Ексклюзив

Чому борода Бабая стала символом фашистської "Русской весни"

Володимир Єрмоленко
1 липня, 2014 вiвторок
22:00
Зміст

Або чому російська весна є російською осінню. Останньою осінню

Еспресо.TV починає публікацію серії матеріалів на теми - у чому Путін та путінська Росія подібні до Гітлера та Третього Рейху, чим путінізм може бути гірше нацизма, і в чому Володимир Володимирович ніколи не перевершить Адольфа Алоізовича. 

Коли у 1922-му Беніто Муссоліні прийшов до влади в Італії, після кількох років вуличних боїв, провокацій і багатотисячного «маршу на Рим», йому було 39 років.

Коли у 1933-му Адольф Гітлер прийшов до влади в Німеччині, після понад десятка років вуличних боїв, провокацій і невдалого маршу на Мюнхен, йому було 44 роки.

«Ардіті» та «сквадристи», з яких починався фашистський рух в Італії, були групами вуличних бійців-хуліганів, чий середній вік складав 18-22 роки. Коли Маріо П’яцезі, автор «Щоденника тосканського сквадриста»,  почав свої перші рейди, йому було вісімнадцять.

«Sturmabteilung» (SA), мобільна екстремістська парамілітарна група під керівництвом Ернста Рьома, яка була головною ударною силою нацистів у 1920-х роках, була також групою вуличних бійців-хуліганів, чий середній вік можна порівняти з віком нинішніх футбольних фанатів.

Одним словом: фашизм і нацизм були рухами молодих. Вони зростали на ґрунті молодої енергії, вони нею насичувалися та живилися, як багатими добривами, вони несли з собою пафос оновлення. Вони були молодіжними контркультурами – але, на відміну від нинішніх, набагато більш агресивними, тоталітарними та озброєними. Контркультурами, що пройшли через війну.

Фашизм і нацизм був справою молодих. «Лекарством против морщин».

***

Антифашизм у повоєнній Європі був справою старців – людей зрілості та досвіду. Черчіль був старший Муссоліні на десять років, Гітлера – на п’ятнадцять. Аденауер був старший Гітлера на тринадцять. Альчіде де Ґаспері, батько-засновник повоєнної Італії, дістав владу в шістдесят п’ять; Черчілю в 1945-му було сімдесят, його наступнику Етлі – шістдесят два; Аденауеру – шістдесят вісім. Порівняйте з 39-ма у Муссоліні і 44-ма у Гітлера.

Європа обирала старців тому, що молодість як фактор політики себе дискредитувала. Молодість принесла радикальну політику, агресію, війну і руйнацію. Молодість була надто ірраціональною, надто безумною, надто впевненою в собі, надто нетолерантною. Вона руйнувала, а не створювала. У кінці 1940-х, коли Європі потрібна була відбудова, вона стала старомодною.

Аби відновитися, молодості потрібні будуть наступні двадцять років. Вона скаже своє слово тільки наприкінці 1960-х. Але вже з іншим обличчям – дітей квітів, пацифізму та вільної сексуальності. Молодість 1960-х буде запереченням і молодості 1920-х-1930-х, і старості 1940-х.

***

Фашизм 1920-х – 1930-х і справді був справою молодих. Він пронизаний риторикою молодості, юної сили та оновлення. Італійський фашизм починався з футуризму – з його ненавистю до минулого і готовністю це минуле перекреслити. Шляхи фашизму та футуризму швидко розійшлися, але «молода» риторика залишалася дуже близькою хижому фашистському серцеві: Giovinezza, «юність» – так називався гімн Національної фашистської партії Італії; Hitlerjugend, «гітлерівська молодь», була невіддільною складовою нацистського руху.

Фашизм і нацизм були ідеологіями консервативними; але традиційний консерватизм, «консервативний консерватизм» вони швидко викинули на смітник історії. Бо старе саме по собі їх не задовольняло: окрім архаїки та традиції їм хотілося чогось радикально нового, агресивно нового. Гітлер швидко відмовився від традиціоналістів на кшталт рухів voelkisch (традиційних німецьких народницьких і антисемітських течій ХІХ століття); Муссоліні від самого початку був радше революціонером, ніж консерватором. Минуле для них ставало зручним міфом, а не реальністю; прикриттям для майбутніх проектів, пошуком напіввигаданих тисячолітніх авторитетів для молодого божевілля.

У їхньому мисленні шлях до минулого стелився через майбутнє, шлях до традиції – через революцію. Їх захоплювала – цілком по-релігійному – метафора переродження, відродження, «палінгенесії» - не просто нового, а нового-старого, старого змісту в новій формі, нового народження старої імперії. Долання старості, долання смерті.

***

«Русская весна», «русское возрождение» – ці поняття стали одним із основних мемів євразійської експансії на Україну. «Новороссия» – так сепаратисти та окупанти називають південь та схід України, бачачи в ній сакральний сенс – став ще одним таким мемом. Для Александра Дуґіна, ідеолога євразійців, битва за Новоросію є битвою за «Новую Россию». Захоплення «Новороссии» і буде початком «Новой России» – Росії, яка знову стає імперією, яка повертає собі колишню світову могутність, яка від захисту переходить у наступ.

Як і у класичного фашизму, це прагнення радикально нового, радикального оновлення, поєднується з іншим: прагненням не менш радикального повернення назад, до традиції, до архаїки, до «сарафанів та кафтанів», до заборони сучасного одягу, недовіри до сучасної культури. «Возрождение» тісно переплітається з «вырождением». У ньому більше чутно пенсійної старості, ніж народження чогось справді нового.

***

Російське «відродження», отже, схоже не на божевільний водоспад енергійної молоді, а на тиху пустелю старців. Його символами стають бородаті обличчя Дугіна і Бабая, а не свіжі обличчя молодих «сквадристів» ХХІ століття.

Борода, справді, тут грає цікаву роль.

Сто років тому, на початку ХХ століття, борода була головною ознакою зрілого чоловіка. Геніальний Штефан Цвейг у «Вчорашньому світі» дав незабутній портрет добре годованого світу віденських буржуа з розкішними бородами та золотими ланцюжками. Максима цього світу проста: хочеш виглядати дорослим – відрощуй бороду. Хочеш, щоб тобі дали грошей – відрощуй бороду. Борода була символом перемоги зрілої штучності над молодою імпульсивністю, цивілізації над природою.

«Консервативні революціонери», з яких виріс фашизм та нацизм, радикально змінили естетику: вони перестали носити бороди. Їхні лідери були поголеними – а значить модерними. Безбородість була ознакою юності, енергійності, хижості: ці нові консерватори хотіли не збереження системи, а її радикального зламу – для повернення до кращого, утопічного минулого. Юність для них була містком до архаїки.

Сьогодні довгі бороди знову входять у моду – найчастіше стаючи ознакою релігійного фундаменталізму. Патріарх Кірілл, Александр Дуґін, Валерій Коровін, чеченські бойовики, Бабай – це все чоловіки-з-довгими-бородами, страшна спокуса і водночас загроза для (поки що) безбородих і радянських Путіна та Медведєва.

Та борода, повторюся, завжди була ознакою зрілості й старості – але не молодості. Бородаті люди не можуть вести за собою молодих. Вони погано пахнуть.

***

Фашизм є справою молодих; але російський фашизм/євразизм є справою старців. Або старця Путіна, «умирающего медведя» (влучний вислів сучасного блоґґера), або старців на кшталт патріарха Кірілла чи Александра Дуґіна.

Російське євразійство має фашистську ювенальну риторику, але не має жодних засобів цю риторику здійснити – власне, не має молоді. У самій Росії ця євразійська молодь існує – але там, де євразійцям потрібна її мобілізація, на сході та на півдні України, її катастрофічно не вистачає. Бо українська молодь, більшою чи меншою мірою, прозахідна. Вона увібрала в себе європейські цінності та європейський стиль життя. Вона зрослася з європейською естетикою, європейською стилістикою та європейською акустикою.

Росія-Євразія втратила свою молодь; її Giovinezza – тільки у відчайдушних страшних бородатих старцях-бабаях, божевільних бабусях та демонах пенсійного віку. Її «весна» безнадійно архаїчна, її «відродження» пахне алкоголем, її «ренесанс» залитий целюлітом.

А коли молодь втрачено, залишається хіба ностальгія. Безсенсовне повторення одного й того самого, прагнення повернутися до щастя, якого ніколи не існувало. Сімдесят років люди прагнули в світле комуністичне майбутнє, і, не дочекавшись його, стали прагнути в світле комуністичне минуле.

Це навіть не фашизм. Це пародія на фашизм. Для фашизму «русская весна» занадто немічна і консервативна. Занадто досвідчена. Занадто млява. В ній забагато відчайдушної спроби старої культури схопитися за свій останній шанс.

Російська весна неодмінно перетворюється на російську осінь. Останню осінь.

Володимир Єрмоленко – філософ, публіцист. Доктор політичних студій (EHESS, Париж), викладач НаУКМА, експерт «Інтерньюз-Україна»

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
07:10
РФ проведе перші російські військові навчання після 24 лютого
Росіяни збільшують північне угруповання військ для можливого нападу на Харків, - ISW
06:02
Су-34
На Харківщині на Великдень від ударів РФ загинула жінка, є поранені
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
Більше новин