Коли спорт перетворюється на війну

5 квітня, 2014 субота
06:00
Зміст

"Спорт – це наступний, другий після війни, прояв людської агресивності", - Рональд Рейган

Останнім часом, стосовно подій у країні, у більшості наших спортивних функціонерів та спортсменів виникло, виникає або виникне питання, на яке кожен з них повинен буде дати свою суто особисту громадянську зважену відповідь. Від цієї відповіді багато в чому буде залежити їх майбутнє у спорті та подальшому житті. Особливо це стосується наших співгромадян, що проживають у Криму, або тісно з ним пов´язані. Думаю, це дуже нелегкий вибір.

Але сьогодні, у рамках спортивного блогу на політично-новинному сайті, хотів би поговорити про те, чи існує або має бути зв´язок між політикою та спортом. Чи можливий взаємний вплив цих важливих видів людської суспільної діяльності, або, за словами деяких наших функціонерів та політиків, ці сфери потрібно розрізняти та розмежовувати, дотримуючись відомого принципу «Спорт поза політикою».

Як завжди, хочу наголосити, що викладені далі думки є суто власним баченням та особистою позицією щодо предмету блогу.

Спочатку трохи історії. Якщо залишити поза увагою другорядні моменти, можна дійти висновку, що спорт, як і міжнародна державна політика, мають собі на меті схожі завдання і використовують майже однакові методи для їх вирішення.

Навіть виникнення та розвиток, схожого на сучасний, спорту у Стародавній Греції як більш-менш регламентованого змагання за сталими правилами, має завдячувати постійним воєнним кампаніям еллінів та розвиненому у ті часи культу сили та краси (а, отже, і здоров´я) тіла. А війна, як відомо, це, перш за все, найбрутальніший інструмент політики. В ідеалі, звісно, спорт повинен бути вище за політику. Старше покоління ще з радянських часів пам´ятає гасло «О, спорт, ти - мир». Але, за неупередженого аналізу подій навіть тільки останнього століття, ми дійдемо невтішного висновку, що спорт, на жаль, ніколи не був самостійною сферою людської діяльності. Весь час спорт, як і, певною мірою, мистецтво, наука чи культура, «обслуговував» її величність політику. А також, без перебільшення, був її частиною та засобом досягнення певних, суто політично вмотивованих, цілей.

На мою думку, тема відносин та взаємовпливу спорту та політики вражаюче масштабна, що може слугувати серйозною темою для дисертації. Політика та спорт настільки пов´язані, що сьогодні важко уявити будь-яке змагання на найвищому рівні, яке б було повністю вільне від політичного підтексту.

Причому, різні спортивні види мають свої «класичні» протистояння. Зазвичай, ці протистояння майже ідентичні політичним антагоністам. Згадаємо тільки легкоатлетичні, хокейні або баскетбольні битви колишнього СРСР (а зараз Росії) проти США, «німецькі дербі» у футболі, легкій атлетиці, ковзанах та велоспорті ФРН проти НДР, а також «особливого» ставлення до радянських спортсменів з боку їх колег з певних країн соціалістичного табору після політичних подій у цих регіонах.

Іноді у цих «битвах гігантів» брали участь кубинці (легка атлетика), румуни (гімнастика), або болгари (важка атлетика). За останнє століття можна пригадати, принаймні, дві Олімпіади - у Москві та Лос-Анжелесі - що були бойкотовані певними країнами за суто політичними мотивами.

Слід зазначити, що сучасні Олімпіади часто стають заручниками саме політичних проблем. Як тут не згадати літню Олімпіаду у Берліні 1936 року, невдовзі після приходу нацистів до влади у Німеччині, коли МОК навіть зробив публічне зауваження Гітлеру про необхідність тиснути руки виключно всім переможцям, незважаючи на так звану «расову належність».

Або відомі «мюнхенські події» 1972 року, коли від рук терористів загиноло 12 людей. Також ні для кого не секрет, що за рахунок організації та успішного виступу у змаганнях найвищого рангу країни намагаються або вирішити, або приховати певні політичні та економічні проблеми.

У зв´язку з цим згадується остання зимова Олімпіада у Сочі, фінал европейського футбольного чемпіонату в Україні, відносно недавні фінальні футбольні турніри чемпіонатів світу у ПАР та Мексіці, тощо. Адже великі спортивні форуми, попри можливі певні економічні та суспільні позитивні чи, часом, негативні зрушення, як правило, додають суто політичні дивіденди владі або окремим персонам, яких пов´язують зі здобуттям такого почесного права для країни. Найкращий і близький до нас приклад – фігура Григорія Суркіса та його роль в отриманні права проведення фіналу футбольної європейської першості в Україні. Зараз можна дискутувати про те, чи треба було проводити такий фінансово та економічно витратний спортивний форум у країні, що мала та має безліч інших, більш серйозних проблем, але українці досі з радістю і гордістю згадують ті дні.

Стосовно близького до мене футболу, можна згадати ще один епізод, коли політика напряму вплинула на спортивне рішення. Восени 1973 року радянська футбольна збірна, зігравши вдома нульову нічію з чілійцями, відмовилась їхати у Чилі і грати на Національному стадіоні у Сантьяго, де за часів диктатури був влаштований концентраційний табір та загинуло багато людей. Важко зараз гадати про те, чого було більше в цьому рішенні: побоювання програти на футбольному полі сильному супернику або дійсно політики. Але це рішення коштувало радянській збірній можливого місця у фіналі світової футбольної першості.

Не можу не згадати розповіді наших заслужених футбольних ветеранів, як було важко грати за збірну чи клуб проти, наприклад, угорців після 1956 року або збірної Чехословаччини після 1968-го. Події тих часів, коли військові дії радянських військ, що виконували суто політичні накази, безпосередньо впливали на спортивні відносини між країнами.

Лише згадайте, ще безвідносно до останніх ворожих дій північного сусіда стосовно нашої країни, який був ажіотаж та підйом національної свідомості серед уболівальників та пересічних українців, коли київське «Динамо» або збірна України вигравали у московитів та росіян. Звичайно, тоді більшість українців, на відміну від сьогодення, не сприймали Росію як агресора, але політичну складову у тих протистояннях не бачив або сліпий, або нещирий. Зараз, коли наша країна переживає нелегкі часи і невідомо, що нас чекає надалі, Гімн України, який лунає на спортивних аренах у кількатисячному виконанні, слугує на користь внутрішнього зміцнення українського народу і вселяє надію на майбутнє. А що це, як не політика? Де більш щиро виконують Гімн – депутати у Верховній Раді чи глядачі перед грою, наприклад, національної футбольної збірної? Відповідь, як на мене, більш ніж очевидна.

Спорт і політика – це схожі прояви різнопланової людської суті. Вони близькі за дією та впливом на спільноту, вони мають схожі засоби суспільного прояву і дуже часто мають на меті досягнення схожих цілей. Спорт і політика доповнюють одне одного, та своїми специфічними засобами намагаються вирішити нагальні проблеми. Зважаючи на майже все моє свідоме життя у спорті, хочеться думати: спорт краще за політику, адже у спорті більш прозорі та прийнятні правила. Але це дуже дискусійне питання. Єдине, у чому я досить впевнений, це те, що великого спорту без політичної складової, на превеликий жаль, не існує. І поки існує спорт, політика буде грати у ньому велику, можливо, визначальну, роль. І за кількістю медалей, рекордів, кубків та чемпіонів світ буде судити про розвиток самої країни.

Можна сперечатися та дискутувати стосовно вислова, що був винесений в епіграф і передує блогу. Можна по-різному ставитись до людини, що колись озвучила таку думку. 40-й президент Сполучених Штатів був неоднозначною людиною, особливо таким він залишився у свідомості мого покоління, що формувалося у 80-ті роки минулого сторіччя. Але той факт, що один з найкращих футболістів сучасності Кріштіану Роналду отримав своє друге ім´я на честь Рональда Рейгана дозволяє нам, хоч і з певною іронією, говорити про те, що ця людина теж має певне відношення до спорту взагалі і до футболу частково.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
4 травня
16:13
Оновлено
порошенко зеленський
У Росії оголосили в розшук Зеленського та Порошенка
16:10
хакери
Польща заявила, що також стала ціллю російських хакерів, які атакували Німеччину та Чехію
16:06
експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
РФ виділила 8 млн рублів на експозиції про загарбників у музеях на окупованих територіях
16:01
OPINION
Андрій Магера
Українська Феміда мусить покарати білоруського кагебешника
16:00
Ексклюзив
Метью Брайза
"Егоїстичний, зарозумілий і стратегічно необґрунтований крок": дипломат Брайза про критику Білого дому щодо ударів по російських НПЗ
15:56
Обстріл, Харків
Росіяни вдень обстріляли два села Харківщини: госпіталізовано жінку
15:48
міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії засудив слова Макрона про допомогу Україні військами
15:31
Ексклюзив
Емманюель Макрон та Ріші Сунак
Між Францією та Великою Британією може проглядатись конкуренція щодо допомоги Україні, - експерт-міжнародник Желіховський
15:21
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Зовсім скоро ми побачимо остаточне самовизначення Китаю, - політичний експерт Морозов
15:03
терористи ХАМАС
Катар може закрити офіс ХАМАС у Досі та припинити посередництво у перемовинах щодо Гази: яка причина
14:46
Ексклюзив
Метью Брайза
"Сили РФ перебувають у стані стагнації": дипломат Брайза припускає новий український контрнаступ у 2025 році
14:44
новини Львівщини
У Харкові 4 травня було чутно вибух
14:40
Сніг
Найбільші пошкодження за останні 20 років: у РФ на Уралі через сильний снігопад зникла електроенергія й зупинився рух залізницею та автошляхами
14:35
ВЛК
Хто зі слабким здоров'ям відсьогодні буде придатним, а хто непридатним для війська. Пояснення від Міноборони
14:30
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Світло у Харкові вимикають щодня по 3-5 годин
14:29
Огляд
Олімпіада-2024, Париж
Франція захищає Олімпіаду-2024 від терору РФ та ісламістів. До яких заходів безпеки вдавалися організатори Ігор після розстрілів у Мюнхені, атак 11 вересня та COVID-19
14:27
Єрусалим Благодатний вогонь
В Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь в храмі над Гробом Господнім
14:06
OPINION
Михайло Басараб
Чому у Кремлі згадали про АТО?
13:59
Лаурінас Кащюнас
Росія здатна мобілізувати 25 млн осіб: заява міністра оборони Литви
13:56
фізична активність
Швейцарські вчені назвали оптимальне добове співвідношення сидіння, стояння, сну та активності
13:47
Ексклюзив
путлер шойгу
Путін готовий звільнити Шойгу, - політичний експерт Морозов
13:29
Пентагон
США нададуть Україні авіабомби, що самостійно наводитимуться на глушники GPS, - ЗМІ
13:24
Військова журналістика
У полоні росіян перебувають 32 представники українських медіа, - Карандєєв
13:23
Ексклюзив
Метью Брайза
Дипломат Брайза вважає передачу Україні ATACMS стратегічним кроком підтримки США
13:11
Нікополь, обстріл
Росіяни атакували Нікополь: постраждала жінка, виникла пожежа
13:10
ФСБ
Спецслужби РФ готують у Криму провокації, щоб потім затримати "мусульман з вибухівкою": попередження від "Атеш"
13:02
світ Індонезія виверження вулкана
Острів-привид: унаслідок виверження вулкана з індонезійського острова Руанг назавжди переселять близько 10 тис. людей
12:51
путін
У школах, на підприємствах і площах міст: росіяни на ТОТ зобов'язують мешканців дивитися "інавгурацію" Путіна
12:49
мікрофон, журналіст
Правозахисники за останні два роки зафіксували 162 факти переслідувань та тиску на кримських журналістів
12:39
Одеса обстріл
Росія за тиждень здійснила понад 380 обстрілів України, - Зеленський
12:39
Еверест
Суд Непалу обмежив кількість дозволів на сходження на Еверест та інші вершини
12:31
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Проблема не лише у "російському" законі, а й у "російському" уряді, - президентка Грузії Зурабішвілі
12:29
Коли освячуватимуть паски у Києво-Печерській лаврі: опубліковано графік богослужінь на Великдень
12:09
Дмитро Лисенко
Захищаючи рідну Донеччину, на фронті загинув громадський активіст з Покровська Дмитро Лисенко
12:01
OPINION
Вікторія Сюмар
Як "Репортери без кордонів" зробили з України взірець свободи слова
11:52
Електроенергія
РФ вночі атакувала енергетичну інфраструктуру на Дніпропетровщині: ситуація в енергосистемі станом на 4 травня
11:48
Укрзалізниця, потяг, поїзд
Уряд продовжив бронювання від мобілізації для залізничників
11:41
Втрати РФ
Росія повністю адаптувала армію до виснажливої війни: британська розвідка спрогнозувала збільшення втрат РФ
11:31
Ексклюзив
Великдень
"У величезній кількості різних звичаїв ми маємо зберегти себе", - артистка Стебельська про великоднього кролика в українському кошику
11:20
Олаф Шольц
"Це абсолютно ганебно": Шольц розсміявся, коментуючи позицію щодо постачання Україні Taurus
Більше новин