Як Польща вперше за півтисячоліття стала найуспішнішою країною Європи

Петро Білян
2 липня, 2014 середа
15:29

Днями Верховна Рада має ратифікувати угоду про асоціацію з ЄС. Однак серед українців доволі розповсюджене вельми скептичне ставлення до євроінтеграції

Але польський досвід наочно показує, наскільки серйозний поштовх може отримати економіка після запровадження європейських правил гри

Показово, що в той самий день, коли Петро Порошенко підписував договір про асоціацію з ЄС, черговий номер тижневика The Economist, який зазвичай не балує увагою країни Східної Європи, вийшов зі спеціальним випуском «Новий золотий вік Польщі». 

У 1989 році коли рухнула залізна завіса ніхто не бачив в Польщі особливих перспектив, вона була на грані банкрутства, експерти того часу вважали, що в Чехії та Угорщини набагато кращі можливості інтегруватися в капіталістичну економіку. 

Нині, за підрахунками The Economist, Польща за темпами розвитку може претендувати на звання економічного лідера Європи. Вона в найкращій економічній формі за останні 500 років, ледь не від самого XVI  сторіччя. Перевершені всі попередні здобутки. Нинішнє покоління поляків має найвищі доходи в історії, більше того, максимально скоротилася дистанція з найрозвинутішими країнам Заходу і це особливо підкреслюють в The Economist. «За останні 25 років нам вдалося перебороти 500 років економічного та політичного занепаду», - відзначає старший економіст Світового банку,  доктор економіки Мартін П’ятковський.  

Для українців польський досвід цікавий перш за все тим, що якихось 15-20 років тому, ті страхи які нині переслідують українців, мордували поляків. Мовляв, ми нікому не потрібні, наша промисловість також, наші заводи і землі скуплять за безцінь.
Починаючи боротьбу проти комуністичного режиму поляки звичайно хотіли більшої свободи, але головне - зростання добробуту.  Профспілка «Солідарність», яка була рушійною силою протестного руху взагалі мріяла в основному про підняття заробітної плати, а про необхідні для країни економічні реформи ніхто особливо не згадував, окрім міністра економіки Лєшека Бальцеровича. Проте, обставини, зокрема жорстока економічна криза примусили поляків провести реформи і інтегрувати свою економіку з Європейським Союзом і передусім з Німеччиною.

Як і нинішні українці, поляки  в 90-х були переконані, що вугільна галузь, важка промисловість, кораблебудування – це становий хребет економіки, там заробляються шалені гроші. З початком реформ виявилося, що це не так, всі ці гіганти соціалістичної індустрії – неконкурентоздатні. 

Ставку було зроблено на малий та середній бізнес. Тепер це рушійна сила польської економіки, який дає половину валового продукту, і в якому працює 70% працездатного населення.  «Ми скоротили кількість підприємств у всіх галузях, змінили структуру економіки. І з країни, де левову частку ВВП формували великі підприємства, ми стали країною, в якій левову частку ВВП створює малий і середній бізнес. Це виявилося досить вдалим, що підтверджує зростання нашого експорту», - говорить посол Польщі в Україні Генрик Литвин. 

Надзвичайно важливим внеском стали реформи спрямовані на демонтування системи соціалістичної економіки. Але чи не найважливішим, стало те, відзначають в The Economist, що вперше в історії польське суспільство почало керуватися тими ж суспільно-політичними правилами та й нормами які притаманні західним країнам, зокрема: рівність перед законом, захист прав власності, свобода економічної діяльності, і, що цікаво, включення у бізнес-діяльність всіх прошарків суспільства. 

10 років тому напередодні  вступу ЄС поляки дуже побоювалися за долю свого аграрного сектору та шахтарського краю, легендарного Шльонська. Щодо аграріїв побоювання не справдилися, отримавши доступ до дешевших європейських кредитів, поступово розширюючи свою присутність на світових ринках, отримуючи різноманітні дотації, польські селяни чи не найбільше виграли від вступу до ЄС. Можна відзначити, що й українські аграрії, незважаючи на кризу, почувають себе доволі впевнено, нарощуючи обсяги експорту продукції на світові ринки. 

А от з польськими шахтарями, зрештою, як і з їхніми українськими колегами, все не слава богу. То увага уряду недостатня, то грошей мало, дуже вже дорогим стає для економіки польське вугілля і що робити з вугільною галуззю в Польщі ще не вигадали. Проте, агресія Росії проти України і чергові спроби російського енергетичного шантажу дають польському вугіллю шанс на виживання, особливо якщо польській владі вдасться вибити з Брюсселя фінансування.

Цікаво відзначити, що свого часу Микола Азаров полюбляв шукати економічних зразків  для України серед країн Південно-Східної Азії зокрема в Сінгапурі, а також серед інших азійських тигрів, а тут, за підрахунками The Economist, виявляється, що з 1995 року економіка Польщі зростала навіть швидше ніж азіатські тигри. Тільки це якось це не впадало в вічі українській політичні еліті. Звичайно, авторитарні, та навіть диктаторські режими Південно-Східної Азії були куди зрозуміліші для Азарова, ніж примхливі польські демократи, проте, як показує досвід, захист прав власності куди важливіший для економіки ніж незмінність керівництва. 

Щоправда економічні успіхи не означають, що можна почивати на лаврах. В польської економіки є й проблеми, проте вони вже пов’язані не з енергетичною незалежністю, корупцією і втручанням держави в економіку, а з необхідністю сформувати можливості для розвитку інноваційної економіки, стимулювати польську науку співпрацювати з підприємцями, і якось вирішити демографічну проблему. Бурхливий економічний розвиток призвів до того, що поляки багатшають, живуть довше, а отже ростуть видатки на пенсійну систему, програми стимулювання збільшення народжуваності не дають потрібного ефекту, тому необхідно стимулювати іміграцію. Значить доведеться змінювати законодавство, а окрім того навчитися жити поряд з людьми іншої культури і кольору шкіри. Це може стати новим викликом для країни, оскільки останні півстоліття полики звикли жити в мононаціональному суспільстві.  Проте, якщо Польща і далі буде рости і вирішить зазначені проблеми, то за 20 років може наздогнати найбагатші країни Заходу. 

Польський досвід реформ і інтеграції в Європу не тільки хороший приклад для України, не тільки новий ринок за який не тільки можна і треба поборотися, але й міст через який можна увійти в Європу. Польський досвід запровадження європейських правил рівності перед законом і захисту прав власності особливо показовий для України в тому сенсі, що поляки не робили в себе в країні якихось радикальних перетрубацій і тотальних перебудов. Виявилося, що коли забрати адміністративні перепони, не відбирати в людей власність, то люди самі дають собі раду. 

Вже зараз очевидно, що особливо перейматися долею селян наразі не варто, а от українським і польським шахтарям ніяк не вдається адаптуватися до сучасної економіки, враховуючи, що урядова підтримка це не стільки вирішення проблеми, скільки знеболююче. Проте така ситуація не лише в Польщі та Україні, в 1980-х роках аналогічні проблеми мала і Велика Британія, але там знайшлась Маргарет Тетчер яка фактично ліквідувала традиційну вугільну промисловість і жорстко придушила шахтарські протести. Поки ні в Польщі, ні тим паче в Україні, ніхто на подібне не відважувався. Тому і польським і українським урядовцям доведеться добряче поміркувати, що робити з вугільною галуззю. 

В цілому ж, польський досвід доволі відверто демонструє українцям, що страхи за долю економіки при тісному контакті з Європою, м’яко кажучи, перебільшені.

 

Читайте також:
Київ
-10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.66
  Купівля 39.66
  Продаж 40.34
 • EUR
  Купівля 42.13
  Продаж 43.06
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
8 лютого
09:04
окупанти, орки
Росія знову обстріляла Вовчанськ на Харківщині: загинула літня жінка, поранення отримала 16-річна дівчина
08:58
долар євро валюта обмін
Курс валют в Україні 8 лютого: що з цінами на долар, євро, злотий
08:57
Ллойд Остін
У Китаї відмовились від телефонної розмови зі США після збиття їхньої повітряної кулі
08:51
Ексклюзив
ЗСУ
На Сватівському напрямку бої тривають цілодобово, - командир роти ЗСУ Федоренко
08:48
Чорне море, узбережжя
Мешканців Одеси попередили про високу мінну небезпеку з Чорного моря
08:39
Оновлено
Ракетний удар по Харкову
Росіяни влучили ракетами по промисловому об'єкту та парку в Харкові
08:32
Су-25
РФ втратила за добу в Україні понад 900 військових, літак, гелікоптер та 8 танків
08:19
російські окупанти
Ворожі війська зранку тричі обстріляли Миколаївщину
08:04
OPINION
Віктор Каспрук
Війна в Україні – це тотальна війна, і ставки є занадто великими
07:49
Результати нічної атаки РФ на Нікополь
Ворог вночі атакував важкою артилерією Нікопольщину
07:47
Камала Гарріс
Віцепрезидентка США їде до Мюнхена, де говоритиме про нову допомогу Україні, - Reuters
07:21
аерозольні гранати К-51
Біля Водяного росіяни скинули на позиції ЗСУ заборонені аерозольні гранати "К-51", - Генштаб
06:41
Джо Байден ООН
Байден пообіцяв допомагати Україні до перемоги у війні
06:35
Газпром
В ISW пояснили, навіщо Газпром створить власну ПВК
06:08
російські окупанти
ISW: Росія ставить нереалістичні терміни й не має бойової потужності, необхідної для проведення великого наступу
05:41
Діти
Україна повернула 128 дітей, яких загарбники вивезли до Росії
05:25
Польща
Польща планує надати Україні черговий пакет енергетичної допомоги
04:42
окупанти, орки
Терористи провели обшуки і затримали вірян ПЦУ, ГКЦУ і "Свідків Єгови" на тимчасово окупованих територіях
04:20
Данило Сікан (в центрі)
Футболіст "Шахтаря" Сікан вдарив росіянина у турецькому готелі, - ЗМІ
03:51
Знищений окупант
ЗСУ ліквідували рашиста, який глумився над прапором України, і є у базі "Миротворець", - офіцер Штефан
02:56
Ярослава Магучіх
"У мене це таке клеймо": легкоатлетці Магучіх пригадали фото з росіянкою Ласіцкене
02:29
Росіяни обманули українців, які були змушені виїхати з Херсонщини до Томської області, - ЦНС
01:43
Сауль Альварес та Дмитро Бівол (праворуч)
"Це єдиний бій, про який я думаю": найбагатший боксер світу заявив про бажання битись з росіянином
01:32
гривня
Росія посилила боротьбу з гривнею на окупованих територіях, - Центр нацспротиву
01:27
Оновлено
вибух
У тимчасово окупованому Донецьку пролунали вибухи
01:22
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Морські піхотинці знищили 33 росіян, танк і безпілотник
01:13
Юрій Бойко
Робоча група повторно розгляне можливість позбавити Бойка звання Героя України
01:05
Олександр Радченко
Помер колишній футболіст "Динамо" і збірної України Радченко
00:46
На Сумщині внаслідок російського обстрілу загинула літня жінка
00:41
Віктор Вексельберг
У США соратника підсанкційного російського олігарха Вексельберга звинуватили в ухилянні від санкцій і відмиванні грошей
00:32
"Фламенгу" - "Аль-Хіляль", клубний чемпіонат світу
Визначився перший фіналіст клубного ЧС з футболу
00:13
путін та шойгу
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 7 лютого
00:10
Оновлено
Землетрус в Туреччині
Землетрус у Туреччині та Сирії: кількість жертв сягнула понад 7800
2023, вiвторок
7 лютого
23:57
Іван Баканов
СБУ завершила службове розслідування проти екскерівника Баканова, - народні депутати
23:49
ЗСУ
У Польщі готові щомісяця тренувати два батальйони ЗСУ
23:35
Олімпіада
П'ять скандинавських країн вимагають від МОК не повертати спортсменів з РФ та Білорусі на змагання
23:00
танк Leopard 1
Нідерланди, Данія та Німеччина домовились передати Україні близько 100 модернізованих танків Leopard 1
22:52
міністр оборони Німеччини Пісторіус
Світ без Путіна був би кращим, – міністр оборони Німеччини Пісторіус
22:44
Франція
Сенат Франції закликав збільшити військову допомогу Україні
22:42
Володимир Зеленський
Зеленський призначив нових очільників Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської ОВА
Більше новин