Богдана Матіяш: Згадуючи Папу

Богдана Матіяш
23 червня, 2021 середа
11:46

У найближчі декілька днів численні українські медії згадуватимуть покійного Папу-слов’янина, Івана-Павла ІІ, який рівно двадцять років тому відвідав Україну

Зміст

23 червня 2001 року понтифік ступив на українську землю на летовищі в Борисполі й під час свого короткого п’ятиденного візиту відвідав Київ і Львів. Це, без перебільшення, була неймовірно вагома подія: Іван-Павло ІІ став третім Папою в історії, який побував на українських землях. Терени сучасної України ще в І столітті відвідав Папа Климент Римський (він є найпершим місіонером, що проповідував християнство на наших землях); другим Папою був папа Мартин І – однак він перебував тут не з місіонерським візитом, а відбував заслання в Херсонесі, де й помер у середині VII століття. Минула понад тисяча років, перш ніж Україну з пастирським візитом відвідав очільник Вселенської Церкви. Іван-Павло ІІ зміг прилетіти до України один-єдиний раз у житті, а за неповні чотири роки, 2 квітня 2005-го, відійшов до вічності.

Сьогодні з перспективи часу представники духовенства й світські особи, коментуючи цей історичний візит, згідні в тому, що він приніс щедрі плоди. Передовсім, безумовно, для Церкви – чи радше для двох гілок церков: Української Греко-Католицької Церкви та Української Римсько-Католицької Церкви, які в рік візиту Івана-Павла ІІ до України ще відчували наслідки переслідування в комуністичні часи і фактично всюди поза Галичиною все ще стикалися з ворожим до себе ставленням і неприйняттям. І візит очільника Католицької Церкви, Святішого Отця до Києва, де в Літургії Східного обряду, яку він очолив на стадіоні “Чайка”, взяло участь декілька мільйонів людей, був неабиякою підтримкою і радістю для тих, хто застав часи підпілля, брав участь у таємних богослуженнях, на яких була присутня жменька людей. І ось усі молитви принесли плід сторицею: жменька людей перетворилась у мільйони. Мільйони вірних зустрічали Папу й у Львові.

Однак візит Івана-Павла ІІ був важливий не лише для Церкви, а й для становлення української державності. Промовляючи до політиків, дипломатів, Папа порушував теми, про які на початку нашого тисячоліття воліли не говорити не лише деякі іноземні, а й низка українських політиків. Зрештою, ще й нині не всі наші політики побували на меморіалі в Биківні, куди папа приїхав помолитися за жертв сталінських репресій; не всі усвідомлювали масштаби трагедії Голодомору і не всіх обходила правда про тих, хто спочиває в Бабиному Яру. Папа говорив про пошану до людини та усвідомлення її гідності як про фундамент, основу, на якій мали би вибудовуватися стосунки між людьми, зокрема й економічні. У країні, що пережила комунізм, таке нагадування було і невипадковим, і незайвим.

Думаю, що кожен, хто пригадує Папин візит в Україну, запам’ятав із нього щось своє. Хтось – певні слова з його проповідей, хтось – його спів під час відправи у Львові, коли пішов дощ, хтось – просто загальну атмосферу радості й піднесення, коли папамобіль проїздив вулицями, а величезні натовпи людей вітали його – свого Папу. Я теж маю що згадати, бо під час візиту понтифіка була волонтеркою під час Літургії в Києві на “Чайці”, а також мала радість бути серед тих, хто зустрічав його в “Борисполі”.

Наприкінці червня 2001 року я закінчувала третій курс Могилянки. Не пригадую, як довідалась про можливість стати волонтером під час візиту Папи до України. Здається, просто побачила оголошення і відгукнулася на нього – прийшла на установчу зустріч волонтерів, осідок яких був у першому корпусі Київського Політехнічного Інституту, а нині Університету. Пригадую, як ми клеїли спеціальні голограми на сотні запрошень, за якими можна було безкоштовно потрапити на стадіон “Чайка” під час Літургії. Сцену було відведено для відправи, а простір для людей на “Чайці” було розбито на безліч секторів, у кожному з яких могла перебувати обмежена кількість людей, щоб не виникало тисняви. Обов’язком волонтерів було перевіряти запрошення, щоб кожен перебував у своєму секторі, відповідати на можливі запитання прочан, допомагати в екстрених випадках, пильнувати, щоб під час причастя не утворювався натовп, тощо.

Іще вночі перед Літургією автобуси з волонтерами прибули на стадіон, де всі ми зайняли свої місця і чекали на прибуття перших паломників. І на прибуття самого папи. Тепер намагаюся згадати щось із того, що Папа говорив того дня під час проповіді, – і мені це не вдається. Натомість пам’ятаю його поставу – тиху й скромну. Лагідність і простоту, а також тиху радість, яку він випромінював. Здається, його тіло виявилося для мене того дня проповіддю, що промовляє понад усі слова. Я розуміла, що бачу людину, яка багато молиться. Яка має чимало фізичних немочей, але не скаржиться на них, а, вочевидь, уміє приймати те, що їй випадає на долю, без нарікань. Він став Папою у 58 років, а до України прибув, маючи 81 рік. Напевно, йому було не надто легко подорожувати, і, можливо, повернувшись до Ватикану, він не один день мусив “віддихуватись” після цієї поїздки. Мені нічого про це не відомо. Але певна, що він знав, що його візит на українські землі принесе радість і надію мільйонам українських вірних та паломників із різних країн світу (серед яких мені чомусь найдужче запам’яталися білоруси, росіяни й литовці), і був готовий служити їм – усім нам.

Дотепер пам’ятаю цю виразну проповідь тіла. А ще – старечий, трохи хрипкий голос, що співає, промовляє з нутра людини, яка почувається вільною, про те, що ми всі сотворені бути вільними. Пам’ятаю людей, яких зворушує і папин спів, і його радість, із якої цей спів народжується. Пригадую світлу постать понтифіка за грубим склом папамобіля, що об’їжджає всю територію “Чайки”. А за день перед тим – мить, коли літак із папою тільки наближається, і все ближчає в небі, і його колеса торкаються землі. Пригадую, з яким завмиранням серця ми чекали, коли Папа вийде з літака й зійде трапом, ступить на нашу землю...

Двадцять років минуло, а викликів перед нами, здається, тільки побільшало. Папа й сьогодні міг би нагадати нам про людську гідність, про уважність людини до людини. І теж міг би промовити до нас своєю неміччю – в час, коли звідусюди “проповідується” лише успіх, а старших людей або ж людей, які мають проблеми зі здоров’ям, в Україні не раз немовби витіснено на маргінес. Зрештою, може, й тепер, коли ми згадуємо візит понтифіка і наша пам’ять про нього повна тепла, коли переглядаємо фото з тих днів, вони теж про щось нам нагадують, теж є частиною якоїсь більшої, дуже важливої проповіді?.. Іван-Павло ІІ кожному мав що сказати. Проблема лише в тому, чи ми його чули. Чи ми все ще його чуємо...

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 43.14
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
02:03
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: у Києві та області спрацювала ППО, у Тернополі вибухи
01:29
У Києві двоє чоловіків напали на волонтерку
Напад на волонтерку у Києві 2 червня: двох пенсіонерів засудили до 2 років із випробувальним терміном
00:43
Пентагон
У Пентагоні не бачать ознак присутності солдатів КНДР в Україні
00:15
Гаррі Кейн, Баварія, Ліга чемпіонів
Ліга чемпіонів: розклад матчів та трансляцій 26 листопада
2024, понедiлок
25 листопада
23:47
Пентагон
Пентагон оголосив тендери для підрядників зі США на обслуговування військової техніки в Україні
23:29
Антоніо Таяні
Італія не відправлятиме своїх військових на фронт в Україну, - голова МЗС Таяні
22:59
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
22:53
Андрій Сибіга
ОБСЄ проведе спеціальне засідання через удар РФ по Дніпру новою балістичною ракетою
22:47
Генерал-майор Крістіан Фройдинг
Німеччина до Різдва передасть Україні ще дві системи ППО IRIS-T
22:46
Ексклюзив
Олексій Гончаренко
"Україна рухається до перемовин з Путіним": нардеп Гончаренко
22:35
Джо Байден перед Днем подяки
Байден традиційно "помилував" індиків перед Днем подяки
22:34
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 185 боєзіткнень, з них 51 - на Покровському напрямку
21:57
Динамо
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після 14-го туру
21:44
Дональд Трамп
Спецпрокурор Сміт попросив зняти з Трампа усі звинувачення у справі про штурм Капітолія
21:25
Cаміт G7, 13 червня 2024 року, Італія
G7 готова посилити тиск на Китай через підтримку РФ у війні в Україні, - Bloomberg
21:00
Оновлено
У Вільнюсі поряд з житловим будинком упав вантажний літак: спецслужби не виключають причетність Росії
20:36
Оновлено
Полісся - Зоря
"Зоря" у меншості відібрала очки у "Полісся". Результати усіх матчів 14-го туру УПЛ
20:33
Джон Кірбі
У Білому домі підтвердили дозвіл на застосування Україною ракет ATACMS для ударів по РФ
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На екстреній зустрічі Україна — НАТО будуть вирішувати, що робити з російським "Орешником". Колонка Сергія Згурця
20:06
У Глухові на Сумщині від удару РФ загинула поетеса Лідія Родителєва-Процик
20:05
укриття, бомбосховище
Німеччина збільшить кількість бомбосховищ для цивільних у межах нової стратегії нацбезпеки
20:00
OPINION
Чому "пророчі" обкладинки The Economist будуть популярними
19:59
ЄС не вдалося забезпечити Україну достатніми ресурсами для захисту від агресії РФ, - Боррель у підсумках року
19:58
Газпром
Австрія конфіскувала російський газ на €230 млн, вигравши арбітраж проти Газпрому, - Reuters
19:52
Роб Бауер
У НАТО заявили, що уразять пускові установки Росії, якщо вона нападе на Альянс
19:35
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
19:18
хабар
ДБР: працівники Одеського ТЦК вимагали у військовозобов'язаних по $4,5 тис. за відстрочки від служби
19:04
РФ протягом дня здійснила майже 20 атак на Нікопольщину: є поранені
19:03
Ексклюзив
смерть рашистським окупантам
Потенціал поступово вичерпується, - публіцист Богданов назвав фактори впливу на здатність РФ продовжувати війну
18:50
"Пам'ятаємо терор голодом": українці у світі вийшли на центральні площі вшанувати пам'ять жертв Голодомору та закликали зупинити РФ
18:46
Оновлено
Бійка зі стріляниною в готелі Києва: підозрюваним у вбивстві та в хуліганстві обрали запобіжні заходи
18:35
ППО
Сили ППО знищили балістичну ракету та 5 розвідувальних БПЛА на Одещині
18:34
PR
Чорна п'ятниця – осіннє свято знижок і дешевих товарів
18:30
Таміла Ташева
Таміла Ташева стала народною депутаткою за списком "Голосу"
18:21
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 26 листопада
18:12
Прем’єр Нідерландів Марк Рютте
Рютте обговорив з Ердоганом зусилля для припинення війни в Україні
18:01
OPINION
Як гарний закон може вбити справедливу ідею
17:54
"Добовий дебіт газу сягає 170 тис. кубометрів": Нафтогаз запустив нову свердловину
17:44
Ексклюзив
24-та бригада, дрони
Купівлею дронів для війська керуватиме той, хто погоджував яйця по 17 грн, - експертка ЦПК про першого заступника керівника Держспецзв'язку
17:43
Ексклюзив
Доки ракета не влучить безпосередньо в енергоблок, ядерної чи радіаційної загрози немає, - експерт з атомної енергетики Литвинський
Більше новин