Безвіз навпаки. Як в Україні ускладнюють життя туристам

Дмитро Гомон
8 березня, 2017 середа
12:34

Отримати візу в Україну - важка і дорога справа. Окрім високої ціни, на бажаючого приїхати до нас туриста чекає ще й збирання нескінченних довідок і натяки на хабар

Коли говоримо про українську візу, йдеться не про безпеку держави. Її вимагають в громадян, до урядів яких в України немає особливих претензій. У той же час громадянам Росії українська віза не потрібна.

Дуже детально всі проблеми з отриманням української візи описав ще рік тому в своєму дописі на Facebook організатор громадської ініціативи NoVisaToUkraine Богдан Логвиненко. Цей "крик душі" швидко став популярним, і дещо за цей час вдалося зрушити.

Спрощення та здешевлення

Уряд днями зняв частину проблем з отриманням української візи. На засіданні Кабміну 1 березня ухвалили зміни до Правил з оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію.

Більшість із них стосується короткострокових віз типу С, які видаються на строк до 90 днів для громадян, які подорожують з туристичною чи діловою метою. Діяти нові правила, як повідомили в МЗС, почнуть з квітня.

"Тепер консульський збір становитиме $65, замість нинішніх $85 за одноразову, $130 за дворазову і $180 за багаторазову візу", - написав на своїй сторінці у Facebook голова департаменту туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі Іван Ліптуга.

Якщо потрібно отримати візу в прискореному порядку, це коштуватиме вдвічі дорожче. Наприклад, за короткострокову візу типу С доведеться заплатити $130.

Чиновник також розповів, що новий порядок передбачає ряд спрощень для громадян, які раніше вже отримували "шенгенку", візу США, Канади, Японії та Австралії. Спрощення полягатиме в тому, що не потрібна буде співбесіда та додаткові узгодження з СБУ та Державною міграційною службою (ДМС).

Запрошення в нотаріуса

Запрошення для іноземця тепер можна буде зробити на бланку організації (юрособи), або ж будь-яка фізособа зможе оформити його в нотаріуса.

"Раніше такі запрошення оформлювались в ДМС, видавались на спеціальних бланках і коштували приймаючим сторонам купу нервів і часу", - розповіла сайту Еспресо.TV керівник проектів ГО "Україна для Усіх", що займається захистом прав іноземців в Україні, Вікторія Донець.

За її словами, оформлення запрошень у нотаріусів значно пришвидшить і спростить процедуру, адже спілкування з приватним нотаріусом годі порівнювати зі спілкуванням зі співробітниками ДМС.

Також у нових правилах зазначається доволі чіткий вичерпний перелік документів і даних, котрі приймаюча сторона повинна надати нотаріусу для оформлення такого запрошення.

Віза по пошті та електронці

Як розповів у своєму дописі голова дептуризму, заявники на візу зможуть подавати й отримувати документи дистанційно по пошті. Передбачено також можливість проходження співбесіди з використанням Скайпу та його аналогів.

Дуже коротко в правилах згадано про електронні візи, хоча сама система е-віз уже запущена і іноземців всіляко заохочують реєструватися на подачу документів саме через неї. За словами Донець на сьогодні це система лише запису в "електронну чергу" на подачу документів в посольство.

Новими правилами передбачається саме видача електронних разових короткострокових віз С на строк до 30 днів для поїздок з діловою або туристичною метою.

Здешевшання не для всіх

Ще один позитив - це значне розширення переліку країн (з 13 до 33), громадяни яких тепер можуть отримати візу по прибуттю в пункті пропуску через кордон. Зокрема, тепер це право отримали громадяни Індії, Індонезії, Китаю, Малайзії. Віза по прибуттю дозволяє знаходитись в Україні 15 днів.

Ложка дьогтю в тому, що вартість віз по прибуттю виросла. Вона підвищилась з 20 до 150 неоподатковуваних мінімумів. Тобто, коштуватиме 2550 грн., що на сьогоднішній день еквівалентно приблизно $94.

"Такої ціни візи по прибуттю немає ніде в світі", - розповів сайту Еспресо Богдан Логвиненко. За його словами, абсурдним також є те, що віза, яка видається громадянам інших країн, прив'язана до внутрішнього українського поняття - неоподадтковуваного мінімуму.

"Курс весь час змінюється і людина в аеропорту бачить, що сьогодні віза коштує $94, а завтра $97. Відповідно, це простір для корупційних зловживань", - говорить Логвиненко.

Дивує, що віза по прибуттю потрібна навіть громадянам тих країн, які скасували візи для українців - наприклад, Малайзії та Індонезії. Зауважимо, що громадяни Малайзії за рівнем доходів обігнали українців.

Окрім того, на думку Логвиненка, нелогічно, що українська віза потрібна для громадян, які мають відкриту шенгенську чи американську візу.

"Більшість країн Європи, які не є членами Шенгенської угоди, сприймають візи Шенгену, США, Канади, Великої Британії, Ірландії як свою. Тобто з Шенгеном можна спокійно вїжджати в Косово, Сербію, Болгарію, Грузію тощо", - зауважує Логвиненко.

Тобто за 60 євро іноземець може відвідати близько 50 країн, а за візит в одну Україну треба заплатити ще $65.

Вартість візи - не головний негатив. "Відсутність контролю за консульствами - ось це головна проблема, яка породила корупцію. Щодня ллється інформація про те, що вимагають хабар 1000, 1200, 1500 доларів. Ось це реальна вартість української візи", - розповів Логвиненко.

Три кола пекла

Окрема історія - це довгострокові візи типу D. Їх необхідно отримувати практично всім, з деякими винятками, іноземцям (навіть європейцям та американцям), котрі планують і мають підстави для отримання в Україні посвідки на тимчасове чи постійне проживання.

Тобто така віза потрібна, наприклад, волонтерам з країн Євросоюзу, журналістам, студентам тощо.

Українські вищі навчальні заклади досі користуються попитом серед студентів-іноземців. Проте, у багатьох випадках вони не можуть приїхати, бо з них вимагають величезні хабарі.


Дуже показова в цьому плані історія студента Ахмада Акіля з Йорданії, який не зміг продовжити навчання в Україні, бо "показав" занадто багато коштів на своєму рахунку - $45 000. Йому тричі відмовили, а потім стали пропонувати заплатити $1500 за вирішення міфічних "проблем з СБУ".


В результаті, Акіль так і не став платити хабаря і поїхав вчитися до Грузії, візу в яку оформив онлайн. І це лише одна історія, яка набула публічності, бо йорданцю українська віза вже не потрібна і він не боїться говорити вголос щодо проблем, які в нього виникли з українським консульством.

Квиток в один кінець

У попередній версії правил оформлення віз (ухваленій в 2011 році урядом Азарова) згадувалось про те, що візи типу D можуть видавати на території України в МЗС.

На сьогоднішній день в Україні знаходиться значна кількість іноземців котрі з різних причин прострочили свій термін перебування. Не обміняли вчасно посвідку, або в них з’явилися підстави для її отримання вже після того, як вони прострочили цей період перебування (зазвичай це пов’язано з народженням дітей у осіб, котрі не перебувають у шлюбі).

За правилами вони повинні поїхати до своїх країн з відповідними документами і звернутися там до консульського відділу посольства України (якщо він там взагалі є).

"Для багатьох іноземців поїздка додому (особливо в країни типу Бангладеш чи Пакистан) означає квиток в один кінець. Вони не мають змоги витратити декілька тисяч доларів на таку поїздку за візою і обирають шлях в нікуди - залишаються в нашій країні нелегально, адже не мають ні змоги, ні бажання залишати свою сім’ю", - відзначила Донець.

За її словами, іноземці були б раді заплатити подвійний та й навіть потрійний консульський збір за візу, аби нікуди не їхати, проте держава таким людям навіть не пропонує ніяких опцій.

Позитивне зрушення з візами типу D - подовження строку їхньої дії. Вони видаватимуться на 90 днів, а не 45, як раніше та будуть багаторазовими, а не одноразовими.

"Тобто іноземці можуть приїхати по цій візі, подати документи на оформлення посвідки і далі подорожувати куди завгодно, а не сидіти на місці в Україні, поки не буде готова їхня посвідка, як це було раніше", - відзначила Донець.

Як бачимо, частково проблеми з українськими візами вирішено. Проте з найбільшою з них на ім'я корупція боротимемося ще довго.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
05:15
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин