Україну затягують у скандал у США, щоб врятувати сина Трампа. Чим це загрожує

Дмитро Гомон
13 липня, 2017 четвер
16:21

В США почали розкручувати історію про те, як Україна намагалася допомогти Клінтон виграти вибори, нашкодивши Трампу. Чому ця тема вилізла саме зараз

На фоні скандалу з сином Трампа його прибічники взялися за історію про те, як український уряд нібито допоміг його головному конкуренту. На світ божий витягли статтю, опубліковану виданням Politico півроку тому під заголовком "Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій".

У січні 2017 року розслідування журналістів Кеннета Фогеля та Девіда Стерна не набуло значного розголосу. Тепер воно заграло новими фарбами через історію з електронними листами Трампа-молодшого та його зустріч з російським адвокатом Наталією Весельницькою.

Читайте також: Російське досьє сина Трампа. Як нащадок президента домовлявся з кремлівським адвокатом

Він, за власними словами, намагаючись бути "прозорим", опублікував своє електронне листування. Але цим нашкодив ще більше. Якщо раніше потрібно було довести, що оточення Трампа шукало допомоги в російського уряду аби нашкодити Клінтон, тепер це не потрібно. Докази є і надав їх власноручно Дональд Трамп-молодший.

Тож республіканці, оточення Трампа і дружньо налаштовані до нього ЗМІ шукають шляхи для протидії новому скандалу. І тут нагодилася вже підзабута історія про Україну.

ФБР та заява Білого Дому

Трамп та Клінтон після дебатів

"Якщо ви шукаєте приклад кампанії, скоординованої з іншою країною чи закордонним джерелом, погляньте на DNC (Національний комітет Демократичної партії. - Авт.), який справді координував опозиційне розслідування з посольством України", - заявила 10 липня на брифінгу заступниця речника Білого Дому Сара Хакабі Сандерс.

Того ж дня консервативне видання The Daily Caller написало, що історія про зустріч Трампа-молодшого з російським адвокатом "блідне" на фоні того, як союзники Клінтон координували свої дії з представниками українського уряду. Далі воно коротко переповіло вже згадане січневе розслідування Politico.

У коментарі для CNN помічник Трампа в Білому Домі Себастіан Ґорка заявив, що DNC "посилав своїх людей до українського посольства, щоб координувати атаки проти нашого кандидата".

11 липня Сара Сандерс повторила тезу про "змову демократів та українського уряду", коли її спитали про російське втручання і Трампа-молодшого. Тієї ж середи ця тема пролунала на слуханнях в Сенаті, де опитували кандидата на пост директора ФБР Крістофера Рея.

Питання озвучив сенатор Ліндсі Ґрехем. Це доволі несподівано, оскільки він разом із Джоном Маккейном вважається "яструбом", що вороже налаштований до Росії та дружньо - до України.

Ґрехем зачитав уривки зі статті Politico. Про те, як американка українського походження Александра Чалупа, яка консультувала DNC, зустрічалась із високопосадовцями посольства України, намагаючись здобути інформацію про компрометуючі зв'язки Пола Манафорта з проросійськими політиками та Росією. Манафорт на той час очолював передвиборчий штаб Трампа.

"Вам відомо про ці звинувачення?" - запитав Ґрехем у Рея. Претендент на посаду очільника ФБР відповів, що ні, але додав, що "для України було б неправильно втручатись у наші вибори". На питання про те, чи займеться він розслідуванням цих звинувачень, він відповів: "Я буду радий зайнятися цим".

Про що ж писали в Politico

Стаття, про яку зараз згадали, дуже розлога і зачіпає багато аспектів. Розслідування журналістів була зосереджено на одній особі - Александрі Чалупі, дочці українських емігрантів, яка підтримує тісні зв'язки з українською діаспорою.

Вона з 2004 року працювала на DNC. І хоча її завдання полягало в мобілізації етнічних меншин, ще у 2014 році під час роботи на іншого клієнта вона почала досліджувати діяльність колишнього політтехнолога Партії Регіонів Пола Манафорта.

Під час президентських перегонів, особливо коли Трамп призначив Манафорта керівником свого передвиборчого штабу, у пошуках компромату вона звернулася до українського посольства.

У статті з посиланням на слова колишнього співробітника посольства Андрія Теліженка стверджується, що він отримав розпорядження від помічниці посла Оксани Шуляр надавати Чалупі необхідну допомогу.

Манафорт згодом був звільнений з посади керівника передвиборчого штабу Трампа через піднятий у ЗМІ скандал навколо "брудних грошей", які він міг отримати від регіоналів.

Велика частина статті присвячена також звинуваченням на адресу Манафорта з боку народного депутата Сергія Лещенка. Влітку 2016 року останній дав прес-конференцію, яка набула великого розголосу. Там було озвучено, що згідно із записами в "амбарній книзі" регіоналів колишній політтехнолог Януковича міг отримати $12,7 млн нелегальних коштів.

Читайте також: Політтехнолога Януковича вважають корупціонером у США, а в Україні - не вважають. Чому це так

Нещодавно НАБУ та САП опублікували спільну заяву про те, що наявність прізвища Манафорта у списках "чорної бухгалтерії" регіоналів не означає, що він дійсно отримав ці кошти, бо у графі отримувачів містяться підписи інших осіб.

"Розкрутили те, чого слідство не довело, і зробили це ще до того, як слідство почалося", - прокоментував цю історію в одному з телеінтерв'ю очільник САП Назар Холодницький.

Реакція посольства України та демократів

В офіційній заяві українського посольства, яку цитують телеканали CNN та Fox news, сказано, що спікера Білого Дому "неправильно поінформували щодо України та DNC".

"Посольство України у США, як заявлялось раніше, жодним чином не координувало із Демократичним національним комітетом жодних зусиль для проведення досліджень чи будь-яких дій направлених проти кандидатів на виборах Президента США або членів їх команд", - цитує заяву "Голос Америки".

Деякі політики могли обіймати чиюсь сторону, але український уряд цього не робив, запевняє посольство.

Про контакти з Александрою Чалупою в посольстві повідомили, що вона "прибула на зустріч до Посольства України у складі активістів української громади США з метою ініціювання та проведення низки промоційних та культурних заходів на тему України. У ході подальшої комунікації, ніхто із співробітників Посольства не здійснював жодних кроків по лінії згаданого опозиційного дослідження".

У коментарі посольства також нагадується, що стаття в Politico "містить цілу низку невірної інформації". Про це було сказано ще в січні, у листі посла Валерія Чалого, який так само опубліковали в Politico.

В інтерв'ю телеканалу CNN низка нинішніх та колишніх співробітників DNC спростували будь-яку співпрацю з українським урядом і посольством зокрема.

Проте неофіційно вони розповіли, що консультант, чия робота полягала в організації зустрічей з американцями українського походження, розповідала співробітникам DNC про бажання українських посадовців надати інформацію, яка б нашкодила передвиборчій кампанії Трампа та безпосередньо Манафорту.

Але від такої "послуги" у комітеті відмовились, наполягають співрозмовники телеканалу.

Чи нашкодить скандал Україні

Український посол в США Валерій Чалий на інавгурації Дональда Трампа

Опитані сайтом Еспресо аналітики вважають, що тема українського втручання виникла як контраргумент супротивникам Трампа і не нашкодить відносинам, які налагодились між адміністрацією Трампа й українською владою.

"Я не бачу загрози для тієї політики, яку проводять Сполучені Штати на українському напрямку", - зазначив аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

За його словами, тема про можливість втручання України буде розкручуватися з внутрішньополітичних міркувань. 

Він нагадав, що вже кілька місяців ми отримуємо лише позитивні сигнали з Вашингтону. "А коли буде схвалено оборонний бюджет, це буде ще кращим сигналом. Наскільки я розумію, стаття видатків на підсилення обороноздатності України протиріч не викликає", - зазначив аналітик.

Проте скандал може бути використаний адміністрацією Трампа задля тиску на українську владу, вважає старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Максим Ялі. Наприклад, щодо виконання політичної частини мінських угод.

Уся ця історія, за його словами, це обриси нової стратегії республіканців. "Скандал (навколо сина Трампа. - Авт.) набув уже таких обертів, що республіканцям не лишається нічого іншого, аніж переключитися на контрстратегію - обидва кандидати мали підтримку іноземних урядів", - вважає Ялі.

Він зауважив також, що, на жаль, українські політики доволі топорно підтримували Клінтон та критикували Трампа. "Але поки не буде серйозних доказів з боку республіканців, великих негативних наслідків чекати не варто", - вважає аналітик.

Таким чином лишається констатувати, що Україна в цій історії стала заручницею внутрішньополітичних розборок у США. Але це не означає, що це різко змінить наші двосторонні відносини, особливо в контексті стримування російської загрози.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
16:58
Ексклюзив
"Це зовсім нова унікальна розробка": у Defense Express припустили, чим могли збити російський Ту-22М3
16:43
Сатурн
Учені з NASA виявили передумови для формування життя на одному зі супутників Сатурна
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
16:29
Cybertruck
Tesla відкликала 3,8 тис. авто Cybertruck через несправність
16:28
Миколаївщина обстріл
РФ вдарила артилерією по Миколаївщині: загинула літня жінка, поранено дитину
16:28
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
16:14
Газовики прифронтових областей отримали від чеських колег 20 тонн обладнання
16:10
Ексклюзив
ЗРК Stormer
"В нас є сили й засоби для ураження літаків РФ": у Повітряних силах ЗСУ прокоментували збиття Ту-22М3
16:09
На фото: система ППО
Країни Великої сімки зобов'язалися посилити українську ППО
16:07
РФ атакувала Одещину ракетами: є постраждалий, пошкоджено припортову інфраструктуру
16:06
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona
Jerry Heil та Alyona Alyona показали чорно-білі образи для Євробачення-2024
16:03
OPINION
Олег Манчура
Останні пів року для України були часом самотності
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт про допомогу Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
13:28
У Дніпрі 20 квітня оголошено жалобу за загиблими внаслідок ракетного обстрілу
13:27
конгрес США
Республіканці внесли 135 поправок до законопроєкту про допомогу Україні
13:14
У 2024 році Україна отримає 560 млн євро від ЄІБ для низки проєктів. Деталі
12:58
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: юристи Болдвіна домагаються припинення справи, але експерти вважають, що суду не уникнути
12:51
"Україні було б краще прийняти умови Росії": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 19 квітня
Більше новин