Диктатор, який хоче до ЄС. Навіщо Лукашенку потрібна Україна

Андрій Пилипенко
20 липня, 2017 четвер
12:38

Динаміка зовнішньої політики Лукашенка показує, що він взяв курс на посилення торгівлі з Європою і в перспективі – навіть на безвізовий режим

20 липня до України з офіційним візитом приїзджає президент Білорусі Олександр Лукашенко, який вже 21 липня проведе офіційну зустріч з Петром Порошенком. 

Попередній візит Олександра Лукашенко до України відбувся не так давно, проте носив радше символічний характер: українській та білоруській президенти вже зустрічалися 26 квітня цього року у Чорнобилі. Саме тоді Петро Порошенко запросив свого колегу відвідати Київ із офіційним візитом.

Такий характер візиту означає, що сторони вже провели підготовчу роботу, знайшли точку дотику, і можна очікувати підписання ряду двосторонніх угод. 

Це буде третя особиста зустріч Петра Порошенко в статусі Президента України із Олександром Лукашенко – вперше вони зустрілися у Києві у грудні 2014 року. Тоді зустріч проходила у закритому для преси режимі.

Про що говоритимуть

Тематика нинішнього візиту не буде сильно відрізнятися від інших двосторонніх зустрічей останніх років. В ході перемовин у форматі «один на один» та в розширеному складі президенти обговорюватимуть:

  • Безпекову та гуманітарну ситуацію на сході України;
  • Двосторонню економічну співпрацю у сфері енергетики та сільського господарства, з акцентом на збільшення білоруського експорту через українські порти;
  • Питання облаштування кордону Білорусі та України.

Попри вибухове оголошення цього тижня ватажками так званої ДНР створення «Малоросії», в центрі візиту Лукашенко, найімовірніше, будуть економічні питання. Після кризи 2008 року Білорусь активно шукає ринки збуту для свого експорту, тому з транспортно-логістичних міркувань українські порти для неї неабиякий інтерес. 

Динаміка зовнішньої політики Лукашенко показує, що він взяв курс на посилення торгівлі з Європою і в перспективі – навіть на безвізовий режим.

Саме для відкриття перспективи безвізу із ЄС білоруси вже кілька років обговорюють питання належного облаштування кордону спільного з нами кордону. У 2014-2015 роках уже було демарковано майже 600 км. українсько-білоруського кордону, і ця робота продовжується. Тема кордону була однією із ключових під час візиту міністра закордонних справ Білорусі Володимира Макея в Україну два роки тому.

У безпековій сфері, можливо, Лукашенко повернеться до озвученої минулого року ідеї заново відкрити офіс ОБСЄ у Мінську, для того щоб «оживити» переговори в тристоронньому форматі.

Економічна взаємодія Білорусі та України

Динаміка товарообігу із нашими сусідами говорить про те, що Україна завжди купувала у Білорусі більше, ніж продавала туди. За період відновлення після кризи 2008 року негативне сальдо доходило до $2 млрд на користь Білорусі. Але у 2015 році воно зменшилося і склало лише $332 млн.

За даними Міністерства економіки України, спад торгівлі між країнами почався ще у 2013 році, до Майдану, внаслідок стагнації української економіки. У 2014 році у порівнянні із попереднім роком експорт з Білорусі збільшився, а імпорт з України впав.

На початку 2015 сталося драматичне падіння фактично до показників кризового 2008 року, коли експорт ще більше скоротився (майже на 48%), а імпорт впав на 43%.

Питання, які залишаються чутливими у економічній площині – бажання Білорусі зменшити впливи від санкцій проти Росії на свою економіку та дискусія про можливість розрахунків за білоруські товари у гривні.

Якщо сукупно скласти ефект від санкції, торгового ембарго та обвалу ринків, втрати білоруської економіки склали більше $3 млрд.

Деякі українські експерти пропонують всерйоз говорити про перехід на розрахунок за білоруський експорт у гривні. Серед очевидних вигод для української сторони можна називають зменшення потреби у валюті та збереження рівня імпорту соціально чутливих категорій товарів (продовольство).

Для Білорусі вигода може бути більше і це також пов’язано із санкціями щодо Росії. Наприклад, можливість реекспортувати куплені у гривні українські товари та харчові продукти у конвертованій валюті. Або створення спільних підприємств із Україною, яка вже користується перевагами Угоди про Асоціацію з ЄС. Дехто навіть пропонує залучити білорусів до приватизації українських підприємств.   

Якщо меркантильні інтереси Лукашенко візьмуть верх над дипломатичними міркуваннями, ми побачимо найбільші зрушення у переговорах саме в економічній сфері.

Риторика Лукашенко щодо України

Офіційний Мінськ не визнав ні анексії Криму, ні так званих «ДНР» та «ЛНР». Очевидно, через побоювання загарбницьких мотивів Росії щодо самої Білорусі. Втім, впродовж останніх років від Лукашенка лунав цілий спектр кон’юнктурних заяв щодо ситуації на сході України.

У жовтні 2014-го після Мінську-1 він пропонував ввести білоруських миротворців. Також певний час він підтримував риторику Росії про внутрішньо український конфлікт, і про необхідність діалогу київської влади із "ДНР/ЛНР".

Вже під час підписання Мінську-2, Олександр Лукашенко пропонував президенту Європейського банку реконструкції та розвитку Суму Чакрабарті вивести українські війська з-під Дебальцеве під власні гарантії.

Дипломатична гра Олександра Лукашенко спрямована на підвищення власної легітимності. В чомусь його зовнішню політику можна порівняти із політикою «багатовекторності» за часів українського президента Леоніда Кучми.

Досягнення балансу у зовнішній політиці дає Лукашенку мандат невтручання інших держав у внутрішню політику Білорусі.

Втім, лише ескалація конфлікту в Україні допомогла президенту Білорусі дещо підзабути сумнівний титул «останнього диктатора Європи».

Хоча США продовжують старі санкції по темі корупції та обмеження прав людини, ЄС у серпні 2015-го року зняв санкції з цілого ряду білоруських чиновників, та відновив діалог у правозахисній площині.

Імідж «модератора» Мінських домовленостей, посередника та миротворця, зменшує, хоча і не знімає із порядку денного питання про дотримання стандартів демократії, порушення прав людини і політичні репресії усередині Білорусі.

Висновки

Олександр Лукашенко усвідомлює, що основа його довготривалого правління – збереження (або пом’якшення падіння) економічного достатку та рівня життя білорусів. Розмови про посилення економічних зав’язків чи навіть перспективи безвізу із ЄС також слугують для стримування протестних настроїв.

Навряд чи Петро Порошенко прямо буде піднімати питання порушення прав людини, стандартів демократії та політичних в’язнів які залишаються у Білорусі.

Спільний вихід Білорусі та України на ринки країн ЄС та третіх країн є перспективним, підвищує конкурентоздатність товарів та послуг, ефективність використання та інвестиційну привабливість української транспортної інфраструктури. Хоча на даний момент скоріше йтиметься про відновлення докризовних (рівня 2008 року) об’ємів торгівлі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия", - Радіо Свобода
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:37
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію терміново евакуйовують дві лікарні
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
17:07
Дрон РФ влучив у цивільну автівку на Харківщині: постраждало подружжя волонтерів та їхній син
16:58
ґрати
Шпигуна ГРУ, який збирав дані про вогневі позиції артилерії ЗСУ на Миколаївщині, засудили до 11 років
16:50
Ексклюзив
Енергетика
Без імпорту нам не обійтися: нардеп Кучеренко про дефіцит електроенергії в Україні
16:47
вимкнення електроенергії
Уряд ухвалив рішення залишити ціни на газ та електроенергію для населення без змін
16:26
Telegram логотип
Троянський кінь для Зеленського: в ефірі Еспресо фільм про загрози мережі Телеграм
16:26
Росіяни намагаються змусити кримських лікарів підписати контракт з армією РФ, - "Атеш"
16:24
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах, внаслідок артобстрілу Білопілля є жертви
16:15
Норвегія виділить $13,7 млн для обслуговування переданих Україні танків Leopard
16:15
сонячні вітрила
NASA розгорнуло сонячні вітрила на низькій навколоземній орбіті
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Чи це останній пакет допомоги від США? Чому ми маємо працювати з усіма заради України
16:01
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
16:00
На фото: Анна Алхім
Блогерка Алхім заявила, що Путін "нагинає весь світ", а війну можна зупинити за хвилину
16:00
Президент Литви Гітанас Науседа
"Елемент стримування": Науседа заявив, що підтримує розміщення ядерної зброї в Польщі
15:57
Ллойд Остін
Ми готуємося до будь-якої подальшої агресії РФ, включно з агресією щодо наших партнерів, - Остін під час відкриття "Рамштайну"
15:50
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, військова допомога: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою в Києві
15:34
Польща
Польща готується до офіційного визнання ще однієї регіональної мови
15:28
Дмитро Кулеба
Кулеба про зупинку видачі паспортів чоловікам за кордоном: "Ідеться про справедливість"
15:05
будівництво метро
Замість будівництва метро поклали гроші на депозит: підрядник повернув у бюджет Києва 139 млн грн
15:03
У Британії п'ятьох чоловіків звинуватили в діяльності на користь Росії
14:49
Еспресо логотип
Еспресо - у "Білому списку" найякісніших українських онлайн-ресурсів
14:40
знищили російський гелікоптер Ка-32
ГУР на аеродромі в Москві знищило російський гелікоптер Ка-32
14:29
військові навчання Arrow 24
У Фінляндії розпочалися військові навчання Arrow 24 за участі країн НАТО
14:09
Новини компаній
"Моя безбар'єрність": у Києві презентували програми підтримки інклюзії
14:08
OPINION
Юрій Гудименко
"Держава не дала" – це не про позицію і не про аргумент, це про відмазку
14:01
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
Співачка померла під час концерту, спіткнувшись об сукню
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
Більше новин