Як зберегти гроші під час війни. Поради фінансиста

Роман Корнилюк
30 серпня, 2023 середа
20:02

Ризики банківської системи під час війни зростають. Позбутися ліцензії фінансова установа може не тільки з економічних причин, а й через зв'язки із ворогом

Зміст

У якому стані українські банки та як обрати надійний депозит, розповідає Роман Корнилюк, доктор економічних наук та фінансовий аналітик компанії YouControl. З дозволу пана Романа ми підготували пояснювальний текст на базі його аналітичного звіту спеціально для читачів "Еспресо".

Про що у тексті:

  • У якому стані українська банківська система
  • Чому банки так неохоче дають кредити
  • Що відбувається з депозитами
  • Чому не було банкопаду
  • Як зберегти гроші за допомогою банків

У якому стані українська банківська система

Україна гарантувала 100% вкладів у банківській системі без обмеження на суму гарантії на час війни, Нацбанк України (НБУ) обережно стримує зростання цін. Це врятувало банківську систему від паніки серед вкладників. 

Якщо минулого року споживчі ціни зросли на 26,6%, то станом на липень темпи зростання цін скоротилися на 11,3% у річному вимірі. Приборкання інфляції має суттєві наслідки для банківського ринку, адже укріплює стійкість національної валюти – головного "матеріалу” з яким працює кожен банк. 

Останній рік Нацбанк України (НБУ) проводив дуже обережну політику, щоб не допустити втечі капіталів за кордон та й взагалі з банківської системи. Водночас на рахунках збиралися мільярди військових і соціальних виплат. І банки мають давати їм раду.

Національний банк високими ставками підвищив привабливість  облігацій уряду та депозитних сертифікатів НБУ для комерційних банків. Після інвестицій у цінні папери з високою дохідністю комерційні банки отримали настільки високі прибутки, що депутати заговорили про спеціальний податок для банків та навіть зареєстрували відповідний законопроєкт. Але це дивна ідея, бо понад 50% ринку займають державні фінансові установи, які й так перераховують свої прибутки у бюджет.

Чому банки так неохоче дають кредити

Частина оглядачів критикує дії Нацбанку. Кажуть, що комерційні банки більш охоче кредитували б реальну економіку, якби не високі облікові ставки та привабливі через це депозитні сертифікати НБУ. 

Водночас фахівці фінансового регулятора запевняють, що ціна на гроші – не основна причина згортання кредитування. Банки просто тверезо оцінюють ризики та навіть при низьких ставках продовжать так само строго ставитись до позичальників доки іде війна. До того ж Уряд може стимулювати кредитування соціальних або стратегічних програм і компенсувати частину відсоткових ставок (він так і робить, наприклад, у програмі кредитів для бізнесу 5-7-9 та у програмі пільгового кредитування іпотеки). 

Ідеальних рішень під час війни не буває, як і ідеальних ліків. Національний банк стримує інфляцію, але отримує масу шкідливих побічних ефектів. І питання лиш в тому наскільки кожен новий хиткий баланс позитиву та негативу загалом впливає на цінову та фінансову стабільність країни. Поки що дії НБУ виглядають адекватними: темпи зростання цін скорочуються, клієнти з банків не втікають. 

Що відбувається з депозитами

Депозитні ставки пройшли плато й заходять на "м’яку посадку”. Індекс середніх депозитних ставок (UIRD), який за 1 півріччя зріс із 12,8% до 15,4% річних, наприкінці серпня склав уже 14,7%. 

Відтак за неповні два місяці розпочався поступовий процес зниження депозитних ставок. Схоже, що це триватиме й надалі після того, як Нацбанк знизив облікову ставку (фактично — вартість грошей в економіці) з 25% до 22% наприкінці липня 2023 р. Під ці відсотки Нацбанк позичає гроші комерційним банкам, ця ставка впливає на вартість державних цінних паперів також, а з часом — і на вартість кредитів та депозитів.

Це не дуже втішна новина для вкладників, хоча якщо зважати на більш потужну низхідну динаміку по інфляції та гарні консенсус-прогнози, то реальна привабливість гривневих депозитів поки що зберігається на прийнятному рівні.

Чому не було банкопаду

Очікуваного авторами ворожих пропагандистських публікацій воєнного "банкопаду” так і не сталося. Примітно, що в нинішньому році з ринку виводилися банки не так із причин своєї фінансової нестабільності, як через порушення норм фінансового моніторингу. 

7 березня НБУ відкликав ліцензію в IBOX Bank за неналежне виконання обов’язку здійснювати посилені заходи належної перевірки щодо клієнтів у сфері грального бізнесу. 1 серпня Нацбанк вирішив ліквідувати Банк Конкорд також за "систематичне порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Також був націоналізований Сенс-банк, російські власники якого перебувають під санкціями. 

Як зберегти гроші за допомогою банків в часи нестабільності

  1. Диверсифікувати заощадження за формою грошей: мати резерв у готівці, а паралельно кошти на банківських ліквідних поточних та дохідних строкових рахунках.
  2. Розподілити свої вклади за валютою: чим більша віра в економічне майбутнє, тим вищою може бути частка гривні, чим більші побоювання – навпаки, доларів та євро. У валютній диверсифікації не виходити за межі пропорції 70/30%.
  3. Слідкувати за ринковою ситуацією і прогнозами, щоб сформувати власні обґрунтовані очікування про майбутню динаміку ставок і відповідний план дій. Якщо розпочався тренд на зниження ставок і не зникло бажання відкрити гривневий депозит – доцільно зафіксувати нинішні високі ставки на довший термін (хоча жоден фахівець не дасть гарантію 100%, що якийсь черговий "чорний лебідь” не штовхне знову ставки увись).
  4. Намагатись тримати в одному банку не більше 600 тис. грн. Хоча під час воєнного стану і ще три місяці після нього вклади захищені на 100%, після цього терміну — саме такою планується максимальна сума, гарантована Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. У випадку розрахунку ліміту для валютних депозитів варто зважати й на фактор потенційної девальвації, який може зменшити гарантовану суму вкладу, номіновану у валюті.
  5. Для оцінки надійності банків професійним фінансистам користуватись не так чутками, знайомствами та "інсайдами”, як офіційними джерелами та звітністю для розрахунку основних фінансових показників здоров’я банку. А якщо ви не можете оцінити надійність банків, можна довіряти кредитним рейтингам і ренкінгам на основі публічної інформації лише від тих провайдерів, які історично довели свою здатність вірно визначати ймовірність банкрутства з фінансових причин. Автор цього тексту, наприклад, розробив методику розрахунку ренкінгу фінансової надійності банків, який YouControl оновлює щокварталу з 2018 року.
  6. Пам’ятати, що банк зараз може бути ліквідованим не лише через слабкий фінансовий стан (про що свідчать ренкінги), а й через репутаційні та комлаєнс-ризики нефінансового характеру, тому довіряйте банкам з надійними власниками без шлейфу підозрілих дій, подій та висловлювань за своїм бізнес-реноме.
  7. Найголовніше: щоб накопичити депозитні вклади формуйте корисну звичку регулярного зберігання як мінімум 10% місячного доходу. А також не слід забувати, що інвестиції у розвиток дітей, власну освіту та підтримку Сил оборони України можуть виявитись набагато рентабельнішими за решту альтернатив.
     
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
Із 36 суббоєприпасами: ГУР розповіло про нову балістичну ракету, якою РФ ударила по Дніпру
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
Більше новин