"Газпромонезалежна". Україна вижила без російського газу

11 лютого, 2016 четвер
19:30

Через завищену ціну та кремлівський тиск "Газпром" фактично втратив український ринок

Зміст

Опалювальний сезон вже перевалив за добру половину і, якщо вірити синоптикам, закінчення зими не принесе лютих морозів. Гучні заяви українських очільників про те, що ми переживемо холоди без російського "Газпрому", мають всі шанси справдитися. Україні вистачить газу власного видобування, імпортованого та газу із газосховищ.

Дійсно, 2015 рік можна назвати переламним у стосунках "Нафтогазу" та "Газпрому" – ще кілька років тому Росія була монопольним постачальником газу в Україну. Тоді обсяги імпорту російського газу досягали 40 млрд кубометрів.

У 2015 році імпорт газу з Росії скоротився до 6,1 млрд кубів у порівнянні з 14,5 млрд 2014 року. Обсяги газу з європейського ринку збільшилися майже удвічі (з 4,9 до 9,2 млрд куб. м.). Тепер "Нафтогаз" отримує блакитне паливо більше ніж у 10 закордонних постачальників.

Джерело інфографіки: "Нафтогаз"

Впала економіка - впало споживання газу

Війна на сході, загальне падіння економіки та економія витрат сировини призвели до значного зменшення споживання газу. За минулий рік використання газу впало до рекордного мінімуму у 33,73 млрд кубів. Ще п'ять років тому Україна споживала майже в 2 рази більше газу, ніж зараз (59,3 млрд куб).

"Велика частина падіння споживання припала на зменшення промисловості, але динаміка свідчить про те, що зменшення споживання відбулося у всіх категоріях споживачів: і в житлово-комунальному, і в бюджеті, і в промисловості. Кожен кубометр збереженого газу буде підсилювати нашу переговорну позицію з "Газпромом", - зазначає експерт з енергетичних питань, голова "Комітету енергетичної незалежності України" Іван Надєїн.

Чи обійдемось без "Газпрому", якщо економіка України почне стрімко рости

Якщо уявити, що війна на Донбасі "заморозиться", будуть впроваджені радикальні економічні реформи і скорочені державні витрати, це призведе до бурхливого зростання економіки і відповідно до збільшення споживання газу. Чи не змусить це Україну повернутися до кремлівського монополіста?

Президент центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар пояснює, що технічні можливості дозволяють імпортувати реверсом з Європи ще 6 млрд кубів газу. Цей об'єм перевищує обсяг необхідного імпорту.

"Якщо нам знадобиться більше газу для задоволення потреб промисловості, ми можемо це компенсувати шляхом нарощення імпорту з Європи. Там є технічні можливості, були б гроші", - уточнює експерт.

Російський газ з Європи

Треба бути відвертими, коли ми говоримо, що Україна відмовилась від російського газу – це не зовсім правда. Той газ, який ми купуємо на європейському кордоні, теж "газпромівський", але отриманий за європейським контрактом.

За словами Надєїна, європейські контракти переважають російські хоча б в тому, що вони ґрунтуються на ринкових умовах і в них нівельований політичний тиск. "Росіяни ж в одноосібному порядку можуть переглянути нам ціну будь-яким рішенням свого уряду, зменшивши або збільшивши мита газу – такий у нас контракт", - наголошує він. 

Раніше Кремль вже часто використовував "Газпром" для політичного тиску. Наприкінці 2014 року російський монополіст провів "експеримент", зменшивши поставки європейським компаніям, для того, щоб вони вимкнули реверс газу до України.

Як вважає Гончар, це призвело до втрат $5-6 млрд "Газпромом" - інші постачальники, а їх 10-12 компаній, не припинили постачання газу в Україну. Цей експеримент нічого, крім додаткових втрат, "Газпрому" не приніс.

Також на початку року "Газпром" почав вимагати від України $2,5 млрд на оплату газу, невибраного в третьому кварталі 2015 року за умовою "бери або плати". Ця умова зобов'язує покупця оплачувати законтрактований, але не спожитий газ.

Міністр енергерики Володимир Демчишин запропонував "Газпрому" йти зі своїми рахунками до суду - у червні 2014 року обидві компанії звернулися до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі. Російська сторона звинувачує українську у невиконанні контракту, а українська твердить, що сам контракт містить неринкові та несправедливі умови. Загальна сума претензій "Газпрому" до "Нафтогазу" саме щодо невиконання умови "бери або плати" становить $26,7 млрд.

На яку ціну газу нам чекати

Ціна є одним з основних факторів, що впливають на рішення України щодо закупівлі російського газу. Зараз Київ має вибір і можливість купувати газ в Європі, тим самим посилюючи конкуренцію, обираючи найвигідніші умови. То про яку ж ціну на газ у цьому році ми можемо говорити?

"Газпром" корегує ціну на газ щоквартально. Якщо врахувати динаміку руху нафтових цін, шляхом усереднення між ціною "Газпрому" і ціною на європейських ринках в кінці 2016 року вона може наблизитися до $100-120", - прогнозує Гончар

Однак, як наголошує експерт, в українських реаліях постійної девальвації  ціна на газ та нафту буде постійно зростати, адже ми все купуємо у валюті.

Вже зараз прем'єр Арсеній Яценюк розраховує купувати газ дешевше $200 за тисячу кубів. А голова Міненерго України Демчишин заявив, що Україна не купуватиме російський газ дорожче цих же $200. Щоправда, у Росії своя версія. "Ціна газу для України за формулою контракту в I кварталі 2016 року близько $230", - вже йдеться в сухому повідомленні Міненерго РФ.

Чи перезимуємо без "Газпрому" в 2016

Міністр енергетики Володимир Демчишин заявив, що потреба України в імпортному газі на 2016 рік становить всього 11-13 млрд кубометрів. Потужностей по реверсу, щоб закачати цей об’єм, вистачить, заявив міністр.

Експерти також поділяють ці позитивні прогнози. "Це перша зима, коли ми не купуємо російський газ, і цей рік може бути першим, коли ми не візьмемо газ за прямими контрактами "Газпрому",- вважає Надєїн.

Крім того, Верховна Рада нещодавно дозволила віртуальний реверс газу. Мова йде про взаємозалік газу, який поставляється в ЄС через Україну і в зворотному напрямку без його фізичного переміщення.

"Віртуальний реверс зекономить нам ціну транспортування газу. Це логічне рішення, ми просто поміняємо власника в наших газосховищах. Раніше росіяни висували критичну умову про недопущення цього реверсу. Тепер вплив "Газпрому" значно менший. Він залежить від України і Європи - їм нема куди дівати свій газ, тому віртуальний реверс можливий економічно, політично і технічно", - наголошує Надєїн.

Перевага європейських контрактів і досвід останніх років свідчить про те, що Україна зможе і надалі купувати весь газ у Євросоюзу. Газова монополія Росії працює лише в умовах низьких температур і високих цін на нафту. Зараз немає ні того, ні іншого.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.99
  • EUR
    Купівля 42.97
    Продаж 43.7
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:37
Оновлено
Девід Леммі
Голова МЗС Британії Леммі прибув до Києва: Сполучене Королівство готує допомогу Україні на понад $68 млн
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині одразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
11:38
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 59 поранено
11:33
PR
Робити те, що ще ніхто не робив: володар числених рекордів скайдайвер Олександр Марушко вразив новим досягненням та вже готує наступне. Бути FIRST - його кредо
11:15
Правоохоронці затримали підозрюваних у підриві вибухівки біля ТЦК у Павлограді
11:01
пошта
Поштова служба США зупинила доставку посилок із Китаю та Гонконгу
10:55
ЗАЕС і МАГАТЕ
МАГАТЕ відклало ротацію місії на окупованій ЗАЕС через відсутність гарантій безпеки від Росії
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
09:49
наземний роботизований комплекс Гімлі
Міноборони розгорнуло роботизовані підрозділи в бригадах ЗСУ
09:49
Поліція ліквідувала схему розповсюдження прекурсору для виготовлення амфетаміну в шести регіонах: 16 фігурантам оголосили підозри
09:32
Volodymyr Zelenskyy
Зеленський: Путіну байдуже, хто буде президентом України. Головне - з антизахідною позицією
09:29
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
В січні Україна атакувала 30 обʼєктів РФ, - Згурець
09:21
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Українська ППО знищила 57 ворожих БПЛА, 42 - не досягли цілей
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися всім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
07:18
Інфографіка
знищені окупанти
Втрати РФ за добу в Україні: 1140 окупантів, 9 танків і 52 артсистеми
07:04
Гуантанамо
США відправили перших мігрантів на базу в Гуантанамо, - WSJ
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і її співмешканець
06:25
Пем Бонді
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
Більше новин