Історія добровільної смерті. Як виявити і врятувати людину від самогубства

Анастасія Пашинська
10 вересня, 2017 неділя
13:35
Зміст

Щорічно понад 800 тисяч людей закінчують життя самогубством. Кожні 40 секунд у світі стає на одного суїцидника більше і на одне життя менше

До Дня запобігання самогубствам редакція Еспресо.TV розглянуло незручні питання про самогубство.

Хіба самогубство - це проблема?

Так, проблема. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно понад 800 тисяч людей закінчують життя самогубством. Це трохи менше, ніж смертей в результаті ДТП (на даний момент 923 тисячі смертей). У той час, як ви це читаєте, з життям добровільно попрощалася ще одна людина. Кожні 40 секунд у світі стає на одного суїцидника більше і на одне життя менше.

Також самогубство має хвильовий ефект, під який потрапляють родичі та друзі загиблого.

Це все від ліні. Зайнятій людині ніколи думати про такі дурниці!

Ні. Насправді виявити якісь загальні чинники самогубств вкрай складно. Кожен випадок індивідуальний.

Молода вчителька зі Львова - Маріанна Грушицька. Дівчині виповнилося 22 роки. Талановита співачка, цілеспрямована і красива. Вона проводила благодійні вечори та керувала власним ансамблем. Проте 6 вересня брат Маріанни виявив тіло дівчини на горищі. Маріанна повісилася. Причини самогубства невідомі.

Або соліст групи Linkin Park - Честер Беннінгтон, батько трьох дітей. Він пішов з життя, повісившись у власному будинку. Фанати творчості Честера припускають, що співак не міг змиритися з самогубством свого друга Кріса Корнелла, вокаліста Soundgarden. Честер повісився в день народження Корнелла.

Або інше страшне самогубство, яке відбулося на цьому тижні: 42-річний чоловік після сварки зі своєю дружиною вийшов з дому і підірвав себе за допомогою гранати РГД-5. Невідомо, чи замислювався чоловік коли-небудь про самогубство і навіщо носив з собою ручну гранату.

Всі ці випадки не схожі, однак результат у них один - смерть.

Є один загальний фактор, який змогла виявити ВООЗ: на країни з низьким і середнім рівнем доходу припадає 78% самогубств у світі.

Люди, які говорять про самогубство, насправді цього не зроблять

Це міф. Так, підліток носить чорний одяг і пише вірші про "прекрасну смерть", скоріше, таким чином привертає увагу своїх батьків: "Чи будете ви мене любити, якщо я помру?". Але це не означає, що він не здатен на самогубство.

Підлітки і молоді люди ідеалізують самогубство. Вони фантазують про те, як вони красиво лежать, а їхні рідні та друзі переживають навколо. Але тільки ці підлітки ніколи не враховують одного, що це вже не гра. Ніхто не прокинеться і не оживе.

Але не тільки підлітки можуть фантазувати про смерть. У кіно, літературі і ЗМІ часто пишуть про романтичні жертви "нещасної любові", які заради один одного йдуть з життя. Наприклад, класична п'єса Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта".

За даними організації HelpGuide, майже кожен, хто намагається вчинити самогубство, дає сигнали. Не варто ігнорувати навіть непрямі натяки про смерть чи самогубство. Наприклад, заяви: «Вам буде шкода, коли я піду», «я не бачу ніякого виходу», якби  випадково або жартома вони не говорилися, можуть свідчити про серйозні суїцидальні почуття.

Хто перебуває в зоні ризику

Фахівці ВООЗ пов'язують самогубства з психічними розладами або наркотичними залежностями. Так що якщо людина регулярно приймає алкоголь або має біполярний розлад, то швидше за все вона вже замислювалася про суїцид.

Найчастіше рішення про смерть приймається імпульсивно. Людина, перебуваючи в стресовій ситуації, не знаходить в собі сили впоратися з нею і приймає рішення піти з життя. Саме тому кількість самогубств зростає після побутових сварок, природних катастроф і в країнах з низьким доходом. Україна якраз потрапляє під цю сумну статистику.

Читайте також: Вигадані хвороби. Чому людей з психічними розладами зневажають і як їм допомогти

Показники суїциду також високі серед меншин і людей, які зазнали дискримінації: ЛГБТ-спільнот, біженців і жертв насильства, ув'язнених.

В Україні до цієї статистики також приєдналися ветерани АТО. За словами міністра МВС Арсена Авакова, на початок червня 2017 зареєстровано близько 500 випадків самогубств учасників АТО після повернення із зони бойових дій.

Читайте також: Герої в чергах. Як ветеранам АТО навчитись жити без війни

Якщо людина опиняється в пастці і не здатна впоратися з конкретною ситуацією в житті, вона схиляється до ідеї самогубства. Причиною самогубства можуть стати різні фактори: психічне захворювання (біполярні розлади), дитяча травма, знущання в школі.

Думки про самогубство приходять, коли біль переважає над здатністю справлятися і людина відчуває себе безнадійно.

Як найчастіше кінчають з життям

За оцінками ВООЗ, 30% всіх самогубств у світі відбуваються за допомогою отруєння хімічними продуктами, пестицидами. Такий спосіб поширений в країнах із низьких доходом. Наприклад, в Індії через широке застосування пестицидів у сільському господарстві люди мали легкий доступ до небезпечних токсинів.

В інших же випадках люди частіше позбавляють себе життя через повішення або за допомогою вогнепальної зброї.

Чи можна запобігти самогубству

Кожен може внести свій внесок у запобігання самогубств. Перш за все не варто ігнорувати сигнали від людей, які потрапили в біду. Такій людині досить показати, що про нього хтось піклується.

Кевін Хайнс, який чудесним чином пережив спробу самогубства, стрибнувши з моста «Золоті ворота» в Сан-Франциско. Хайнс дивом вижив після падіння з 227 метрів. Чоловік зрозумів, що зробив помилку, коли вже перестрибнув через огорожу моста.

Пізніше він розповів, що він годинами ходив по мосту, плакав, сподіваючись і молячись, щоб хоч одна людина запитала його, що трапилося. Хайнс зізнався, що в цей момент він розповів би і віддав такій людині все. Але люди були дуже зайняті своїми думками.

Родичі часто знаходять в посмертних записках або щоденниках самогубців визнання, що, якщо хоча б одна людина посміхнеться йому, він не вб'є себе.

Навіщо мені допомагати їм, у мене своїх проблем вистачає

Тому що у кожної людини є свій власний больовий поріг, понад який біль неможливо терпіти. Невідомо, коли подібний зрив настане у людини. Цілком можливо, що вам подібна допомога ніколи не буде потрібна. Але не забувайте, що самогубства створюють хвильовий ефект, і комусь із ваших знайомих може знадобитися підтримка.

Особливо вони впливають на молодих і вразливих осіб. Згадати хоча б спалах самогубств серед школярів, які перебували в співтоваристві "Синій Кит".

Читайте також: Групи смерті та Сині кити. Як в соцмережах з дітей роблять самогубців

Важливо усвідомлювати, що біль є невід'ємною частиною життя, і кожен певною мірою страждає від болю. Уникнути в повсякденні болю і страждань, пов'язаних з життям, неможливо.

У мене є друг, він думає про самогубство. Що робити?

1. Спершу поговоріть. Говорити один з одним або членом сім'ї про їхні суїцидальні думки може бути складно для всіх. Але якщо ви не впевнені, що хтось думає про смерть, найкращий спосіб дізнатися це - запитати.

Людина не вчинить самогубство, якщо побачить, що вам не все одно. Надання суїцидальній людині можливості висловити свої почуття може запобігти спробі самогубства.

Почати таку розмову можна просто сказавши: «Останнім часом я турбуюся про тебе. Все добре?".

Якщо людина зізнається в своїх думках, необхідно дізнатися якомога більше деталей. Наприклад, запитати, як давно вона так себе почуває. Або що її так зачепило, чи думала вона про допомогу і чим ви можете їй допомогти.

Переконайте цю людину, що вона не одна і ви поруч. І хоча ви не можете відчути її стану, ви впевнені, що це скоро зміниться.

2. Зверніться за професійною допомогою. Зателефонуйте на гарячу лінію для консультацій. Допоможіть знайти лікувальний заклад вашому другу.

Наприклад є кілька цілодобових телефонів довіри:

У Києві: (044) 451 5451; (044) 228 7676

В Івано-Франківську: (048) 737 7676; (048) 223 1356

У Донецьку: (062) 213 7676 (062) 349 5759

У Харкові: (057) 759 7676.

3. Допоможіть під час лікування. Якщо лікар призначає ліки, переконайтеся, що ваш друг приймає їх за вказівкою. Попросіть у лікаря його номер телефону. Якщо стан погіршився, не соромтеся повідомити про це лікаря.

4. Будьте рішучим. Люди, схильні до суїциду, не вірять, що їм можна допомогти. Тому вам доведеться проявляти більшу активність при наданні допомоги. Не чекайте, коли людина подзвонить саме вам.

Заохочуйте позитивні зміни способу життя вашого друга, такі як здорова дієта, більше часу на сон. Спорт також вкрай важливий, оскільки виробляються ендорфіни, вони знімають стрес і сприяють емоційному благополуччю.

5. Складіть план безпеки. Допоможіть людині розробити заходи, які вона буде дотримуватися під час суїцидальної кризи. Вона має уникати будь-яких чинників, які можуть привести до суїцидальної кризи. Наприклад, річниця смерті близької людини, прийняття алкоголю, розрив стосунків.

6. Заберіть потенційні засоби самогубства. Наприклад, пігулки, ножі, бритви або вогнепальну зброю.

7. Продовжуйте свою підтримку далі. Навіть після того, як криза минула, залишайтеся на зв'язку з людиною. Ваша підтримка життєво необхідна, щоб ваш друг зміг повернутися до щасливого життя.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.48
    Купівля 39.48
    Продаж 39.98
  • EUR
    Купівля 42.37
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
10 травня
20:26
У Білорусі будують об'єкт поблизу міста Осиповичі, де можуть зберігати ядерну зброю, - NYT
20:08
Оновлено
Унаслідок російських обстрілів Харківщини загинули троє цивільних, є поранені
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Для кого Єрмак концентрує владу?
20:01
Мая Санду
У МЗС РФ назвали політику Санду геноцидом. Молдова відповіла
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 807-го дня війни: Повітряні Сили отримали перший тренажер F-16, дрони влаштували пожежу на НПЗ у Калузькій області РФ
19:39
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку
19:33
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
В Україні у квітні через обстріли РФ загинули щонайменше 129 цивільних, – ООН
19:26
штучний інтелект
Обманюють, блефують та прикидаються людьми: дослідники попередили про нові здібності ШІ
19:21
США Україна
Байден підписав указ про передачу Україні військової допомоги на $400 млн
19:13
Румунія, прапор Румунії
У Румунії заявили, що з початку великої війни до них утекли 11 тис. українських чоловіків
19:01
Американські вчені попередили про найсильнішу за 20 років геомагнітну бурю: як це вплине на Землю
18:53
Андрій Дончик
Держкіно призначило нового директора кіностудії імені Довженка
18:47
Ексклюзив
Керченський міст
Окупанти продовжують переміщувати Керченським мостом важку броньовану техніку, - "Інформаційний спротив"
18:43
окупаційна символіка
Литовські прикордонники не пропустили з Білорусі вагон з намальованим знаком "Z"
18:38
Бельгія
Бельгія виділить Україні €9 млн для відновлення енергетичної інфраструктури
18:31
Дмитро Медведєв
"Полетить не лише до Києва": Медведєв знову погрожує атакувати Велику Британію за допомогу Україні
18:16
Президент України Володимир Зеленський
Снаряди для України: Зеленський відповів Фіцо, який образив словаків за збір коштів
18:12
Віктор Гулевич
Лукашенко звільнив з посади начальника генштабу Білорусі
18:08
Василь Байдак
Комік Василь Байдак буде одним із коментаторів фіналу Євробачення-2024
18:07
OPINION
Валерій Пекар
На захист дисидентів: вони — візіонери майбутнього
18:05
ізраїльські солдати
Ізраїль схвалив розширення військової операції у Рафаху
18:00
Служба безпеки України
Штурмували позиції ЗСУ на Донеччині: серед трьох підозрюваних бойовик, який воював проти сил АТО
17:55
відключення електроенергії
Атаки РФ на підстанції та об'єкти системи передачі несуть загрозу для атомних станцій, – Міненерго
17:39
Тумадж Салехі
Coldplay, Стінг та ще 100 митців закликали звільнити засудженого в Ірані до смертної кари репера Тумаджа Салехі
17:37
Оновлено
Президентка Словаччини Чапутова зустрілась у Києві з прем'єром Шмигалем
17:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Якщо росіяни не змогли прорватися в перші 12 годин, то вони вже втратили "вікно можливостей": Defence Express про ситуацію на Харківщині
17:24
окупанти
Схоже на імітацію російського наступу, – ЦПД про ситуацію на Харківщині
17:13
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей
Кліматичні активісти пошкодили вітрину з Великою хартією вольностей у Британській бібліотеці
17:10
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Україна планує протягом наступних пів року суттєво децентралізувати енергосистему, – Шмигаль
17:07
Україна й Бельгія розпочали переговори щодо безпекової угоди
17:05
Херсонський музей ідентифікував ще одну викрадену росіянами під час окупації картину
16:52
військовий квиток, мобілізація
Важко уявити, що польська влада повертатиме чоловіків призовного віку в Україну силою, – посол
16:52
Філіппіни, ВМС
Радник адміністрації президента Філіппін з нацбезпеки закликав вислати з країни китайських дипломатів: причина
16:49
Володимир Зеленський
Президент Зеленський не втратить свою легітимність після 21 травня, - Малюська
16:34
Герман Галущенко
Галущенко розповів, скільки часу знадобиться на добудову третього енергоблока ХАЕС
16:31
Зможуть очищати до 20 тис. м² землі щодня: агрохолдинг "Нібулон" отримав сертифікати на розмінування
16:26
US Department of Defense
Перші винищувачі F-16 Україна отримає до липня, - ЗМІ
16:18
На фото: Мохаммад Расулоф
В Ірані відомого режисера засудили до 8 років ув'язнення та побиття батогом за його фільми
16:18
Протести в Тбілісі
"Несумісний з європейськими цінностями", - країни ЄС попередили Грузію про наслідки закону про "іноагентів"
16:06
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Три базові речі не прописані в законі про мобілізацію, - нардеп Синютка
Більше новин