Територія права і територія безправ'я
Рішення парламенту Каталонії про початок процесу роз'єднання з Іспанією - наочна демонстрація проблем, що існують в об'єднаній Європі і багато в чому є результатом інтеграційних процесів
Вчора Шотландія, сьогодні Каталонія ... Таке устремління регіонів, які зберегли самобутність і власну не тільки етнічну, а й політичну свідомість, до суверенітету, цілком природне. Якщо ти вважаєш землю, на якій живеш, не регіоном, а країною, то навіщо тобі "ще один" центральний уряд? Навіщо Барселоні Мадрид, якщо є Брюссель?
Це та закономірність, про яку батьки-засновники єдиної Європи навіть і не підозрювали. Навпаки, вони щиро вірили, що створення Європейського Союзу призведе до стабілізації держав континенту - і помилилися. Дійсна стабілізація відбулася для мононаціональних держав, для країн, в яких національні меншини не грають серйозної політичної ролі. Ось у цих країнах ми дійсно спостерігаємо справжню гармонізацію відносин. Але там, де європейські держави були конституційними або фактичними федераціями, там, де були проблеми у взаєминах більшості і меншості про стабілізацію говорити не доводиться. Зате можна говорити про дискусії в рамках права. І це те, в чому батьки-засновники Європейського Союзу виявилися праві.
Тому що вони бачили майбутнє континенту як території, на якій торжествує закон. І дійсно - навіть там, де виникають такі серйозні питання, як каталонське, сторони вважають за краще дотримуватися рамок чинного законодавства, апелюють до інстанцій, яким довіряють. Погодьтеся, що референдум в Шотландії чи дії партій, які виступають за незалежність Каталонії, відрізняються від дій Росії в Криму та на Донбасі. Тому що в Шотландії був справжній референдум, підсумки якого зобов'язалися поважати як прихильники, так і противники незалежності. А каталонські прихильники незалежності перед тим, як проголосувати сьогодні резолюцію про початок процесу роз'єднання, звернулися за роз'ясненням до Конституційного суду Іспанії. Будь-яке рішення ретельно вивіряється, громадяни інформуються про наслідки свого волевиявлення - юридичні, економічні, соціальні. А тепер давайте згадаємо лихоманку з референдумом у Криму, комедію з референдумом на Донбасі. Хіба ці голосування мали якесь відношення до права? Ні, вони були його імітацією, причому - дуже грубою. І наслідки не змусили на себе чекати. Причому це не наслідки для цинічних організаторів "голосувань". Це, насамперед, наслідки для громадян.
Навіть у складній для своїх учасників ситуації Євросоюз залишається територією права. А Росія і її сателіти - територія безправ'я. У цьому і полягає головна відмінність двох цивілізацій, між якими знаходиться наша країна.
- Актуальне
- Важливе