Як зберегти гроші під час війни. Поради фінансиста

Роман Корнилюк
30 серпня, 2023 середа
20:02

Ризики банківської системи під час війни зростають. Позбутися ліцензії фінансова установа може не тільки з економічних причин, а й через зв'язки із ворогом

Зміст

У якому стані українські банки та як обрати надійний депозит, розповідає Роман Корнилюк, доктор економічних наук та фінансовий аналітик компанії YouControl. З дозволу пана Романа ми підготували пояснювальний текст на базі його аналітичного звіту спеціально для читачів "Еспресо".

Про що у тексті:

 • У якому стані українська банківська система
 • Чому банки так неохоче дають кредити
 • Що відбувається з депозитами
 • Чому не було банкопаду
 • Як зберегти гроші за допомогою банків

У якому стані українська банківська система

Україна гарантувала 100% вкладів у банківській системі без обмеження на суму гарантії на час війни, Нацбанк України (НБУ) обережно стримує зростання цін. Це врятувало банківську систему від паніки серед вкладників. 

Якщо минулого року споживчі ціни зросли на 26,6%, то станом на липень темпи зростання цін скоротилися на 11,3% у річному вимірі. Приборкання інфляції має суттєві наслідки для банківського ринку, адже укріплює стійкість національної валюти – головного "матеріалу” з яким працює кожен банк. 

Останній рік Нацбанк України (НБУ) проводив дуже обережну політику, щоб не допустити втечі капіталів за кордон та й взагалі з банківської системи. Водночас на рахунках збиралися мільярди військових і соціальних виплат. І банки мають давати їм раду.

Національний банк високими ставками підвищив привабливість  облігацій уряду та депозитних сертифікатів НБУ для комерційних банків. Після інвестицій у цінні папери з високою дохідністю комерційні банки отримали настільки високі прибутки, що депутати заговорили про спеціальний податок для банків та навіть зареєстрували відповідний законопроєкт. Але це дивна ідея, бо понад 50% ринку займають державні фінансові установи, які й так перераховують свої прибутки у бюджет.

Чому банки так неохоче дають кредити

Частина оглядачів критикує дії Нацбанку. Кажуть, що комерційні банки більш охоче кредитували б реальну економіку, якби не високі облікові ставки та привабливі через це депозитні сертифікати НБУ. 

Водночас фахівці фінансового регулятора запевняють, що ціна на гроші – не основна причина згортання кредитування. Банки просто тверезо оцінюють ризики та навіть при низьких ставках продовжать так само строго ставитись до позичальників доки іде війна. До того ж Уряд може стимулювати кредитування соціальних або стратегічних програм і компенсувати частину відсоткових ставок (він так і робить, наприклад, у програмі кредитів для бізнесу 5-7-9 та у програмі пільгового кредитування іпотеки). 

Ідеальних рішень під час війни не буває, як і ідеальних ліків. Національний банк стримує інфляцію, але отримує масу шкідливих побічних ефектів. І питання лиш в тому наскільки кожен новий хиткий баланс позитиву та негативу загалом впливає на цінову та фінансову стабільність країни. Поки що дії НБУ виглядають адекватними: темпи зростання цін скорочуються, клієнти з банків не втікають. 

Що відбувається з депозитами

Депозитні ставки пройшли плато й заходять на "м’яку посадку”. Індекс середніх депозитних ставок (UIRD), який за 1 півріччя зріс із 12,8% до 15,4% річних, наприкінці серпня склав уже 14,7%. 

Відтак за неповні два місяці розпочався поступовий процес зниження депозитних ставок. Схоже, що це триватиме й надалі після того, як Нацбанк знизив облікову ставку (фактично — вартість грошей в економіці) з 25% до 22% наприкінці липня 2023 р. Під ці відсотки Нацбанк позичає гроші комерційним банкам, ця ставка впливає на вартість державних цінних паперів також, а з часом — і на вартість кредитів та депозитів.

Це не дуже втішна новина для вкладників, хоча якщо зважати на більш потужну низхідну динаміку по інфляції та гарні консенсус-прогнози, то реальна привабливість гривневих депозитів поки що зберігається на прийнятному рівні.

Чому не було банкопаду

Очікуваного авторами ворожих пропагандистських публікацій воєнного "банкопаду” так і не сталося. Примітно, що в нинішньому році з ринку виводилися банки не так із причин своєї фінансової нестабільності, як через порушення норм фінансового моніторингу. 

7 березня НБУ відкликав ліцензію в IBOX Bank за неналежне виконання обов’язку здійснювати посилені заходи належної перевірки щодо клієнтів у сфері грального бізнесу. 1 серпня Нацбанк вирішив ліквідувати Банк Конкорд також за "систематичне порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Також був націоналізований Сенс-банк, російські власники якого перебувають під санкціями. 

Як зберегти гроші за допомогою банків в часи нестабільності

 1. Диверсифікувати заощадження за формою грошей: мати резерв у готівці, а паралельно кошти на банківських ліквідних поточних та дохідних строкових рахунках.
 2. Розподілити свої вклади за валютою: чим більша віра в економічне майбутнє, тим вищою може бути частка гривні, чим більші побоювання – навпаки, доларів та євро. У валютній диверсифікації не виходити за межі пропорції 70/30%.
 3. Слідкувати за ринковою ситуацією і прогнозами, щоб сформувати власні обґрунтовані очікування про майбутню динаміку ставок і відповідний план дій. Якщо розпочався тренд на зниження ставок і не зникло бажання відкрити гривневий депозит – доцільно зафіксувати нинішні високі ставки на довший термін (хоча жоден фахівець не дасть гарантію 100%, що якийсь черговий "чорний лебідь” не штовхне знову ставки увись).
 4. Намагатись тримати в одному банку не більше 600 тис. грн. Хоча під час воєнного стану і ще три місяці після нього вклади захищені на 100%, після цього терміну — саме такою планується максимальна сума, гарантована Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. У випадку розрахунку ліміту для валютних депозитів варто зважати й на фактор потенційної девальвації, який може зменшити гарантовану суму вкладу, номіновану у валюті.
 5. Для оцінки надійності банків професійним фінансистам користуватись не так чутками, знайомствами та "інсайдами”, як офіційними джерелами та звітністю для розрахунку основних фінансових показників здоров’я банку. А якщо ви не можете оцінити надійність банків, можна довіряти кредитним рейтингам і ренкінгам на основі публічної інформації лише від тих провайдерів, які історично довели свою здатність вірно визначати ймовірність банкрутства з фінансових причин. Автор цього тексту, наприклад, розробив методику розрахунку ренкінгу фінансової надійності банків, який YouControl оновлює щокварталу з 2018 року.
 6. Пам’ятати, що банк зараз може бути ліквідованим не лише через слабкий фінансовий стан (про що свідчать ренкінги), а й через репутаційні та комлаєнс-ризики нефінансового характеру, тому довіряйте банкам з надійними власниками без шлейфу підозрілих дій, подій та висловлювань за своїм бізнес-реноме.
 7. Найголовніше: щоб накопичити депозитні вклади формуйте корисну звичку регулярного зберігання як мінімум 10% місячного доходу. А також не слід забувати, що інвестиції у розвиток дітей, власну освіту та підтримку Сил оборони України можуть виявитись набагато рентабельнішими за решту альтернатив.
   
Теги:
Читайте також:
Київ
+34°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 липня
12:26
ХАМАС напав на Ізраїль
Аргентина визнала ХАМАС терористичною організацією
12:16
Ірина Мудра
Україна відновила роботу по ратифікації Римського статуту: в ОП ставлять за мету зробити це до кінця цього року
12:13
РФ атакувала підстанцію ДТЕК на Донеччині: поранено енергетика
12:02
OPINION
Михайло Басараб
Як Дуров допомагає Путіну боротися з національними рухами в Росії
11:58
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Російський "шахед" знову зайшов на територію Білорусі: "Гаюн" розповів, скільки БПЛА перебував у повітряному просторі
11:45
спека
Наталка Діденко розповіла, коли та де в Україні очікувати пік спеки
11:32
Центр рекрутингу української армії
В Одесі відкрився 27 в Україні центр рекрутингу української армії
11:31
обстріл
Російська армія вдарила по Херсонщині: поранено двох жінок
11:23
OpenAI
OpenAI розробляє новий підхід до ШІ під кодовою назвою Strawberry
11:11
Ексклюзив
Дніпрогес
Військовий експерт Ступак назвав причину заяв росіян про провокації на Канівському водосховищу та Київської ГЕС
10:55
Алек Болдуін
З Болдуіна зняли обвинувачення за випадкове вбивство українки на зйомках фільму
10:53
окупанти Маріуполь
Росіяни звозять "ополченців" на ТОТ півдня для патрулювання населених пунктів, - ЦНС
10:45
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго внесло зміни щодо відключень світла 13 липня
10:43
Ексклюзив
Окупанти, кримінал, росіяни
Біля Торецька росіяни змінили тактику: почали рити тунелі, щоб зайти в тил наших позицій, - військовий експерт Ступак
10:20
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг: у НАТО немає сумнівів, що КНДР надає значну військову підтримку Росії
10:19
москва, кремль
Росіяни втрачають інтерес до війни в Україні: ГУР розповіло про суспільні настрої в РФ
10:02
OPINION
Геннадій Друзенко
Запрошення до тотальної війни
09:58
У Запорізькій області невідомий збив насмерть військовослужбовця на узбіччі та втік
09:57
КНДР, Північна Корея
КНДР засудила декларацію саміту НАТО і назвала її незаконним документом
09:48
Петр Павел та Володимир Зеленський
Президент Чехії розповів про терміни та обсяги нових партій боєприпасів для України
09:28
ЗСУ
ЗСУ вибили окупантів з Сотницького Козачка на Харківщині: у DeepState розповіли про ситуацію на фронті
09:15
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що Польща розглядає пропозицію Києва збивати російські ракети над Україною
09:09
Оновлено
Армія РФ 12 липня вбила 6 жителів Донеччини, 22 - поранені
09:04
ППО, обстріл, ЗСУ
Росіяни вночі атакували Україну дронами: Сили оборони збили 4 з 5 ворожих цілей
08:42
Китай Тайвань
Тайвань зафіксував активність бойових літаків і кораблів КНР навколо острова
08:35
Ілон Маск
Маск задонатив значну суму у фонд, який підтримує Трампа, - Bloomberg
08:34
Війна з Росією, ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 149 боєзіткнень: ЗСУ відбили найбільше атак на Покровському напрямку
08:30
Огляд
Очі в Сірка, травма в тигра, смерть у роботів – 5 книг, які пробудять до життя
08:07
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
"НАБУ, САП та ВАКС почали діяти за подвійними стандартами": Костянтин Жеваго прокоментував обраний йому запобіжний захід
08:01
втрати окупантів
Війська РФ втратили за добу 8 танків, 58 артсистем і понад 1100 окупантів
08:00
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Гіркий посмак Вашингтона. Чому НАТО і ЄС будуть не за Зеленського?
07:30
Володимир Зеленський
Зеленський відвідає Британію та Ірландію, - The Guardian
06:43
Саміт миру. Володимир Зеленський
До комюніке Саміту миру долучилася ще одна держава Океанії
06:20
Війна з Росією, безпілотник, ППО
У РФ заявили про атаку БПЛА на Ростовську область: палає нафтобаза
00:59
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц: зброя США в Німеччині потрібна для запобігання війни
00:34
ЗСУ, військові
РФ намагається вклинитися в оборону ЗСУ на Покровському напрямку, - Генштаб
00:06
F-16
Україна до 2028 року отримає 30 літаків F-16 від Бельгії, - Жовква
2024, п'ятниця
12 липня
23:36
НАТО вперше за 16 років за підсумками саміту не згадало про планований вступ Грузії
23:23
Марина Бех-Романчук
Бех-Романчук завоювала бронзу на етапі Діамантової ліги в Монако
23:16
Ввечері 12 липня у Харкові лунають вибухи
Більше новин