Київ без "Хрещатика". Як падають великі банки
Як відмова власників рятувати банк потопила "Хрещатик" та залишила діру в 2,8 мільярда
Сьогодні перед центральним офісом банку "Хрещатик" вишикувалась довжелезна черга вкладників, пенсіонерів та держслужбовців в надії отримати нову інформацію про долю своїх грошей. Паніка почалася ще 1 квітня, коли банк обмежив видачу готівки через банкомат до 2600 грн на добу. В установі це пояснили "тимчасовою технічною проблемою". Однак, вже 5 квітня НБУ визнав "Хрещатик" неплатоспроможним.
Чому "Хрещатик" важливий?
Банкрутство "Хрещатика" стало найгучнішим за останні місяці. Банк працює на ринку України з 1993 року та входить у двадцятку найбільших банків за обсягом активів (18-е місце).
Банкрутство установи зачепило не тільки фізосіб. "Хрещатик" вже 10 років не є муніципальним банком, але продовжував обслуговувати чимало комунальних установ, виплачував пенсії та стипендії. Станом на початок року клієнтами банку були 24 бюджетні підприємства, майже 19 тисяч клієнтів-компаній і 1,1 млн фізосіб.
Крім того, одним із акціонерів банку є КМДА. Частка Адміністрації становить 25%, ще 37,8% належать Андрію Іванову, 24,2% - Миколі Солдатенку.
Скільки саме грошей втратили комунальні підприємства в "Хрещатику" наразі невідомо.
"Загальний обсяг корпоративного депозитного портфеля в банку на 1 квітня становив 2,9 млрд грн. Яка частка комунальних грошей, невідомо, тому що у нас немає конкретної розбивки", - сказав на прес-конференції заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізосіб Андрій Оленчик.
Значна частина банківської мережі "Хрещатика" знаходилася в Київській області. Банк впровадив "Картку киянина" для оплати проїзду в громадському транспорті, отримання знижок у торговельних мережах та аптеках, здійснення платежів. Пізніше була проваджена і "Картка чернівчанина".
До того ж, Пенсійний фонд продовжив термін договору з "Хрещатиком" про виплату пенсій та грошової допомоги до 1 липня.
Акціонери проти КМДА
У березні голова правління банку Дмитро Гриждук повідомив, що акціонери "Хрещатику" затвердили програму капіталізації банку. Вже 1 квітня банк повинен був подати в НБУ план поліпшення якості активів і збільшення капіталу. Однак, регулятор план так і не отримав.
Як пояснила заступник глави Нацбанку Катерина Рожкова, підприємства акціонерів банку перевели свої рахунки в інші установи, що призвело до погіршення ліквідності "Хрещатику".
"Наприкінці минулого тижня ситуація з ліквідністю банку різко погіршилася. Через нестачу коштів банк почав затримувати платежі і без допомоги з боку акціонерів не міг впоратися з ситуацією. Національний банк проводив переговори з акціонерами, але вони не дали результату", - сказала Рожкова.
Так "Київводоканал" повідомив про зміну банку для оплати послуг з "Хрещатика" на "Міжнародний інвестиційний банк", який офіційно належить президенту України Петру Порошенко. Це відбулося ще за день до оголошення "Хрещатика" неплатоспроможним.
Інформагентство УНІАН з посиланням на власне інформоване джерело в банку повідомило, що ще до введення тимчасової адміністрації в "Хрещатик", комунальні підприємства Києва встигли вивести з банку близько 300 млн гривень.
Про те, що акціонери відмовились підтримувати банк говорять і в КМДА. Перший заступник Кличка Геннадій Пліс заявив, що адміністрація була готова інвестувати в банк, але інші власники відмовилися.
За його словами, КМДА прийняла рішення про внесення в банк капіталу обсягом 150 млн грн. Однак ця сума повинна була надійти після аналогічної дії з боку мажоритарних акціонерів, які не виконали своєї частини договору.
"Акціонери прийняли рішення збільшити капітал на 600 млн грн, частка КМДА становила 150 млн грн. Ми готові були дати кошти", - пояснив Пліс.
Як падали цифри
Фінансове становище "Хрещатика" різко погіршилося наприкінці 2015 року. Якщо за підсумками перших трьох кварталів збитки банку становили 159,1 млн грн, то за четвертий квартал втрати збільшилися одразу на 1 млрд грн.
Про погіршення ситуації у банку інформувало в своєму звіті і рейтингове агенство "Кредит – рейтинг".
Так, за 2015 рік в банку обсяг простроченої заборгованості зріс більш ніж в два рази, і її частка склала 22%. При цьому сформовані резерви в повному обсязі покривали її. У той же час, як наголошується в звіті, частка кредитів з високим ризиком неповернення і безнадійних кредитів перевищила 38%.
"Валютна структура клієнтського кредитного портфеля погіршилася - кредити в іноземній валюті формують більше 64% його обсягу", - йдеться в рейтинговому звіті агентства
На початку лютого "Хрещатик" отримав короткостроковий кредит на підтримку ліквідності від Національного банку в розмірі 190 млн грн. Це єдина заборгованість, яку банк має перед регулятором.
Врятувати вкладників
Фонд гарантування призначив тимчасовим адміністратором банку "Хрещатик" Ігоря Костенко. У Фонду є 30 календарних днів щоб знайти інвестора. Якщо не встигне, то банк піде на ліквідацію.
Що ж стосується громадян, основною незручністю для них стане очікування, коли Фонд гарантування вкладів почне виплачувати їм відшкодування до 200 тисяч. Рахунки у Хрещатику мають 304 тисяч людей. Виплати відбуваються не тільки власникам депозитів, а і по зарплатним та картковим рахункам.
Як заспокоїв перший заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик, в цю суму укладається 98,7% всіх депозитів банку. В цілому буде виплачено 2,8 млрд гривень. На інші 1,3% клієнтів залишається 1,7 млрд гривень - по 425 тисяч грн на кожного з 4 тисяч заможних клієнтів.
Крім того "Хрещатик" є банком-агентом Фонду гарантування вкладів і виплачував кошти вкладникам 12 банків. Наразі в банку залишились поточні виплати по "Укрінбанку" в 500 млн гривень.
"На рахунку Фонду в Національному банку на даний момент акумульовано 5 млрд гривень тому коштів на виплати по "Хрещатику" у нас вистачить. Вкладникам не варто переживати", - запевнив Оленчик.
Що стосується карток "Киянина", то, згідно зі словами Геннадія Пліса, їх перевипустить "Ощадбанк".
- Актуальне
- Важливе