Як зберегти гроші під час війни. Поради фінансиста

Роман Корнилюк
30 серпня, 2023 середа
20:02

Ризики банківської системи під час війни зростають. Позбутися ліцензії фінансова установа може не тільки з економічних причин, а й через зв'язки із ворогом

У якому стані українські банки та як обрати надійний депозит, розповідає Роман Корнилюк, доктор економічних наук та фінансовий аналітик компанії YouControl. З дозволу пана Романа ми підготували пояснювальний текст на базі його аналітичного звіту спеціально для читачів "Еспресо".

Про що у тексті:

  • У якому стані українська банківська система
  • Чому банки так неохоче дають кредити
  • Що відбувається з депозитами
  • Чому не було банкопаду
  • Як зберегти гроші за допомогою банків

У якому стані українська банківська система

Україна гарантувала 100% вкладів у банківській системі без обмеження на суму гарантії на час війни, Нацбанк України (НБУ) обережно стримує зростання цін. Це врятувало банківську систему від паніки серед вкладників. 

Якщо минулого року споживчі ціни зросли на 26,6%, то станом на липень темпи зростання цін скоротилися на 11,3% у річному вимірі. Приборкання інфляції має суттєві наслідки для банківського ринку, адже укріплює стійкість національної валюти – головного "матеріалу” з яким працює кожен банк. 

Останній рік Нацбанк України (НБУ) проводив дуже обережну політику, щоб не допустити втечі капіталів за кордон та й взагалі з банківської системи. Водночас на рахунках збиралися мільярди військових і соціальних виплат. І банки мають давати їм раду.

Національний банк високими ставками підвищив привабливість  облігацій уряду та депозитних сертифікатів НБУ для комерційних банків. Після інвестицій у цінні папери з високою дохідністю комерційні банки отримали настільки високі прибутки, що депутати заговорили про спеціальний податок для банків та навіть зареєстрували відповідний законопроєкт. Але це дивна ідея, бо понад 50% ринку займають державні фінансові установи, які й так перераховують свої прибутки у бюджет.

Чому банки так неохоче дають кредити

Частина оглядачів критикує дії Нацбанку. Кажуть, що комерційні банки більш охоче кредитували б реальну економіку, якби не високі облікові ставки та привабливі через це депозитні сертифікати НБУ. 

Водночас фахівці фінансового регулятора запевняють, що ціна на гроші – не основна причина згортання кредитування. Банки просто тверезо оцінюють ризики та навіть при низьких ставках продовжать так само строго ставитись до позичальників доки іде війна. До того ж Уряд може стимулювати кредитування соціальних або стратегічних програм і компенсувати частину відсоткових ставок (він так і робить, наприклад, у програмі кредитів для бізнесу 5-7-9 та у програмі пільгового кредитування іпотеки). 

Ідеальних рішень під час війни не буває, як і ідеальних ліків. Національний банк стримує інфляцію, але отримує масу шкідливих побічних ефектів. І питання лиш в тому наскільки кожен новий хиткий баланс позитиву та негативу загалом впливає на цінову та фінансову стабільність країни. Поки що дії НБУ виглядають адекватними: темпи зростання цін скорочуються, клієнти з банків не втікають. 

Що відбувається з депозитами

Депозитні ставки пройшли плато й заходять на "м’яку посадку”. Індекс середніх депозитних ставок (UIRD), який за 1 півріччя зріс із 12,8% до 15,4% річних, наприкінці серпня склав уже 14,7%. 

Відтак за неповні два місяці розпочався поступовий процес зниження депозитних ставок. Схоже, що це триватиме й надалі після того, як Нацбанк знизив облікову ставку (фактично — вартість грошей в економіці) з 25% до 22% наприкінці липня 2023 р. Під ці відсотки Нацбанк позичає гроші комерційним банкам, ця ставка впливає на вартість державних цінних паперів також, а з часом — і на вартість кредитів та депозитів.

Це не дуже втішна новина для вкладників, хоча якщо зважати на більш потужну низхідну динаміку по інфляції та гарні консенсус-прогнози, то реальна привабливість гривневих депозитів поки що зберігається на прийнятному рівні.

Чому не було банкопаду

Очікуваного авторами ворожих пропагандистських публікацій воєнного "банкопаду” так і не сталося. Примітно, що в нинішньому році з ринку виводилися банки не так із причин своєї фінансової нестабільності, як через порушення норм фінансового моніторингу. 

7 березня НБУ відкликав ліцензію в IBOX Bank за неналежне виконання обов’язку здійснювати посилені заходи належної перевірки щодо клієнтів у сфері грального бізнесу. 1 серпня Нацбанк вирішив ліквідувати Банк Конкорд також за "систематичне порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Також був націоналізований Сенс-банк, російські власники якого перебувають під санкціями. 

Як зберегти гроші за допомогою банків в часи нестабільності

  1. Диверсифікувати заощадження за формою грошей: мати резерв у готівці, а паралельно кошти на банківських ліквідних поточних та дохідних строкових рахунках.
  2. Розподілити свої вклади за валютою: чим більша віра в економічне майбутнє, тим вищою може бути частка гривні, чим більші побоювання – навпаки, доларів та євро. У валютній диверсифікації не виходити за межі пропорції 70/30%.
  3. Слідкувати за ринковою ситуацією і прогнозами, щоб сформувати власні обґрунтовані очікування про майбутню динаміку ставок і відповідний план дій. Якщо розпочався тренд на зниження ставок і не зникло бажання відкрити гривневий депозит – доцільно зафіксувати нинішні високі ставки на довший термін (хоча жоден фахівець не дасть гарантію 100%, що якийсь черговий "чорний лебідь” не штовхне знову ставки увись).
  4. Намагатись тримати в одному банку не більше 600 тис. грн. Хоча під час воєнного стану і ще три місяці після нього вклади захищені на 100%, після цього терміну — саме такою планується максимальна сума, гарантована Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. У випадку розрахунку ліміту для валютних депозитів варто зважати й на фактор потенційної девальвації, який може зменшити гарантовану суму вкладу, номіновану у валюті.
  5. Для оцінки надійності банків професійним фінансистам користуватись не так чутками, знайомствами та "інсайдами”, як офіційними джерелами та звітністю для розрахунку основних фінансових показників здоров’я банку. А якщо ви не можете оцінити надійність банків, можна довіряти кредитним рейтингам і ренкінгам на основі публічної інформації лише від тих провайдерів, які історично довели свою здатність вірно визначати ймовірність банкрутства з фінансових причин. Автор цього тексту, наприклад, розробив методику розрахунку ренкінгу фінансової надійності банків, який YouControl оновлює щокварталу з 2018 року.
  6. Пам’ятати, що банк зараз може бути ліквідованим не лише через слабкий фінансовий стан (про що свідчать ренкінги), а й через репутаційні та комлаєнс-ризики нефінансового характеру, тому довіряйте банкам з надійними власниками без шлейфу підозрілих дій, подій та висловлювань за своїм бізнес-реноме.
  7. Найголовніше: щоб накопичити депозитні вклади формуйте корисну звичку регулярного зберігання як мінімум 10% місячного доходу. А також не слід забувати, що інвестиції у розвиток дітей, власну освіту та підтримку Сил оборони України можуть виявитись набагато рентабельнішими за решту альтернатив.
     
Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.69
    Купівля 36.69
    Продаж 37.34
  • EUR
    Купівля 39.81
    Продаж 40.8
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
4 грудня
20:59
Інтерв’ю
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Як зміняться пенсії та навіщо мегареєстр соціальної підтримки. Велика розмова Еспресо з міністеркою соцполітики
20:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нарешті Україна почала відновлювати розробки озброєння, які дійсно мають військовий потенціал. Колонка Сергія Згурця
20:40
Інтерв’ю
Анатолій Хостікоєв
Актор Анатолій Хостікоєв - про театр під час війни, контакт із глядачем та чому Україні не можна програвати. Інтерв’ю Еспресо
20:40
Оновлено
Президент Венесуели Ніколас Мадуро готується до голосування на референдумі щодо прав Венесуели на потенційно багатий нафтою регіон Есекіба в Гайані, Каракас, Венесуела, 30.12.2023
МЗС України прокоментувало заяви Венесуели про підтримку територіальних претензій до Гаяни на референдумі
20:35
Ексклюзив
Безугла
Медійний хайп на Безуглій, ймовірно, толерується ОП, - нардеп Осадчук
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Пам’ять метелика, або Що живить авторитаризм?
19:59
На Авдіївському напрямку ЗСУ відбили 15 російських атак, протягом доби відбулось 61 бойове зіткнення, - Генштаб
19:30
Ексклюзив
ЗСУ
Наступ майже по всій лінії фронту: депутат облради Лишенко про активізацію окупантів на Запоріжжі
19:22
Загиблі в окупованому Криму
У Сімферопольському районі четверо людей загинули внаслідок отруєння чадним газом, у тому числі двоє дітей
19:04
Києво-Печерська лавра
У Києво-Печерській лаврі щодня битимуть у дзвони на підтримку військовополонених
19:04
Матеуш Моравецький
Польща вимагатиме від ЄС скасування транспортного безвізу з Україною, - Моравецький
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 649-го дня війни: Україна працює над розробкою власної зброї великої дальності, а німецький завод виготовить для ЗСУ снарядів на €142 млн
18:45
санкції проти Росії
Латвія запропонувала заборонити імпорт російської сільськогосподарської продукції до ЄС
18:12
Посилення допомоги взимку та вступ України до НАТО: Умєров зустрівся зі Столтенбергом
18:02
OPINION
Сергій Таран
Про перспективи України в майбутній системі європейської безпеки
18:00
Ексклюзив
Петро Порошенко
Контакти Порошенка корисні для України у світлі інтеграції до НАТО, - нардепка Іонова
17:59
Оновлено
Пожежа на нафтобазі у Луганську
ЗСУ підтвердили успішну атаку по нафтобазі окупантів у Луганську
17:54
"Кривбас" - "Олександрія" 2:1 (02.12.2023)
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після 16-го туру
17:53
книги
Оксфордський словник назвав слово 2023 року
17:42
Міни
Словенія надасть Україні 1,5 млн євро на гуманітарне розмінування
17:36
Ексклюзив
Ракетний комплекс Нептун
У Defense Express розповіли, які можливості отримає нова ракета для комплексу "Нептун"
17:36
НАТО
РФ планувала перешкодити вступу Фінляндії та Швеції до НАТО за допомогою демонстрацій із заворушеннями, - ЗМІ
17:23
Путін
Журнал Time оприлюднив перелік претендентів на звання "Людина року 2023". Серед них – Путін
17:06
Прем'єр Словаччини Фіцо виключив постачання зброї Україні, але готовий допомогти у розмінуванні та енергетиці
16:55
"Аби трагедія Маріуполя стала зрозумілішою": в Україні запустили подкаст "Море і заводи"
16:30
окупанти в Криму
Окупанти будують новий військовий шпиталь у Криму, – ЦНС
16:25
Прокурори ідентифікували командира окупантів, який жорстоко побив підприємця в Ізюмі
16:19
Оновлено
Петро Порошенко
Очільник МЗС Угорщини Сіярто підтвердив, що Порошенко ініціював зустріч з Орбаном
16:19
У Києві на станції метро "Театральна" відкрилася виставка, присвячена ЗСУ
16:15
Ексклюзив
карта Бахмут етер 4.12.23
Через погоду противник зменшив кількість штурмів з підтримкою бронетехніки на Бахмутському напрямку, - пресофіцер 3-ї ОШБ Бородін
16:02
OPINION
Руслан Рохов
Росія хоче показати Україну світові як автократію
15:54
Володимир Зеленський
Отримали дефіцитні ракети до систем ППО та нові зенітні комплекси: Зеленський провів щоденний селектор
15:35
Анонс
Кримський караван, фільм
"Кримський караван". У Києві покажуть документальний фільм Айнур Коскіної присвячений проблемам кримських татар
15:22
Ексклюзив
фейкові новини, fake news
Ворог намагається бути вишуканішим і розумнішим: ГУР МО про реалізації ІПСО російськими спецслужбами
15:14
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
УПЛ: "Зоря" зіграла внічию з "Рухом", результати інших матчів 16-го туру
14:56
У Харкові запрацює дитсадок під землею. Його облаштують у метро
14:34
Оновлено
Росіяни обстріляли дитсадок у Херсоні
Росіяни обстріляли дитсадок у Херсоні та будинки в області: є загиблий і постраждалі
14:26
Генштаб ЗСУ
У Генштабі вважають, що для звільнення усієї території України потрібно до $400 млрд, - УП
14:24
ракета Нептун
В Україні модифікують ракету для комплексу "Нептун"
14:12
Новини компаній
Анна Адом, директорка з управління персоналом і побуту компанії Ferrexpo
На підприємствах Ferrexpo дбають про психологічний стан співробітників
Більше новин