За крок до громадянської війни. Луганські історії - 2
Хоча в країні поки що немає повномасштабних бойових дій, громадянська війна вже почалася в головах українців
Луганськ поступово перетворюється на місто хаосу та анархії. Озброєні бойовики контролюють приміщення органів виконавчої влади та силових структур в обласному центрі, а також в більшості міст та райцентрів області. Під контролем українських військових залишається лише північ регіону. В.о. голови ОДА Ірина Веригіна та її найближче оточення переїхала до м. Сватово і поки керує Луганщиною звідти через своїх помічників. За інформацією Еспресо.TV, найближчим часом планується повне перебазування апарату ОДА в Сватово. Керівники головного управління МВС та ДАІ зараз знаходяться в Старобільську. Рядовим правоохоронцям запропонували два варіанти: або переїхати слідом за керівництвом до Старобільську, або залишатися на телефонах на місцях. Міліції в місті зараз немає. За межі регіону також виїжджають і місцеві можновладці та підприємці. Місцеві жителі відчувають себе самотніми і беззахисними.
***
Цю історію мені розповів один із правоохоронців, який проживає і працює в Станиці-Луганській в 23 кілометрах від обласного центру.
Днями місцевих жителів налякала стрілянина на околицях селища. Згодом з’ясувалося, що стріляли діти 10-12 років, які знайшли в лісі автомат і гралися у "війнушку". Вони обстрілювали дерева, стовпи та птахів, поки не випустили увесь магазин. На щастя обійшлося без постраждалих.
***
Запитую у того ж правоохоронця, як зараз справи з контрабандою, чи є хоч якийсь порядок на кордоні після заворушень (Станично-Луганський район межує з Росією).
- Да кордон зараз взагалі дірявий. З іншого боку, всі контрабандисти подалися у сепаратисти. Раніше люди бензин тягали з Росії. Цим і жили. А зараз навіщо ці складнощі. Взяв автомат, зупинив бензовоз і бери палива скільки потрібно на потреби Луганської народної республіки.
***
Приятель моєї родички працює у ДАІ в невеличкому містечку на півдні Луганщини. Каже, що переїжджати до Старобільська слідом за керівництвом не буде.
- В мене тут родина. Зараз я поїду. А не дай боже завтра почнеться якась стрілянина. Вони ж (сепаратисти – Ред.) прийдуть до моєї дружини і запитають, де я. І що тоді? Я не можу її з двома дітьми полишити в такий час. Зараз треба захищати свою родину. Я не хочу ні в кого стріляти, там на блокпостах стоять мої знайомі. В кого я маю стріляти? За що я маю боротися? За ту зарплатню, яка в мене є, воювати зі своїми я не буду. Я не хочу відокремлення від України, я не за Росію. Але все одно мене будуть називати сепаратистом.
- А як же ви зараз працюєте?
- Да так і працюємо. Виїжджаємо, патрулюємо. Вони (сепаратисти – Ред..) «експропріюють» у водіїв машини на блокпостах. Ми слідом їдемо і відбиваємо їх. Сваримося, погрожують, але до стрілянини поки ще не доходило.
***
В сквері ВЛКСМ (центр міста) компанія підлітків причепилася до молодої дівчини. Вона у відповідь не дуже ввічливо попросила залишити її в спокої. Після цього троє міцних хлопців серед білого дня відметелили її на очах у великої кількості перехожих. Жоден не відгукнувся на прохання допомогти. Дівчина зараз знаходиться на лікарняному.
***
Знайомий на вимогу сепаратистів змушений був зупинитися на одному з блокпостів на в’їзді в Луганськ. До нього підійшов автоматник, перевірити документи та вміст багажника. Чоловік виявився одним із колишніх працівників його підприємства, якого той наймав для підсобних робіт, однак через п’янство одразу звільнив.
- О, знайомі люди. А ти за кого?
- Я за себе. Що тобі багажник відкрити, чи повіриш на слово?
- Ладно, проїжджай…
Знайомий впевнений, що якщо б він їхав вночі та коли б його колишній робітник хильнув трохи більше, то наслідки зустрічі могли бути інакшими...
Читайте також За крок до громадянської війни. Луганські історії
- Актуальне
- Важливе