та Польщі, - "Гаюн"
18:37
росія мобілізація
Росіяни на ТОТ Запоріжжя беруть на військовий облік хлопців 16-17 років, - голова ОВА Федоров
18:33
Ексклюзив
Авдіївська, коксохімічний завод, коксохім
"Точно не 47 тис.": військовий експерт Ступак назвав імовірну кількість загиблих під Авдіївкою росіян
18:30
Огляд
ракетна система Vampire
Винищувачі дронів: що відомо про ракетні системи Vampire, які полюють за російськими безпілотниками
18:14
"У Сирського є прийомний син в Австралії": роспропаганда вигадала новий фейк
18:06
OPINION
Віктор Андрусів
Україна і сусіди не навчилися реагувати на російські ІПСО
18:00
Інтерв’ю
Вадим Пристайко
Стосунки України з Борисом Джонсоном, Беном Воллесом та попередження британської розвідки про війну: ексочільник МЗС Пристайко в інтерв'ю Еспресо
17:58
На фото: гурт Lordi
Переможці Євробачення-2006 Lordi підтримали UAnimals
17:57
Ексклюзив
Новий законопроєкт про мобілізацію
Якби Зеленський запропонував фракціям разом внести законопроєкт про мобілізацію, не було б 2,5 тис. правок, - нардеп Синютка
17:57
Ілон Маск
"Завзятий прихильник свободи слова": Ілона Маска висунули на Нобелівську премію миру
17:50
Ксенія Кареліна
У Росії затримали дівчину ексчемпіона світу з боксу. Вона підтримала Україну та ЗСУ
17:44
На фото: Сильвестр Сталлоне
Сталлоне переніс 7 операцій після перелому шиї на зйомках "Нестримних"
17:29
У Києві судитимуть водія, який восени 2023 року на смерть збив військового на блокпості
17:26
Іран Росія
Іран передав РФ сотні балістичних ракет, здатних вражати цілі на відстані до 700 км, - Reuters
17:07
Володимир Зеленський та Еммануель Макрон
"Важливі політичні документи про наміри": аналітика КБФ про угоди України з Німеччиною та Францією
17:06
Оновлено
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
РФ розгорнула вздовж кордону з Україною угруповання прикриття та 48 установок "Іскандер", - ГУР
17:06
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
За допомогою "Орланів" намагалася скоригувати удари по Кривому Рогу: агентку ФСБ засудили до 15 років тюрми
16:55
Представник ГУР Вадим Скібіцький
До виборів Путіна окупанти планують щонайменше вийти на адмінкордони Луганської області, – ГУР
16:52
На фото: Бейонсе побила рекорд "Греммі"
Бейонсе стала першою темношкірою жінкою, яка очолила чарт кантрі пісень Billboard 
16:51
Новини Заходу України
Використання наркотичних препаратів на фронті: видано першу ліцензію
16:45
російські військові окупанти
На Оріхівському напрямку окупанти переміщуються на швидкісних квадроциклах: один з них знищили ЗСУ
16:42
вибори до Держдуми
Росіяни формують на ТОТ півдня і сходу України виборчі комісії, - Нацспротив
16:37
Туск і Зеленський
"Я готовий бути там": Зеленський ініціював зустріч керівників України та Польщі на кордоні
16:31
віддалена робота
Ваучери на навчання: у Мінекономіки розповіли, які професії українці обирають найчастіше
16:26
литва кордон
Уряд Литви схвалив закриття двох пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю
Більше новин