Рейд журналістів по нелегальних газових заправках
Здорожчання бензину за останні два роки спровокувало максимальну популярність зрідженого нафтового газу, ціна якого на сьогодні майже втричі нижча від традиційного пального. Це, в свою чергу, призвело до появи безлічі автогазозаправних пунктів. Епіцентром їх зосередження став Київ - найбільший в країні ринок цієї альтернативи бензину. Проблема в тому, що 80 % даних заправок - незаконні
"Газові діжки" буквально заполонили столицю. Вони "розкидані" не тільки уздовж доріг, а й по автостоянках, автотранспортних підприємствах і підворіттях. Об'єднує ці об'єкти відсутність всієї необхідної дозвільної документації.
Абсолютна більшість новоявлених станцій працює з кричущими порушеннями. Всі вони до єдиної підлягають знесенню, адже розташовані на самовільно захопленій землі, або договори оренди ділянок не призначені для розміщення на них газових заправок. Проте хвилює це мало кого, адже задля наживи горе-підприємці, готові йти на будь-які умови.
Справа в тому, що вартість даного "бізнесу" 20 — 30 тис. дол., які повертаються власникові приблизно протягом трьох місяців. А схема його відкриття проста до геніальності. На будь-якому уподобаному місці встановлюється моноблок у складі резервуара та колонки, тут же з підручних матеріалів споруджується подоба операторської. Електропостачання найчастіше забезпечується таким самим піратським способом — від найближчого стовпа. Належних засобів пожежегасіння, касових апаратів, туалету хоча б для персоналу та інші необхідні атрибути теж, як правило, відсутні.
Вражає і ставлення власників до своїх підлеглих. Умови роботи тут нелюдські. Працівникам доводиться титруватися у хижках, малопридатних для життя. Тим більше у деяких таких "апартаментах" перебувають одразу два працівники:
- Скільки триває ваша зміна?
- 24 години.
- Цілу добу?
- Так.
Перші такі заправки були помічені на українському ринку ще в 2010 р. Першовідкривачем стала кременчуцька компанія "Кременьпропангаз", яка в Києві працює під брендом "Барс 2000". Фактичним власником цих газозаправок є екс-голова Державного управління справами Андрій Кравець. Хороші відносини з тодішнім президентом Віктором Януковичем дали йому змогу розвинути цілу мережу таких станцій у столиці. Втім, зміна влади у 2014-му не завадила "Барсові" розвиватися. Паралельно в цю сферу активно увійшли інші мережі — "Спецтранссервіс", Smart, LP Gas.
Незважаючи на очевидні порушення при будівництві таких газозаправок, влада уперто ігнорувала проблему. Навіть вибух скрапленого газу на незаконно експлуатованій АЗС, компанії "БРСМ-Нафта" у Переяславі, що забрав життя п'яти людей, практично не вплинув на ситуацію. Як у нас часто буває, позапланових перевірок зазнали лише легальні учасники ринку.
Руслан Гришко, журналіст:
Коли ж популяція нелегалів збільшилася до критичного рівня, Київська міськрада створила спеціальну комісію з питань розміщення автозаправної інфраструктури, яку очолив депутат Віталій Даниленко.
З початком роботи даної комісії у столиці та її околицях знесли близько 20 об'єктів. Багато власників напівлегальних і нелегальних заправок просто закрили "свій бізнес" і навіть самостійно вивезли обладнання ... від гріха подалі.
Проте, до середини 2015-го таких нелегальних модулів у Києві експерти нарахували більше 250-ти. Сама ж робота комісії закінчилася огидним корупційним скандалом: Даниленко був затриманий СБУ разом зі спільниками при отриманні хабара в розмірі 4 млн грн. В результаті демонтаж незаконно встановлених заправок заглох, а ліквідовані раніше з'явилися знову як гриби після дощу.
Повторна спроба демонтажів розпочалася минулої осені. Цього разу ініціатива була віддана транспортному департаменту КМДА на чолі з Олександром Козловським. Проте справа не увінчалась успіхом. Як зізнався чиновник, процес буксує з низки технічних причин.
"Компанії, які надають нам газовози для відкачування газу з модулів перед їх демонтажем, кожен день отримують погрози. Пропозицій маса, але вони відразу пропадають, як тільки власник дізнається, для чого потрібен транспорт".
Втім, як зізнався сам глава, з усіх знесених об'єктів, а їх — 45, не повернулися на місце лише дві, а деякі заправки зносили вже тричі. Чому нелегали так затято тримаються за свій бізнес, дивіться далі:
- Я же сказала Вам меня не снимать!!!!
….
- Я сейчас милицию вызову!
….
- Идите на...
Колотнеча із закриттям газових заправок призвела до того, що нелегали, які вважають свій бізнес законним, вирішили підкріпити свою легітимність створенням "Першої київської асоціації скрапленого газу"та почали вести пропаганду в ЗМІ. Крім того, в ході декількох останніх "операцій" КМДА зустріла організовану відсіч з боку їх власників. Основний аргумент - непрозорість демонтажу та формування списку “під знос”.
Також нелегали апелюють тим, що серед демонтованих об'єктів немає жодного модуля одіозного "Барса" - що одночасно є своєрідним лідером порушень з усіх можливих норм безпеки та податкової дисципліни. Та чи доречно вказувати на чужі недоліки, не помічаючи своїх власних?
На жодній з перевірених нами газозаправних станцій, нам не те що не пред'явили дозвільні документи, а взагалі відмовились говорити:
- Я не уполномочен Вам показывать эти документы.
- Вони повинні бути у вільному доступі за законом.
- Если я буду кожній людині, показувати, то шо це воно таке буде...
- Все у начальства, все документы. Я без начальства не можу Вам їх показати.
Розмова на ще одній точці продажу:
- Что вам надо?
- У Вас є дозвільні документи на продаж газу?
- Есть
- Покажіть будь-ласка
- Не могу...
- Чому?
-Потому что не хочу...идите дальше снимайте...
І на ще одній:
- Скажіть, будь ласка, а у вас є дозвільні...
- Не-не! Идите на... отсюда!
В описаній ситуації дивує сліпота податківців. Справа в тому, що багато заправок торгують без видачі касового чека. Хоча зріджений газ є підакцизним товаром, і при його роздрібному продажі повинен сплачуватися 5-відсотковий збір. Але раз немає каси, немає і акцизу. За розрахунками, щомісяця повз столичний бюджет проходить 9-10 млн грн цього податку.
Відомо, що вже давно без чека відпускається газ з модулів, розташованих в комплексі із заправками Marshal - великої мережі заправок на сході країни, хоча є об'єкти і в Київській області
Дивує і позиція київської влади - згаданий 5-відсотковий податок запроваджувався в рамках програми децентралізації і призначений для місцевих бюджетів. Іншими словами, вигода КМДА від ліквідації тіньового сегмента газового ринку пряма. Для початку у співпраці зі столичними податківцями можна було б змусити нелегальні АЗС торгувати через касу і отримувати від цього лиха хоча б фінансовий результат.
- Актуальне
- Важливе