"Холодна війна" ГПУ і НАБУ

Євген Будерацький
18 серпня, 2016 четвер
14:08

Як розвивався конфлікт між прокурорами та антикорупційними детективами

Зміст

Протистояння між Генеральною прокуратурою України та Національним антикорупційним бюро, яке тривалий час носило епізодичний характер, в останні кілька тижнів переросло в пряму ворожнечу.

Генеральний прокурор Юрій Луценко та голова НАБУ Артем Ситник публічно просять утримуватись від використання терміну "війна". Навіть провели спільний брифінг, на якому назвали події останніх днів неприпустимими. Мовляв, є певні непорозуміння, але масштабного конфлікту немає. Тим не менше, розбірки між ГПУ та НАБУ вже вилились з кабінетів на вулицю, тому говорячи  про "незначні непорозуміння" сторони явно лукавлять.

НАБУ проти Шокіна

З огляду на останні події здається, що конфлікт ГПУ з НАБУ виник саме з приходом до кабінету на Різницькій Юрія Луценка, однак це зовсім не так.

Протистояння ГПУ новоствореному антикорупційному органу почалось буквально зі створення нового правоохоронного органу.

ГПУ на чолі тоді ще з Віктором Шокіним з перших днів почало натякати, що зовсім не в захваті від появи ще одного силового органу. Згідно з законом Генпрокуратура мала передати НАБУ певну частину справ, які розслідувала. ГПУ норму виконала, однак співробітники НАБУ побачили, що більшість переданих справ є насправді старими "глухарями", в яких НАБУ могло просто "втонути". Керівництво НАБУ виявилось не з лякливих і повернуло більшість справ назад. Плюс до того, добилось можливості розслідування нових справ.

Згодом Шокін переключився на внутрішню боротьбу в ГПУ проти своїх заступників Давіда Сакварелідзе та Віталія Каська, яка зрештою закінчилась плачевно для всіх його фігурантів. Принаймні, з огляду на роботу в ГПУ, оскільки всіх їх вже не побачиш в коридорах на Різницькій.

У цей час НАБУ не сиділо без діла і почала одразу декілька гучних розслідувань, в яких фігурували не останні люди політичної верхівки країни. Серед тих, до кого з’явились запитання в детективів НАБУ фігурували прізвища Ігоря Кононенка та Миколи Мартиненка та прокурор АТО Костянтин Кулик.

Саме справа проти останнього згодом стане одним з ключових моментів нового витка протистояння між ГПУ та НАБУ.

Справа Кулика

У травні епопея з призначенням нового генерального прокурора нарешті закінчилась. У НАБУ тоді висловлювали сподівання на хорошу співпрацю з Юрієм Луценком.

Читати такожПрокурорський рекорд. Як Луценка проштовхнули в ГПУ

Перед призначенням новий генпрокурор пообіцяв очистити ГПУ від одіозних кадрів, однак вже після в’їзду в кабінет на Різницькій риторика дещо змінилась. По суті, в ГПУ або в просто в системі прокуратури залишились працювати перевірені кадри, які працювали з його попередником Віктором Шокіним.

Вже через 10 днів після призначення Луценка НАБУ відправило антикорупційному прокурору Назару Холодницькому підозру на вже згаданого Кулика. У НАБУ виникли запитання до прокурора у зв’язку з тим, що у нього та у його співмешканки раптом з’явились квартири і машини вартістю кілька мільйонів гривень, які не співпадали з його деклараціями. Кулика викликали на допит, однак той тричі не з’явився, аргументуючи це відрядженнями.

Пройшов місяць, і у НАБУ вирішили більше не чекати поки прокурор прийде на допит, і прийшли до нього додому з обшуком та вручили йому підозру. Тоді ж він був відсторонений від посади, однак згодом суд його поновив. Співрозмовники в обох структурах кажуть, що саме ця справа стала початком похолодання в стосунках між Луценком та Ситником.

Підозра Онищенка

Весь червень НАБУ займалось справою депутата від групи "Воля народу" Олександра Онищенка. Публічно Юрій Луценко підтримував НАБУ, однак уже після того як з депутата була знята депутатська недоторканість, між НАБУ та ГПУ знову виникли непорозуміння.

Читати більше“Коні змучились”. Як знімали недоторканність з Онищенка           

НАБУ очікувало від генпрокурора підпису під підозрою Онищенку, однак Луценко тривалий час цього не робив. У ГПУ пояснювали це тим, що підозра підготована неякісно. Примітно, що головним репрезентатором позиції генпрокурора був вже згаданий військовий прокурор Матіос.

Без підпису підозри Онищенка не могли оголосити в розшук. Зрештою, через 20 днів після зняття депутатської недоторканості підозра Онищенку була підписана. Однак в цей час головний підозрюваний, за його словами, вже перебував в Лондоні.

"Маски-шоу" і силове протистояння   

Якщо раніше з обшуками до прокурорів ходили слідчі НАБУ, то на початку серпня несподівано прийшли до них самих. Прокурори на чолі з очільником департаменту особливо важливих економічних справ, який називають "департаментом Кононенка-Грановського", Дмитром Сусом. Прокурори заявляли, що НАБУ когось незаконно прослуховувала.

Ситник провести обшук не дав. Більше того, в НАБУ для забезпечення порядку запросили до свого офісу спец призначенців. Тим не менше, в НАБУ віддали копії документів, які хотіли прокурори. Разом з тим, Ситник підкреслив, що НАБУ само нікого не прослуховує, а користується допомогою СБУ, яка має на це відповідні повноваження. При чому, найцікавіше, що НАБУ вже давно добивається права самим проводити прослуховування, не залучаючи СБУ.

Якщо на початку серпня силового протистояння вдалось уникнути, то 12 серпня такого розвитку подій уникнути не вдалось. У цей день, слідчі ГПУ увірвались в квартиру по вул. Симона Петлюри в Києві, вікна якої виходять на офіс одного з депаратментів ГПУ. Примітно, що серед прокурорів знову вирізнявся вже згаданий Сус.

Слідчі виявили там співробітників НАБУ, які займались прослушкою, і затримали двох з них.

У НАБУ заявили, що всі дії, які вчиняли їх співробітники були санкціоновані судом, і надіслали на місце події своїх спецпризначенців, щоб витягнути ще одного свого співробітника, де виникла сутичка з прокурорами.

Прокурори звинуватили НАБУ у застосуванні сили. У мережі навіть з’явилось відео, на якому начебто вказуються моменти перевищення повноважень НАБУ. Для більшої драматичності відео навіть супроводжується "Місячною сонатою" Бетховена.

У свою чергу в НАБУ звинуватили співробітників ГПУ в погрозах застосувати зброю та катуванні своїх співробітників, які були незаконно затримані прокурорами.

Луценко довго мовчав, не коментуючи те, що відбулось, однак повернувшись з Ізраїлю вчора провів зустріч з усіма керівниками силових структур і прийняв участь у нараді з президентом. Результатом цього стало рішення, що інцидент між співробітниками ГПУ та НАБУ буде розслідувати СБУ.

І хоч сторони обіцяють не втручатись в розслідування і уникати подібних інцидентів у майбутньому, говорити про мир ще зарано. Скоріше це можна назвати крихким перемир’ям, яке в будь-який момент може знову перейти в гарчу фазу. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.7
    Купівля 41.7
    Продаж 42.23
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
16:07
Андрій Портнов
Медіарух закликав Зеленського застосувати санкції РНБО щодо Андрія Портнова
16:00
OPINION
Ударами по енергетиці Путін прагне розколоти Україну
15:57
1000 гривень
Мінекономіки: 1 тис. грн єПідтримки впродовж двох днів отримають ще 2 млн українців
15:43
Ексклюзив
"Постачальники зброї не можуть поділити ринок": волонтерка Ярова про зрив голосування за Громадську раду МО
15:40
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Путін поставив завдання захопити Курахове до Нового року, - генерал Маломуж
15:36
Василь Ломаченко
"Відкрили релігійний фронт, коли били жінок та людей похилого віку": Ломаченко обурився через інтерв’ю Епіфанія
15:20
новини Львівщини
Росіяни вдарили по Слатиному та Золочеву на Харківщині: є загиблий та поранені
14:54
путін
The Telegraph: Питання, яке ніхто не наважується поставити Володимиру Путіну
14:52
Оновлено
Фінляндія
Президент Фінляндії закликав протидіяти тіньовому флоту РФ після пошкодження підводного кабелю
14:52
Україна Японія
Японія передала Україні $1,2 млрд через проєкти Світового банку
14:44
Росіяни масовано обстрілюють прикордоння Сумщини КАБами та дронами
14:42
Юрій Кот
Суд конфіскував майно ексведучого телеканалу "Інтер" Кота, який зараз живе в Москві
14:21
У центрі Києва іноземець пограбував магазин, погрожуючи пістолетом
14:04
OPINION
Росія хоче фінського сценарію, щоб потім був грузинський
14:00
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни на Херсонщині активізували обстріли й діяльність ДРГ
13:55
армія КНДР
У ГУР розповіли про втрати солдатів КНДР на Курщині за останні дні
13:53
БРІКС
Таїланд прийняв запрошення РФ стати партнером БРІКС
13:42
Михаїл Кавелашвілі
На інавгурацію "обраного" президента Грузії Кавелашвілі не запросили послів і представників інших країн
13:35
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Міноборони перенесло голосування за членів антикорупційної ради через технічний збій
13:25
Гра в кальмара. Виклик
На Netflix вийшов другий сезон "Гри в кальмара"
13:14
Олег Синєгубов
У Харкові та області не вимикатимуть світло, поки не відновлять опалення та постачання гарячої води
12:59
Маріуполь
В окупованому Маріуполі росіяни планують відкрити авіабудівний завод
12:47
Ексклюзив
Володимир Путін
"РФ максимально затягує навіть процес старту будь-якої предметної розмови": політолог Несвітайлов про перемовини
12:42
прапор, Євросоюз
"Середня зарплата досягла майже €2 тис.": депутат Європарламенту Саударгас розповів про переваги приєднання України до ЄС на прикладі Литви
12:34
Сергій Лавров
Лавров стверджує, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва
12:15
Оновлено
РФ вдарила дроном по центральному ринку в Нікополі: 8 постраждалих, одна жінка у критичному стані
12:11
Енергетики відновили живлення для 585,7 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
11:04
Ексклюзив
Ситуація з кожним днем для них погіршується, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про аварію танкерів у Керченській протоці
10:43
спальні мішки
Збитки у 30 млн грн: постачальнику 20 тис. неякісних спальних мішків військовій частині оголосили підозру
10:38
Сергій Лавров
"Шлях у нікуди": Лавров висловився про перемирʼя в Україні
10:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни зранку 26 грудня запустили ударні БПЛА по Україні: на Київщині працювала ППО
10:14
"Як вполювати український БПЛА на живця": бійці ССО оприлюднили 2 частину нотатків вбитого солдата КНДР на Курщині
10:08
нафтовий танкер
Підсанкційне судно РФ вивантажує паливо в російське сховище, адже йому не вдалося знайти покупця, - Bloomberg
Більше новин