Як волонтери змусили Кабмін відкласти нові правила ввезення гуманітарної допомоги
Кабмін продовжив можливість використання паперових декларацій для ввезення гуманітарної допомоги в Україну до 1 квітня 2024 року замість 1 грудня 2023 року, як планувалося раніше. Все завдяки волонтерам, які активно виступали проти нововведень
З 1 грудня 2023 року волонтери зможуть почати використовувати новий цифровий механізм для ввезення гуманітарної допомоги, але добровільно, повідомляють у Мінсоцполітики.
Допомога для військових може скоротитися на 80%"Кабінет Міністрів продовжив можливість використання паперових декларацій для ввезення гуманітарної допомоги в Україну до 1 квітня наступного року. Це дасть змогу організаціям, які завозять гуманітарну допомогу, продовжувати свою діяльність за звичними процедурами", – йдеться в повідомленні.
Урядовці змінили свою думку через активні протести волонтерської спільноти. Серед іншого вони стверджували, що через нові правила допомога для військових може скоротитися на 80%.
Оскільки Кабмін все ще наполягає на запровадженні цифрового механізму для гуманітарної допомоги, хоча й з відстрочкою вчотири місяці, Еспресо розпитав про можливі наслідки керівниць благодійних фондів "Крила надії" Наталю Ліпську та фонду Dignitas Любу Шипович.
Про що в тексті:
- Як зараз ввозять гуманітарну допомогу в Україну
- Які зміни запроваджує Кабмін, які позитивні сторони нових правил
- Які ризики несуть нові правила, за що їх критикують
Як благодійні фонди та громадські організації зараз ввозять гуманітарну допомогу в Україну
Під час повномасштабного російського вторгнення благодійні фонди та громадські організації ввозять гуманітарну допомогу згідно з 174-ю постановою Кабміну. Її прийняли торік у березні. Вона значно спростила ввезення допомоги в Україну. Керівниця БФ "Крила надії" Наталя Ліпська пояснює, що згідно з документом на період воєнного стану для ввезення гуманітарної допомоги за кілька днів до в'їзду вантажу в державу готують паперову декларацію і цього достатньо на митниці.
Гуманітарна допомога
Фото: Тернопільська міська рада
Які основні зміни у ввезення гуманітарної допомоги внесе 953-тя постанова Кабміну
Уряд запроваджує електронну система обліку допомоги. Зміни найбільше стосуватимуться благодійних фондів та громадських організацій.
Після змін отримувачем гуманітарного вантажу зможе бути лише юридична особа, яка зареєструвалася в електронному кабінеті. Тобто це фонди чи військові частини. Доступ до нього буде здійснюватися за електронним ключем, який буде лише у керівника організації.
Наталія Ліпська. Фото: theukrainians.org
"Отримувач – той, на кого заїжджає з кордону гуманітарна допомога. І, якщо ви хочете бути отримувачем, маєте зареєструватись у системі, – пояснює Наталія Ліпська. – Це потрібно зробити один раз. А потім у системі реєструвати лише вантажі. Це правильно, бо держава хоче бачити облік. Щодо часу на реєстрацію, в системі передбачено, що до моменту, коли водій заїхав колесом на український бік кордону в системі має бути задекларований вантаж. А, коли ви його задекларуєте – самі собі вирішуєте. Система дає можливість зареєструвати цей вантаж хоч за 5 хвилин до перетину кордону, хоч раніше. Але не раніше, ніж за 30 днів. Великої проблеми у цьому немає, єдине, щоб система працювала, у вас був доступ до інтернету та світло. Далі фонди можуть передавати допомогу військовим. Отримувачами допомоги можуть бути також військові частини. Але вони повинні зареєструватись у системі. Якщо зараз ми можемо їх вписати в паперовому документі на кордоні, то з першого грудня такої можливості не буде".Директорка фонду Dignitas Люба Шипович каже, що електронне декларування та реєстрація допомоги – найбільша зміна, яку вводять. Доступ до тестової системи фонди отримали з першого листопада цього року. І побачили в ній багато проблем та неточностей.
"У багатьох є проблеми з доступом та реєстрацією. Адже доступ можливий лише за електронним ключем керівника. Тобто виглядає так, що робота благодійних фондів сповільниться, бо всі дії по декларуванні зможе робити тільки керівник, – пояснює Люба Шипович. – Якщо це великий фонд з багатьма процесами, то уявіть керівника, який сидить і сам усе декларує та реєструє. Передавати ключ? А про яку безпеку тоді можна говорити. Також іноземні фонди - незрозуміло, що з ними буде. До прикладу, українці в Польщі створили організацію, зібрали кошти, закупили допомогу і передають українській організації. Українська організація повинна зареєструвати цю передачу і тут виникає питання чи сама міжнародна організація повинна теж реєструватися в системі. Якщо так, то це наразі неможливо, бо в них немає електронних ключів виданих українськими центрами реєстрації. У нас була зустріч із заступником міністра соціальної політики України Назаром Танасишиним, він так і не зміг відповісти чи треба міжнародним організація реєструватися. Крім того реєстрація мала б займати кілька хвилин, але ми пробували зареєструватися в системі, безліч помилок видає, система напів робоча. Не всім організаціям навіть вдалося зареєструватися".
Люба Шипович. Фото: cs.detector.media
Проблему з електронним ключем бачить також Наталя Ліпська."Усі вантажі, які заїжджають в Україну, потрібно вводити в цю систему. Уявімо ситуацію, що військова частина зареєструвалася і до неї їде вантаж. Ви собі уявляєте командира, у якого бригада воює на фронті, а він сидить і заповнює декларації, – дивується Наталя Ліпська. – А лише керівники зможуть вносити ці вантажі в систему. Ба більше, багато організацій банально не можуть зайти в систему. Іноземні організації не зможуть працювати в Україні і вже деякі благодійники з-за кордону кажуть: ми краще іншим країнам будемо допомагати. Війна не лише в Україні".
Ще одна проблема – звітність. ГО та БФ мають подавати зміни до п'ятого числа за попередній місяць. Організації повинні мати акти прийому-передачі від військових, яким передали допомогу.
"Після того, як вантаж перетнув кордон є 30 днів на те, щоб відзвітувати, – каже Люба Шипович. – І це насправді не так і багато, тому що поки вантаж доїде до складу, поки оформить організація. Знову ж таки є вимоги законодавства щодо постановки на баланс цього вантажу. А поки він доїде до військових частин, військові поставлять на баланс, зроблять документи. Насправді 30 днів – дуже впритул, а в деяких випадках навіть неможливо. У нас бувало, коли ми акти отримували протягом двох-трьох місяців. Також ще не зрозумілі санкції за невчасне подання звітності. Зокрема Мінсоц анонсував, що буде на півроку блокування всіх вантажів від організації, якщо вона не вчасно прозвітувалася. Це не зрозумілий механізм, тому що є санкція, а немає апеляції на це. Під час бойових дій різні можуть бути ситуації. Банально загинули ті, кому передавали допомогу і ви не можете отримати від них звіт".
Наталя Ліпська каже, волонтери просили скасувати звітність за гуманітарну допомогу, адже це великий обсяг додаткової роботи.
"Ми просили, щоб нам до кінця воєнного стану скасували звітність на гуманітарну допомогу. Але 20 місяців ми звіти подавали, а Мінсоцполітики їх не приймало. А тепер звіти є обов'язкові. І це другий момент, який дуже всіх зворухобив. Бо всі думали напишуть звіти після війни, а тепер їх треба буде писати кожного місяця і це додаткове адміністрування", – наголошує Ліпська.
Волонтери зазначають: загалом ініціатива хороша, адже контроль за гуманітарними вантажами потрібен, але з реалізацією є проблеми. Наталя Ліпська бачить позитиви і негативи від впровадження електронної системи.
"Є дві важливі переваги. Перше – держава зможе побачити, обліковувати і відстежувати рух гуманітарної допомоги. Це важливо з точки зору прозорості і це, наскільки я розумію, вимога міжнародних донорів, яких ми самі ж зворухобили з нашими численними криками про корупційні скандали і крадіжку гуманітарної допомоги. Вони дуже з того перейнялися і хочуть бачити, що держава контролює і що система є прозора, – зазначає Наталя Ліпська. – Це перевага для держави. Яка перевага від системи для мене як для благодійної організації? Зараз будь-хто може приїхати на кордон і сказати, що везе вантаж для мене і митник його пропустить. Цей вантаж буде висіти на мені, але до мене не доїде. У багатьох організаціях під час перевірки на митниці виникали такі історії. А в нас передбачена кримінальна відповідальність за крадіжку гуманітарної допомоги і всі вантажі, які на мене заїхали, але не доїхали, я несу за них кримінальну відповідальність, тому що законодавство вважає, що я вкрала. Але з першого грудня ніхто без мого погодження не зможе завезти на мене вантаж".
Бійці 35-ї бригади. Фото: facebook.com/35obrmp
Чому зміни небезпечні та чи необхідні вони
Є й негативи від впровадження системи. Перший і найважливіший – автівки. Ввезення автомобілів з-за кордону може повністю зупинитися. Держава не закуповує автівки на фронт. Зараз їх без проблем завозять благодійні фонди та громадські організації. З новими правилами це стане неможливо.
"Зараз є дуже цікава річ. З одного боку держава дозволила передавати автівки безпосередньо на військових, але військовий не може бути отримувачем гуманітарної допомоги. А з першого грудня не зможе бути отримувачем також громадська організація чи благодійний фонд, окрім Червоного хреста або Організації інвалідів і ветеранів для свого власного вжитку. І в мене залишається питання, яке я ставлю останній місяць, хто їм буде це передавати, – наголошує Наталя Ліпська. – Це класно, що можна передати, але хто це буде робити? На це питання наразі я не маю відповіді".
Люба Шипович, яка постійно їздить на фронт не бачила жодного автомобіля, який Червоний хрест завіз на передову. Тому вважає ситуацію з автівками катастрофою, адже це торкнеться усіх військових.
"Також не зрозуміло, що робити з індивідуальними запитами. Військові не можуть бути отримувачами гуманітарної допомоги, – наголошує Люба Шипович. – Це стосується такмеду, коли аптечки оформлювалися індивідуально на військових, рюкзаки медиків індивідуально на медиків. Військова частина не завжди хотіла приймати на себе такі речі. Пригадуєте скандал з аптечками, коли на балансі військових частин були аптечки не належної якості? У такому разі військова частина прийняти не зможе аптечки від благодійників, бо ж у них всього достатньо. Тоді військові окремо брали якісний такмед у волонтерів. А тепер не зможуть взяти, бо вони за законодавством не є отримувачами такої допомоги. Насправді зміни мали би бути позитивними, впорядкувати потрібно, але впорядковувати потрібно тоді, коли в нас вже всього достатньо. А коли в нас нестача такмеду, дронів, рацій, автомобілів і починаємо впорядковувати тим, що додаємо додаткові регуляції та обмежуємо, ми самі собі вистрілюємо в ногу".
Як волонтери намагаються зарадити ситуації
Волонтери намагалися внести правки у постанову, але державники їх не чують. Максимум, на що пішли – відтермінування вступу постанови в дію на чотири місяці. У волонтерів є сподівання, що за цей час у нові правила ще будуть внесені зміни.
Ще з березня волонтери наголошували на проблему з автівками. Безліч разів подавали правки, що благодійні фонди та громадські організації можуть бути отримувачами автівок і це постійно, без пояснень викреслювали.
"Я витратила пів року свого життя на перемовини, але жодних наших пропозицій не враховано", – наголошує Наталя Ліпська.
Також була створена електронна петиція до Кабінету Міністрів, аби відтермінувати вступ в дію 953 постанови щодо змін у ввезення гуманітарної допомоги, відкриті звернення. Ця злагоджена робота принесла свої результати – нові правила відтермінували.
Волонтери кажуть, якщо постанову не змінять та не адаптують до реалій, то великим фондам потрібно буде наймати додаткових бухгалтерів, а невеликі волонтерські групи взагалі припинять свою діяльність. Крім того, обсяги гуманітарної допомоги значно зменшаться. Найперше це стосуватиметься військових. За прогнозами Наталі Ліпської, для військових допомога скоротиться на 80%, а загалом в Україну заїде на 40% менше допомоги від благодійників.
- Актуальне
- Важливе