live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Євгеній Кисельов: спецназ інформаційної війни?

Трапилося на очі інтерв'ю Євгена Кисельова, яке він дав у Таллінні кореспондентці естонського видання "Постімее". Дивне інтерв'ю це, схоже, розставило багато речей на свої місця. І те, що досі було всього лише невиразним відчуттям, переросло навіть не в підозру - в майже впевненість

Зрозуміло, насамперед розмова стосувалася України. І зрозуміло, відповідав Кисельов у властивій йому манері, з далекими відгалуженнями - начебто, за темою, начебто, логічно продовжуючи одну думку іншою, але так, щоб у результаті розмова вийшла подрібненою. Перестрибував з однієї теми на іншу і потім повертався до вихідної. В результаті головна тема - стан в Україні - складалася з окремих фрагментів, і, відповідно, внутрішні суперечності, логічні нестиковки в ній не так впадали в очі.

Отже, питання про те, як сьогодні в Києві. Відповідь Кисельова: "У Києві весна, в Києві гарна погода, в Києві нормальне спокійне, мирне життя. У Києві немає жодної фашистської хунти, про яку розповідає російське телебачення». Ну хіба не чудово? Просто "припечатав".

Далі - сильніше: "Так, у Києві багато проблем. Зрозуміло, що країна, проти якої ведуть неоголошену війну, відчуває величезні економічні та політичні труднощі. Але я думаю, що все буде в порядку, тому й кажу, що в Києві - весна". Ви вже розтанули? Зарано, не поспішайте.

Але поки ще куриться фіміам: "Якщо хтось думає, що по Києву ходять банди жидобандерівців, фашистів і націоналістів, то мені шкода цих людей, тому що вони перебувають у полоні нахабної, що не має нічого спільного з дійсністю, брехні російських каналів, які мовлять з Москви і які, на мій погляд, втратили право називатися засобами масової інформації, а перетворилися на засоби масової пропаганди, а люди, які там працюють, на жаль, втратили право називатися журналістами. Вони - обслуга чинної влади". Ось воно - закінчення першого акту, перехід на іншу тему. Відразу й не помітиш, легко і ненав'язливо - від стану в Києві до викриття російських ЗМІ. І не скажеш же, що штучно, притягнуто за вуха - ні, зовсім ні. Політ думки, широта погляду - тільки й усього.

Тільки політ цей ніяк не закінчується, Кисельов розвиває і розвиває тему ЗМІ: "...Навколо багатьох ЗМІ в Україні ведуться різні інтриги і політичні суперечки, переказувати їх марно. Скажу тільки, що майже всі ЗМІ перебувають у приватній власності, і це добре. А коли держава контролює ЗМІ, це дуже погано і шкідливо". І теж адже золоті слова, що не причепишся! Ну, хіба що інтриги й політичні суперечки - це, взагалі-то, далеко не одне і те ж, і змішувати їх в одну купу - надто вже сміливо.

А далі й зовсім тільки й залишається, що зняти перед Кисельовим капелюха: "На прикладі Росії ми можемо бачити, що відбувається зі ЗМІ, коли вони стають державними. Всі основні телеканали Росії належать або державі, або приватним власникам, які тісно пов'язані особисто з Володимиром Путіним або з компаніями, на чолі яких стоять близькі йому люди ". Ось він який, Євгеній Кисельов - чесний, сміливий, принциповий, мислячий, який називає речі своїми іменами. Ну, хіба можна після цього не довіряти всьому, що він скаже?

Після цього кореспондентці доводиться повертати метра до питання про Україну. Ось тут - рівно посередині інтерв'ю - і звучить пасаж, про який трохи нижче.

А кінцівка присвячена ситуації на Донбасі. Кисельов не сумнівається в участі у війні російських військ, розповідає, як регулярні частини стирають розпізнавальні знаки і мімікрують під «ополченців», як російські танки під покровом ночі перетинають контрольований сепаратистами кордон, як російські «гуманітарні» конвої завозять зброю, а вивозять промислове обладнання. Ну, хіба можна після цього запідозрити його в чомусь непристойному? Респектабельнішої душі людина!

І все було б добре, якби не згаданий пасаж, захований в середині інтерв'ю. Ось він: "У влади в Україні виявилися не ті люди, які воювали на Майдані. Обличчям Майдану були "Правий сектор", Партія свободи (ймовірно, помилка кореспондентки, але зрозуміло, про кого йдеться. - Б. Б.), ще півдюжини політичних організацій та громадських рухів, які, власне, і перемогли. А в парламенті до влади прийшли партії, лідерів яких Майдан освистував, і вони ж сформували уряд".

На перший погляд, і тут нічого особливого - ось, хіба що, слово «воювали» відносно до Майдану звучить незвично. Але ... виходить, що ні Петро Порошенко, ні Арсеній Яценюк, ні десятки нинішніх депутатів Верховної Ради та міністрів - ніхто з них не мав до Майдану ніякого відношення? Що перемогу у Майдану тупо і підло вкрали якісь ліві, особи, які невідомо звідки взялися? А виходить, що саме так і було.

Бо не знайомий із подробицями російськомовний естонський (і не тільки естонський, а й, наприклад, російський) читач подумає, що лідерів партій, що увійшли до парламенту, освистував весь Майдан, а не тільки найбільш радикальна його частина. І освистував завжди, щоразу, а не від випадку до випадку. І освистував всіх їх. І що лідера "Свободи" Олега Тягнибока, на відміну від лідерів парламентських партій, на Майдані не освистували.

Читач так і не зрозуміє: якщо Порошенко, Яценюка та інших Майдан нібито тільки й робив, що освистував - якого біса вони на нього перли? Втім, ні: він же, читач, взагалі не знає, що вони там були! У картині Майдану, намальованій Кисельовим, їм взагалі не знайшлося місця.

У Росії і "Правий сектор", і "Свобода" оголошені екстремістськими організаціями. Читач "Постімее", швидше за все, про це знає. Російський читач, який зайде на інтерв'ю за гіперпосиланнями і банерами, знає тим більше. Український читач теж ставиться до цих організацій далеко не однозначно. І чесний наш Євген Кисельов переконує всіх цих читачів: на Майдані були одні лише екстремісти; сам Майдан - справа рук екстремістів. Ах, так: були ще півдюжини організацій - не названі Кисельовим, а значить, у поданні читача, теж, ймовірно, екстремістських. Ні-ні, слова «хунта» Кисельов не промовляє - Боже збав! І фрази "антиконституційний переворот" не промовляє - та як же можна? Він тільки натякає - прозоро натякає.

А далі ... От як ви думаєте, який висновок має зробити вдумливий читач з усього цього? (А наш метр працює саме для вдумливої ​​аудиторії.) Висновок цей єдиний: спочатку в Україні екстремісти силою захопили владу, а потім цю владу у екстремістів видурили політичні шахраї. А як же всі чесні і правильні слова Кисельова про весну в Києві, про свободу ЗМІ? А вони вже не мають значення: якщо влада сама собою вкрай сумнівна і вже точно нелегітимна (а хіба можуть екстремісти з шахраями бути легітимними?), то й говорити більше нема про що. Яке значення мають деталі, якщо сама основа, як переконує Кисельов, порочна?

І ще один висновок, який неодмінно зробить вдумливий читач. Майдан був справою рук "Правого сектора" і партії "Свобода". Жодна з цих сил до парламенту не пройшла - отже, жодна з цих сил не користується хоч якою-небудь значною популярністю. Що з цього безпосередньо випливає? А випливає те, що, за Кисельовим, і сам Майдан популярністю в українців не користується - бо якби користувався, то переможців Майдану вже точно обрали би до Верховної Ради. Вимальовується та сама, знайома за російськими пропагандистськими опусами, картина: мирні, але слабохарактерні «хохли» дозволили купці екстремістів захопити владу і тепер щосили від цього страждають. Одним словом, "Путін, прийди, Путін, врятуй".

А може, Євген Кисельов не обманює і не пересмикує, а просто у нього склалося таке уявлення про Майдан? Ні: він - досвідчений і професійний аналітик, так що сумлінна омана виключається.

Після прочитання цього інтерв'ю дуже вже складно позбутися думки, що Євген Кисельов виконує в російській пропагандистській війні роль другого ешелону, такого собі спецназу, групи зачистки. Першим наступає Дмитро Кисельов із сокирою, а слідом за ним приходить елегантний Євген Кисельов з не менш елегантним стилетом - для "трудновнушаемых", для тих, хто зумів ухилитися від інформаційної сокири.

"Телекритика"

 

новини партнерів

20 березня, 2018 вівторок

19 березня, 2018 понеділок

20 березня, 2018 вівторок

19 березня, 2018 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати