"Газпромонезалежна". Україна вижила без російського газу

Катерина Рещук
11 лютого, 2016 четвер
19:30

Через завищену ціну та кремлівський тиск "Газпром" фактично втратив український ринок

Опалювальний сезон вже перевалив за добру половину і, якщо вірити синоптикам, закінчення зими не принесе лютих морозів. Гучні заяви українських очільників про те, що ми переживемо холоди без російського "Газпрому", мають всі шанси справдитися. Україні вистачить газу власного видобування, імпортованого та газу із газосховищ.

Дійсно, 2015 рік можна назвати переламним у стосунках "Нафтогазу" та "Газпрому" – ще кілька років тому Росія була монопольним постачальником газу в Україну. Тоді обсяги імпорту російського газу досягали 40 млрд кубометрів.

У 2015 році імпорт газу з Росії скоротився до 6,1 млрд кубів у порівнянні з 14,5 млрд 2014 року. Обсяги газу з європейського ринку збільшилися майже удвічі (з 4,9 до 9,2 млрд куб. м.). Тепер "Нафтогаз" отримує блакитне паливо більше ніж у 10 закордонних постачальників.

Джерело інфографіки: "Нафтогаз"

Впала економіка - впало споживання газу

Війна на сході, загальне падіння економіки та економія витрат сировини призвели до значного зменшення споживання газу. За минулий рік використання газу впало до рекордного мінімуму у 33,73 млрд кубів. Ще п'ять років тому Україна споживала майже в 2 рази більше газу, ніж зараз (59,3 млрд куб).

"Велика частина падіння споживання припала на зменшення промисловості, але динаміка свідчить про те, що зменшення споживання відбулося у всіх категоріях споживачів: і в житлово-комунальному, і в бюджеті, і в промисловості. Кожен кубометр збереженого газу буде підсилювати нашу переговорну позицію з "Газпромом", - зазначає експерт з енергетичних питань, голова "Комітету енергетичної незалежності України" Іван Надєїн.

Чи обійдемось без "Газпрому", якщо економіка України почне стрімко рости

Якщо уявити, що війна на Донбасі "заморозиться", будуть впроваджені радикальні економічні реформи і скорочені державні витрати, це призведе до бурхливого зростання економіки і відповідно до збільшення споживання газу. Чи не змусить це Україну повернутися до кремлівського монополіста?

Президент центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар пояснює, що технічні можливості дозволяють імпортувати реверсом з Європи ще 6 млрд кубів газу. Цей об'єм перевищує обсяг необхідного імпорту.

"Якщо нам знадобиться більше газу для задоволення потреб промисловості, ми можемо це компенсувати шляхом нарощення імпорту з Європи. Там є технічні можливості, були б гроші", - уточнює експерт.

Російський газ з Європи

Треба бути відвертими, коли ми говоримо, що Україна відмовилась від російського газу – це не зовсім правда. Той газ, який ми купуємо на європейському кордоні, теж "газпромівський", але отриманий за європейським контрактом.

За словами Надєїна, європейські контракти переважають російські хоча б в тому, що вони ґрунтуються на ринкових умовах і в них нівельований політичний тиск. "Росіяни ж в одноосібному порядку можуть переглянути нам ціну будь-яким рішенням свого уряду, зменшивши або збільшивши мита газу – такий у нас контракт", - наголошує він. 

Раніше Кремль вже часто використовував "Газпром" для політичного тиску. Наприкінці 2014 року російський монополіст провів "експеримент", зменшивши поставки європейським компаніям, для того, щоб вони вимкнули реверс газу до України.

Як вважає Гончар, це призвело до втрат $5-6 млрд "Газпромом" - інші постачальники, а їх 10-12 компаній, не припинили постачання газу в Україну. Цей експеримент нічого, крім додаткових втрат, "Газпрому" не приніс.

Також на початку року "Газпром" почав вимагати від України $2,5 млрд на оплату газу, невибраного в третьому кварталі 2015 року за умовою "бери або плати". Ця умова зобов'язує покупця оплачувати законтрактований, але не спожитий газ.

Міністр енергерики Володимир Демчишин запропонував "Газпрому" йти зі своїми рахунками до суду - у червні 2014 року обидві компанії звернулися до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі. Російська сторона звинувачує українську у невиконанні контракту, а українська твердить, що сам контракт містить неринкові та несправедливі умови. Загальна сума претензій "Газпрому" до "Нафтогазу" саме щодо невиконання умови "бери або плати" становить $26,7 млрд.

На яку ціну газу нам чекати

Ціна є одним з основних факторів, що впливають на рішення України щодо закупівлі російського газу. Зараз Київ має вибір і можливість купувати газ в Європі, тим самим посилюючи конкуренцію, обираючи найвигідніші умови. То про яку ж ціну на газ у цьому році ми можемо говорити?

"Газпром" корегує ціну на газ щоквартально. Якщо врахувати динаміку руху нафтових цін, шляхом усереднення між ціною "Газпрому" і ціною на європейських ринках в кінці 2016 року вона може наблизитися до $100-120", - прогнозує Гончар

Однак, як наголошує експерт, в українських реаліях постійної девальвації  ціна на газ та нафту буде постійно зростати, адже ми все купуємо у валюті.

Вже зараз прем'єр Арсеній Яценюк розраховує купувати газ дешевше $200 за тисячу кубів. А голова Міненерго України Демчишин заявив, що Україна не купуватиме російський газ дорожче цих же $200. Щоправда, у Росії своя версія. "Ціна газу для України за формулою контракту в I кварталі 2016 року близько $230", - вже йдеться в сухому повідомленні Міненерго РФ.

Чи перезимуємо без "Газпрому" в 2016

Міністр енергетики Володимир Демчишин заявив, що потреба України в імпортному газі на 2016 рік становить всього 11-13 млрд кубометрів. Потужностей по реверсу, щоб закачати цей об’єм, вистачить, заявив міністр.

Експерти також поділяють ці позитивні прогнози. "Це перша зима, коли ми не купуємо російський газ, і цей рік може бути першим, коли ми не візьмемо газ за прямими контрактами "Газпрому",- вважає Надєїн.

Крім того, Верховна Рада нещодавно дозволила віртуальний реверс газу. Мова йде про взаємозалік газу, який поставляється в ЄС через Україну і в зворотному напрямку без його фізичного переміщення.

"Віртуальний реверс зекономить нам ціну транспортування газу. Це логічне рішення, ми просто поміняємо власника в наших газосховищах. Раніше росіяни висували критичну умову про недопущення цього реверсу. Тепер вплив "Газпрому" значно менший. Він залежить від України і Європи - їм нема куди дівати свій газ, тому віртуальний реверс можливий економічно, політично і технічно", - наголошує Надєїн.

Перевага європейських контрактів і досвід останніх років свідчить про те, що Україна зможе і надалі купувати весь газ у Євросоюзу. Газова монополія Росії працює лише в умовах низьких температур і високих цін на нафту. Зараз немає ні того, ні іншого.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.66
    Купівля 38.66
    Продаж 39.17
  • EUR
    Купівля 42.06
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
06:27
Дональд Трамп
Трамп заявив, що євреї, які голосують за демократів, "ненавидять власну релігію та Ізраїль". У Білому домі відреагували
06:24
Бельгія
Мінні тральщики і 300 бронеавтомобілів: Бельгія готує пакет допомоги для України на €412 млн
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
01:24
поліція польщі
Міжнародний Комітет захисту журналістів заступився за українських розслідувачів, затриманих у Польщі під час роботи
00:56
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала сертифікат операційної безпеки IOSA
00:28
Мая Санду
Санду попросила парламент Молдови призначити референдум про вступ у ЄС
00:03
безпілотник
Асиметричні рішення для переваги над противником: Сирський назвав пріоритет у технологічному розвитку ЗСУ
2024, понедiлок
18 березня
23:40
Реджеп Ердоган та Путін
Ердоган привітав Путіна з "переобранням" і заявив про готовність до посередництва в переговорах із Україною
23:28
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив антиукраїнському президенту Мілановичу йти на вибори до звільнення поточної посади
23:00
Олексій Навальний
"Відповідальні за вбивство Навального": Боррель оголосив про санкції проти 30 фізичних і юридичних осіб
22:33
метро "Лісова"
Метро Києва за керівництва Брагінського замовило ремонт на 1,58 млрд грн у родички його бізнес-партнера, - Bihus info
22:29
НАТО
Розміром з невелике місто: у Румунії почали будувати найбільшу в Європі базу НАТО
22:02
FPV-дрон
Розбирали знайдений FPV-дрон: на Херсонщині троє цивільних загинули від вибуху боєприпасу
21:58
Ексклюзив
Придністров'я
"Навіть тамтешні військові РФ": генерал Маломуж пояснив, чому контингент у Придністров'ї не прагне воювати проти України
21:35
Оновлено
путін
За версією російської ЦВК, Путін переобрався президентом РФ із понад 87% підтримки. Реакції світу
21:34
Ексклюзив
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
​Засіяти 12 млн гектарів: у Всеукраїнській аграрній раді назвали проблему українських виробників
21:09
Ще три сім’ї разом з дітьми виїхали з ТОТ: Україна надає всіляку допомогу
Обшуки, погрози, залякування: з ТОТ Запорізької та Донецької областей виїхали ще три родини з дітьми
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни перекидають резерви на Авдіївський напрямок, щоб підтримати темпи наступу. Колонка Сергія Згурця
20:24
Ексклюзив
депортація дітей з окупованих теріторій в Росію
Викрадених дітей Росією більше, ніж відома кількість, - юристка Рашевська
20:18
Оновлено
Президент України Володимир Зеленський
Цьогоріч вийдемо на максимум оборонного виробництва за час незалежності, - Зеленський після Ставки
20:05
OPINION
Митрополит Епіфаній
Нинішній Великий піст — насамперед про стійкість
Більше новин