Військова логістика
Перемоги на війні залежать не лише від мужності та героїзму "кіборгів", адже вони нічого не варті, за відсутності своєчасного отримання боєприпасів, ліків, бронежилетів, харчів та іншого обладнання
В умовах війни військова логістика має вирішальне значення, але, як розповіли опитані Еспресо.TV військові експерти та волонтери, якщо військова логістика в Україні і є, то кульгає вона, як мінімум, на обидві ноги.
Так, колишній працівник Генерального штабу, який попросив не оприлюднювати свого імені, зазначив, що забезпечення військових відбувається централізовано, за принципом "згори до низу". І хоча оперативне управління тилу Збройних Сил, ще за часів президентства Кучми, пропонувало вищому керівництву держави перейти на територіальний принцип забезпечення армії, ця ідея так і не була реалізована. "Напевно, керівництво не схотіло втрачати фінансові потоки", - зазначив експерт.
"За останні роки ми втратили рівень керування в логістиці. В сучасній армії є дефіцит фахівців, в деяких частинах немає осіб, відповідальних за матеріально-технічне забезпечення, які б мали досвід в цій сфері", - підкреслив він.
Як зазначив співрозмовник Еспресо.TV, сьогодні придбання всього необхідного для армії здійснюється через процедуру держзакупівель і уже на саму процедуру витрачається чимало часу. Але і після придбання, нова форма чи продовольчий набір потрапляють не до війська, а на зберігання на склади, де і залишається, натомість, зі складів вивозиться старе забезпечення, яке і потрапляє військовим на фронт.
Крім того, Міноборони і Генштаб забезпечують військових паливно-мастильними матеріалами, одягом та харчами згідно норм, затверджених ще у 2000-і роки. Звісно, ні про які тепловізори, прилади нічного бачення, генератори чи протиосколкові окуляри в цих нормах не йдеться. Всім цим переймаються волонтери.
"Все це потрібно негайно змінювати, - каже дніпропетровський волонтер Тетяна Ричкова. – Бо військовий одяг не витримує не те, що бойових дій, він не витримує навіть критики. Якість форми паскудна".
Ричкова також додала, що наразі вирішується питання з новою формою для військових. Але за один день нічого з місця не зрушиться: обрана форма має пройти польові випробування. Потім зміни до норм речового і продовольчого мінімуму має розглянути Кабмін і затвердити своєю постановою. Отож, теплими светрами, фруктами та кавою наших хлопців на фронті й надалі забезпечуватимуть волонтери.
Колишній начальник аеромобільних військ ЗСУ, член Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Іван Якубець також сумнівається, що в нас в загалі є логістика. На його переконання, військову логістику здатні забезпечити заможні країни, бо вона потребує величезного фінансування.
"Потужні армії не створюють, як у нас, величезних складів та запасів озброєння, паливно-мастильних матеріалів та продовольства. Всім необхідним військові підрозділи забезпечуються в оперативному режимі напряму від виробника. А бідні країни, які виділяють на це копійки, займаються технічним і тиловим забезпеченням", - каже Якубець.
За його словами, це зовсім різні принципи керування і фінансування. В Україні ж допущено стратегічний прорахунок в системі забезпечення армії. "Виходить, зруйнували стару систему забезпечення, а нової ще не створили", - підкреслив експерт.
Попри заяви Генштабу, що військові в зоні АТО забезпечені лікарськими засобами на 85%, медичною технікою - на 90%, а індивідуальними засобами медичного захисту на 100%, волонтери стверджують, що ситуація значно гірша. Як зазначила керівник волонтерської програми тактичної медицини "Захист патріотів" Світового конгресу українців Уляна Супрун, забезпечення аптечками українських військових на сході України з боку держави відсутнє повністю. Вона, як волонтер, вже кілька місяців відвідує передову: "За цей час волонтери програми тактичної медицини "Захист патріотів" здійснили 140 місій на схід, до батальйонів спецпризначення Міноборони і підрозділів Нацгвардії. Мусимо констатувати, що армія не має достатньої кількості медпрепаратів, а більшість військових не мають уявлення, як використовувати деякі лікарські засоби".
Супрун також зазначила, що українські вояки мають військові аптечки тільки завдяки волонтерам. "В міністерстві оборони говорять що медична логістика, ніби, є. Але я переконана, що її не існує", - заявила Супрун.
Радник президента України, волонтер Юрій Бірюков зазначив Еспресо.TV, що військова логістика працює, але недостатньо ефективно. "Логістика працює, вона виконує своє завдання. Так, вона недостатньо ефективна. Сьогодні стоїть питання в тому, щоб підвищити її коефіцієнт корисної дії", - заявив він.
За словами радника президента, процес логістики повинен бути комп’ютеризованим. Для того, щоб сучасна логістика відповідала вимогам сьогодення і українського війська Міноборони і Генштаб оновлюють кадри, розробляють відповідні програми, до цього залучають іноземних фахівців.
Отже, більшість опитаних експертів сходяться на думці, що проблеми з військовою логістикою більш ніж серйозні і без зрушень в цьому питанні на ефективність наших військових годі й сподіватися. До того ж, історичний досвід підказує, що військові замовлення, в тому числі й інфраструктурні, можуть стати рушієм й економічного розвитку.
На думку експертів, для створення повноцінної логістики в Збройних силах України перш за все потрібно залучати до служби профільних спеціалістів. Це мають бути і спеціалісти Укрзалізниці, Укравтодору і приватних логістичних компаній.
- Актуальне
- Важливе