Ексклюзив

Тарас Возняк: Українська національна ідентичність – зброя проти будь-якого ворога

24 січня, 2015 субота
22:16
Зміст

Українский культуролог та політолог Тарас Возняк у програмі Еспресо.TV "Вечір із Миколою Княжицьким" розповів про "переміщення" України, фільтрацію проімперських "культурних" вкидань в нашу державу та українське інакомислення

Про різницю між справжніми росіянами та імперіалістами

Така сама ситуація була в Німеччині, коли той самий Томас Манн, Штефан Цвейг чи Карл Ясперс протестували, чи той самий Аденауер, котрий потім будував нову Німеччину. В цьому сенсі є питання: чи ці десятки мільйонів німців, котрі, з радістю підскакуючи, обирали Гітлера, були Німеччиною чи ті кілька людей, яких ми перерахували були справжньою Німеччиною? Що таке Німеччина? Так само одиноким був син тесляра з Назарету і чим це закінчилося? Але в результаті ціла християнська цивілізація з’явилася. Це якщо говорити спекулятивно, умовно кажучи. 

Про переміщення України

Мені здається, що дуже істотна річ відбулася за цей рік, що Україна набула інакших форм і перемістилася. Дуже часто є така ілюзія, що Україна – це Львів, Галичина, Волинь. З Майданом першим, другим неначе Київ ангажувався в цей проект. Мені здається, що за цей рік Україна і ті, хто визначають якою буде Україна, перемістилися далі на Схід. Зрозуміла та реакція на Донбасі, тому що Україна перемістилася в Дніпропетровськ уже. Мені здається, що це не ілюзія. 

Про фільтрацію проімперського "культурного" вкидання в Україну

В нашій ситуації треба чітко розрізняти проімперські канали, програми, взагалі російськомовну культурну продукцію, проєвропейську, цивілізовану, ну і, власне, україномовну. Не факт, що і українською мовою не може бути проросійського продукту (і в сенсі каналів, фільмів, іншого). Проімперське, агітаційне – треба забирати з культурного простору. Але в жодному разі не може йти мова про витіснення, власне, мови.

Для того, щоб боротися з тим, що називається "рускій мір", важливо розз’єднати імперську ідею і російську мову. Чи є можливим це? Це інше питання.

Про небажання українського політикуму розвивати культуру під час війни

Я думаю, що потрібно підтримувати культуру під час війни і, чесно кажучи, ідентичність, що формується культурою, є одним з найефективніших способів оборони будь-якої спільноти. І в даному випадку ці люди недоосвічені просто, вивчені в техногенній пострадянській парадигмі і, напевно, це є їхньою причиною. 

Ми не даремно наш політикум називаємо тераріумом. Порівняйте де Голля, який міністром культури мав Поля Валері. Аденауера, котрий товаришував з Бьолем. Це трішки інші стосунки і так далі. А у нас – сходили в ресторан, поїли устриць, мушлів, ось ми привчилися до культури, бо ми вже можемо виколупувати якихось французьких равликів. 

Я думаю, що причина в тому, вони не розуміють, що ідентичність, яка формується культурою, є нашою зброєю, стратегічним ресурсом, яким Україна може відбиватися від будь-якого, не тільки від теперішнього російського, але і від голівудського, скажімо так, загарбника, того, хто хоче опанувати культурний, в тому чи іншому вимірі, простір. Питаннями культури має займатися Рада національної безпеки і оборони. Не Міністерство культури, котре є такою організацією, яка роздає по три копійочки загнаному в кут "культурному" співтовариству. Дуже багато великих культурних здобутків твориться за рамках того, що називається "міністерством культури". Яке має відношення, наприклад, Андрухович до нашого Міністерства культури? Жодного! Яке має відношення до нашого міністерства покійний тепер фантастичний поет Олег Лишега? Жодного! 

Велика українська культура, яка залишиться, твориться поза рамками Міністерства культури, от у чому проблема. Звичайно, є інституції, які не можуть існувати поза Міністерством культури, скажімо – опера. Опера ніколи не буде прибутковою, це національний проект і він має підтримуватися якоюсь державною інституцією. 

Все це виходить з рівня компетенції чиновників. Він може бути корупціонером, але мати національну свідомість, не таку, що одягнув щось на себе, а внутрішню ідентичність.

Про спосіб боротьби з корупцією

Українська політична нація, як конструкція, зараз формується. Треба зменшити кількість дозвільних регулятивних норм до мінімуму. Якщо ніхто не вирішує, як ти будеш ставити якусь свою повітку на подвір’ї, а у нас вже дійшло, що коли ставлять десь у якомусь районі Львівської області, то треба ледь не рішення отримувати в Києві, то тоді не буде за що давати хабарі. Якщо чиновник нічого не вирішує, то і йому хабарі не даються. Бо змінювати ментальність людей важко – беруть і будуть брати. Тому треба позбавити їх можливості. Єдиний спосіб – це зменшення регулятивності, зарегульованості нашого суспільства. Це пострадянські рештки, бо там все регулювалося: скільки кільок має бути в банці, яке має бути те, яке має бути се… 

Про українську культурну філософію

Я би почав з того, що зветься культурною думкою чи філософією. Нещодавно вийшов блискучий текст Сергія Дацюка, який написав, що "серед основних проблем Росії є те, що в ній за радянских часів не було філософії, марксизм йшов з боку, процесу думання не було і зараз немає, а в Україні процес думання пішов". Мало того, що не тільки процес думання, але і осмислення. І не тільки осмислення заднім числом, але і проектування наперед того, що має бути з нашою країною, бо якщо ми не уявимо, яку країну ми хочемо, то ми її не здобудемо. В Росії зараз вони не знають, що зробити з Росією. В них брак ідей, що з нею робити, тому вона організує ось це. А у нас вистачає: "Нова країна" Пекара, філософське осмислення і проектування країни тим самим Дацюком. Я тільки два прізвища назвав, є й інші, котрі проектують і бачать це майбутнє. Тому що ідеї заражають людей непомітно – це як та Ебола. Але Порошенко Пекара, можливо, не почитає. Сьогоднішні політики є перехідними, сам Майдан показував, що суспільство, як колективний мурашник, йшло на 100 метрів перед тими лідерами, що пленталися втрьох ззаду. А зараз цей мурашник існує далі в інтернеті. 

Про українське інакодумство

А назвіть одного чи двох українских вагомих митців, котрі стали по той бік барикад? Це говорить про те, що більша частина нашої спільноти думає інакше, ніж думають, в тому числі, в Росії. Мені одна дама розповідала, що вони поїхали на один з південних курортів в січні і там виявилося дуже багато росіян і каже, що вперше зрозуміла, що ми з ними не можемо, бо ми думаємо по-іншому. Це дуже істотний момент.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
4 травня
16:52
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни ракетою вдарили по промзоні Харкова: є 3 поранених
16:43
Мексика туризм
У Мексиці знайшли тіла трьох туристів з Австралії та США
16:30
Ексклюзив
За два роки війни Міноборони стало дуже токсичним місцем, відновити довіру до якого важко, - Ярова
16:13
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського та Порошенка
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
16:06
експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
РФ виділила 8 млн рублів на експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
16:01
OPINION
Андрій Магера
Українська Феміда мусить покарати білоруського кагебешника
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
"Егоїстичний, зарозумілий і стратегічно необґрунтований крок": дипломат Брайза про критику Білого дому щодо ударів по російських НПЗ
15:56
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли два села Харківщини: госпіталізовано жінку
15:48
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії засудив слова Макрона про допомогу Україні військами
15:31
Ексклюзив
Емманюель Макрон та Ріші Сунак
Між Францією та Великою Британією може проглядатись конкуренція щодо допомоги Україні, - експерт-міжнародник Желіховський
15:21
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Зовсім скоро ми побачимо остаточне самовизначення Китаю, - політичний експерт Морозов
15:03
терористи ХАМАС
Катар може закрити офіс ХАМАС у Досі та припинити посередництво у перемовинах щодо Гази: яка причина
14:46
Ексклюзив
Метью Брайза
"Сили РФ перебувають у стані стагнації": дипломат Брайза припускає новий український контрнаступ у 2025 році
14:40
Сніг
Найбільші пошкодження за останні 20 років: у РФ на Уралі через сильний снігопад зникла електроенергія й зупинився рух залізницею та автошляхами
14:35
ВЛК
Хто зі слабким здоров'ям відсьогодні буде придатним, а хто непридатним для війська. Пояснення від Міноборони
14:30
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Світло у Харкові вимикають щодня по 3-5 годин
14:29
Огляд
Олімпіада-2024, Париж
Франція захищає Олімпіаду-2024 від терору РФ та ісламістів. До яких заходів безпеки вдавалися організатори Ігор після розстрілів у Мюнхені, атак 11 вересня та COVID-19
14:27
Єрусалим Благодатний вогонь
В Єрусалимі загорівся Благодатний вогонь в храмі над Гробом Господнім
14:06
OPINION
Михайло Басараб
Чому у Кремлі згадали про АТО?
13:59
Лаурінас Кащюнас
Росія здатна мобілізувати 25 млн осіб: заява міністра оборони Литви
13:56
фізична активність
Швейцарські вчені назвали оптимальне добове співвідношення сидіння, стояння, сну та активності
13:47
Ексклюзив
путлер шойгу
Путін готовий звільнити Шойгу, - політичний експерт Морозов
13:29
Пентагон
США нададуть Україні авіабомби, що самостійно наводитимуться на глушники GPS, - ЗМІ
13:24
Військова журналістика
У полоні росіян перебувають 32 представники українських медіа, - Карандєєв
13:23
Ексклюзив
Метью Брайза
Дипломат Брайза вважає передачу Україні ATACMS стратегічним кроком підтримки США
13:11
Нікополь, обстріл
Росіяни атакували Нікополь: постраждала жінка, виникла пожежа
13:10
ФСБ
Спецслужби РФ готують у Криму провокації, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
13:02
світ Індонезія виверження вулкана
Острів-привид: унаслідок виверження вулкана з індонезійського острова Руанг назавжди переселять близько 10 тис. людей
12:51
путін
У школах, на підприємствах і площах міст: росіяни на ТОТ зобов'язують мешканців дивитися "інавгурацію" Путіна
12:49
мікрофон, журналіст
Правозахисники за останні два роки зафіксували 162 факти переслідувань та тиску на кримських журналістів
12:39
Еверест
Суд Непалу обмежив кількість дозволів на сходження на Еверест та інші вершини
12:39
Одеса обстріл
Росія за тиждень здійснила понад 380 обстрілів України, - Зеленський
12:31
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Проблема не лише у "російському" законі, а й у "російському" уряді, - президентка Грузії Зурабішвілі
12:29
Коли освячуватимуть паски у Києво-Печерській лаврі: опубліковано графік богослужінь на Великдень
12:09
Дмитро Лисенко
Захищаючи рідну Донеччину, на фронті загинув громадський активіст з Покровська Дмитро Лисенко
12:01
OPINION
Вікторія Сюмар
Як "Репортери без кордонів" зробили з України взірець свободи слова
11:52
Електроенергія
РФ вночі атакувала енергетичну інфраструктуру на Дніпропетровщині: ситуація в енергосистемі станом на 4 травня
11:48
Укрзалізниця, потяг, поїзд
Уряд продовжив бронювання від мобілізації для залізничників
11:41
Втрати РФ
Росія повністю адаптувала армію до виснажливої війни: британська розвідка спрогнозувала збільшення втрат РФ
Більше новин