Чому Азербайджан засипав українських боксерів "бронзою"
На Європейських іграх у Баку збірна України вкотре зіштовхнулася з потворною суддівською системою Міжнародної федерації аматорського боксу (AIBA)
Крадіжка на очах всієї Європи
Після того, як представники "золотого" покоління українського боксу – Василь Ломаченко, Олександр Усик, Тарас Шелестюк, Євген Хитров та інші перейшли у професіонали, фахівці пророкували збірній України кризу.
Певний спад у результатах дійсно відбувся. Приміром, "Українські отамани" минулого сезону не змогли потрапити до плей-офф Всесвітньої серії боксу. Але на Європейських іграх у Баку представники нашої країни знову виступили найкращим чином. Одразу п’ятеро українців пробилися до півфіналів і гарантували собі нагороди – Дмитро Замотаєв у категорії до 49 кг, Віктор Петров (до 64 кг), Ярослав Самофалов (до 69 кг), Олександр Хижняк (до 81 кг) та Геворг Манукян (до 91 кг).
Але далі з вітчизняними боксерами трапилася неприємність – у них на перепоні до фіналу, окрім суперників, постали судді. Якщо з поразкою Замотаєва від ірландця Брендана О'Нілла ще можна погодитися, то Хижняка у поєдинку з італійцем Валентино Манфредоньєю відверто засудили. Українець боксував у звичній для себе манері, з перших секунд бою йшов вперед та пресингував, приймаючи всі атаки суперника на свій міцний блок.
Перевага Хижняка у перших двох раундах ні в кого не викликала сумнівів, лише заключна трихвилинка виявилася більш-менш рівною. Але суддівське рішення виявилося приголомшливим – тільки один рефері віддав перемогу українцю, а двоє інших вивели у фінал італійця.
Після цього у перемогу Віктора Петрова над кубинцем з азербайджанським паспортом Колацо Сотомайором чомусь не вірилося. Найгірші очікування справдилися – судді помічали лише точні удари господаря рингу та віддали йому перемогу одноголосним рішенням. З "бронзою" залишився й Самофалов, який поступився росіянину Олександру Беспутіну. І лише Манукян потрапив до фіналу. Він виграв технічним нокаутом у хорвата Йосипа Філіпі - судді зупинили бій у першому раунді через розсічену брову суперника.
Традиційне свавілля
Українці страждають від суддівського свавілля в аматорському боксі не вперше. Достатньо згадати тріумфальний для нашої команди чемпіонат світу 2011 року у тому ж Баку. У 1/8 фіналу підсліпуваті арбітри не помітили беззаперечного домінування Василя Ломаченка у поєдинку з бразильцем Робсоном Консейсау, якого українець навіть відправив у нокдаун.
Попри це перемогу віддали південноамериканцю. Збірна України опротестувала безглузде рішення і домоглися свого – Ломаченко вийшов до чвертьфіналу та у підсумку вдруге в кар’єрі став чемпіоном світу.
Менше пощастило на Олімпіаді-2012 в Лондоні Євгену Хитрову. Діючий чемпіон світу відтовк у 1/8 фіналу британця Ентоні Отого, двічі відправивши його на підлогу, але судді шокували весь світ, віддавши перемогу недолугому господарю рингу. Цього разу протести української делегації не мали результату.
Неодноразово псували судді життя й "Українським отаманам" у Всесвітній серії боксу. У 2012 році наша команда на чолі з Олександром Усиком, Василем Ломаченком та Денисом Берінчиком дійшла до фіналу, де заслуговувала на перемогу над казахстанським клубом "Астана Арланс". Але вирішальний матч відбувався у столиці Казахстану і "люди в чорному" вирішили віддячити господарям рингу за гостинність, присудивши їм перемогу 6:5.
Марні зусилля
Минулого сезону "Отамани" зіштовхнулися з "домашнім" суддівством у матчі з росіянами, яким судді віддали у Волгограді перемогу з рахунком 5:0, хоча як мінімум у двох боях сильнішими були саме наші боксери.
На думку головного тренера вітчизняного клубу Михайла Мельника, рефері зухвало поцупили в "Отаманів" перемогу і в київській зустрічі з "Кубинськими приборкувачами", які виграли з рахунком 3:2.
Та врешті самі кубинці теж постраждали від представників Феміди у фіналі. Там вони програли "Астані Арланс" з рахунком 4:6. Звичайно ж, вирішальний матч знову проходив у Казахстані, а господарі отримали належну підтримку негідників, що рахують удари.
Тож нічого дивного з українськими боксерами на Європейських іграх не відбувається. Вони просто вкотре зустрілися з потворною системою суддівства, яку виплекала Міжнародна асоціація любительського боксу, що звикла вгоджати країнам, які приймають великі турніри та фінансують аматорські змагання.
При цьому організація ще робить спроби конкурувати з професійним боксом, запровадивши ту ж Всесвітню серію боксу та запустивши проект AIBA Pro-boxing, учасники якого б'ються за професійними правилами. Не раз змінювалася й сама система суддівства.
Але зрештою всі ці старання виявляються перекресленими упередженими рішеннями рефері. У прихильників боксу терпець врешті вривається, й багато хто з них просто перестають стежити за аматорськими виступами, де доля поєдинків вирішується не на рингу, а в зачинених кабінетах.
- Актуальне
- Важливе