Що Порошенку варто перейняти в імператора Мейдзі, а українцям у японців

6 грудня, 2014 субота
09:20

Сьогодні Японія багата, динамічна і надзвичайно потужна країна, проте так було далеко не завжди

Зміст

Якихось 100 років тому вона видавалася жителям Російської імперії (до котрої тоді входила більшість українських земель) небагатою, хоча й сильною і організованою країною, а ще за 50 років до того, було ще гірше – не просто бідні, а ще й відсталі…

Проте як виявилося, при нормальному керівництві, готовності наполегливо працювати і вчитися, проблеми відсталості, а згодом і бідності швидко долаються.

Японці завжди були гордою нацією з високим почуттям гідності, свято переконані, що їхня країна прекрасна і особлива, а навколо живуть темні варвари, від яких може бути тільки шкода для національної культури. "Варвари" з такою думкою не погоджувалися і мріяли якось потрапити на острови та налагодити з ними торгівлю, а японці цьому всіляко пручалися.

Проте в 1854 році "варварські" американці припливли на небачених кораблях з нечуваною зброєю і примусили таки гордих японців дозволити торгувати з закордоном. Японці почувалися вкрай приниженими але діватися було нікуди. Країну відкрили.

Ситуація, до певної міри, нагадує сучасну Україну, коли Міжнародний валютний фонд переконує навести порядок в державному бюджеті, запровадити єдину ціну на газ і нарешті переформатувати систему соціальної допомоги, щоб налаштувати її на допомогу бідним, а не перехресне субсидування багатих. Але українці (немов японці позаминулого століття) всіляко пручаються, покликаючись на національні традиції життя в бюджетному хаосі, з різними цінами на газ і соціальною допомогою від держави для всіх, як багатих так і бідних. От така у нас національна традиція.

Європейські купці в уявленні японців; Кораблі адмірала Метью Перрі біля берегів Японії, 1854 рік; Адмірал Перрі на японській картині

У японців теж були свої традиції, наприклад уникати контактів з іноземцями, і коли їх таки примусили відкрити країну для торгівлі, то хоча апокаліпсис не настав, а скоріше навпаки, країна почала розвиватися, тим не менше вони залишилися вкрай ображеними. І ображалися б іще довго якби не прийшов до влади молодий імператор Муцухіто, який вирішив, що ображатися це не наш (в сенсі не японський метод) і взявся за реформи.

Політичний курс нової влади був чітко і зрозуміло викладений в клятві імператора в 1868 році. Де зокрема говорилося:

  1. Будуть організовуватися громадські збори і всі державні справи будуть вирішуватися у відповідності з громадською думкою.
  2. Правителі і піддані повинні одинаково присвячувати себе служінню народу.
  3. Військовим і цивільним чинам, а також простому народу  буде надано можливість виявити особисту підприємливість і активність.
  4. Будуть усунуті всі погані звичаї минулого і всі дії влади будуть відбуватися на основі справедливих законів.
  5. Корисні знання будуть запозичуватися у всьому світі.

Здавалося б елементарно, проте для тодішньої Японії така програма стала справжнім переворотом. Більше того, можна відзначити, що наприклад в Україні, якось не доводилося чути від влади обіцянки вирішувати всі державні справи згідно з громадською думкою, тим паче заклику до громадян виявити особисту підприємливість та активність. Проте щоб закликати українців запозичувати знання у всьому світі і використовувати у себе в країні годі й говорити – українці вкрай скептичні і воліють триматися своїх, дідівських методів.

Імператор Мейдзі; Європеїзовані Японці; Токіо часів економічного буму 1880-х років

А між тим, імператору Мейдзі це вдалося. І японці поступово взялися до справи. Щоправда не обійшлося без спротиву. Самураї – стан воїнів, а одночасно, привілейовані пільговики, які фінансувалися попереднім режимом, трохи попручалися, але зрештою удача та прихильність японців була на боці молодого імператора.

Держава активно взялася за економічні реформи. Запросили консультантів з Великої Британії, США та Німеччини, відправили тисячі молодих японців вчитися на Захід. Створили воєнну академію де навчання велося англійською. Створили національне інформаційне агентство і почали видавати газети – японці повинні були бачити світ своїми очима, чи принаймні очима японських журналістів, а не слухати переповідки з чужих вуст.

Потроху справа пішла. Вже у 1872-му, за чотири роки після проголошення курсу на реформи, була збудована перша залізниця. Влада пропагувала європейський стиль в одязі і манерах, кімоно та різноманітні вишиванки почав замінювати європейський костюм. Була запроваджена конституція, двопалатний парламент за англійською моделлю і свобода совісті.

Щоб збудувати армію і флот довелося стати на горло національній гордині і піти в науку до німців, англійців  та американців.  

Крок за кроком економіка почала зростати. Щоправда, тут  допомогла японцям традиційна звичка, що треба добре і багато працювати.  Як не дивно це може видатися українцям, багато працював і сам імператор. На відміну від українців,  японці переконані, що навіть високий начальник повинен на посаді не просто насолоджуватися життям і отримувати задоволення, а інтенсивно і головне ефективно працювати. І імператор тут подавав приклад. За кілька перших років правління він понад 100 разів здійснив поїздки в найвіддаленіші регіони Японії. Для розуміння що це означає, ватро зазначити, що  його попередники з клану Токугава за 260 років правління тільки три рази покидали столицю.

Перша японська залізниця, 1872 рік;  Японське обличчя модернізації – міст та авто; Броненосець «Мікаса» - флагман японського флоту, 1905 рік.

Не відставали і пересічні японці. Вони завзято працювали. Більше того, в Японії було запроваджено Григоріанський календар і скорочено кількість вихідних, що сприяло більш інтенсивній праці. Україна поки рухається в іншому напрямі – навіть незважаючи на війну та економічну кризу уряд проголошує 9-ти денні новорічні канікули, а українці продовжують завзято святкувати всі можливі свята як за старим, так і за новим стилем. Відверто кажучи, в нинішні важкі часи українцям не завадило б трохи японського трудоголізму.

Готовність влади до реформ, розумне але активне запозичення набутків заходу, захист прав власності, справедливий суд і інтенсивна праця всіх японців від імператора до пересічного трударя дала можливість Японії стати потужною країною. Вже за якихось 25 років після початку реформ Японія змогла розгромити в 1905 році на Тихому океані Російську імперію, яка в ті давні часи входила в п’ятірку найпотужніших держав світу. Так що, до досвіду японців варто придивитися дуже уважно. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.81
    Купівля 41.81
    Продаж 42.33
  • EUR
    Купівля 43.58
    Продаж 44.34
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
24 січня
16:23
штормове попередження
Ірландію та Шотландію накрив Еовін - найпотужніший шторм з 1945 року
16:15
ЗСУ, мобілізація
Нардеп від "Слуги Народу" Демченко заявив, що зниження мобілізаційного віку може поставити під загрозу існування України
16:12
У Києві відбулась прем'єра фільму "Операція Курськ"
16:10
Юрій Галушкін
Генерал Галушкін, якому вручили нову підозру: "Готовий воювати за Україну як рядовий солдат"
16:05
OPINION
Дует Безуглої та Арестовича
15:54
На порталі "Дія" відновили всі послуги для будівництва
15:48
Дональд Трамп
"Я з ним ладнав": Трамп прокоментував готовність поновити відносини з Кім Чен Ином
15:47
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не може забезпечити обвал цін на нафту, - інвестиційний банкір Фурса
15:45
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
Нетаньягу заявив, що перемир'я Ізраїлю з "Хезболлою" продовжиться
15:31
рибалка
Українські судна в Антарктиці досягли рекордного вилову риби за останні 3 роки
15:30
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
Ворог намагається захопити місто, щоб створити плацдарм для наступу на Костянтинівку, - начальник Торецької МВА Чинчик
15:22
Китай
Китай вітає наміри Трампа завершити війну в Україні та вважає, що це можливо шляхом переговорів
15:20
Донецька область
На Донеччині оголосили примусову евакуацію родин з дітьми з низки населених пунктів
15:17
Укрпошта
Уряд дозволив витрачати нацкешбек для придбання товарів вітчизняного виробництва на Укрпошті
15:03
Вийшов тизер біографічної драми "Киснева станція" про Мустафу Джемілєва
15:00
У Печерському райсуді обиратимуть запобіжний захід генералу Галушкіну у справі за новою підозрою
14:58
Україна НАТО
У РФ назвали ключовою вимогою ймовірних домовленостей відмову України від вступу в НАТО. Речник МЗС сказав, що це "повна фігня"
14:32
У ДТП на Полтавщині загинула харківська блогерка Анна Жук, відома як Анет, - ЗМІ
14:29
У Давосі представники України разом з міжнародними експертами обговорили наслідки депортації Росією українських дітей
14:07
Херсонська область
Росіяни атакували Антонівку на Херсонщині з дрона, є постраждалі
14:05
Премія Brit Awards 2025 оголосила номінантів, співачка Charli XCX претендує на 5 нагород
14:02
OPINION
Публічне знущання з військових, з командирів у час війни — це політичне самогубство
14:00
Україна повернула тіла 757 полеглих захисників
14:00
У Дії запустили бета-тестування нових послуг для ветеранів і родин загиблих
13:58
електроенергія
Споживання електроенергії стабілізувалося: ситуація в енергосистемі 24 січня
13:32
Віталій Захарченко
Керували тітушками під час Революції Гідності: ДБР скерувало до суду обвинувачення щодо ексвисокопосадовців МВС
13:08
Зеленський призначив Ольгу Куришко постпредом президента України в Криму
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:40
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Імовірно, армія РФ задумала обійти Покровськ по Дніпропетровщині, щоб "придушити" місто й змусити ЗСУ відійти, - військовий експерт Ступак
12:39
Знімається в пропагандистських фільмах РФ: в United24 відреагували на номінацію на "Оскар" для росіянина Юри Борисова
12:25
Оновлено
ЗСУ підтвердили ураження у РФ нафтобази, ТЕЦ і заводу "Кремній": уночі БПЛА атакували Підмосков'я, Брянськ, Рязанщину й Курськ
12:18
Наталка Діденко
Наталка Діденко розповіла, де ймовірні дощ або мокрий сніг: прогноз погоди на вихідні
12:09
Інтерв’ю
Альбін Курті
"Як у Косово майже побороли корупцію": інтерв'ю з прем'єром Альбіном Курті
12:09
PR
Англійська мова для школярів: на що звернути увагу
12:06
OPINION
Путін — щур, який забивається в куток і чекає
11:53
У ЗСУ впроваджують нові покращені стандарти стоматологічної допомоги військовим
11:51
Дональд Трамп
"Зеленський вирішив, що хоче воювати. Він не мав цього робити": Трамп заявив, що домовитися з РФ можна було "легко"
11:43
художній музей Лувр
Протікання, переповнення туристами та невідповідні умови: директорка Лувру Лоранс де Кар занепокоєна станом музею
11:28
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Від Москви до окупованого Криму: Згурець про атаку БПЛА по військових об'єктах РФ
11:27
PR
В інтернет-магазині "АТБ" з'явилася безоплатна доставка продуктів
Більше новин