Аналітика

Міжнародний форум оборонних індустрій, та як проходить бойове тестування нового засобу кіберзахисту та електронної боротьби "Ай-Петрі СВ". Колонка Сергія Згурця

2 жовтня, 2024 середа
21:15

У Києві проходить Міжнародний форум оборонних індустрій. Водночас на фронті українські захисники тестують новий засіб кіберзахисту та електронної боротьби "Ай-Петрі СВ"

Зміст

Міжнародний форум оборонних індустрій

На тлі Міжнародного форуму оборонних індустрій, який проходить в Києві за участю представників 30 держав, 168 іноземних та 115 українських оборонних компаній та асоціацій. Чому кажу, що проходить, дійсно вчора був основний базовий день, але сьогодні тривають зустрічі і також показ окремих зразків української зброї на полігонах, куди поїхали іноземні компанії дивитися, як працює українська зброя. 

Цей захід, як і минулого року, організовували Міністерство оборони, Мінстратегпром і Міністерство закордонних справ України. Скажу про враження від заходу від наших експертів Defense Express, які там побували: враження позитивні, як кажуть, яблуку не було де впасти, дійсно є прогрес у порівнянні з минулим роком, коли такий захід проводили вперше. І зараз багато виробників закордонних компаній знають вже своїх партнерів, сприймають роботу в Україні як зрозумілу бізнесову ціль, і дійсно готові розвивати спільні проєкти. Хоча з кожним із таких проєктів є свої нюанси, і такі ділові зустрічі дозволяють дещо прискорити динаміку їхньої реалізації. 

Президент України відкривав Форум, наводив оптимістичні приклади для підтвердження прогресу в нашій оборонній промисловості. Він казав про те, що Україна наростила виробництво боєприпасів для артилерії, мінометів, казав про те, що Україна може виробляти 4 мільйони безпілотників на рік і вже уклали контракти на виробництво 1,5 мільйони дронів цього року. А також про те, що українські захисники вже використовують далекобійний дрон "Паляниця", що нова балістична ракета успішно пройшла, як сказав президент, льотні випробування. Що Україна має комплекси “Нептун”, які активно використовують, і  що виготовляють САУ “Богдана” в значній кількості, і розширюють ремонтну базу для техніки. 

Загалом в межах цього форуму було підписано декілька цікавих документів із міжнародними партнерами. З того, що відомо, насамперед можна сказати, що європейський конгломерат KNDS, який об'єднує німецьку компанію Krauss-Maffei Wegmann і французьку компанію Nexter, заявив про відкриття офісу і потужностей в Україні. Насамперед все-таки йдеться ймовірно про офіс. Це важливо, оскільки близько 800 зразків зброї німецької і французької, яка використовується Збройними силами, потребує обслуговування. Це і Panzerhaubitze 2000, і САУ Caesar, і Leopard 1, Leopard 2 - все це якраз підпадає під зону компетенції цього консорціуму. І сподіваємося, що обслуговування буде швидшим на території України. 

Також KNDS заявляє про те, що буде виготовляти боєприпаси для України і в Україні. Питання боєприпасів взагалі дуже цікаве, тому що одразу декілька компаній заявили про готовність здійснювати виробництво боєприпасів в Україні. Ми знаємо про Rheinmetall, на Форумі оборонних індустрій було сказано про те, що Українська бронетехніка і чеська компанія Czechoslovak Group так само оголосили, що з наступного року будуть виготовляти 155-міліметрові боєприпаси в Україні в обсязі 100 тисяч, а у 2026-му - 300 тисяч. 

Про боєприпаси говорила також одна з американських компаній, доволі потужна компанія, яка здійснює, до речі, оснащення снарядів тротилом. Це та компанія, яка, власне, споряджує ті боєприпаси, які президент України бачив у Пенсильванії. Так що в будь-якому разі ця боєприпасна складова доволі показова. Коли говоримо про американські складові, то було заявлено, що американська компанія AeroVironment разом з українською компанією буде виготовляти в Україні  боєприпаси Switchblade 600. Тобто фактично є позитивні зсуви, які пов'язані зі збільшенням кількості проєктів, в межах яких будуть виготовляти зброю для потреб Збройних сил України. 

Міністр оборони Умєров, який прийшов десь на другу частину цього заходу, сказав про те, що вже інвестовано понад 4 мільярди доларів у виробництво української промисловості, і наступного року планують ці показники збільшувати. Пріоритет буде за вітчизняними дронами і далекобійною зброєю. І Умєров розказав про те, що до кінця року чи наступного року ви почуєте про ракетобудівну програму. Це мене дещо здивувало, тому що насправді у нас є дві державні програми -  це боєприпасна програма і програма ракетна, яка реалізується, там є низка проєктів, про які ми знаємо. Можливо, міністр оборони мав на увазі, що буде розширена ця програма за рахунок включення туди нових проєктів. 

І що цікаво, Умєров сказав про те, що закордонним компаніям пропонують багаторічні контракти на виробництво, постачання та технічне обслуговування озброєння. Багаторічні контракти - це те, за що зараз б'ються саме українські компанії, аби мати прогнозовані замовлення від нашого Міноборони. І сподіваюсь, що такі перспективи будуть не лише перед закордонними компаніями, але і перед українськими. 

І, звісно, йшла мова про те, що треба більше грошей для наших виробників озброєння. Зокрема, що ми можемо виробляти на 10 мільярдів доларів, потенціал - на 20 мільярдів, щоб країни шукали можливість замовлення зброї в Україні, у наших виробників. Так це робить, зокрема, Данія, знаємо приклади з САУ "Богдана", які закуплені саме за гроші Данії, і ці проєкти розширюються. 

Комплекс "Ай-Петрі СВ"

І на тлі цього, звісно, цікаво, що окрім таких проєктів, які реалізують за державні гроші або за гроші іноземних інвесторів, є проєкти, які втілюються, власне, за українські гроші. І тут згадаємо про такий комплекс під назвою “Ай-Петрі СВ”. Це перспективний український комплекс кіберзахисту та радіоелектронної боротьби. Він розроблений українською компанією без фінансування з боку держави, інвестиції в сумі 150 мільйонів гривень зробив у цей проєкт Петро Порошенко. 

Були повідомлення, що перша система проходить вже бойове тестування, а ще низка систем у замовленні - для того, щоб вони діяли на інших напрямках фронту, після того, як їх опанують наші військові.

Про те, який ефект від комплексу "Ай-Петрі СВ" на полі бою, знає офіцер відділу протидії технічним розвідкам на позивний "Дон". 

"Наше основне завдання - це недопущення або перешкода кінетичного та вогневого ураження наших Сил оборони через дію безпілотних літальних апаратів противника, виявлення та подавлення БПЛА противника. Тому акцентуємо увагу, що ми не тільки займаємося радіоелектронною боротьбою, а виявленням та протидією як розвідувальних БПЛА, так і ударних", - зауважив військовий. 

Він розповів про особливості Ай-Петрі СВ, тому що цей комплекс вважається багатоваріантним для використання, і має низку компонентів чи складових використання, які не мають інші комплекси розвідки і РЕБ. 

"По-перше, це здатність комплексу до удосконалення та швидкої модернізації. Зважаючи на основні тренди розвитку БПЛА, ефективність комплексу буде визначатись тим, наскільки він швидко може бути удосконалений, модернізований з метою відповідності протидії. Головне, реагувати на нові виклики, оскільки нові моделі ворожих БПЛА та їх модифікації з'являються чи не кожного тижня. Тому ми цьому повинні протидіяти і навчатися. Комплекс на сьогодні досить сучасний та відповідає вимогам щодо зручності експлуатації, він досить мобільний та простий для опанування використання. Він в собі поєднує функції як радіоелектронної розвідки, так і активного впливу на безпілотні апарати", - розповів офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Серед іншого Ай-Петрі СВ може боротися із розвідувальними комплексами противника і з ударними комплексами ударними типу FPV. Військовий зазначив, що триває розвиток у сфері того, щоб впливати керовані авіаційні бомби ворога.

"Зараз ми розвиваємося в цьому напрямку, ми вивчаємо та вдосконалюємося. Звичайно, ми можемо впливати на систему навігації, проте ми не повинні забувати, що і ворог доволі таки швидко розвивається. Проте на керовані авіаційні бомби ми також можемо впливати та трішки коригувати їхню систему навігації в наш бік. Взагалі дуже багато факторів впливають на нашу роботу, починаючи від місцевості, та ще інші технічні характеристики, найефективніша дія до 10 кілометрів. Проте це може змінюватись, так само як і з висотою роботи тих самих БПЛА типу Ланцет, Орлан, Zala, Supercamp, так само і нашими можливостями, проте ворог швидко розвивається, але ми з ним ідемо в ногу і розвиваємося, і протидіємо доволі ефективно та приносимо великий результат на всіх ділянках фронту", - зазначив він. 

Також військовий розповів про можливість Ай-Петрі СВ знизити вплив на власні безпілотні засоби: "Це питання більш технічне, є дуже велика загроза спрацювання і реагування систем на свої борти та БПЛА. Застосування такого режиму є, проте він дуже рідко реалізується, бо є загроза впливу на власні БПЛА через насичення сигналів ефіру, тому це ускладнює ідентифікацію системи БПЛА свій-чужий. У небі літають безліч засобів одночасно - як  ударних дронів, так і розвідувальних".

За його словами, для того, щоб навчитися користуватися цим комплексом, достатньо декількох тижнів для людини, яка ніколи з цим не була пов'язана. Проте людині, яка в минулому була зв'язківцем або інженером, чи хоч якось була пов'язана з електронікою, для цього достатньо два дні - щоб опанувати і практикуватися на ділянках фронту.

Водночас військовий розповів, чи має ворог чим протидіяти. 

"Наш засіб є найсучаснішим, він зараз є прикладом - як для наших, можна сказати, конкурентних підрозділів братніх. Але також є прикладом для противника, вони такими ж системами протидіяти нашим БПЛА поки що не так ефективно можуть. Усі тренди визначає наш противник, останнім часом ефективно себе зарекомендували засоби радіоелектронної протидії та FPV-перехоплювачі. Практика є і доволі ефективна, це поточний тренд, який постійно змінюється, тому ми стараємося йти в ногу із новими технологіями. Можна сказати, що основний постановник наших завдань - це безпосередньо противник: як вони розвиваються, так і ми, і навпаки", - сказав офіцер відділу протидії технічним розвідкам.

Він розповів, що до його частини також відбувається рекрутинг, але є певні труднощі з обізнаними кадрами. 

"Рекрутинг, звичайно, відбувається, проте він не такий насичений, як в інших бригадах чи підрозділах. Наш напрямок доволі нелегкий саме в опануванні. Він дуже простий для обізнаної людини. Тому, щоб знайти такого спеціаліста, потрібно значно більше часу, щоб відфільтрувати та прийняти таку людину до себе в колектив і працювати. По-друге, людина повинна бути морально готова та стійка до різних непередбачуваних ситуацій", - додав військовий.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.78
    Купівля 41.78
    Продаж 42.32
  • EUR
    Купівля 43.69
    Продаж 44.44
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
28 січня
04:02
Оновлено
Колишній концтабір Аушвіц I у 80-ту річницю визволення табору 27 січня 2025 року. в Освенцімі, Польща
Зеленський у Польщі долучився до заходів з нагоди 80-ї річниці звільнення в'язнів Аушвіцу
03:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: на Київщині спрацювала ППО, у Харкові пожежа на підприємстві
03:31
Скотт Бессент
Сенат США затвердив міністра фінансів
03:16
Дмитро Лубінець
Лубінець: багато українських полонених помирають через ненадання росіянами медичної допомоги
03:14
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У Білорусі збили російський "шахед", - Гаюн
02:46
G7
Посли G7 закликали врегулювати ситуацію навколо Агенції оборонних закупівель якнайшвидше
02:16
Франсуа Байру
"Гроші не мають давати право керувати совістю": прем'єр Франції Байру назвав Ілона Маска загрозою для демократій
01:58
Оновлено
штучний інтелект
Китайський стартап DeepSeek став найпопулярнішим ШІ-асистентом у США, Nvidia здешевшала на $588 млрд
01:17
на Чернгівщині внаслідок атаки РФ поранено чоловіка
РФ обстріляла прикордоння Чернігівщини: поранено чоловіка
00:48
Зеленський у Кракові обговорив із президентом Євроради Коштою посилення санкцій проти РФ і військову допомогу Україні
00:18
Армія РФ просунулась біля кількох населених пунктів на Донеччині, - DeepState
00:02
Україна ЄС
Енергетика, сільське господарство, телекомунікації: Чехія представила план інтеграції України та Молдови в економіку ЄС
2025, понедiлок
27 січня
23:46
Канада і Британія запровадили нові санкції проти Білорусі за порушення прав людини та підтримку війни РФ в Україні
22:51
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Гарантії безпеки та співпраця: Зеленський зустрівся з Макроном
22:50
пенсія
Мінсоцполітики: запровадження накопичувальних пенсій не передбачатиме підвищення податків
22:40
Ексклюзив
Дональд Трамп
"У Трампа є пряник й батіг": шеф-редактор інтернет-видання Oboz.ua про тиск США на РФ
22:32
Оновлено
ЗСУ, Харківщина
Від початку доби на фронті відбулося 148 боєзіткнень: найінтенсивніше росіяни тиснуть на Покровському напрямку
22:28
Пам'ятник російському фізіологу Івану Павлову
У Києві демонтувати пам'ятник російському фізіологу Івану Павлову
22:27
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Є велика вірогідність, що Білорусь упродовж п'яти років очолить інша людина, - політичний аналітик Тишкевич
22:16
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Спосіб тиску на Залужного": політичний аналітик Волох про арешт генералів
22:09
Ізраїль Україна
"Зіпсований телефон": посол Ізраїлю Бродський спростував заяву про нібито передачу Україні захопленої в Лівані російської зброї
21:53
Пошкоджені портрети загиблих бійців на Алеї пам'яті
На Кіровоградщині вандали пошкодили портрети загиблих бійців на Алеї пам'яті
21:36
Білорусь, вибори, Лукашенко
"Політичне шоу однієї людини": МЗС України відреагувало на псевдовибори у Білорусі
21:27
Ексклюзив
транзит газу, газ
Ексочільник Оператора ГТС Макогон: в Азербайджану немає додаткових 15 млрд кубометрів свого газу для транзиту Україною до ЄС
21:06
Нафтопереробний завод у Рязані зупинився після атаки українських дронів, - Reuters
20:49
Ексклюзив
Микола Княжицький
У нас неврегульована система логістики закупівель і поставок озброєння: нардеп Княжицький про конфлікт Міноборони та АОЗ
20:48
Кая Каллас
Очільниця дипломатії ЄС Каллас: Україна потребує більше зброї, щоб зупинити просування росіян
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Після відходу ЗСУ з Великої Новосілки ворог опинився у вкрай складних умовах. Колонка Сергія Згурця
20:26
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що Угорщина погодилася на продовження санкцій проти РФ під впливом Трампа
20:05
OPINION
ІПСО під чужим прапором
20:02
Володимир Зеленський
"Якби завтра половина армії пішла додому, треба було б в перший день здаватися": Зеленський про демобілізацію в ЗСУ
19:58
ЗСУ, мобілізація
Підполковник ЗСУ Жорін назвав дві умови, за яких можна знижувати мобілізаційний вік в Україні
19:54
Оновлено
У ЄС погодили послаблення санкцій проти Сирії
19:54
Найгірша ескалація за десятиліття: у ДР Конго підтримувані Руандою повстанці оголосили про захоплення міста-мільйонника Гома
19:42
Володимир Зеленський
"Це було тупо": Зеленський заявив, що віддавати ядерну зброю потрібно було лише в обмін на членство України в НАТО
19:36
Оновлено
Угорщина - ЄС
Угорщина погодилась на компроміс з ЄС щодо санкцій проти Росії. Каллас натякнула, що поступка Будапешту була символічною
19:16
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
Президент Бразилії Лула да Сілва обговорив із Путіним війну в Україні й хоче приїхати до Москви на 9 травня
19:15
СУ-35
Іран придбав партію російських винищувачів Су-35
19:11
Сектор Газа
Після оголошення перемир'я між ХАМАС та Ізраїлем тисячі палестинців почали повертатися до Гази
19:08
Екссценарист "Студії Квартал 95" Макс Вишинський розповів, чи мають "кварталівці" бронь від мобілізації
Більше новин