Затонулий "Титан" біля "Титаніка": чи зможуть вижити мандрівники та що відомо про їхні пошуки
18 червня на півночі Атлантичного океану зник підводний човен, який досліджував уламки "Титаніка". На борту було 5 туристів – науковців і мільярдерів. Пошуки ще тривають, але кисень в субмарині от-от закінчиться, адже його було тільки на 5 днів
Масштабні пошуково-рятувальні роботи зниклого глибоко на дні океану поблизу США судна "Титан" з туристами продовжуються. Відомо, що дослідники на борту "Полярного принца" – його материнського корабля на поверхні – втратили зв'язок з екіпажем невдовзі після того, як "Титан" почав занурюватися. Кисень в субмарині обмежений, і, за оцінками фахівців, його запаси закінчаться до обіду четверга.
Наразі в районі пошуків було виявлено підводні шуми, проте невідомо, звідки вони надходять і що означають. Американські, канадські та французькі агентства працюють разом, щоб знайти підводний апарат. А компанія "OceanGate", яка керує підводним човном "Титан", заявила, що вивчає всі варіанти для віднайдення і повернення субмарини.
Фото: Reuters
Як сталося зникнення субмарини біля "Титаніка"
"Полярний принц", материнський корабель затонулого судна, вперше прибув до місця, де на дні океану лежать уламки "Титаніка", в неділю вранці. "Титан" був запущений під воду о 08:00 за місцевим часом, й очікувалося, що о 15:00 він вийде на поверхню. Але вже через 1 год 45 хв після занурення контакт з човном було втрачено.
Береговій охороні повідомили про проблему через 8 годин після випадку. Тоді розпочалися пошуки. Місце аварії "Титаніка", де він зіткнувся з айсбергом й тоді загинуло 1,5 тисячі людей, розташовано за 600 км від острова Ньюфаундленд біля північно-східних берегів Північної Америки.
Хто на борту "Титана"
Як стало відомо, ірландський дослідник Рорі Голден, один із членів екіпажу зниклого батискафа, ще 19 червня ввечері вийшов на зв'язок.
"Я в порядку", – написав Голден у соцмережі й попросив не висловлювати припущень про те, хто ще перебуває на борту зниклого підводного апарату, назвавши це безтактним. Він також подякував усім, хто намагався зв'язатися з ним, та зазначив, що команда зараз зосереджена на очікуванні рятувальників.
Загалом ЗМІ повідомляють про п'ятеро людей на борту:
-
Хеміш Гардінг, 58-річний британський бізнесмен і дослідник
-
Шахзада Давуд, 48 років, також британський бізнесмен, і його син Сулеман Давуд, 19 років.
-
Поль-Анрі Наржоле, 77-річний французький дослідник, на прізвисько Містер Титанік
-
61-річний Стоктон Раш є виконавчим директором "OceanGate", фірми, що організовує такі занурення
Що відомо про пошуки підводного судна
Берегова охорона США, пише BBC, повідомила, що під час пошуків підводного апарату, який зник у неділю під час занурення, щоб побачити місце аварії "Титаніка", було виявлено більше шумів. Гідроакустичним пристроям вдалося зафіксувати звуки стукоту, які лунали з проміжком у пів години. Водночас зауважується, що район, у якому ведуться пошуки, був віддалений, а це ускладнює проведення операцій. До пошуків залучені військові зі США та Канади, а також три літаки Сі-130, крім того, доєднуються приватні судна.
Фото: Reuters
Раніше свою допомогу запропонувала і Франція. Емманюель Макрон розпорядився відправити судно, що оснащене підводним роботом, за допомогою якого планують знайти і дістати субмарину та врятувати людей.На цей час у пошуках залучили п'ять надводних суден, а ще п'ять прямують до цього району. Тим часом до двох апаратів з дистанційним керуванням (ROV), які шукали під водою, у четвер приєднається ще кілька.
Дослідник морських глибин доктор Девід Галло вважає, що для порятунку тих, хто потрапив у пастку "Титана", має статися диво, але він залишається оптимістом. За його словами, шуми, які доносяться з-під води, є правдивими та повторюваними, тобто командам потрібно припустити, що вони надходять від підводного апарату, і швидко рухатися, щоб знайти його.
Для пошуків затонулого судна відправляється дистанційно керований транспортний засіб (ROV) від британської компанії Magellan. До речі, саме її підводний човен "Джульєтта" раніше просканував уламки "Титаніка", створивши тривимірне зображення всього корабля.
До місця пошуків дистанційно керована машина добереться через 48 годин, а це перевищує час, доки в екіпажу залишатиметься достатньо кисню на борту субмарини. Зазначається, що машина зможе зануритися на всю глибину даного місця, а команда має детальні знання про глибоководну зону.
Які ризики та шанси на порятунок
Експерти побоюються, що рятувальники мають шанс лише на 1% врятувати екіпаж зниклого батискафу до того, як у четвер закінчаться запаси кисню.
Разом з тим експерт з гіпербаричної медицини Кен Ледез каже, що брак повітря – не єдина небезпека. Судно також могло втратити електроенергію, яка відіграє ключову роль у контролі рівня кисню та вуглекислого газу.
Коли рівень кисню падає, кількість вуглекислого газу, який видихають ті, хто перебуває всередині, зростатиме, що може спричинити летальні наслідки. Ще одним ризиком є гіпотермія, коли тіло стає надто холодним, щоб функціонувати.
Про проблеми "Титана" попереджали раніше
Колишній співробітник OceanGate, компанії, яка керує зниклим підводним апаратом "Titan", Девід Локрідж попереджав про потенційні проблеми з безпекою судна ще у 2018 році, пише BBC.
Судові документи США показують, що тоді директор з морських операцій компанії Локрідж висловив занепокоєння у звіті про перевірку. Згідно з документами, було "виявлено численні проблеми, які викликають серйозні занепокоєння щодо безпеки", зокрема те, як було випробувано корпус.
Локрідж підкреслив потенційну небезпеку для пасажирів "Титана", оскільки підводний апарат досяг надзвичайної глибини. Він сказав, що його попередження були проігноровані, і скликав зустріч з босами "OceanGate", але був звільнений.
Компанія подала на нього до суду за розкриття конфіденційної інформації, а він подав зустрічний позов за несправедливе звільнення. Пізніше позов було врегульовано, але подробиці угоди невідомі.
Фото: OCEANGATE
Скільки коштує занурення на субмарині
Субмарина туроператора "OceanGate Expeditions", розміри якої як у вантажівки, вміщує п'ятьох осіб і зазвичай занурюється з 4-денним аварійним запасом кисню. Вартість такої мандрівки 250 тис. доларів з кожного. Сам процес підводної екскурсії, включаючи занурення, експедицію та підйом на поверхню, займає близько 8 годин.
Як відомо, "Титанік" затонув у квітні 1912 року на глибині 3800 м за 700 км на південь від острова Ньюфаундленд. Зараз місце аварії – популярне для відвідин туристами. Тривалий час доступу до корабля не було через відсутність технологій, але сучасні машини дають можливість зануритися як науковцям, так і туристам. Відомо, що лише на літо цього року приватні компанії запланували 12 підводних подорожей.
У Військово-морських силах США після ситуації зі зникненням "Титана" нагадують: усі, хто все ж наважується на небезпечні занурення, повинні ще до мандрівки пропрацювати план дій на випадок надзвичайних ситуацій.
- Актуальне
- Важливе