Якість питної води: методи перевірки в домашніх умовах та способи очищення

5 жовтня, 2023 четвер
21:45
Зміст

Вода – основа всього живого. Тому важливо знати, як перевірити якість води, отриманої з різних джерел та за якими показниками потрібно її оцінювати

Якісна питна вода потрібна організму щодня, адже є невід'ємною частиною життя, виконуючи різноманітні функції. Вона забезпечує життєво важливі процеси, такі як: терморегуляція, транспорт речовин у організмі, участь у хімічних реакціях та підтримка структури клітин. Вода є середовищем для транспорту поживних речовин і кисню, а також відіграє роль у виведенні відходів та токсинів. Її роль в змащенні суглобів та утриманні оптимальної температури тіла важлива для забезпечення здоров'я та функціонування організму. В цілому, вода є необхідною для виживання та забезпечення загального благополуччя людини.

Водозабір для будинків та квартир українців здійснюється з річок та підземних прісних джерел. Найбільшими постачальниками питної води все ж таки є річки та водосховища, більше 80% водоканалів саме звідти забирають воду на потреби громадян. Якість питної води в Україні під сумнівом, адже згідно з даними ще за 2017 рік більшість поверхневих вод характеризувались станом "помірно забруднені", - дані порталу Слово і Діло. Військові дії та підрив Каховської ГЕС тільки посилюють антропогенний влив на природні джерела води.

Які фактори погіршують якість питної води

Головними причинами забруднення річок та інших поверхневих вод є діяльність людини. Багато факторів може погіршувати якість поверхневих вод, зокрема забруднення хімічними речовинами внаслідок промислової, сільськогосподарської та міської діяльності, мікробіологічні забруднення, високий вміст металів, наявність токсинів від водоростей, геологічні чинники та вплив відпрацьованих вод — усе це може впливати на водні екосистеми та робити воду несприятливою для споживання. Негативний внесок можуть мати дощі, весняні паводки та танення снігу, які несуть забруднення каналізаційними системами до річок.

Щоб забезпечити чистоту і безпеку води, важливо на глобальному рівні екологічно управляти водними ресурсами, вживати заходів для зменшення викидів забруднюючих речовин до вод та використовувати ефективні системи очищення.

Фото: Freepik

Показники за якими визначають якість води

Перш ніж подати воду споживачам, вона зазвичай проходить багатоетапну очистку на станціях очищення води (СОВ) - спеціальний технічний комплекс, призначений для обробки води з метою видалення забруднень та забезпечення відповідності води встановленим нормам якості.

При цьому вода має очищатись від механічних, хімічних та біологічних забруднювачів, а також проходити дезінфекцію і контроль якості. Однак, в Україні в багатьох регіонах водопровідні труби старі та зношені, тож яка вода буде вже литись у вас з-під крана, точно сказати не може ніхто.

Здебільшого, використовують такі критерії для визначення якості води: бактеріологічний та хімічний склад, органолептичні показники. В домашніх умовах, можна самостійно провести певні досліди, що свідчитимуть про якість води, зокрема органолептичні властивості (запах, колір, смак, прозорість). Перевірити хімічний чи бактеріологічний склад не вийде без проведення спеціальних аналізів з реагентами.

Колір та прозорість

Чиста вода має бути прозорою та безбарвною та не містити осаду. Зміна кольору може свідчити про наявність органічних або неорганічних забруднень:

  • жовтий або червоний відтінок воді надають сполуки заліза (іржа), та деякі органічні речовини з ґрунту.
  • райдужні плями – свідчення того, що у воді присутні нафтопродукти або масла. Якщо залишити воду на 2-3 дні для відстоювання і таки з’явиться така масляниста плівка, воду краще не вживати.
  • зелений або синій колір води – вода насичена хімічними сполуками таки як – окис міді, кобальту, хрому тощо, або надмірне цвітіння водоростей. В будь-якому разі, таку воду вживати не можна, бо це несе загрозу для здоров’я.

Звісно, цей список не повний і промислові води у відстійниках, або води у озерах, що мають надмірну кількість мікроорганізмів можуть набувати різного відтінку. Якщо вам не подобається відтінок води, краще її не пити.

Фото: Freepik

Запах

Питна вода повинна бути без запаху. Неприродний або наявний запах може свідчити про хімічні забруднення. Так, аромат хлору у воді можуть помітити містяни. Після знезараження у воді може бути залишковий хлор, у кількості, що відповідає санітарним нормам - 0,3 – 0,5 мг/л. Такі маленькі дози людина на запах не має відчувати, якщо ж запах дійсно різкий, варто стриматися від споживання такої води.

Якщо у воді у надлишку сірководень, тоді рідина матиме специфічний запах протухлих продуктів, що може бути характерно для природних джерел з близьким розташування нафтових родовищ.

Смак

Якщо ви не впевнені чи безпечно вживати воду, краще зупиніться на візуальному досліджені.

Смак води повинен бути приємним і без зайвих присмаків. На цей критерій буде впливати показник рН (кислотно-лужний баланс). Якщо у вас є лакмусові папірці, ви з легкістю зможете визначити рН, просто крапнувши водою на лакмус, почекайте 1-2 хвилини. Папірець змінить колір у згідно з рН води і вам залишиться лише зрівняти його з таблицею відповідності, що зазвичай йде в комплекті.

На смак "м’яка" вода нейтральна або злегка кислувата, адже містить мало солей. А "жорстка" вода має молочно-солодкуватий, або навіть гіркий присмак, через надмірну кількість солей в своєму складі.

Якщо ж вас турбує питання де можна перевірити якість питної води, аби дізнатись більш детально про склад та відповідність встановленим нормам, тоді варто замовити аналіз води у державних або приватних лабораторіях: при станціях водоочищення, службах санітарно-епідеміологічного нагляду, екологічних організаціях тощо. Така опція можлива для власників багатоквартирного будинку чи приватних помешкань.

Фото: Freepik

Основні способи перевірки якості води в домашніх умовах

Існують різноманітні методи очищення води в домашніх умовах. Кожен метод має свої переваги та обмеження, і вибір залежить від конкретних умов і ваших потреб.

Кип'ятіння води

Це напевно один із найпростіших способів за допомогою якого можна вбити бактерії та мікроорганізми. Вода після закипання має прокипіти ще протягом кількох хвилин і потім можна використовувати її.

Мінусом даного способу є те, що утворюється велика кількість розчинених солей, які проявляються у вигляді накипу, а потім потрапляють в організм людини і можуть викликати проблеми з нирками та загалом із сечовивідною системою. Крім цього, кип’ячену воду також називають "мертвою", адже під час цього процесу руйнується її молекулярна структура.

Фільтрація

Використання фільтрів, які можуть видалити зважені частинки, забруднення і хлор. Існують багато видів фільтрів для дому, які відрізняються принципом дії, конструкцією та матеріалами виготовлення:

  • Картриджні фільтри: Містять картриджі з різними матеріалами, які затримують забруднення (із активованим вугіллям, торфом тощо);
  • Осмотичні системи: Використовують зворотний осмотичний процес для видалення бактерій, вірусів, мінералів та інших забруднень.
  • Ультрафільтраційні системи: Використовують мембрани з дрібними порами для утримання частинок забруднення.
  • Використання ультрафіолетового випромінювання: Деякі пристрої використовують ультрафіолетове випромінювання для вбивання бактерій та вірусів у воді.

Фото: Freepik

Відстоювання води

Метод очищення питної води за допомогою відстоювання в основному ґрунтується на природних процесах випадання в осад зважених частинок. Воду переливають в ємність та залишають нерухомо на 5-6 годин. В результаті відсутності руху, частинки забруднень - пісок, глина або інші тверді речовини, починають осідати на дно чи утворюють плаваючий шар. Рекомендується споживати лише 2/3 рідини, яку відстоювали.

Зверніть увагу, даний метод не ефективний для видалення розчинених речовин чи мікроорганізмів. Він зазвичай використовується як один з етапів, перед іншими методами очищення води.

Виморожування води

Використання заморожування води - це метод очищення, при якому вода перетворюється у лід, внаслідок чого тверді частки та забруднення залишаються у вигляді осаду, а чиста вода може бути відокремлена від льоду.

Напротивагу кипяченій, заморожену воду називають "живою" або "структурованою" через те, що при цьому процесі утворюється кристалічна структура льоду. Частина людей вважає воду, яка не була піддана обробці і зберігалася у своєму природному стані, більш корисною для споживання.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.33
    Купівля 39.33
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.6
    Продаж 43.34
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
17 травня
14:56
Делегація з ПАР та Індії в Ягідному
In Solidarity With Ukraine: письменники та журналісти з Південної Африки та Індії відвідали Україну
14:52
У новому фільмі "Шалений Макс" 15-хвилинну сцену знімали 78 днів
14:50
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про підвищення штрафів за порушення правил військового обліку
14:25
Інтерв’ю
Володимир Путін та Андрій Бєлоусов в 2016 році.
Кінець епохи Шойгу. Чому Андрія Бєлоусова призначили очільником Міноборони РФ? 
14:21
прапор Росії
Україна націоналізувала два літаки російської компанії "Ростех"
14:01
OPINION
Митрополит Епіфаній
Коли нас занурюють у темряву, ми запалюємо свічку
13:59
тюрма
"Відсутність бажання йти воювати": у Мін'юсті розповіли, що може завадити мобілізації ув'язнених
13:32
путін
Путін заявив, що у Росії зараз нібито немає планів захопити Харків
13:31
Ексклюзив
світло
Потрібно готуватись жити з відключеннями світла й влітку, - генеральний директор Yasno Коваленко
13:28
Росія і Китай шантажують Європу, щоб не допустити конфіскацію російських активів, - американський експерт
13:27
Литва прапор
Боєприпаси, антидрони, БПЛА, генератори: Литва передала Україні новий пакет військової допомоги
13:09
Оновлено
Вогонь, пожежа
Дрони ГУР та СБУ вночі атакували важливі цілі у Криму, Новоросійську та Краснодарському краї
12:59
Чи можна оновити дані через електронний кабінет?
У Міноборони відповіли, чи запрацює Е-кабінет для військовозобов'язаних 18 травня
12:57
Ексклюзив
Журналістка телеканалу "Еспресо" розповіла, що з'явиться на місці знесеного "храму-МАФу" в центрі Києва
12:47
РФ зруйнувала Трипільську ТЕС
Уряд виділив 1,5 млрд грн на відновлення Зміївської та Трипільської ТЕС
12:46
Україна має отримати заморожені $300 мільярдів до проведення будь-яких перемовин з Росією, - експомічник Держсекретаря США
12:38
Рада Європи
Рада Європи ухвалила першу конвенцію про захист прав людини і демократії в умовах розвитку ШІ
12:31
ЗСУ
Вперше за два роки війни: Зеленський заявив, що Україна подолала дефіцит артилерійських снарядів
12:26
Володимир Путін і Сергій Шойгу
Британська розвідка спрогнозувала, як зміниться хід війни після відставки Шойгу
12:13
До України йдуть дощі: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на вихідні
12:04
РФ розширила зону активних бойових дій майже на 70 км, - Сирський про наступ ворога на Харківщині
12:00
OPINION
Віктор Бобиренко
Наївність виборців приводить до влади некомпетентних
11:59
Wellboy та BRYKULETS
Wellboy та BRYKULETS випустили спільну пісню "Перший крок"
11:56
Ексклюзив
Полковник ЗСУ розповів, з якою метою Путін відкрив Харківський фронт
11:48
Кадр з фільму "Насіння священного інжиру"
Напередодні показу в Каннах зʼявилися деталі сюжету фільму режисера Расулофа, за який в Ірані його засудили до 8 років
11:45
Снайпер ЗСУ
Ситуація у Вовчанську контрольована, тривають заходи з посилення оборонних позицій, - Генштаб
11:24
Twitter
Twitter офіційно змінив домен на x.com
11:11
Огляд
міжнародний огляд
Чому росіяни так легко просунулися на Харківщині й чи очікувати відправки інструкторів НАТО в Україну. Акценти світових ЗМІ 17 травня
11:00
Електроенергія
Значний дефіцит, у всіх регіонах діють графіки погодинних відключень: ситуація в енергосистемі станом на 17 травня
10:54
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Два літаки МіГ-31, Су-27 і МіГ-29: Згурець розповів про уражені в Бельбеку об'єкти РФ
10:46
Володимир Зеленський
"Вони хотіли, щоб Україна перемогла так, аби Росія не програла", - Зеленський про позицію союзників щодо війни
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 17 травня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:40
Діана Оліфірова
Українська операторка Діана Оліфірова зняла два епізоди нового сезону "Бріджертонів" для Netflix
10:29
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський розповів, на скільки РФ просунулася на Харківщині
10:19
Передавав РФ координати ППО Харкова: СБУ затримала жителя області
10:09
електроенергія
Увечері можуть бути відключення: у ДТЕК розповіли, які регіони залишаться без світла
10:08
OPINION
Валерій Пекар
Будьмо суб'єктом, а не об'єктом
10:06
Залізниця
На Одещині працівниця залізниці знешкодила підпал, ймовірно, запобігши диверсії
09:56
Роберт Фіцо
"Між життям і смертю": Орбан про стан Фіцо
09:54
на фото: Олександр Положинський
"За себе не соромно": екслідер "Тартака" Положинський відзначив 2 роки в ЗСУ
Більше новин