Виступ Путіна: без "кузькіної мами" і "фашистської хунти"
У промові Путіна, навколо якої вибудували вже тисячу теорій, ми не почули жодної нової тези, вона виявилась прогнозованою, та не містила звичних для нього жорстких закидів на адресу Заходу
Майже всю промову Путін виголосив втупившись вниз і виблискуючи своєю лисиною. Напевно, щоб не бачити подертий російськими снарядами й кулями прапор з Іловайська, який розгорнули перед ним в залі ООН українці.
Український прапор з Донбасу розгорнули перед Путіним на Генасамблеї ООН.Прапор розстріляно російськими снарядами у серпні 2014.
Posted by Адміністрація Президента України on Monday, September 28, 2015
As Putin speaks, Ukrainians hold flag from bloody Ilovaisk, where Russian troops came to save rebels. @ChristopherJM pic.twitter.com/8P9mjjjGFM
— Alec Luhn (@ASLuhn) September 28, 2015
А офіційна українська делегація включно з президентом Порошенком демонстративно покинула зал засідань ООН перед виступом Путіна.
Це було необхідно. Особливо після того, як постпред Росії в ООН Чуркін покинув залу під час виступу Петра Порошенка. Втім, це був не головний виступ українського президента. Ключовий очікуємо завтра.
Сирійський козир
Отже, як і очікувалось, ситуації на Близькому Сході взагалі та Сирії зокрема Путін присвятив набагато більше часу, аніж Україні, про яку згадав майже побіжно.
Були праві ті, хто вважав, що Путін скористається трибуною ювілейної сесії Генасамблеї ООН для того, щоб спробувати змінити дискурс і переключити увагу світу з війни в Україні на війну в Сирії. Он, мовляв, і біженці звідти широким потоком пішли, ІДІЛ розгулявся і крім Асада з курдами проти кровожерливих терористів ніхто не бореться.
В цій частині прозвучала і єдина більш-менш свіжа теза – про створення антитерористичної коаліції, ключовими учасниками якої мають стати мусульманські країни. Путін порівняв її з антигітлерівською коаліцією.
Посил дуже прозорий і цілом вкладається в курс, яким прямує Росія останні роки. Під час Другої світової Рузвельт і Черчіль мали співпрацювати зі Сталіним. А Путін, схоже, хоча й не зізнається, захоплюється кривавим диктатором. Принаймні сучасна Росія все більше починає скидатися на Росію 1930-х років. І не дарма російський президент так уперто нагадував про Ялтинську систему, яка стала передвістям створення ООН.
"Кляті американці"
Що добре, так це те, що Путін не перейшов до жорсткого протистояння із Заходом. Повторення хрущовської "кузькіної матері" не відбулося. Він жодного разу не згадав США, коли говорив про таємничі злі сили, які розпалюють вогонь війни на Близькому Сході, спровокували ззовні "переворот" в Україні тощо. Також не було у промові "фашистської хунти" та "бандерівців".
Схоже весь антизахідний пафос промови Путіна призначався для внутрішнього вжитку. Росіяни й так зрозуміють, що він має на увазі США, навіть якщо не уточнювати. В інтерв’ю для американського каналу CBS Путін був набагато відвертішим. Наприклад, прямо звинуватив США в причетності до повалення режиму Януковича. Але одна справа американські телеглядачі, а інша – світові лідери. Тож кидати США прямі звинувачення Путін не став.
В принципі, цілком логічно, що Путін передумав остаточно сваритися з американцями. Після промови його чекають переговори з Обамою. Перші офіційні за майже півтора року "ігнору". Від цієї зустрічі чекають більшого ефекту, аніж від промов з трибуни.
- Актуальне
- Важливе