Чи втопляться росіяни у власному допінгу
В останній тиждень проти російських легкоатлетів піднялася нова хвиля допінгового скандалу – Міжнародне антидопінгове агентство (WADA) опублікувало звіт розслідування з приводу вживання допінгу російськими легкоатлетами
Допінгові скандали для путінської збірної з легкої атлетики річ відносно не нова. Наприкінці минулого року іноземні ЗМІ почали штормити цю тему.
Зокрема, німецький телеканал ARD стверджував, що російські легкоатлети систематично вживали заборонені препарати за вказівкою своїх тренерів. Цікаво, що головними героями фільму стали самі росіяни легкоатлетка Юлія Степанова і її чоловік Віталій - колишній співробітник Російського антидопінгового агентства (РУСАДА).
АRD продемонстрував відеозапис з мобільного телефону, на якому олімпійська чемпіонка в бігу на 800 метрів Марія Савінова розповідає про те, як вживає допінг. Інше відео показувало, як тренер Савінової Володимир Казарін дає заборонений препарат оксандролон ще одному спортсмену. Савінова і Казарін давати коментарі з цього приводу відмовилися.
Як наслідок у січні "погоріли" представники спортивної ходьби - олімпійські чемпіони Валерій Борчін, Сергій Кірдяпкін й Ольга Каніськіна, а також чемпіон світу-2011 Сергій Бакулін.
Наступною стала дворазова олімпійська призерка, чемпіонка світу-2011 з семиборства Тетяна Чернова.
У липні Росія вирішила відсторонити тренера Віктора Чегіна від роботи в збірній та Центрі олімпійської підготовки Республіки Мордовія через розслідування його діяльності Російським антидопінговим агентством (РУСАДА).
За повідомленнями ARD і британської газети The Sunday Times, близько 80% російських медалістів великих турнірів з 2001 по 2012 рр. мали підозрілі допінг-проби.
Влітку в Міжнародної федерації легкоатлетичних асоціацій (IAAF) змінився керманич. Сенегальця Ламіна Діака змінив на цій посаді британець Себастьян Коу. Очевидно, логічно, що після цього послідувала нова хвиля розслідування російського допінгу.
У вересні полетіли голови чергових ходунів - срібного призера чемпіонату світу-2013 Михайла Рижова, чемпіонки Європи-2014 Ельміри Алембекової, бронзових призерів чемпіонату Європи-2014 Івана Носкова та Дениса Стрєлкова, чемпіонки світу серед юніорів Віри Соколової і Станіслава Ємельянова, який виграв чемпіонат Європи-2010 на 20 км.
Минулого тижня Ламіна Діака арештували за хабар від Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) у розмірі 1 млн євро. За даними французької влади, Діак та інші чиновники IAAF отримали гроші в 2011 році, щоб приховати інформацію про допінг принаймні шести російських спортсменів, деякі з яких взяли участь в Олімпійських іграх-2012.
Під загрозою дискваліфікацію опинилася ще одна спортивна гордість "триколорних" й олімпійська надія на Ріо-2016 – віце-чемпіонка світу та Європи стрибунка з потрійного стрибка Катерина Конєва.
Після такого повороту подій Росія очікувано почала репетувати. Виконуючий обов'язки глави ВФЛА Вадим Зеліченок назвав дії співробітників Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) несумлінними.
Тим часом міжнародна організація повідомила свій вердикт. Вона рекомендує Міжнародному олімпійському комітету заборонити всім російським атлетам брати участь у змаганнях IAAF та в літній Олімпіаді-2016. А п’ятьом російським атлетам заборонити у них участь назавжди.
Згідно з доповіддю ВАДА, 1417 зразків аналізів російських спортсменів були знищені за наказом керівника "Антидопінгового центру" Григорія Родченкова, щоб приховати підробку результатів антидопінгового аналізу. В агентстві стверджують, що результати аналізів знищили за наказом російської влади, у тому числі ФСБ і міністра спорту Віталія Мутко. Крім того, ВАДА підозрює, що російська влада використовує приховану лабораторію для підробки антидопінгових аналізів.
Голова комісії ВАДА Дік Паунд заявив, що допінгова програма підтримується російською владою. Він вважає, що російський міністр спорту Віталій Мутко був у курсі всього.
"Наїзд" на Мутка свідчить вже про те, що шторм, який впродовж року часу від часу розгойдував російську атлетику, перетворюється на тайфун. Чи піде МОК на те, щоб повністю дискваліфікувати російську збірну? Зазначимо, що його очолює німець Томас Бах, співвітчизники якого і почали копати під росіян. Британці, а саме їхній представник очолює IAAF, теж мають зуб на наших сусідів, адже хотіли прийняти футбольний ЧС-2018, який Блаттер віддав Росії.
Два роки тому подібне питання стояло перед IAAF зі збірною Туреччини, атлети якої масово попадалися на вживанні допінгу. І все ж таки турки виступили на чемпіонату світу-2013.
Тож питання лише в тому, чи вистачить сміливості у Кое і Баха так радикально покарати Росію. Підстав для того більш ніж достатньо. Тим паче добровільна заява росіян не виставляти жодного свого спортсмена-ходуна на цьогорічну першість планети (хоча одного все-таки виставили) красномовно свідчить про масштаби допінгових справ.
Наостанок додамо, що світова практика знає випадки масових дискваліфікацій. Зовсім недавно, у березні-2015, Міжнародна федерація через допінг відсторонила від змагань усю збірну Болгарії з важкої атлетики. До речі, болгарську команду з аналогічних причин у повному складі дискваліфікували за два місяці до Олімпіади-2008.
Відео: Youtube
- Актуальне
- Важливе