Аналітика

Міжнародний форум оборонних індустрій, та як проходить бойове тестування нового засобу кіберзахисту та електронної боротьби "Ай-Петрі СВ". Колонка Сергія Згурця

2 жовтня, 2024 середа
21:15

У Києві проходить Міжнародний форум оборонних індустрій. Водночас на фронті українські захисники тестують новий засіб кіберзахисту та електронної боротьби "Ай-Петрі СВ"

Зміст

Міжнародний форум оборонних індустрій

На тлі Міжнародного форуму оборонних індустрій, який проходить в Києві за участю представників 30 держав, 168 іноземних та 115 українських оборонних компаній та асоціацій. Чому кажу, що проходить, дійсно вчора був основний базовий день, але сьогодні тривають зустрічі і також показ окремих зразків української зброї на полігонах, куди поїхали іноземні компанії дивитися, як працює українська зброя. 

Цей захід, як і минулого року, організовували Міністерство оборони, Мінстратегпром і Міністерство закордонних справ України. Скажу про враження від заходу від наших експертів Defense Express, які там побували: враження позитивні, як кажуть, яблуку не було де впасти, дійсно є прогрес у порівнянні з минулим роком, коли такий захід проводили вперше. І зараз багато виробників закордонних компаній знають вже своїх партнерів, сприймають роботу в Україні як зрозумілу бізнесову ціль, і дійсно готові розвивати спільні проєкти. Хоча з кожним із таких проєктів є свої нюанси, і такі ділові зустрічі дозволяють дещо прискорити динаміку їхньої реалізації. 

Президент України відкривав Форум, наводив оптимістичні приклади для підтвердження прогресу в нашій оборонній промисловості. Він казав про те, що Україна наростила виробництво боєприпасів для артилерії, мінометів, казав про те, що Україна може виробляти 4 мільйони безпілотників на рік і вже уклали контракти на виробництво 1,5 мільйони дронів цього року. А також про те, що українські захисники вже використовують далекобійний дрон "Паляниця", що нова балістична ракета успішно пройшла, як сказав президент, льотні випробування. Що Україна має комплекси “Нептун”, які активно використовують, і  що виготовляють САУ “Богдана” в значній кількості, і розширюють ремонтну базу для техніки. 

Загалом в межах цього форуму було підписано декілька цікавих документів із міжнародними партнерами. З того, що відомо, насамперед можна сказати, що європейський конгломерат KNDS, який об'єднує німецьку компанію Krauss-Maffei Wegmann і французьку компанію Nexter, заявив про відкриття офісу і потужностей в Україні. Насамперед все-таки йдеться ймовірно про офіс. Це важливо, оскільки близько 800 зразків зброї німецької і французької, яка використовується Збройними силами, потребує обслуговування. Це і Panzerhaubitze 2000, і САУ Caesar, і Leopard 1, Leopard 2 - все це якраз підпадає під зону компетенції цього консорціуму. І сподіваємося, що обслуговування буде швидшим на території України. 

Також KNDS заявляє про те, що буде виготовляти боєприпаси для України і в Україні. Питання боєприпасів взагалі дуже цікаве, тому що одразу декілька компаній заявили про готовність здійснювати виробництво боєприпасів в Україні. Ми знаємо про Rheinmetall, на Форумі оборонних індустрій було сказано про те, що Українська бронетехніка і чеська компанія Czechoslovak Group так само оголосили, що з наступного року будуть виготовляти 155-міліметрові боєприпаси в Україні в обсязі 100 тисяч, а у 2026-му - 300 тисяч. 

Про боєприпаси говорила також одна з американських компаній, доволі потужна компанія, яка здійснює, до речі, оснащення снарядів тротилом. Це та компанія, яка, власне, споряджує ті боєприпаси, які президент України бачив у Пенсильванії. Так що в будь-якому разі ця боєприпасна складова доволі показова. Коли говоримо про американські складові, то було заявлено, що американська компанія AeroVironment разом з українською компанією буде виготовляти в Україні  боєприпаси Switchblade 600. Тобто фактично є позитивні зсуви, які пов'язані зі збільшенням кількості проєктів, в межах яких будуть виготовляти зброю для потреб Збройних сил України. 

Міністр оборони Умєров, який прийшов десь на другу частину цього заходу, сказав про те, що вже інвестовано понад 4 мільярди доларів у виробництво української промисловості, і наступного року планують ці показники збільшувати. Пріоритет буде за вітчизняними дронами і далекобійною зброєю. І Умєров розказав про те, що до кінця року чи наступного року ви почуєте про ракетобудівну програму. Це мене дещо здивувало, тому що насправді у нас є дві державні програми -  це боєприпасна програма і програма ракетна, яка реалізується, там є низка проєктів, про які ми знаємо. Можливо, міністр оборони мав на увазі, що буде розширена ця програма за рахунок включення туди нових проєктів. 

І що цікаво, Умєров сказав про те, що закордонним компаніям пропонують багаторічні контракти на виробництво, постачання та технічне обслуговування озброєння. Багаторічні контракти - це те, за що зараз б'ються саме українські компанії, аби мати прогнозовані замовлення від нашого Міноборони. І сподіваюсь, що такі перспективи будуть не лише перед закордонними компаніями, але і перед українськими. 

І, звісно, йшла мова про те, що треба більше грошей для наших виробників озброєння. Зокрема, що ми можемо виробляти на 10 мільярдів доларів, потенціал - на 20 мільярдів, щоб країни шукали можливість замовлення зброї в Україні, у наших виробників. Так це робить, зокрема, Данія, знаємо приклади з САУ "Богдана", які закуплені саме за гроші Данії, і ці проєкти розширюються. 

Комплекс "Ай-Петрі СВ"

І на тлі цього, звісно, цікаво, що окрім таких проєктів, які реалізують за державні гроші або за гроші іноземних інвесторів, є проєкти, які втілюються, власне, за українські гроші. І тут згадаємо про такий комплекс під назвою “Ай-Петрі СВ”. Це перспективний український комплекс кіберзахисту та радіоелектронної боротьби. Він розроблений українською компанією без фінансування з боку держави, інвестиції в сумі 150 мільйонів гривень зробив у цей проєкт Петро Порошенко. 

Були повідомлення, що перша система проходить вже бойове тестування, а ще низка систем у замовленні - для того, щоб вони діяли на інших напрямках фронту, після того, як їх опанують наші військові.

Про те, який ефект від комплексу "Ай-Петрі СВ" на полі бою, знає офіцер відділу протидії технічним розвідкам на позивний "Дон". 

"Наше основне завдання - це недопущення або перешкода кінетичного та вогневого ураження наших Сил оборони через дію безпілотних літальних апаратів противника, виявлення та подавлення БПЛА противника. Тому акцентуємо увагу, що ми не тільки займаємося радіоелектронною боротьбою, а виявленням та протидією як розвідувальних БПЛА, так і ударних", - зауважив військовий. 

Він розповів про особливості Ай-Петрі СВ, тому що цей комплекс вважається багатоваріантним для використання, і має низку компонентів чи складових використання, які не мають інші комплекси розвідки і РЕБ. 

"По-перше, це здатність комплексу до удосконалення та швидкої модернізації. Зважаючи на основні тренди розвитку БПЛА, ефективність комплексу буде визначатись тим, наскільки він швидко може бути удосконалений, модернізований з метою відповідності протидії. Головне, реагувати на нові виклики, оскільки нові моделі ворожих БПЛА та їх модифікації з'являються чи не кожного тижня. Тому ми цьому повинні протидіяти і навчатися. Комплекс на сьогодні досить сучасний та відповідає вимогам щодо зручності експлуатації, він досить мобільний та простий для опанування використання. Він в собі поєднує функції як радіоелектронної розвідки, так і активного впливу на безпілотні апарати", - розповів офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Серед іншого Ай-Петрі СВ може боротися із розвідувальними комплексами противника і з ударними комплексами ударними типу FPV. Військовий зазначив, що триває розвиток у сфері того, щоб впливати керовані авіаційні бомби ворога.

"Зараз ми розвиваємося в цьому напрямку, ми вивчаємо та вдосконалюємося. Звичайно, ми можемо впливати на систему навігації, проте ми не повинні забувати, що і ворог доволі таки швидко розвивається. Проте на керовані авіаційні бомби ми також можемо впливати та трішки коригувати їхню систему навігації в наш бік. Взагалі дуже багато факторів впливають на нашу роботу, починаючи від місцевості, та ще інші технічні характеристики, найефективніша дія до 10 кілометрів. Проте це може змінюватись, так само як і з висотою роботи тих самих БПЛА типу Ланцет, Орлан, Zala, Supercamp, так само і нашими можливостями, проте ворог швидко розвивається, але ми з ним ідемо в ногу і розвиваємося, і протидіємо доволі ефективно та приносимо великий результат на всіх ділянках фронту", - зазначив він. 

Також військовий розповів про можливість Ай-Петрі СВ знизити вплив на власні безпілотні засоби: "Це питання більш технічне, є дуже велика загроза спрацювання і реагування систем на свої борти та БПЛА. Застосування такого режиму є, проте він дуже рідко реалізується, бо є загроза впливу на власні БПЛА через насичення сигналів ефіру, тому це ускладнює ідентифікацію системи БПЛА свій-чужий. У небі літають безліч засобів одночасно - як  ударних дронів, так і розвідувальних".

За його словами, для того, щоб навчитися користуватися цим комплексом, достатньо декількох тижнів для людини, яка ніколи з цим не була пов'язана. Проте людині, яка в минулому була зв'язківцем або інженером, чи хоч якось була пов'язана з електронікою, для цього достатньо два дні - щоб опанувати і практикуватися на ділянках фронту.

Водночас військовий розповів, чи має ворог чим протидіяти. 

"Наш засіб є найсучаснішим, він зараз є прикладом - як для наших, можна сказати, конкурентних підрозділів братніх. Але також є прикладом для противника, вони такими ж системами протидіяти нашим БПЛА поки що не так ефективно можуть. Усі тренди визначає наш противник, останнім часом ефективно себе зарекомендували засоби радіоелектронної протидії та FPV-перехоплювачі. Практика є і доволі ефективна, це поточний тренд, який постійно змінюється, тому ми стараємося йти в ногу із новими технологіями. Можна сказати, що основний постановник наших завдань - це безпосередньо противник: як вони розвиваються, так і ми, і навпаки", - сказав офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Він розповів, що до його частини також відбувається рекрутинг, але є певні труднощі з обізнаними кадрами. 

"Рекрутинг, звичайно, відбувається, проте він не такий насичений, як в інших бригадах чи підрозділах. Наш напрямок доволі нелегкий саме в опануванні. Він дуже простий для обізнаної людини. Тому, щоб знайти такого спеціаліста, потрібно значно більше часу, щоб відфільтрувати та прийняти таку людину до себе в колектив і працювати. По-друге, людина повинна бути морально готова та стійка до різних непередбачуваних ситуацій", - додав військовий.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 грудня
07:41
Наживо
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ обстрілює Україну: триває ракетна атака
07:25
втрати окупантів
РФ втратила за добу 1390 окупантів, 5 танків і 31 бронемашину
07:08
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін не буде присутнім на інавгурації Трампа, - ЗМІ
06:57
Аеропорт Алеппо
Аеропорти Дамаска та Алеппо відновили роботу за спецдозволом
06:46
Оновлено
Чорне море
У Чорному морі - три носії "калібрів"
06:41
Між Чопом та Ужгородом триває активна фаза будівництва євроколії
Атеш: Окупанти репресують працівників Кримської залізниці під керівництвом ФСБ
06:38
Дмитро Медведєв та Сі Цзіньпін
Китай продовжує допомагати РФ із легітимізацією захоплень українських територій, - ISW
06:31
Сергій Тігіпко
АМКУ надав дозвіл Сергію Тігіпку на придбання Ідея Банку
06:20
нафта
ISW: Індія продовжує зміцнювати економічні відносини з Росією попри свої намагання відмовитись від проросійської риторики
05:59
Анонс
Ілля Крупський, Ворскла, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 17-го туру
05:53
протести в Грузії
Протести в Грузії: США запровадили обмеження для представників влади
04:47
Інфографіка
Крістіан Біловар та Шеральдо Беккер (праворуч), Реал Сосьєдад - Динамо
Ліга Європи: який вигляд має таблиця після 6-ї поспіль поразки "Динамо"
04:03
"Відьмак 4"
Розробники показали перший трейлер гри "Відьмак 4"
03:39
Зеленський, Трамп
Трамп виступив за розміщення іноземних сил в Україні для моніторингу режиму припинення вогню, - The Wall Street Journal
02:23
Томас Бах, Володимир Путін
У МОК відповіли, коли росіянам дозволять виступати під своїм прапором
01:31
Дональд Трамп
Трамп виступив "категорично проти" далекобійних ударів по території РФ, Білий дім відповів
01:09
Війна з Росією, ЗСУ
ЗСУ ризикують потрапити в оточення на півдні від Курахового, командувача ОТУ "Донецьк" зняли з посади, - DeepState
00:50
Олександр Усик
Усик прибув у Саудівську Аравію на реванш з Фʼюрі
00:24
Георгій Бущан (праворуч), Реал Сосьєдад - Динамо
"Динамо" програло "Реал Сосьєдаду" та втратило шанси на вихід у плей-офф Ліги Європи
2024, четвер
12 грудня
23:53
Назар Волошин (попереду), Реал Сосьєдад - Динамо
"Реал Сосьєдад" - "Динамо" 3:0: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
23:25
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 190 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському та Покровському напрямках
22:59
Литва прапор
Українські військові інструктори пройдуть навчання у Литві наступного року
22:19
Джо Байден
ППО, артилерія та дрони: Байден схвалив новий пакет допомоги Україні
21:56
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Одночасні дії демократій значно послаблять тоталітарні режими, влада України має вжити дій для об'єднання партнерів, - Безсмертний
21:02
Зрив опалювального сезону в Кривому Розі: роботи з відновлення виконані на 90%
20:51
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Шанс перемогти Росію на полію бою: українські виробники закликають зняти заборону на експорт зброї. Колонка Сергія Згурця
20:21
книга року
BBC Україна оголосила переможців премії Книга року 2024
20:05
OPINION
Про біженців: позиція "Очі не бачать — серце не болить" тимчасова
19:47
ГУР
"Країни Росія не існує": ГУР атакувало сервери держдуми і конституційного суду РФ, - ЗМІ
19:36
пневматичний пістолет постріл
В українців із початку року вилучили понад 11 тис. мін і боєприпасів великого калібру, – поліція
19:30
Ексклюзив
постер США
Аналітик Несходовський пояснив, чому програма ленд-лізу для України так і не запрацювала з 2022 року
19:14
Андрес Карраско
Клуб УПЛ звільнив іноземця з посади головного тренера
19:05
Окупанти атакували одну з громад Сумщини безпілотниками: поранено людину
18:55
переселенці на Волині
На тимчасово окуповані території повернулися близько 1 тис. українців, – Мінсоцполітики
18:51
Володимир Зеленський в Запоріжжі
Зеленський у Запоріжжі відвідав першу в області підземну школу
18:40
РФ протягом дня тероризувала Нікопольщину важкою артилерією та дронами-камікадзе: поранено жінку
18:30
криптовалюта
Україна отримала б до 15 млрд грн податків у разі легалізації крипторинку, – дослідження
18:30
Оновлено
Владислав Крапивцов
"Жирона" оголосила про трансфер 19-річного українського футболіста
18:27
МАГАТЕ
Рада керівників МАГАТЕ підтримала резолюцію України щодо удару РФ по автівці місії
18:15
Марк Рютте
З початку повномасштабної війни в Україні втрати сторін перевищили 1 млн людей, – Рютте
Більше новин