Чому Україна знову хоче купувати російський газ
"Нафтогаз" робить ставку на ринкові відносини з "Газпромом"
Сьогодні виповнилося 193 дні з моменту відмови України від російського газу. Щоденно дні газової незалежності Києва від Москви відраховує лічильник "Укртрансгазу".
Однак, сьогодні ж голова "Газпрому" Олексій Міллєр розповів, що російський монополіст отримав листа від "Нафтогазу" з проханням про відновлення поставок в найближчі 9 місяців: другому півріччі 2016 року і першому кварталі 2017 року. У Москві навіть знайшли причину "зміни настроїв української компанії".
"Добовий обсяг реверсу з Європи до України скоротився в червні в 6,4 рази у порівнянні з травнем і в 16,8 разу у порівнянні з квітнем", - пояснив своє бачення Міллєр.
У "Нафтогазі" Еспресо.TV розповіли, що дійсно направляли в Москву пропозицію підписати доповнення до контракту, яке "дозволить "Газпрому" повернутися до кола потенційних постачальників "Нафтогазу".
Крім того, в концерні відповіли на шпильку Москви про багаторазове скорочений реверсу газу з Європи.
Згідно статистики "Укртрансгазу", дійсно, за п’ять місяців поточного року для потреб України було імпортовано 3 млрд кубометрів природного газу, що на 5,7 млрд менше аніж у 2015 році. Однак такі цифри мають своє комерційне пояснення.
"Нафтогаз" очікує, що цінові умови на європейському ринку газу будуть найбільш привабливими протягом третього кварталу, тому компанія наразі скоротила закупівлю імпортованого газу", - пояснили в "Нафтогазі".
Історія незалежності
Війна на сході, загальне падіння економіки та економія витрат сировини призвели до значного зменшення споживання газу в Україні. За минулий рік використання газу впало до рекордного мінімуму у 33,73 млрд кубів. Ще п'ять років тому Україна споживала майже в 2 рази більше газу, ніж зараз (59,3 млрд кубів).
2015 рік можна назвати переламним у стосунках "Нафтогазу" та "Газпрому" – ще кілька років тому Росія була монопольним постачальником газу в Україну. Тоді обсяги імпорту російського газу досягали 40 млрд кубометрів.
У 2015 році імпорт газу з Росії скоротився до 6,1 млрд кубів у порівнянні з 14,5 млрд 2014 року. Обсяги газу з європейського ринку збільшилися майже удвічі (з 4,9 до 9,2 млрд кубів). Тепер "Нафтогаз" отримує блакитне паливо більше ніж у 10 закордонних постачальників, головним з яких є Словаччина.
інфографіка "Укртрансгазу"
Природно, що на відмову від "газпромівського" газу вплинула війна на Донбасі та анексія Криму. Але є і суто економічні причини - європейські контракти переважають російські хоча б в тому, що вони ґрунтуються на ринкових умовах і в них нівельований політичний тиск.
Стратегія "Нафтогазу" цілком зрозуміла: якщо є вибір, то навіщо купувати товар у продавця, який тобі дуже не подобається.
Навіщо нам "Газпром"
Екс-міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявляв, що потреба України в імпортному газі на 2016 рік становить всього 11-13 млрд кубометрів. Потужностей по реверсу, щоб закачати цей об’єм, вистачить, констатував Демчишин. Тоді постає логічне питання, навіщо нам повертатися до стосунків з таким ненадійним партнером як "Газпром"?
Ціна є одним з основних факторів, що впливають на рішення України щодо закупівлі російського газу. Зараз Київ має вибір і можливість купувати газ в Європі, тим самим посилюючи конкуренцію, обираючи найвигідніші умови.
Як заявив 26 травня вже новий глава українського Міненерговугілля Ігор Насалик, якби ціна на газ формувалася Москвою виходячи з економічних показників, вона становила б $130-132. Для порівняння, в першому кварталі 2016 року європейський газ з урахуванням транспортування до кордону коштував Україні $198 за тисячу кубометрів.
"Позиція "Нафтогазу" є незмінною протягом останніх 1,5 року: закупівля газу у "Газпрому" є можливою, якщо російська компанія запропонує нижчу ціну, ніж європейські постачальники", - пояснили своє бачення щодо закупівля російського газу в "Нафтогазі".
У компанії вважають економічно обґрунтованою ціною газу від "Газпрому" ціну на рівні "хаб мінус транспорт".
До того ж, треба бути відвертими, коли ми говоримо, що Україна відмовилась від російського газу – це не зовсім правда. Той газ, який ми купуємо на європейському кордоні, теж частково "газпромівський", але отриманий за європейським контрактом.
Тож, як наголошують в "Нафтогазі", диверсифікація джерел постачання є необхідною вимогою для енергетичної безпеки України.
"Наявність широкого кола потенційних постачальників є гарантією того, що Україна закупає газ на найбільш вигідних умовах", - резюмують вони.
Все це свідчить про те, що компанія обрала ринкову модель співпраці з російським "Газпромом", де буде повністю нівельований політичний аспект, а залишиться лише фактор економічної вигоди.
Тільки бізнес – ми купуємо у тих, хто продає дешевше, - тепер так будуються газові стосунки Києва і Москви.
Читайте також: Що ви маєте знати про російський газ для сепаратистів Донбасу
- Актуальне
- Важливе