Огляд

ЗРК Patriot як надважливий компонент протиракетної оборони: збивати X-22, "Кинджали" і не тільки

Олексій Левков
8 травня, 2023 понедiлок
22:18

Довгоочікувані зенітні ракетні комплекси Patriot вже показали, як будуть збивати російські ракети, зруйнувавши один з головних міфів про "недосяжний "Кинджал"

Зміст

Наприкінці грудня 2022 року Пентагон оголосив про черговий пакет оборонної допомоги для України на 1,85 млрд доларів — і в цьому пакеті вперше було повідомлено про передачу довгоочікуваних зенітних ракетних комплексів Patriot, які мають суттєво посилити можливості протиракетної оборони Повітряних сил Збройних сил України. Згодом про передачу комплексів та пускових до цих ЗРК повідомили відповідно Німеччина та Нідерланди. 

Через чотири місяці після офіційного оголошення про передачу Україні зенітних ракетних комплексів MIM-104 Patriot вони зрештою посилили наші Повітряні сили. "Сьогодні наше прекрасне українське небо стає безпечнішим, тому що в Україну прибули системи ППО Patriot. Наша протиповітряна оборона максимально швидко їх засвоїла. І наші партнери стримали слово", – 19 квітня 2023 року міністр оборони Олексій Резніков оголосив про прибуття ЗРК Patriot в Україну.

Вже 23 квітня у ПС ЗСУ відзначили, що перший дивізіон цих ЗРК вже заступив на бойове чергування і захищає небо України. Через декілька днів, 27 квітня, стало відомо, що на бойове чергування заступив й другий дивізіон ЗРК Patriot. Також повідомлялося й про передачу окремих пускових установок від Нідерландів. Але чим саме особливий цей комплекс з урахуванням того, що ми вже маємо на озброєнні інші сучасні ЗРК, такі як німецький ЗРК IRIS-T?

ЗРК Patriot як сучасний комплекс протиракетної оборони

Розробка зенітного ракетного комплексу MIM-104 Patriot стартувала ще у 1976 році, а розгортання – у 1984, і з огляду на ці цифри можна було б сказати, що йдеться про вже 40-річний комплекс. Але це буде хибне твердження, адже Patriot постійно оновлювався і його остання модернізація, відома як Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) фактично є ледь не новою системою.

зенітно ракетний комплекс Patriot

Американці постійно модернізували свій ЗРК Patriot, щоб він міг якнайкраще протистояти сучасним загрозам

Але перед тим як поговорити безпосередньо про одну з останніх та найпотужніших модернізацій цього ЗРК, варто зупинитися на версії MIM-104C (PAC-2). Ця модернізація створювалася з урахуванням того, що комплекс повинен був надійно протистояти одним з найскладніших цілей у повітрі – балістичним ракетам.
Модернізація потрапила на озброєння у 1990 році та досить швидко взяла участь у бойових діях, а саме у війні у Перській затоці у 1990-1991 роках. І ось тут починається найцікавіше – так, хоч спочатку йшлося про стовідсоткову ефективність ЗРК Patriot у версії PAC-2 проти балістичних ракет, вже у 1992 році довелося визнати, що комплекс зміг перехопити менш як 50 % ракет, а згодом була інформація і взагалі про досить незначний показник у 10%.

Основна причина таких незадовільних показників була наступна – ракети PAC-2 не могли своїми уламками повністю знищити боєголовку балістичної ракети, яка отримувала некритичні пошкодження і могла дещо відхилитися від цілі, але бойова частина якої залишалася фактично неушкодженою. Тому навіть попри ураження зенітною ракетою, балістична ракета могла виконати своє завдання. 

Все це дало поштовх до чергової модернізації ЗРК до версії PAC-3 – ідея полягала в тому, щоб збити балістичну ракету іншою ракетою за допомогою кінетичної енергії. Іншими словами, зенітна ракета повинна була мати досить високу швидкість і точність, щоб гарантовано знищити балістичну ракету у повітрі. Згодом з’явилася й оновлена версія ракети PAC-3 MSE, яка може знищувати балістичні ракети на відстані до 60 км. Саме тому Patriot такий важливий для України – бо він вміє збивати ракети, які досі для нас були недосяжними.

Фото: Defence-express

Так, вище в таблиці можна побачити, що завдяки американському ЗРК можна буде збивати такі цілі, як ракети з ЗРК С-300 та С-400, "Искандер" тощо.

ЗРК Patriot як засіб протиповітряної оборони

Хоча про зенітний ракетний комплекс Patriot для України говорили передусім в контексті протиракетної оборони, але не варто недооцінювати його роль і як засобу протиповітряної оборони – тобто проти аеродинамічних цілей: ворожої авіації (літаків,  гелікоптерів та безпілотників), а також і проти крилатих ракет. 
Дійсно, американському Patriot є що протиставити авіації російського окупаційного війська – якщо ракети він може збивати на відстані до 60 км, то дальність проти авіації становить вже 150-160 км у версії PAC-2. Таким чином, зенітні ракетні комплекси Patriot можуть частково розв’язати проблему протистояння російським літакам. Але тут вже питання в нарощенні кількості цих ЗРК в Україні, а також ракет до них.

Patriot проти російського  "Кинджала": черговий міф роспропаганди зруйновано

Росіяни активно піарили свою ракету Х-47 "Кинджал" як "гіперзвукову" розробку, недосяжну для сучасних засобів протиракетної оборони. Втім, наші Повітряні сили з ЗРК Patriot довели протилежне – 6 травня 2023 року Командувач ПС ЗСУ підтвердив знищення російської ракети "Кинджал" в небі над Києвом близько 2:40 4 травня, яка була випущена з винищувача МиГ-31К.

Фото: Defence-express

Порівняння фото уламків збитої ракети

Щодо гіперзвукових можливостей російського "Кинджала" варто відзначити таке – так, він дійсно вміє розігнатися до гіперзвукової швидкості завдяки прискорювачу. Але водночас підтримувати гіперзвукову швидкість аж до моменту влучення у ціль, тобто протягом всього маршруту ракети, "Кинджал" не здатний – ракета заходить на ціль за балістичною траєкторією, і безпосередньо під час атаки дійсно має високу швидкість, але її аж ніяк не можна назвати гіперзвуковою (яка становить, нагадаємо, вище 5 чисел Маха або ж понад 6 125 км/год). Водночас все одно "Кинджал" залишається доволі важкою ціллю, яку збити не так вже й просто, тож недооцінювати заслугу наших сил ПРО аж ніяк не можна.

Олексій Левков, Defense Express - спеціально для Еспресо.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
00:38
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Києві уламки впали на приватну забудову, у Запоріжжі - інфраструктурний обʼєкт
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
Більше новин