Знову друзі. Чому Туреччина прогинається перед Росією

Катерина Рещук
29 липня, 2016 п'ятниця
10:17
Зміст

Прагматичні турки готові забути про всі конфлікти з Росією, аби тільки знову стати партнером Москви

Днями стало відомо, що міністерства енергетики Росії і Туреччини уклали мирову угоду. У відомствах домовились створити робочу групу з реалізації газопроводу "Турецький потік", крім того, Анкара попросила про відновлення експорту до Росії. Це стало серйозним показником того, що відносини між країнами взяли курс на потеплішання.  

Від любові до ненависті

Дружба Росії та Туреччини обірвалася після того, як турки збили російський бомбардувальник Су-24. Тоді в Кремлі почали масовану кампанію проти Анкари - вводились санкції, заборонявся імпорт, бульдозером чавилися турецькі фрукти та овочі.

Більш того, в Росії навіть звинувачували Туреччину в купівлі нафти у терористів ІДІЛ. Турки у відповідь говорили, що цю нафту закуповують фірми, пов'язані з російськими громадянами.

Турецька влада тоді емоційно заявила, що взагалі планує відмовитися від російського газу. Однак, на практиці це було б зробити достатньо складно, адже 60% газу, який споживає Туреччина, – "газпромівський".  

Однак наприкінці червня Анкара раптово вибачилася за збитий російський бомбардувальник і висловила бажання залагодити ситуацію.

"Росія є для Туреччини другом і стратегічним партнером, з яким турецька влада не хотіла б псувати відносини", - написав тоді президент Ердоган.

Невдовзі заступник голови партії Ердогана заявив, що турецький пілот самостійно прийняв рішення збити російський Су-24, мовляв, офіційна влада не має до цього жодного відношення.

У ніч на 16 липня в Туреччині сталася невдала спроба війського перевороту. Президент Путін одним із перших підтримав Ердогана, заявивши про неприйнятність антиконституційних дій генералів. У відповідь турецька влада тепло подякувала Москві і особисто Путіну за підтримку в момент перевороту.

Росія проти Туреччини

Після інциденту із Су-24 президент Путін наклав на Туреччину санкції та заборонив ввезення до Росії окремих турецьких товарів. Під заборону потрапили овочі та фрукти, що становлять основу турецького експорту, м'ясо птиці, квіти та сіль.

Цим указом з 1 січня 2016 року також був введений візовий режим між країнами, були заборонені чартерні рейси. Російським туроператорам тоді порекомендували "утриматися" від роботи на турецькому напрямку.

Не дивно, що після примирення одним із перших прохань з боку Анкари було відновлення експорту до Росії, яка є одним із найбільших споживачів турецької продукції.

Наприклад, через санкції з січня по травень 2016 року експорт турецьких товарів в РФ впав на 60% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Так, за перші чотири місяці турецький експорт в Росію склав $485 млн, при тому що в минулому році цей показник дорівнював $1,205 млрд .

У той же час імпорт Туреччини з РФ знизився на 33% і склав $5,077 млрд. При цьому дефіцит зовнішньої торгівлі Туреччини з Росією знизився з $6,402 до $4,592 млрд.

Російські санкції, як це часто буває, мали і певний демонстративний ефект, овочі та фрукти, які прослизнули до РФ, знищувалися бульдозером привселюдно.

Показовою також можна вважати заборону росіянам відпочивати в Туреччині. Необхідність відмови від Анталійського узбережжя подавалась під соусом небезпеки для туристів з Росії. Однак на наступний же день після теракту в найбільшому аеропорті Туреччини "Ататюрк" російський президент "відкрив" країну для росіян.

Після невдалого військового перевороту в ніч з 15 на 16 липня Росавіація знову призупинила відправку громадян Росії до Туреччини регулярними рейсами російських і турецьких авіакомпаній. Приблизно через тиждень заборону скасували.

За даними Міністерства культури і туризму Туреччини, 12,5% від загального числа туристів тут – росіяни. В минулому році 4,5 млн громадян Росії відпочили у на турецькому узбережжі.

А якщо врахувати, що в цьому році закритим для росіян виявився і головний конкурент Туреччини - Єгипет, то турки знали, заради чого вибачались перед Москвою.

Нове життя "Турецького потоку"

Туреччина - найбільший ринок "Газпрому" після Німеччини, тому турки, як ніхто інший зацікавлені в реалізації проекту. 

Щодо "Турецького потоку", то він повинен був стати альтернативою "Південному потоку"- газопроводу аналогічної потужності, від якого Росія в кінці 2014 року було змушена відмовитися через претензії Єврокомісії. Загалом, до кінця 2019 року планувалося побудувати чотири нитки "Турецького потоку" по дну Чорного моря загальною потужністю 63 млрд куб. м газу в рік.

За задумкою Москви, через "Турецький потік" газ мав йти в обхід України до Туреччини і далі до Європейського Союзу. 

Труба повинна проходити 660 км в коридорі "Південного потоку" і 250 км в новому коридорі в напрямку європейської частини Туреччини, далі по суші 180 км до турецько-грецького кордону. Першу нитку - для поставок турецьким споживачам - планувалося запустити в кінці 2016 р.

Інший обсяг (ще три нитки) повинен був прямувати транзитом до Греції для подальшого розподілу в країни ЄС. Європейцям, по суті, було запропоновано створити нову інфраструктуру для одержання російського газу на кордоні Туреччини та Греції.

В принципі інфраструктура для першої нитки "Турецького потоку" в Росії готова: побудована одна нитка "Південного коридору", закуплені труби (це все залишки від нереалізованого "Південного потоку").

За оцінкою заступника голови Фонду національної енергетичної безпеки Росії Олексія Гривача, прокладка труби потужністю 14 млрд кубів до Туреччини коштуватиме відносно недорого - не більше 0,8-1 млрд євро. Для порівняння: за останною оцінкою "Южний потік" вартував би Москві 23 млрд євро.

Побудова лише однієї нитки "Турецького потоку" виглядає цілком обгрунтовано на тлі погіршення стосунків між Ердоганом та Європейським Союзом.

Справа в тому, що після невдалого війського перевороту в Туреччині поговорюють про можливе повернення смертної кари. Це несумісно з членством країни в Раді Європи. Крім того, Рада ЄС у закордонних справах вже вирішила, що цього року Туреччина не матиме безвізового режиму через антидемократичні тенденції (ув’язнення держслужбовців, утиски преси, введення надзвичайного стану).

При таких вихідних даних Туреччина навряд чи зможе реалізувати план зі створення в себе газового хабу для Європи. Та і в самому ЄС неодноразово говорили про намір позбутися залежності від "Газпрому".

До речі, турецька сторона сама раніше заявляла, що зацікавлена не більше ніж в одній нитці потужністю в 14 млрд кубометрів, газ по якій піде на власні потреби.

Однак, при побудові лише однієї нитки газопроводу Кремль не зможе досягти своєї мети – повністю залишити Україну без транзитного прибутку. Перекидання 14 млрд кубів з українського напрямку на "Турецький потік" для нашого транзиту не буде критичним. Це близько 22% від всього газу (64 млрд кубів), який в 2015 році Росія прокачала в Європу через Україну. Тим не менш, будівництво "Турецького потоку" дозволить і надалі шантажувати Україну транзитним питанням. 

У той же час говорити про тотальне домінування Росії в турецькому газоспоживанні не варто. Політична криза між Москвою і Анкарою призвела до того, що Туреччина шукає альтернативу російському газу. Анкара намагається прискорити отримання нових обсягів газу з Азербайджану, побудувати газопровід з Іракського Курдистану, розглядає додаткові закупівлі у Алжиру і Катару.

Тож, хоча наразі між Росією та Туреччиною і з'явилося вікно можливостей, однак у випадку із непостійними та прагматичними турками це вікно як швидко відкрилося, так може швидко і закритися. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
4 травня
17:52
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни ракетою вдарили по промзоні Харкова: є 5 поранених
17:45
Оновлено
Окупанти атакували ракетами Одеський район: поранено трьох цивільних
17:41
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського, Порошенка та командувача Сухопутними військами Павлюка
17:16
обстріл, ППО
На Дніпропетровщині ППО збила ворожу ракету
17:13
Мустафа Джемілєв
В аеропорту Кишинева затримали помічника Мустафи Джемілєва, занесеного Росією до "списку терористів"
17:06
Оновлено
ФСБ
Спецслужби РФ готують провокації у Москві чи Санкт-Петербурзі, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
16:59
Оновлено
Марлон Гомес, Кевін, Шахтар, УПЛ, чемпіонат України
"Рух" зіграв в нічию з "Олександрією", "Оболонь" здолала ЛНЗ: результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
16:56
Білгород, наслідки сходження боєприпасу
У Білгороді боєприпас з літака "аварійно зійшов" на приватний сектор: є руйнування та поранені
16:43
Мексика туризм
У Мексиці знайшли тіла трьох туристів з Австралії та США
16:30
Ексклюзив
За два роки війни Міноборони стало дуже токсичним місцем, відновити довіру до якого важко, - Ярова
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
16:06
експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
РФ виділила 8 млн рублів на експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
16:01
OPINION
Андрій Магера
Українська Феміда мусить покарати білоруського кагебешника
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
"Егоїстичний, зарозумілий і стратегічно необґрунтований крок": дипломат Брайза про критику Білого дому щодо ударів по російських НПЗ
15:56
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли два села Харківщини: госпіталізовано жінку
15:48
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії засудив слова Макрона про допомогу Україні військами
15:31
Ексклюзив
Емманюель Макрон та Ріші Сунак
Між Францією та Великою Британією може проглядатись конкуренція щодо допомоги Україні, - експерт-міжнародник Желіховський
15:21
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Зовсім скоро ми побачимо остаточне самовизначення Китаю, - політичний експерт Морозов
15:03
терористи ХАМАС
Катар може закрити офіс ХАМАС у Досі та припинити посередництво у перемовинах щодо Гази: яка причина
14:46
Ексклюзив
Метью Брайза
"Сили РФ перебувають у стані стагнації": дипломат Брайза припускає новий український контрнаступ у 2025 році
14:40
Сніг
Найбільші пошкодження за останні 20 років: у РФ на Уралі через сильний снігопад зникла електроенергія й зупинився рух залізницею та автошляхами
14:35
ВЛК
Хто зі слабким здоров'ям відсьогодні буде придатним, а хто непридатним для війська. Пояснення від Міноборони
14:30
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Світло у Харкові вимикають щодня по 3-5 годин
14:29
Огляд
Олімпіада-2024, Париж
Франція захищає Олімпіаду-2024 від терору РФ та ісламістів. До яких заходів безпеки вдавалися організатори Ігор після розстрілів у Мюнхені, атак 11 вересня та COVID-19
14:27
Єрусалим Благодатний вогонь
В Єрусалимі загорівся Благодатний вогонь в храмі над Гробом Господнім
14:06
OPINION
Михайло Басараб
Чому у Кремлі згадали про АТО?
13:59
Лаурінас Кащюнас
Росія здатна мобілізувати 25 млн осіб: заява міністра оборони Литви
13:56
фізична активність
Швейцарські вчені назвали оптимальне добове співвідношення сидіння, стояння, сну та активності
13:47
Ексклюзив
путлер шойгу
Путін готовий звільнити Шойгу, - політичний експерт Морозов
13:29
Пентагон
США нададуть Україні авіабомби, що самостійно наводитимуться на глушники GPS, - ЗМІ
13:24
Військова журналістика
У полоні росіян перебувають 32 представники українських медіа, - Карандєєв
13:23
Ексклюзив
Метью Брайза
Дипломат Брайза вважає передачу Україні ATACMS стратегічним кроком підтримки США
13:11
Нікополь, обстріл
Росіяни атакували Нікополь: постраждала жінка, виникла пожежа
13:02
світ Індонезія виверження вулкана
Острів-привид: унаслідок виверження вулкана з індонезійського острова Руанг назавжди переселять близько 10 тис. людей
12:51
путін
У школах, на підприємствах і площах міст: росіяни на ТОТ зобов'язують мешканців дивитися "інавгурацію" Путіна
12:49
мікрофон, журналіст
Правозахисники за останні два роки зафіксували 162 факти переслідувань та тиску на кримських журналістів
12:39
Одеса обстріл
Росія за тиждень здійснила понад 380 обстрілів України, - Зеленський
12:39
Еверест
Суд Непалу обмежив кількість дозволів на сходження на Еверест та інші вершини
12:31
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Проблема не лише у "російському" законі, а й у "російському" уряді, - президентка Грузії Зурабішвілі
12:29
Коли освячуватимуть паски у Києво-Печерській лаврі: опубліковано графік богослужінь на Великдень
Більше новин