Ексклюзив

Володимир Стельмах: Гривня впала через відкладену девальвацію

25 жовтня, 2014 субота
22:13

Екс-очільник Нацбанку України Володимир Стельмах у програмі «Вечір із Миколою Княжицьким» на Еспресо.TV розповів про те, яких ран завдав країні режим Януковича, чим загрожують економіці тіньові капітали та як Україні нагодувати Африку

Зміст

Як корупціонери роками накопичували награбоване за кордоном

Говорити про те, що були вкрадені гроші прямо так, неможливо, я не можу так сказати. Тому що працюючи в Нацбанку за 20 років я не бачив такого, щоб була втеча така через офіційні канали, що вивіз гроші і так далі. Для того, щоб вивести хоча б 100 доларів на навчання чи на щось інше, то треба отримати ліцензію. За весь період свого перебування я знаю, що десь дві людини всього зверталося офіційно, щоб дати дозвіл – один купляв будинок на Кіпрі, інший – інше, у законному порядку. Все інше – схеми крадіжок трохи хитріші, вони через бізнес створюють спеціальні фірми за кордоном, туди відправлявся товар за більш низькою ціною, а далі, від імені тих же фірм, перепродавався за більш високу ціну і ця різниця, ця маржа, осідала там за кордоном.

Після Революції гідності гривня впала, бо відклали девальвацію

На 2-3 гривні одразу була девальвація, пов’язана з відкладенням цієї девальвації, а ось чому: як ви знаєте у 2010 році, особливо у 2011,2012,2013 роках бюджетом у нас передбачалася, у тому числі інфляція, це означає, якщо 6% передбачено інфляції, то повинен отримати бюджет 6% доходу. А як ми бачимо ні 2011-й, ні 2012-й, ні 2013-й роки не допускали інфляції, хоча вона передбачалася, але уряд вів свої позиції бюджетні, що інфляція не допускалася. Чим можна було це зробити? Тільки девальвацією курсу, зниженням курсу. Але курс не знижували, тримали його фіксовано 8 гривень, викидаючи золотовалютні резерви. Тому це взаємопов’язані показники. Саме з точки зору, що у нас немає інфляції, а дійсно, десь була дефляція менше відсотка, тому треба було знижувати курс національної валюти, підвищувати курс долара і у зв’язку з цим тоді – інфляційний процес. Але пішли шляхом тим, що грошову масу-то давали, але уряд випускав цінні папери і за день-два вони через комерційні банки всі опинялися в Нацбанку. Тому і випуск грошей додатково теж впливав, а курс долара не відпускали і через це виявилося, що відкладена девальвація.

Режим Януковича «спалив» $20 млрд золотовалютних резервів для уявної стабільності цін

Більше 20 млрд золотовалютних резервів коштувало відкладення девальвації гривні. Я, здаючи посаду, передав 37 з чимось млрд. Але вже коли останній голова передавав Кубіву справи, – це Соркін, то там було вже всього «чистих і грязних», так би мовити, менше 15 млрд. Для підтримання фіксованого курсу гривні режимом Януковича було спалено більше 20 млрд доларів золотовалютного резерву.

Втрачений експортний потенціал Сходу можна компенсувати експортним потенціалом сільського господарства.

Україна може збалансувати експортний потенціал за рахунок сільського господарства і за рахунок нашої можливості на зерновому світовому ринку. Потенціал України, ще за СРСР, коли я працював у Москві за напрямком з оцінювання врожайності земель, лише за чорноземом – 100 млн тонн врожаю. Якщо говорити нині, коли ми незалежні і дати технологію, агрохімію європейського характеру, я не говорю німецьку, хоча б польську, то в нас потенціал до 150 млн тонн буде.

Але тоді друге питання виникає: в нас же прийшло ще з старих часів, і поганий врожай – біда, і хороший – біда, треба ж освоювати врожай такий якось. Припустимо, що нині 60 млн тонн врожайність – вже труднощі, 70 – буде більше. Вихід – ООН. Треба через ООН годувати світ. Я б пропонував, щоб Світовий банк, це ж теж одно зі створінь ООН, щоб вкладували сюди кошти, але щоб тоді ООН взяла зобовязання, що вона забере в нас цей урожай, заплатить нашим виробниками і хай розподіляє туди в світі, куди потрібно. Бо світ бідує, голодує. Ми можемо Африку запросто годувати, а звідти там нафту брати, вуглеводи, які нам потрібні.

Наш Нацбанк втрачає статус Національного банку

Тому що вводяться принципи роботи комерційного банку. Не сприяється питання макроекономічного характеру, а питання більше приділяються мікрохарактеру. Статус Нацбанку – це нібито консультант уряду, так от, при розгляді програми соціально-економічного розвитку, Нацбанк активно бере участь і він говорить, відстоює і так далі і навіть виносить туди з грошовою, кредитною політикою у Верховну Раду питання.  Там теж пропозиції і рекомендації для уряду побляться, Рада вже від Нацбанку дає рекомендації, але вони відмежуються і не враховуються і так далі. І вже діють самостійно.

Тіньові капітали Донбасу стали основою корупції і підкупу терористів

Зараз, прийшла ця влада і які мої сподівання на неї? Про шо вона забула? Про тіньову економіку, вона в нас – основа, фундамент економічний корупції. Чого? Тому що корупція без грошей не може бути. Якщо дивитися на події на Сході, то там була глибока тіньова економіка, як у сфері виробництва, так і у розподільчій сфері. Вона створила надзвичайно великі капітали, тіньові капітали. І ці капітали є основою корупції і основою підкупу терористів і щоб закріпити там своє положення.

Влада повинна створити привабливий інвестиційний клімат

Я хотів би, щоб ця нова влада, щоб вони створили привабливий інвестиційний клімат. Наприклад, що таке інвестиції? Це створення нових робочих місць, створення нового продукту і так далі. В цьому плані треба створити преференційні конкурентні умови, щоб інвестиції йшли як прямі, в тому числі і в інновації йшли, це висока продуктивність праці у зв’язку з цим буде і випуск продуктів і так далі.

Проте без кредиту не можна розвивати бізнес, в тому числі і інвестиційний бізнес. От джерелом погашення інвестиційного бізнесу… ну от треба вам купити автомобіль, щоб товар перевозити, ви робите затрати, це основні фонди, так от джерелом їхнього погашення є прибуток, який ви отримуєте і амортизація, яка є. Треба нову інвестицію років на 5 звільняти від прибутку і навіть від ПДВ.

І не лякатися: «А як же бюджет?». Бюджет отримає там, де буде товар покупати кінцевий споживач – у торгівлі. Він там і ПДВ отримає і від прибутку відрахування.

Мене запитували, і в уряді Азарова також, «як же бюджет?». А я кажу, що «як раз до бюджету і вноситися буде». Дивіться, створили нові робочі місця, людина працює, має зарплату, іде податок, він йде в місцевий бюджет, тоді в вас субвенції для його бюджету менше. Далі, він переходить в торгівлю, в торгівлі також робочі місця, щоб додатковий товар провести і так далі.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин