Україну затягують у скандал у США, щоб врятувати сина Трампа. Чим це загрожує

13 липня, 2017 четвер
16:21

В США почали розкручувати історію про те, як Україна намагалася допомогти Клінтон виграти вибори, нашкодивши Трампу. Чому ця тема вилізла саме зараз

Зміст

На фоні скандалу з сином Трампа його прибічники взялися за історію про те, як український уряд нібито допоміг його головному конкуренту. На світ божий витягли статтю, опубліковану виданням Politico півроку тому під заголовком "Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій".

У січні 2017 року розслідування журналістів Кеннета Фогеля та Девіда Стерна не набуло значного розголосу. Тепер воно заграло новими фарбами через історію з електронними листами Трампа-молодшого та його зустріч з російським адвокатом Наталією Весельницькою.

Читайте також: Російське досьє сина Трампа. Як нащадок президента домовлявся з кремлівським адвокатом

Він, за власними словами, намагаючись бути "прозорим", опублікував своє електронне листування. Але цим нашкодив ще більше. Якщо раніше потрібно було довести, що оточення Трампа шукало допомоги в російського уряду аби нашкодити Клінтон, тепер це не потрібно. Докази є і надав їх власноручно Дональд Трамп-молодший.

Тож республіканці, оточення Трампа і дружньо налаштовані до нього ЗМІ шукають шляхи для протидії новому скандалу. І тут нагодилася вже підзабута історія про Україну.

ФБР та заява Білого Дому

Трамп та Клінтон після дебатів

"Якщо ви шукаєте приклад кампанії, скоординованої з іншою країною чи закордонним джерелом, погляньте на DNC (Національний комітет Демократичної партії. - Авт.), який справді координував опозиційне розслідування з посольством України", - заявила 10 липня на брифінгу заступниця речника Білого Дому Сара Хакабі Сандерс.

Того ж дня консервативне видання The Daily Caller написало, що історія про зустріч Трампа-молодшого з російським адвокатом "блідне" на фоні того, як союзники Клінтон координували свої дії з представниками українського уряду. Далі воно коротко переповіло вже згадане січневе розслідування Politico.

У коментарі для CNN помічник Трампа в Білому Домі Себастіан Ґорка заявив, що DNC "посилав своїх людей до українського посольства, щоб координувати атаки проти нашого кандидата".

11 липня Сара Сандерс повторила тезу про "змову демократів та українського уряду", коли її спитали про російське втручання і Трампа-молодшого. Тієї ж середи ця тема пролунала на слуханнях в Сенаті, де опитували кандидата на пост директора ФБР Крістофера Рея.

Питання озвучив сенатор Ліндсі Ґрехем. Це доволі несподівано, оскільки він разом із Джоном Маккейном вважається "яструбом", що вороже налаштований до Росії та дружньо - до України.

Ґрехем зачитав уривки зі статті Politico. Про те, як американка українського походження Александра Чалупа, яка консультувала DNC, зустрічалась із високопосадовцями посольства України, намагаючись здобути інформацію про компрометуючі зв'язки Пола Манафорта з проросійськими політиками та Росією. Манафорт на той час очолював передвиборчий штаб Трампа.

"Вам відомо про ці звинувачення?" - запитав Ґрехем у Рея. Претендент на посаду очільника ФБР відповів, що ні, але додав, що "для України було б неправильно втручатись у наші вибори". На питання про те, чи займеться він розслідуванням цих звинувачень, він відповів: "Я буду радий зайнятися цим".

Про що ж писали в Politico

Стаття, про яку зараз згадали, дуже розлога і зачіпає багато аспектів. Розслідування журналістів була зосереджено на одній особі - Александрі Чалупі, дочці українських емігрантів, яка підтримує тісні зв'язки з українською діаспорою.

Вона з 2004 року працювала на DNC. І хоча її завдання полягало в мобілізації етнічних меншин, ще у 2014 році під час роботи на іншого клієнта вона почала досліджувати діяльність колишнього політтехнолога Партії Регіонів Пола Манафорта.

Під час президентських перегонів, особливо коли Трамп призначив Манафорта керівником свого передвиборчого штабу, у пошуках компромату вона звернулася до українського посольства.

У статті з посиланням на слова колишнього співробітника посольства Андрія Теліженка стверджується, що він отримав розпорядження від помічниці посла Оксани Шуляр надавати Чалупі необхідну допомогу.

Манафорт згодом був звільнений з посади керівника передвиборчого штабу Трампа через піднятий у ЗМІ скандал навколо "брудних грошей", які він міг отримати від регіоналів.

Велика частина статті присвячена також звинуваченням на адресу Манафорта з боку народного депутата Сергія Лещенка. Влітку 2016 року останній дав прес-конференцію, яка набула великого розголосу. Там було озвучено, що згідно із записами в "амбарній книзі" регіоналів колишній політтехнолог Януковича міг отримати $12,7 млн нелегальних коштів.

Читайте також: Політтехнолога Януковича вважають корупціонером у США, а в Україні - не вважають. Чому це так

Нещодавно НАБУ та САП опублікували спільну заяву про те, що наявність прізвища Манафорта у списках "чорної бухгалтерії" регіоналів не означає, що він дійсно отримав ці кошти, бо у графі отримувачів містяться підписи інших осіб.

"Розкрутили те, чого слідство не довело, і зробили це ще до того, як слідство почалося", - прокоментував цю історію в одному з телеінтерв'ю очільник САП Назар Холодницький.

Реакція посольства України та демократів

В офіційній заяві українського посольства, яку цитують телеканали CNN та Fox news, сказано, що спікера Білого Дому "неправильно поінформували щодо України та DNC".

"Посольство України у США, як заявлялось раніше, жодним чином не координувало із Демократичним національним комітетом жодних зусиль для проведення досліджень чи будь-яких дій направлених проти кандидатів на виборах Президента США або членів їх команд", - цитує заяву "Голос Америки".

Деякі політики могли обіймати чиюсь сторону, але український уряд цього не робив, запевняє посольство.

Про контакти з Александрою Чалупою в посольстві повідомили, що вона "прибула на зустріч до Посольства України у складі активістів української громади США з метою ініціювання та проведення низки промоційних та культурних заходів на тему України. У ході подальшої комунікації, ніхто із співробітників Посольства не здійснював жодних кроків по лінії згаданого опозиційного дослідження".

У коментарі посольства також нагадується, що стаття в Politico "містить цілу низку невірної інформації". Про це було сказано ще в січні, у листі посла Валерія Чалого, який так само опубліковали в Politico.

В інтерв'ю телеканалу CNN низка нинішніх та колишніх співробітників DNC спростували будь-яку співпрацю з українським урядом і посольством зокрема.

Проте неофіційно вони розповіли, що консультант, чия робота полягала в організації зустрічей з американцями українського походження, розповідала співробітникам DNC про бажання українських посадовців надати інформацію, яка б нашкодила передвиборчій кампанії Трампа та безпосередньо Манафорту.

Але від такої "послуги" у комітеті відмовились, наполягають співрозмовники телеканалу.

Чи нашкодить скандал Україні

Український посол в США Валерій Чалий на інавгурації Дональда Трампа

Опитані сайтом Еспресо аналітики вважають, що тема українського втручання виникла як контраргумент супротивникам Трампа і не нашкодить відносинам, які налагодились між адміністрацією Трампа й українською владою.

"Я не бачу загрози для тієї політики, яку проводять Сполучені Штати на українському напрямку", - зазначив аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

За його словами, тема про можливість втручання України буде розкручуватися з внутрішньополітичних міркувань. 

Він нагадав, що вже кілька місяців ми отримуємо лише позитивні сигнали з Вашингтону. "А коли буде схвалено оборонний бюджет, це буде ще кращим сигналом. Наскільки я розумію, стаття видатків на підсилення обороноздатності України протиріч не викликає", - зазначив аналітик.

Проте скандал може бути використаний адміністрацією Трампа задля тиску на українську владу, вважає старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Максим Ялі. Наприклад, щодо виконання політичної частини мінських угод.

Уся ця історія, за його словами, це обриси нової стратегії республіканців. "Скандал (навколо сина Трампа. - Авт.) набув уже таких обертів, що республіканцям не лишається нічого іншого, аніж переключитися на контрстратегію - обидва кандидати мали підтримку іноземних урядів", - вважає Ялі.

Він зауважив також, що, на жаль, українські політики доволі топорно підтримували Клінтон та критикували Трампа. "Але поки не буде серйозних доказів з боку республіканців, великих негативних наслідків чекати не варто", - вважає аналітик.

Таким чином лишається констатувати, що Україна в цій історії стала заручницею внутрішньополітичних розборок у США. Але це не означає, що це різко змінить наші двосторонні відносини, особливо в контексті стримування російської загрози.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
03:49
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
Більше новин