Афіни: колиска європейської культури з азійським присмаком

13 грудня, 2015 неділя
10:29
Зміст

"Брудне, гамірне, нецікаве" - часто такими некомпліментарними епітетами розчаровані туристи нагороджують місто, в якому фактично зародилася західна цивілізація. Тих, хто очікує від сучасної столиці Греції схожості з античними Афінами Золотої доби, справді може спіткати розчарування

Але навіть окрім стародавнього Акрополя в цьому місті таки є на що подивитися. 

Сучасні Афіни, що впродовж багатьох років перебували під владою Османської імперії, мають мало спільного з тим легендарним полісом, де зародилися антична філософія, архітектура та мистецтво, і звідки, власне, походить європейська культура як така. Зараз у це складно повірити, але коли в 1830-х роках Греція здобула незалежність, Афіни були невеликим поселенням із кількома тисячами мешканців.

null

Та вже через сто років, коли згідно з грецько-турецьким договором про обмін населенням на батьківщину з Малої Азії почали масово повертатися греки та їхні нащадки, місто розрослося до понад 2 мільйонів осіб. Для нових жителів в авральному порядку й не надто дбаючи про архітектурну привабливість зводили багато будинків (грецький варіант "хрущовок"), які тепер здебільшого й формують не надто привабливе обличчя міста.

null

Якщо, скажімо, в Римі, який понад дві тисячі років тому успадкував здобутки грецької цивілізації, і в наші дні зберігається бруківка, котру топтали Цицерон та Сенека, то на афінських вулицях годі шукати дух античного часу. Колиска західної цивілізації сьогодні часом нагадує, швидше, якусь азіатську столицю – хаотична нецікава забудова, багато занедбаних будинків і покинутих приміщень, активний вуличний рух, численні вуличні базари…

null

null

Але над усім цим гамором і метушнею незворушно, як і два тисячоліття тому, височіє Афінський акрополь. І в столицю сучасної Греції варто приїхати вже бодай заради того, щоб побачити стародавній Парфенон, осяяний променями ранішнього сонця, – справді величне й прекрасне видовище.

null

null

Описувати багату історію Акрополя немає сенсу – про це можна прочитати в будь-якій енциклопедії. Більшість значних споруд на центральному пагорбі міста, висотою 156 м над рівнем моря, було збудовано під час Золотої доби Афін – за правління Перикла, у 460-430 роках до нашої ери. Серед них і символ міста – храм богині Афіни Парфенос. Який, щоправда, останніми роками заставлений риштуваннями, що трохи псує враження від "картинки".

null

null

null

Не менше можуть попсувати його й натовпи туристів, які снують по Акрополю, мов мурахи. Але з цим, на жаль, доводиться миритися. Хоча в "несезон" народу там все ж помітно менше, ніж улітку.

Уже після смерті Перикла почалося будівництво Ерехтейону – храму легендарного афінського царя Ерехтея, що стоїть на місці суперечки Афіни з Посейдоном за право володіння Аттикою. Бог морів, як відомо, зазнав поразки, презентувавши афінянам джерело. Подарунок богині мудрості – дерево оливи – місцеві мешканці визнали ціннішим. Обидва дарунки нібито знаходилися у дворі Ерехтейону, хоча зараз рештки храму відомі передусім портиком каріатид.

null

null

null

null

null

null

Ті дівочі фігури, що нині підтримують портик, - копії. Одна з шести автентичних скульптур зберігається в Британському музеї в Лондоні, куди її разом із багатьма іншими цінностями на початку ХІХ сторіччя вивіз із Греції британський посол лорд Ельджин (починаючи з 1983 року, грецький уряд веде безуспішні переговори про їх повернення на батьківщину).

Решту мармурових каріатид, а також багато інших цікавинок, знайдених археологами під час розкопок на Акрополі, можна побачити у розташованому неподалік модерному Музеї Акрополя, куди також дуже радимо завітати.

null

null

Але більше враження на шанувальників античності має справити Національний археологічний музей, де зібрано величезну кількість експонатів різних епох. Це один із найкращих таких музеїв у світі, тож не пошкодуйте часу на його відвідання (адреса: 28is Oktovriou 44).

null

Хоча Акрополь, безумовно, головний пункт туристичної програми під час відвідання столиці Греції, обмежитися лише ним було б помилкою. Адже навіть у своєму нинішньому вигляді Афіни - цікаві й самобутні.

Центром міста "новогрецького періоду" став квартал у неокласичному стилі, зведення якого почалося після проголошення Афін 1833 року столицею новоствореного Королівства Греція. Це, зокрема, Афінський університет, виставкова зала Заппейон із сусіднім Національним садом та головна афінська площа Синтагма з будівлею парламенту. Саме тут проходять головні грецькі демонстрації й протести – досить часто, з огляду на події останніх років.

null

Перед парламентом відбувається й один із популярних серед туристів афінських "атракціонів" - зміна почесної варти. Несуть її евзони – спеціальний елітний підрозділ піхоти грецької армії. Потрапити до нього можуть лише найкращі піхотинці, зростом не нижче 187 сантиметрів.

Для роззяв із фотоапаратами, як от ми, головною перевагою евзонів є їхня форма: яскраво-червона шапочка з довгою китицею, плісирована спідниця, гетри з підв’язками та головний хіт – черевики з величезними чорними помпонами.

Кожен такий черевик, який називається царух, важить понад 3 кілограми й підбитий кількома десятками сталевих цвяхів, щоб солдат не послизнувся та ефектно вистукував по бруківці під час зміни варти або параду. "Кумедні" помпони спершу мали захистити носак черевика від промокання, а потім виконували ще серйознішу функцію – у них було сховане лезо для ближнього бою з ворогом.

Від Синтагми починається головна "шопінг-вулиця" Афін – Ерму. Ще кілька років тому любителі оновлювати в турпоїздках свій гардероб могли скупитися тут одягом на будь-який смак і гаманець, від найдорожчих до найбільш демократичних світових брендів.

Але криза, яка дуже помітно позначилася не лише на житті греків, а й на зовнішньому вигляді Афін, не оминула й Ерму. Багато крамниць зачинилися та мають такий вигляд, що не схоже, аби сюди хтось повернувся в найближчому майбутньому.

Закриті наглухо ролети дрібних і великих магазинів та закинуті будівлі – особлива прикмета "кризових" Афін. І майже завжди вони вкриті графіті. Настінний живопис - від примітивних написів до справжніх шедеврів вуличної творчості – ще одна прикметна риса цього міста.

null

null

Ерму веде до популярного серед туристів району Монастіракі, де розташований відомий блошиний ринок. Монастиря, всупереч назві, тут немає, але стоїть церква Пресвятої Богородиці. А неподалік – колишня мечеть, побудована 1759 року турецьким воєводою Цистаракі. З 1924 року в цьому приміщенні розташовано Народний музей кераміки.

Сусідній район Плака, що лежить біля підніжжя Акрополя, вважається найдавнішим (звісно, окрім античних пам’яток) в Афінах. Тут багато сувенірних крамничок, кафе, винарень тощо. В’їзд транспорту в Плаку заборонено, що додає затишності місцевим вузьким вуличкам поміж білих будинків у кікладському архітектурному стилі.

null

null

Афіни – місто в улоговині між пагорбами. Влітку це перетворює його на розжарений казан, куди рідко долинає подих вітру від такого, здавалося б, близького моря. Щоб покупатися або полежати на пляжі, треба їхати на околицю столиці. Але це не проблема: від площі Синтагма до пляжних передмість ідуть прямі трамваї №3 і №5 та кілька різних автобусів.

Через особливості розташування однією з найбільших проблем грецької столиці наприкінці ХХ сторіччя був густий смог. Проте завдяки спеціальній програмі місцевої влади, що, зокрема, передбачала реконструкцію наявних та будівництво нових магістралей і третьої гілки метрополітену, до Олімпійських ігор 2004 року це лихо вдалося майже побороти. 

І тепер навіть у найбільшу літню спеку з афінських пагорбів відкривається чудовий вид на місто. Окрім Акрополя, це передусім стосується Лікавітоса, на який веде фунікулер. Цінність панорами, яка відкривається з цього найвищого афінського пагорба (277 м над рівнем моря), полягає в тому, що вона включає й сам Акрополь.

Фото Дмитро Лиховій, Wikimedia

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
23:29
саміт G7 у Хіросімі
США запропонували виділити Україні $50 млрд із заморожених активів РФ, - Bloomberg
22:57
Бріджит Брінк
Не заохочуємо застосування нашої зброї по території РФ, – посол США в Україні Брінк
22:56
сша допомога Україні
Основні партії військової допомоги від США Україна почне отримувати не раніше літа, - NYT
22:55
Львів, приватбанк
"ПриватБанк встановив ліміт для чоловіків призовного віку": росфейки та маніпуляції за 3 травня
22:26
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що обмін полоненими "всіх на всіх" можливий до закінчення війни
22:08
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський розповів, як влада збирається відбудовувати Україну в умовах масової еміграції
22:03
Вільям Бернс
Очільник ЦРУ прибув до Єгипту для переговорів щодо перемир'я в Газі, - Reuters
21:59
московський патріархат
Опендатабот назвав кількість церков московського патріархату в Україні. Найбільше - на Донеччині
21:46
Збірна України з хокею
Україна перемогла Литву та виграла ЧС з хокею у дивізіоні IB
21:35
Іраклі Кобахідзе
Прем'єр Грузії Кобахідзе звинуватив США у розпалюванні в країні революції
21:30
Ексклюзив
безпілотник, дрон
Здебільшого бачимо активність розвідувальних дронів: речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш про особливості ворожих дій у небі над Україною
21:16
Девід Кемерон
Кемерон про ймовірність введення військ в Україну: "Не вважаю правильним, аби солдати НАТО вбивали росіян"
21:11
Британія порадила своїм громадянам утриматись від поїздок в області України, що межують з Білоруссю
20:43
Михайло Мудрик і Георгій Судаков, збірна України
УЄФА за місяць до Євро-2024 змінив регламент турніру
20:41
Аналітика
Сергій Згурець
Ситуація на фронті, переговори з РФ та реформування Сил оборони України. Воєнні підсумки тижня
20:39
Дональд Трамп
Трамп у разі перемоги на виборах може вимагати від усіх країн НАТО витрачати на оборону 3% від ВВП, - The Times
20:16
Жак Бо
"Україну не чекають ні в НАТО, ні в ЄС": швейцарський псевдоексперт просуває проросійський фейк
20:06
Ілля Євлаш
РФ активізувала розвідувальні БПЛА для коригування ракетних атак, - Євлаш про нову тактику ворога
20:03
OPINION
Василь Зима
Ця війна надто велика, щоб кудись подітися після її фіналу
19:52
Марія Захарова
РФ готова розглядати "серйозні пропозиції" щодо врегулювання конфлікту в Україні, – Захарова
19:36
Дмитро Медведєв
"Дякую, країно сиру й годинників": Медведєв розкритикував Саміт миру, який організовує Швейцарія
19:31
повінь
Найкритичніший випадок: зливи у Бразилії спричинили повені та зсуви ґрунту, щонайменше 31 людина загинула
19:27
Олександр Зінченко та Давіде Фратеззі (позаду)
"Один хлопець на війну збирається, я вже втомився його зустрічати на вокзалі": ексфутболіст "Динамо" поглузував над Зінченком
19:22
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 28 ворожих атак на Авдіївському напрямку
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 800-го дня війни: понад тисячу уражених окупантів за добу на східному напрямку та кібератака ГУР на зв'язок у російському Татарстані
18:56
речник Держдепу США Метью Міллер
У Держдепі США засудили кібератаки РФ проти країн ЄС та НАТО й обіцяли допомогти покарати винних
18:55
У Києві дитина випала з вікна третього поверху
У Києві дитина випала з вікна третього поверху: що відомо
18:51
Ілюстративне фото
Окупанти вдарили ракетою по Кропивницькому: поранено чоловіка, пошкоджено інфраструктурні об‘єкти
18:45
військовий квиток, мобілізація
В Україні змінили правила бронювання чиновників від мобілізації
18:44
Tesla
Tesla подала до суду на виробника акумуляторів, звинувативши його в копіюванні торгової марки
18:36
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Анчелотті повідомив невтішну новину для Луніна: зірковий голкіпер повертається у ворота "Реала"
18:35
Прем'єра Вірменії Пашиняна хочуть перевірити на держзраду через делімітацію кордону з Азербайджаном
18:15
Сергій Никифоров
На Саміті миру вироблять спільну переговорну позицію України, яку передадуть Росії, – ОП
18:06
Денис Шмигаль
Кабмін створив підгрупу, що працюватиме над конфіскацією активів РФ за кордоном, - Шмигаль
18:05
Ексклюзив
Удар по Кримському мосту в день інавгурації Путіна міг би мати серйозний ефект, - майор запасу Гетьман
18:01
OPINION
Костянтин Єлісєєв
Макрон готовий до бою з російською загрозою. Яка відповідь України?
18:00
військовий квиток, мобілізація
Проблеми з психікою та очима: у Міноборони оновили список захворювань, з якими не беруть на службу до армії
17:59
Жерсон
Європейський клуб погнав скандального футболіста "Динамо"
17:57
Юлія Навальна
Навальна стала лауреаткою премії "За свободу слова" від Deutsche Welle
17:48
Ексклюзив
ТОС-1А "Солнцепек"
Окупанти прогресують: Defense Express про удосконалення у РФ важкої вогнеметної системи "Дракон"
Більше новин