Безвізовий режим для України. 4 головні питання
Єврокомісія таки зробила це – висунула пропозицію скасувати для України Шенгенські візи. Еспресо розбиралося, чи отримаємо ми нарешті безвізовий режим, та коли
За найбільш оптимістичним сценарієм, Україна отримає скасування безвізового режиму вже у липні, розповів сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
Небезпека того, що рішення скасують, мізерна. Але воно може бути відтерміноване, наприклад, на осінь через різноманітні бюрократичні перепони на рівні інституцій ЄС.
Чи можуть Нідерланди або інша країна заблокувати рішення?
Ні, бо питання надання безвізового режиму вирішується винятково на рівні Євросоюзу. Голландський референдум навіть став нам у пригоді.
По-перше, європейці тепер мають намір "підсолодити пігулку". По-друге, продемонструвати свою здатність тримати слово та дотримуватись угод. Вона після голландського референдуму щодо асоціації значно похитнулась.
До того ж, рішення про безвізовий ухвалюється шляхом переведення України з чорного списку в білий. Ніяких угод з нами не підписуватимуть, а просто внесуть правки до вже існуючих та затверджених документів.
Єврокомісія лише пропонує скасувати візи для українців. Хто має затвердити рішення?
Дійсно, законодавчу пропозицію ще треба перетворити на чинний закон. Це мають зробити спершу Європарламент, а потім Рада ЄС.
На рівні Європарламенту все має бути просто, але не швидко. Документ перед остаточним голосуванням розглядатимуть різні комітети та політичні групи. Вони можуть мати заперечення, які теж необхідно розглядати.
Скільки це все забере часу, спрогнозувати нереально. Наприклад, майже напевно будуть заперечення від політичних груп євроскептиків, що де-факто означає "клуб шанувальників Путіна".
Втім, для затвердження безвізового режиму потрібна проста більшість голосів євродепутатів. А вона є, ще й з великим запасом. Усі попередні голосування з українських питань це підтверджували.
Рада ЄС розглядатиме вже ухвалений Європарламентом документ. Орієнтовно це має статися 9 червня на її плановому засіданні на рівні міністрів внутрішніх справ країн – членів ЄС.
Рішення вони мають ухвалити абсолютною більшістю, яка вираховується за доволі складною формулою. Зокрема, вона залежить від кількості населення країни.
Головне, говорить Олександр Сушко, щоб проти надання безвізового режиму для українців не виступило більше чотирьох країн.
То коли ми отримаємо безвізовий?
Якщо міністри внутрішніх справ таки ухвалять рішення на нашу користь 9 червня, то наприкінці того ж таки червня чи на початку липня матимемо безвізовий режим.
Рішення Ради ЄС має бути опубліковане в офіційному Віснику ЄС. Чинності воно набуде на 20-й день від дати публікації.
Може так статися, що Європарламент не встигне проголосувати до 9 червня. Тоді питання розглядатиметься на засіданні Ради ЄС на рівні міністрів внутрішніх справ на наступному плановому засіданні, яке призначене на вересень.
Та великі шанси, що для України можуть зробити виняток і наше питання розгляне непрофільне засідання Ради ЄС, наприклад, на рівні міністрів закордонних справ, говорить Олександр Сушко.
Як і для кого діє безвізовий режим?
Нагадаємо, мова йде про те, що українці, які мають біометричні закордонні паспорти, зможуть їздити в короткострокові подорожі до країн, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС.
Тобто безвізовий режим не діятиме тільки в Великій Британії та Ірландії, які є членами Євросоюзу, але не підписали Шенгенську угоду. І, навпаки, матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія.
Також безвізовий режим розповсюджується на країни Євросоюзу, які не входять у Шенгенську зону, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія. Скоріш за все, так само буде й з Кіпром, але можливі нюанси через безпекову ситуацію та кризу з біженцями.
Безвізовий режим не дасть права навчатися чи працювати в країнах ЄС. Він дозволить кожні 180 днів перебувати в шенгенських країнах до 90 днів. Порушення цієї норми загрожує депортацією та забороною їздити до ЄС.
- Актуальне
- Важливе