"Газпромонезалежна". Україна вижила без російського газу

11 лютого, 2016 четвер
19:30

Через завищену ціну та кремлівський тиск "Газпром" фактично втратив український ринок

Зміст

Опалювальний сезон вже перевалив за добру половину і, якщо вірити синоптикам, закінчення зими не принесе лютих морозів. Гучні заяви українських очільників про те, що ми переживемо холоди без російського "Газпрому", мають всі шанси справдитися. Україні вистачить газу власного видобування, імпортованого та газу із газосховищ.

Дійсно, 2015 рік можна назвати переламним у стосунках "Нафтогазу" та "Газпрому" – ще кілька років тому Росія була монопольним постачальником газу в Україну. Тоді обсяги імпорту російського газу досягали 40 млрд кубометрів.

У 2015 році імпорт газу з Росії скоротився до 6,1 млрд кубів у порівнянні з 14,5 млрд 2014 року. Обсяги газу з європейського ринку збільшилися майже удвічі (з 4,9 до 9,2 млрд куб. м.). Тепер "Нафтогаз" отримує блакитне паливо більше ніж у 10 закордонних постачальників.

Джерело інфографіки: "Нафтогаз"

Впала економіка - впало споживання газу

Війна на сході, загальне падіння економіки та економія витрат сировини призвели до значного зменшення споживання газу. За минулий рік використання газу впало до рекордного мінімуму у 33,73 млрд кубів. Ще п'ять років тому Україна споживала майже в 2 рази більше газу, ніж зараз (59,3 млрд куб).

"Велика частина падіння споживання припала на зменшення промисловості, але динаміка свідчить про те, що зменшення споживання відбулося у всіх категоріях споживачів: і в житлово-комунальному, і в бюджеті, і в промисловості. Кожен кубометр збереженого газу буде підсилювати нашу переговорну позицію з "Газпромом", - зазначає експерт з енергетичних питань, голова "Комітету енергетичної незалежності України" Іван Надєїн.

Чи обійдемось без "Газпрому", якщо економіка України почне стрімко рости

Якщо уявити, що війна на Донбасі "заморозиться", будуть впроваджені радикальні економічні реформи і скорочені державні витрати, це призведе до бурхливого зростання економіки і відповідно до збільшення споживання газу. Чи не змусить це Україну повернутися до кремлівського монополіста?

Президент центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар пояснює, що технічні можливості дозволяють імпортувати реверсом з Європи ще 6 млрд кубів газу. Цей об'єм перевищує обсяг необхідного імпорту.

"Якщо нам знадобиться більше газу для задоволення потреб промисловості, ми можемо це компенсувати шляхом нарощення імпорту з Європи. Там є технічні можливості, були б гроші", - уточнює експерт.

Російський газ з Європи

Треба бути відвертими, коли ми говоримо, що Україна відмовилась від російського газу – це не зовсім правда. Той газ, який ми купуємо на європейському кордоні, теж "газпромівський", але отриманий за європейським контрактом.

За словами Надєїна, європейські контракти переважають російські хоча б в тому, що вони ґрунтуються на ринкових умовах і в них нівельований політичний тиск. "Росіяни ж в одноосібному порядку можуть переглянути нам ціну будь-яким рішенням свого уряду, зменшивши або збільшивши мита газу – такий у нас контракт", - наголошує він. 

Раніше Кремль вже часто використовував "Газпром" для політичного тиску. Наприкінці 2014 року російський монополіст провів "експеримент", зменшивши поставки європейським компаніям, для того, щоб вони вимкнули реверс газу до України.

Як вважає Гончар, це призвело до втрат $5-6 млрд "Газпромом" - інші постачальники, а їх 10-12 компаній, не припинили постачання газу в Україну. Цей експеримент нічого, крім додаткових втрат, "Газпрому" не приніс.

Також на початку року "Газпром" почав вимагати від України $2,5 млрд на оплату газу, невибраного в третьому кварталі 2015 року за умовою "бери або плати". Ця умова зобов'язує покупця оплачувати законтрактований, але не спожитий газ.

Міністр енергерики Володимир Демчишин запропонував "Газпрому" йти зі своїми рахунками до суду - у червні 2014 року обидві компанії звернулися до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі. Російська сторона звинувачує українську у невиконанні контракту, а українська твердить, що сам контракт містить неринкові та несправедливі умови. Загальна сума претензій "Газпрому" до "Нафтогазу" саме щодо невиконання умови "бери або плати" становить $26,7 млрд.

На яку ціну газу нам чекати

Ціна є одним з основних факторів, що впливають на рішення України щодо закупівлі російського газу. Зараз Київ має вибір і можливість купувати газ в Європі, тим самим посилюючи конкуренцію, обираючи найвигідніші умови. То про яку ж ціну на газ у цьому році ми можемо говорити?

"Газпром" корегує ціну на газ щоквартально. Якщо врахувати динаміку руху нафтових цін, шляхом усереднення між ціною "Газпрому" і ціною на європейських ринках в кінці 2016 року вона може наблизитися до $100-120", - прогнозує Гончар

Однак, як наголошує експерт, в українських реаліях постійної девальвації  ціна на газ та нафту буде постійно зростати, адже ми все купуємо у валюті.

Вже зараз прем'єр Арсеній Яценюк розраховує купувати газ дешевше $200 за тисячу кубів. А голова Міненерго України Демчишин заявив, що Україна не купуватиме російський газ дорожче цих же $200. Щоправда, у Росії своя версія. "Ціна газу для України за формулою контракту в I кварталі 2016 року близько $230", - вже йдеться в сухому повідомленні Міненерго РФ.

Чи перезимуємо без "Газпрому" в 2016

Міністр енергетики Володимир Демчишин заявив, що потреба України в імпортному газі на 2016 рік становить всього 11-13 млрд кубометрів. Потужностей по реверсу, щоб закачати цей об’єм, вистачить, заявив міністр.

Експерти також поділяють ці позитивні прогнози. "Це перша зима, коли ми не купуємо російський газ, і цей рік може бути першим, коли ми не візьмемо газ за прямими контрактами "Газпрому",- вважає Надєїн.

Крім того, Верховна Рада нещодавно дозволила віртуальний реверс газу. Мова йде про взаємозалік газу, який поставляється в ЄС через Україну і в зворотному напрямку без його фізичного переміщення.

"Віртуальний реверс зекономить нам ціну транспортування газу. Це логічне рішення, ми просто поміняємо власника в наших газосховищах. Раніше росіяни висували критичну умову про недопущення цього реверсу. Тепер вплив "Газпрому" значно менший. Він залежить від України і Європи - їм нема куди дівати свій газ, тому віртуальний реверс можливий економічно, політично і технічно", - наголошує Надєїн.

Перевага європейських контрактів і досвід останніх років свідчить про те, що Україна зможе і надалі купувати весь газ у Євросоюзу. Газова монополія Росії працює лише в умовах низьких температур і високих цін на нафту. Зараз немає ні того, ні іншого.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
08:53
ППО
У ніч на 15 листопада Сили оборони збили одну ракету й 25 "шахедів"
08:44
Ту-95МС
РФ підняла в повітря 8 стратегічних бомбардувальників, у низці областей - повітряна тривога
08:37
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталось 144 боєзіткнення: окупанти найактивніші на Курахівському напрямку
08:14
втрати окупантів
РФ упродовж доби втратила 1520 військових, 11 танків і 2 системи ППО
08:08
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Ярі ситуація критична, в місті залишається трохи більше 300 людей, - очільник МВА
08:08
OPINION
Орбан, Фіцо та Алієв заякорились в таборі ворогів Україні
08:04
обстріл, ППО
БПЛА атакували об'єкти РФ на Білгородщині, в Краснодарському краї, окупованих Криму, Бердянську та Маріуполі
07:28
єврейська громада україни
У Франції під час гри Ліги націй вболівальники освистали гімн Ізраїлю, біля ізраїльської секції стадіону сталася бійка
07:25
генерал РФ Романчук
Українські хакери зламали комп'ютер екскомандувача силами РФ на Запорізькому напрямі: що цікавого знайшли
07:04
Списав навіть висновки і посилався на неактуальні джерела. Голову Господарського суду Київської області звинувачують у плагіаті кандидатської дисертації
06:46
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
ВМС: у Чорному морі відсутні російські ракетоносії
06:39
Ілон Маск
Маск таємно зустрівся з послом Ірану в ООН: обговорювали зниження напруги між країнами
06:34
путін
ISW прогнозує значні проблеми для російської економіки у 2025 році
06:22
Дональд Трамп
"Це має зупинитися": Трамп заявив, що його адміністрація зосередиться на російсько-українській війні
06:15
Андрій Сибіга
Стратегічне партнерство та мир через силу: Сибіга звернувся до Рубіо, висунутого Трампом на держсекретаря США
06:06
Анонс
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Ліга націй: розклад усіх матчів і трансляцій 15 листопада
05:18
Володимир Зеленський і Джо Байден
США до кінця президентського терміну Байдена щотижня надсилатимуть Україні допомогу
04:44
Російські окупанти
DeepState: Росія окупувала Рівнопіль - населений пункт у 10 км від Дніпропетровщини
03:37
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
02:31
Севастополь
Росіяни збираються повернути Чорноморський флот у Севастополь, - "Атеш"
01:59
Артем Довбик, "Рома"
Українець Довбик побореться за приз найкращого футболіста світу
01:23
У Новій Зеландії парламент перервав роботу через маорійський ритуал хаку в залі
01:06
російська армія, мобілізація
Мета РФ - захопити Старі Терни у максимально короткі терміни: DeepState про ситуацію біля Курахового
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
Більше новин