OPINION

Якими мають бути музей Голодомору та його директорка? 

Марина Данилюк-Ярмолаєва
28 липня, 2023 п'ятниця
14:01

Цькування за зовнішність, непропрацьована травма Голодомору і повне нерозуміння, чому історична пам’ять - найкращий щит перед посяганням Росії на буцімто "русские исторические земли" в Україні

Зміст

Цю скриньку Пандори відкрив скандал довкола зовнішнього вигляду виконувачки обов’язків директора Музею Голодомору Лесі Гасиджак. 

Почалося це з допису юристка Клима Братківського, який дістав випадкове фото пані Лесі. І написав наступне: "Можете вважати це бодішеймінгом, але я вважаю, що Музей Голодомору має очолити військовий, який пройшов полон і знає, що таке голод, а не пані Леся Гасиджак". Скандаліст із Facebook доводив, що кандидатка історичних наук, етнологиня і музеологиня - поганий кандидат на цю посаду, оскільки має зайву вагу. І не соромиться у спеку 35+ носити сарафани.

Останнім часом ми бачимо бум призначення на топові й відповідні пости панів і панянок лише через їхні зв’язки та привабливість. Так, послинею в Болгарію поїхала пані без досвіду дипломатичної роботи, яка раніше була сексологинею. Олена Дума — яка дискредитувала ще кандидата в президенти Джозефа Байдена, призначена на посаду людини, яка розшукуватиме російські активи.

Обидві жінки доглянуті й привабливі, але у суспільства є питання до їх фаху, досвіду і компетентності. Тому логічно, що Клим Братківський дістав на горіхи, коли облив брудом компетентну людину лише за її плюс-сайз-розміри. І отримав позов від самої Лесі Гасиджак. 

"Я принципово буду подавати до суду, бо розумію, що такі історії трапляються кожного дня. Хейту піддається дуже багато жінок в Україні. І не лише через зовнішність. А просто через те, що вони є жінками на керівних посадах", — обґрунтувала свою думку музейниця та науковиця. 

Читайте також: Цькування директорки Музею Голодомору: "вивчена безпорадність" перед російською пропагандою

Чому ж хейт стосовно Лесі Гасиджак та Музею Голодомору почався саме зараз? 13 липня Верховна Рада конституційною більшістю у 312 голосів підтримала надання додаткового фінансування на завершення будівництва Національного музею Голодомору. "Ініціатива не передбачає загального збільшення видатків державного бюджету на поточний рік. А от її реалізація допоможе досить швидко завершити вже розпочаті будівельні роботи, ввести обʼєкт в експлуатацію та гідно вшанувати пам'ять мільйонів жертв трагедії", — пояснила заступниця голови фракції "Слуга Народу" Євгенія Кравчук. 

Чи потрібен нам музей Голодомору? Цьогоріч виповнюється 90 років із дня геноциду українського народу Сталіном. Варто уже нарешті вшанувати мільйони знищених радянцями українців.

Чи потрібен нам цей музей в часи війни? 

Більш ніж. Останні місяці парламенти низки країн офіційно визнали Голодомор геноцидом. Німеччина, Франція, Нідерланди й буквально кілька днів тому Італія. Знайомі дипломати, історики та активні наші громадяни всі як один кажуть, що з цим офіційним визнанням нашої трагедії — легше пояснити сучасні мотиви Путіна щодо України. Легше колупати питання надання зброї, грошей і гуманітарного захисту. 

І окрема дискусія розгорнулась стосовно того, чи потрібен нам музей в часи війни. І чи варто було виділяти понад 500 мільйонів гривень на його добудову під час війни?

Перше: я хочу, щоб українці знали, що будуватимуть музей за гроші західних донорів. Ми уже живемо з бюджетом, де близько 60% — це гроші західних урядів. Дуже часто західні уряди та дружні організації прописують, що хочуть, аби їхні гроші пішли на "гуманітарну сферу, а не на зброю". А відповідно, не всі гроші можуть піти на дрони, як це хочуть користувачі соцмереж. Якщо ми хочемо більше грошей на зброю — це питання до міністерства оборони та Олексія Рєзнікова. Це питання до профільного комітету з питань нацбезпеки та розвідки, чий заступник в часи війни плаває в трусах на Мальдівах. І це врешті питання до уряду, який досить погано перевів країну на рейки військової економіки. Корупція з харчуванням, корупція з випусканням здорових чоловіків призовного віку за кордон, зловживання на закупівлях зброї — ось де осідають кошти, які могли піти на дрони та автівки для ЗСУ. 

Читайте також: Не можуть раби перемогти вільну людину

Чому Музей Голодомору важливий? Офіційне визнання Голодомору актом геноциду по силі десь таке, як визнання Голокосту, як повага до Катинської трагедії, як пам’ять про теракт 11 вересня. Нам потрібне місце, куди наші президенти будуть везти іноземних лідерів аби показати, як саме РФ нищила український народ. 

У Польщі є дуже сильні музеї — Освенцим, як символ жорстокості фашистського режиму, образ зла і жаху. Як місце болю, що стало могильником мільйонів людей. І ще надзвичайно продуманий Музей Другої світової війни у Гданську — це розповідь про трагічний досвід II світової війни, про її причини та наслідки, про жертв і виконавців, про героїв і звичайних людей. А ще - вшанування усіх поляків і мешканців самого Гданська, знищених у пеклі війни. Чи варто було витрачатися на цей музей у 2008, в період економічної кризи? Коли польська економіка набирала скромних обертів. Та ще і в Гданську, де донині розгрібають руїни 1945 року? Так, бо саме так закладається фундамент польського духу і державності. 

Кілька цікавих фактів про те, чому атакували Лесю Гасиджак. Виявилось, що Клим Братківський є адвокатом скандального депутата під американськими санкціями Олександра Дубінського.

А ще не так давно пані Леся вступила в зарубу з СБУ, бо попередня директорка і її товариші зі спецслужб блокують доступ Гасиджак до скандального "дослідження" загиблих від Голодомору. Науковиця назвала цифри дещо завищеними, що стало приводом для численних маніпуляцій російської пропаганди. Це погано, бо, вважаю, саме фахові науковці мають назвати точні цифри закатованих голодом. І вони мають мати підґрунтя, коли вже Голодомор офіційно визнається геноцидом у світі. А отже, треба говорити зі світом мовою фактів і науки, а не серіальних драмеді.

Далі хочу простими словами пояснити важливість розуміння нашої істинної історії й логічних зв’язків. Нагадаю епізод 2010 року, коли напередодні Дня пам'яті жертв Голодомору луганські комуністи влаштували свято з шашликами та випивкою. Ось що писала про це у своєму ЖЖ депутатка Луганської міськради Наталія Максимець: 

"Завтра, пока некоторые больные на голову голодоморцы будут "свичкы у викнах палыты" та "голодуваты на знак пошаны до померлых", мы собираемся нашей старой, дружной компанией и устраиваем пиршество – шашлык из свинины замочен мальчиковой половиной, они же занимаются напитками, девчоночья половина кудесничает на счет всяких оливье и пироженок с мороженками; будем вкусно есть, шутить и даже танцевать".

За іронією долі ця пані і її колеги першими здали Україну і пішли працювати на так звані Л/ДНР. 

І на фінал - чому музею Голодомору бути? 

Дослідниця тоталітаризму СРСР Енн Епплбаум в одній із лекцій зацитувала цікавий документ: Сталін дуже чітко розумів, що без геноциду українців йому не втримати Україну. І тому вирішив влаштувати 1932-1933 рр. 

Я хочу чітко вказати, якого смертельного удару для нашого народу завдав Голодомор. 

Найперше — підкошена відтворюваність населення і ресурсний потенціал. 

Друге — був розірваний принцип успіху. Якраз напередодні Голодомору українці знали, що їхній добробут — вони самі.

Третє - на багато десятиліть було розірвано поняття сім‘ї, відчуття родини як фортеці, головної опори. Кілька десятиліть поспіль люди змушені були одружуватися як попало, щоб вижити чи отримати кращі позиції в тоталітарній системі.

Четверте - були розбиті соціальні зв’язки. А це основа ефективного суспільства і логістики. Люди жили в атмосфері страхів і доносів. Кожен за себе.

І головне — було штучно знищено українську ідентичність. Зараз дуже цікаво читати розповіді багатьох людей про їх перехід на українську: "Я російськомовна, батьки теж, бабуся. Але я дізналась, що мій прадід був репресованим і україномовним". І в цьому жах — мільйони людей відмовлялись від свого Я, щоб вижити. 

Леся Гасиджак не учасниця "топмодель по-українськи", не співачка і не телеведуча з певними вимогами до зовнішності. Яким має бути якісний музей Голодомору? Це має бути науковий центр і потужне нагадування, що насамперед роблять окупанти, коли їм вдається загарбати Україну. Вони стирають історичну пам’ять, вони вбивають людей.

Спеціально для Еспресо

Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
Більше новин