Ексклюзив

Яких інвестицій у людський капітал потребуватиме Україна у довгостроковій перспективі. Пояснюємо

Морщавка Олександр
1 грудня, 2023 п'ятниця
16:14

Люди – це головний актив економіки, не тільки української, а й усього світу. З огляду на війну й масову вимушену міграцію актуальними є питання поповнення людського капіталу та інвестицій у цей напрям з урахуванням досвіду ЄС

З цієї статті ви дізнаєтесь:

 • як війна вплинула на людський капітал;
 • які три підходи потрібні для відновлення економіки України;
 • як переселенець з Донбасу за підтримки ЄС відкрив 6 підприємств по Україні;
 • яких інвестицій у людський капітал Україна потребуватиме у довгостроковій перспективі.

Як війна вплинула на людський капітал

Про це Еспресо розповів Дмитро Ливч – виконавчий директор EasyBusiness, керівник аналітичного напряму Центру економічного відновлення.

За його словами, повномасштабна війна вдарила по всіх секторах економіки.

"Насправді вплив повномасштабної війни був досить суттєвим. У 2022 році падіння української економіки було зафіксовано на рівні 29,2% порівняно з ВВП 2021 року. Але також варто розуміти, що цей вплив був неоднорідним із точки зору регіонального розподілу. Південні регіони, частково північні, також східні регіони постраждали набагато більше, ніж західні та центральні. Також із точки зору розрізу підприємств. Підприємства малого та середнього бізнесу постраждали більше, ніж великі підприємства", - розповів Дмитро Ливч.

Дмитро Ливч

Фото: facebook

З точки зору секторів економіки дуже суттєво постраждав агросектор.

Водночас, за словами аналітика, українська економіка завдяки стійкій роботі малого, середнього та великого бізнесу постраждала менше, ніж прогнозували міжнародні фінансові інституції. Останні прогнозували падіння на рівні близько 35-40 відсотків.

Разом із тим Дмитро Ливч наголосив, що вплив повномасштабної війни на економіку розраховується не тільки впливом на внутрішній валовий продукт, а також і на людський капітал.

"Ми в аналітичному центрі Easy Business і в Центрі економічного відновлення відносно нещодавно проводили масштабну подію про майбутнє людського капіталу в Україні й презентували дослідження, в якому оцінили вплив великої війни в довгостроковій перспективі на людський капітал. Оцінка становить близько 255 млрд доларів недоотриманого ВВП у наступні 10 років, якщо ми нічого не зробимо", - сказав експерт.

Які три підходи потрібні для відновлення економіки України

За словами Дмитра Ливча, аналітики провели ґрунтовну роботу з прогнозування того, яким може бути майбутнє ринку праці в Україні, яким чином повертати біженців із закордону, яким чином краще інтегрувати ВПО, ветеранів війни, соціально вразливі групи населення. Це комплексне питання, з яким потрібно працювати, наголосив експерт.

ЗСУ

Фото: gettyimages

"І якщо говорити про людський капітал у цілому, то тут короткостроковий вплив в основному відбувається за рахунок постраждалої інфраструктури, у сфері охорони здоров'я, у соціальній сфері, а також у сфері освіти. Якщо ми говоримо про довгостроковий вплив, то це можливе падіння продуктивності. І тут нам варто розуміти: якщо ми хочемо відновлювати економіку і розвивати її темпами на рівні не менше ніж 7%, а це потрібно для того, щоб подвоїти внутрішній валовий продукт України за наступні 10 років, нам варто розглядати щонайменше три підходи", - сказав Дмитро Ливч.

Перший підхід – кількісний. Ідеться про повернення наших громадян, а також можливе залучення іноземної робочої сили до відновлення України.

Другий підхід – продуктивний, або якісний, підхід. Ідеться виключно про інвестиції у продуктивність праці.

"Це тема, яка обговорюється не тільки в Україні, а й у країнах Європейського Союзу. Відносно нещодавно відбувся тиждень розвитку малого та середнього бізнесу у країнах ЄС, і там тема навичок була однією з найважливіших наряду з темою зеленого переходу, а також цифрового переходу і розвитку єдиного ринку Європейського Союзу", - розповів Дмитро Ливч.

Третій підхід – комплексний. Ідеться і про повернення українців додому, і про більше залучення соціально вразливих груп, і про покращення наявних робочих місць, а також про подальше збільшення продуктивності в середньо- та довгостроковій перспективі.

Як переселенець з Донбасу за підтримки ЄС відкрив 6 підприємств по Україні

Українець Сергій Кузьменко працював священником у місцях позбавлення волі, а у 2017 році вирішив зайнятися власною справою. За гроші, відкладені на омріяний відпочинок в Іспанії, придбав спеціальне обладнання для очищення води. За словами чоловіка, вода на Донбасі, звідки він родом, – жахлива, тому послуга повинна була мати попит.

Так з'явився перший цех у Добропіллі. Попит дійсно був шалений. Окрім цього, Сергій Кузьменко займався волонтерством і розвозив очищену воду захисникам на сході. За три роки чоловік зрозумів, що підприємницьку географію треба розширювати, тож подав заявку на грант від EU4Business.

"Стали там іще шукати, і вже другий грант, який ми взяли, – це було 7 тис. доларів. Це була реальна сума, яка допомогла нам відкрити ще один цех", - розповів підприємець.

Сергій Кузьменко

Наступний цех він відкрив у Новодонецькому.

Однак 24 лютого 2022 року змінило все. Бізнес довелося релокувати. Спершу обладнання перевезли до Львова, а потім родина вирішила осісти у столиці. Почали у магазинчику на правому березі, далі ще один відкрили на лівому, а згодом відкрили дві точки в Ірпені.

Так, із двох точок на сході України вдалося створити невелику мережу. Зараз функціонує шість підприємств: два у столиці, два на Київщині, у Добропіллі та Дніпрі. Бізнес продовжують розвивати навіть попри повномасштабну війну. У планах – тільки розширення і нові формати роботи.

Яких інвестицій у людський капітал Україна потребуватиме у довгостроковій перспективі

За словами Дмитра Ливча, розвиток людського капіталу – це комплексне питання, яке передбачає ефективну взаємодію уряду України, громадськості, представників малого та середнього бізнесу, а також наших міжнародних партнерів.

За словами експерта, нині важливо інвестувати в програми перекваліфікації та навчання, в програми виходу на іноземні ринки, адже експорт має зростати. Що більше Україна експортує, то більшою є валютна виручка. Також це сприяє стабілізації курсу національної валюти.

"Доступ до дешевих кредитних ресурсів, а також інвестицій - це запорука стійкого відновлення, розвитку бізнесів, які постраждали від повномасштабної війни", - наголосив Дмитро Ливч.

Він висловив сподівання, що бізнес продовжуватиме розвиватися, буде стійким, і українська економіка почне відновлюватися.

Дмитро Ливч

"Якщо говорити про прогнози Міністерства економіки щодо зростання у 2023 році, тут є позитивна динаміка. Міністерство скоригувало свої прогнози до 4,8% економічного зростання у 2023 році. І в умовах великої війни – це досягнення багатьох учасників цього процесу", - зазначив експерт.

Він нагадав, що в межах програми Ukraine Facility наша держава отримуватиме від ЄС упродовж наступних 4 років 50 млрд євро допомоги, частину з якої спрямують на подолання дефіциту держбюджету, частину – на підготовку вступу України до Євросоюзу. Членство в ЄС, за словами аналітика, відкриє для України нові можливості й з точки зору залучення інвестицій, і з точки зору міжнародної торгівлі, і з точки зору збільшення продуктивності.

Водночас частину цієї допомоги буде направлено на розвиток приватного сектору.

"Якщо ми хочемо зростати на 7% щорічно, нам може не вистачати близько 4,5 млн людей. І тому зусилля держави й громадських організацій зараз направлені на перекваліфікацію робочої сили, на покращення доступу до ринку праці тих людей, які зараз, на жаль, не мають можливості знайти гідну роботу, на перекваліфікацію людей, на інвестиції в освіту, в тому числі профільну освіту. Це питання є одним із пріоритетів розвитку нашої держави", - резюмував Дмитро Ливч.

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.18
  Купівля 38.18
  Продаж 38.69
 • EUR
  Купівля 41.3
  Продаж 42.1
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
27 лютого
08:52
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росія атакувала Україну БПЛА і ракетами в ніч на 27 лютого: працювала ППО, на Полтавщині пошкоджено ЛЕП
08:34
шахед
В ОК "Південь" пояснили, яким чином російський "шахед" летів від кордону з Молдовою
08:32
Верховна Рада
Звернулися як дружини, сестри, матері та подруги: нардепки звернулись до Конгресу США щодо надання допомоги Україні
08:14
бензин
Російський уряд з березня планує запровадити заборону на експорт бензину
08:05
OPINION
Віктор Бобиренко
Кварталівські заготовки на президентському подіумі
08:01
Інтерв’ю
Михайло Демків з ICU
"Багато економістів не враховують гроші США у прогнозах", — Михайло Демків
07:57
Оновлено
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила танк, 16 артсистем і 850 військових, - Генштаб
07:44
ЗСУ. ППО
Сили ППО за ніч знищили 11 "шахедів" і 2 російські ракети
07:17
Китай
Китай виступив проти втручання у внутрішні справи країн "під виглядом дотримання прав людин"
07:15
Радослав Сікорський
Голова МЗС Польщі закликав США терміново надати Україні боєприпаси
06:57
безпілотник, дрон
Росіяни звинуватили Україну в атаці безпілотників на дві області РФ
06:46
Мірча Джоане
У НАТО сумніваються, що невизнане Придністров'я "попроситься" до Росії найближчим часом
06:42
російські війська
Війська РФ повернули собі ініціативу на полі бою і готові до наступальних операцій, - ISW
06:20
Держдепартамент США
Українська влада може зробити більше для боротьби з корупцією, - речник Держдепу США
05:59
на фото Зеленський і Макрон
Франція долучиться до ініціативи щодо закупівлі снарядів для України за межами ЄС
05:38
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі Сікорський застеріг США від політики умиротворення Росії
05:16
Джо Байден
Байден заявив, що перемир'я у Газі може початись з наступного тижня
04:48
Марк Рютте
Нідерланди нададуть 100 млн євро на снаряди для України за чеською ініціативою
04:20
світ Алжир Африка іслам релігія суспільство
Найбільша в Африці та третя у світі: у столиці Алжиру відкрили нову мечеть
03:52
долар юань
Росія веде переговори з Китаєм щодо отримання кредитів у юанях, - Reuters
03:24
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
У Росії майже 40% громадян вважають війну проти України помилкою, - опитування
02:56
Президент Франції Емманюель Макрон
Макрон не виключив імовірність відправлення військ країн Заходу в Україну
02:28
Горілка "Путінка"
Росіяни встановили 7-річний рекорд споживання алкоголю
01:46
Еммануель Макрон
Макрон оголосив про створення коаліції з постачання Україні далекобійного озброєння
01:19
дрон, БПЛА
У міноборони Молдови спростували, що дрон, який атакував Україну, був на їхній території
00:56
Кавова традиція кримських татар і затірка з Донеччини: список культурної спадщини України поповнили 4 елементи
00:28
Артем Довбик, Віктор Циганков, Жирона
Ла Ліга: Циганков розпочав розгром "Жирони" у матчі з "Райо Вальєкано"
00:20
У Британії викрали одяг і спорядження, призначені для навчання українських військових
2024, понедiлок
26 лютого
23:55
Дональд Трамп
Трамп оскаржує вирок суду про шахрайство, за яким він має сплатити $454 млн
23:27
Німеччина
Боєприпаси, 10 БПЛА Vector, 4 машини розмінування: Німеччина передала пакет допомоги Україні
23:18
російська пропаганда
Окупанти на ТОТ змінили "інформполітику" й використовують для пропаганди сучасні технології, - голова Запорізької ОВА
22:50
Оновлено
Поліція США - ілюстрація
Помер військовий, який підпалив себе біля посольства Ізраїлю у Вашингтоні з криками "Звільніть Палестину"
22:41
Дональд Туск
Було б найбільшим ідіотизмом в історії наших народів, якби Україна та Польща зараз посварилися, - Туск
22:31
протести фермерів у Брюсселі 26 лютого
У центрі Брюсселя сталися сутички між фермерами-страйкарями й поліцією
22:01
навчання ЗСУ
У Польщі розпочались найбільші з часів холодної війни військові навчання Dragon-24
21:53
Ексклюзив
Роман Костенко
Кількість загиблих військовослужбовців ЗСУ потрібно було назвати давно, - полковник СБУ Костенко
21:46
Росіяни поширюють черговий фейк про "здачу Харкова". Терехов відреагував
21:32
Ексклюзив
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
Суспільство заслуговує почути, завдяки кому план контрнаступу ЗСУ був у Кремлі, - політолог Магда
21:09
Оновлено
на фото Володимир Зеленський біля телефону
"Головна тематика - все, що посилює нас у Європі": Зеленський звернувся до учасників саміту європейських лідерів у Парижі
21:08
КАБ, "Гром-Э2"
Від початку року російські літаки скинули на Україну 3203 КАБи, – Зеленський
Більше новин