Як Франція підклала міну під антиросійські санкції
У середу французькі сенатори закликали уряд та Євросоюз поступово скасувати санкції проти Росії
Після прикрої історії з невидаванням віз українським вболівальникам на Євро-2016 Франція "подарувала" українцям ще один неприємний сюрприз. Сенат (верхня палата парламенту) більшістю голосів підтримав резолюцію, яка закликає уряд Франсуа Олланда не підтримувати режим санкцій, введених ЄС проти Росії. "За" голосували 302 з 348 членів сенату. "Проти" — 16.
Заклик пролунав напередодні вирішення подальшої долі санкцій в Брюсселі. Наприкінці червня Рада Європи збирається ухвалити рішення, чи продовжувати режим санкцій проти Росії, чи ні.
Ключові гравці — Ангела Меркель та Франсуа Олланд — говорять, що санкції треба продовжувати, бо Росія Мінські угоди не виконує.
Ухвалений документ носить рекомендаційний характер, тобто уряд не зобов'язаний робити те, про що просять сенатори. Але він створює негативне для України інформаційне тло. Як і голландський референдум, це ще один крок до переходу від режиму санкцій до "конструктивної співпраці".
Загалом логіка процесу виглядає таким чином: влітку Євросоюз погоджується на продовження санкцій, але це відбувається в останній чи передостанній раз. Розумні голови в Україні це вже розуміють і говорять, що треба готуватись до існування в нових реаліях.
До речі, ще не факт, що скасування санкцій допоможе скаліченій російській економіці. Другий фактор — низька ціна на нафту — продовжує свою руйнівну дію.
Що саме ухвалили французи
Голосування в сенаті стало логічним продовженням попереднього голосування в нижній палаті французького парламенту — Національній асамблеї. 28 квітня була ухвалена резолюція, запропонована другом Росії — Тьєррі Маріані. Це той самий депутат, який є співголовою асоціації "Франко-російський діалог" і в липні 2015 року влаштував ще кільком колегам екскурсію в анексований Росією Крим.
Читайте також: Десять французят у Криму
Ухвалити резолюцію вдалося тому, що більшість провладних депутатів проігнорували засідання та не з'явилися в залі. "За" проголосували 55 депутатів, проти 44. Це при тому, що в Національній асамблеї 577 депутатів!
"Складається враження, що уряд зацікавлений саме в таких голосуваннях у парламенті, але сам, з дипломатичних причин, підступно умиває руки. Ганьба тобі, Франціє! Коли ж ти навчилася зневажати жертву агресії та підтримувати нападника?" - написала після голосування в Сенаті на своїй сторінці в Facebook українська журналістка, яка працює у Парижі, Алла Лазарева.
На користь її версії говорить той факт, що резолюцію підтримало багато соціалістів — однопартійців президента Олланда. Більше того, співавтором резолюції є соціаліст Сімон Сютур. Другий автор — Ів Поццо ді Борґо. Українцям він запам'ятався позуванням в Криму з футболкою "Обама, ти чмо".
Текст резолюції, ухвалений Сенатом, більш виважений та містить менше категоричних проросійських тверджень, аніж текст резолюції, ухваленої Національною асамблеєю.
Остаточної версії ухваленого документа ще немає. Але з того проекту, який є на сайті Сенату, випливає, що уряд закликають до:
- поступового та часткового пом'якшення режиму санкцій ЄС проти Росії, особливо економічних санкцій, зважаючи на значний прогрес в імплементації Мінських домовленостей;
- продовження переговорів з Росією та Україною в "нормандському" форматі.
- переглянути дипломатичні та політичні санкції, продовжити переговори на вищому рівні між Росією та країнами — членами ЄС;
- закликати європейських партнерів негайно скасувати індивідуальні санкції проти російських депутатів;
- пересвідчитись, що зменшення або скасування санкцій ЄС супроводжується відповідними заходами з боку РФ.
Україна протестує
Небайдужі українці та українська влада намагалася переконати сенаторів не підтримувати резолюцію. Під час дебатів та голосування під стінами Сенату проходила акція протесту, організована українською громадою Франції.
Вони прийшли туди з прапорами України, Франції та плакатами, які нагадували, що Путін — терорист і санкції проти нього скасовувати не можна.
Ще до голосування Верховна Рада ухвалила офіційне звернення до Сенату із закликом не підтримувати цієї резолюції. А після голосування посольство України у Франції закликала уряд зберегти мудрість та твердість в питанні санкцій.
Cенат ухвалив резолюцію,що закликає до демонтажу санкцій проти Росії.Твердість та відповідальність французького уряду мають ключове значення
— UA Embassy in France (@UKRinFRA) June 8, 2016
Акція українців під будівлею Сенату. Фото: Facebook / Sanctions contre Poutine
Зона ризику
Франція не єдина країна, з якої надходять сигнали про небажання підтримувати режим санкцій проти Росії. Його слабке місце — рішення має ухвалюватись одностайно всіма членами Євросоюзу. Достатньо однієї країни, яка виступить проти — і санкції припинять дію.
Такі ж настрої, як у Франції, існують в Італії. Згадаймо хоча б нещодавній демарш депутатів ради регіону Венето, які ухвалили резолюцію про визнання Криму частиною Росії та скасування санкцій.
Звісно, юридично вона має нульові наслідки, але йдеться все про те ж інформаційне тло, яке ретельно створюють євроскептики та російська пропаганда.
Взагалі країни південної Європи, які розташовані якнайдалі від України, дуже мало цікавляться тим, що в нас відбувається. І коли російське ембарго на товари з ЄС вдарило по кишеням їхніх фермерів, вони заговорили про скасування санкцій.
Також в зоні ризику знаходиться Угорщина. Тамтешній прем'єр Віктор Орбан не приховує своїх євроскептичних поглядів. Інша справа, що піти одному проти всього ЄС він не наважується. Та й навіщо, якщо можна доїти одночасно і Москву, і Брюссель.
Не забуваймо також проросійські настрої прем'єр-міністрів Греції та Словаччини. В принципі, той факт, що ці санкції взагалі були ухвалені — вже велика перемога для неповороткого Євросоюзу.
Голова правління "Майдану закордонних справ" Богдан Яременко вважає, що в ситуації, якщо за Францією "аналогічні події посиплються і в інших країнах", Євросоюз почне жорстко вимагати проведення виборів в окупованому Донбасі. Але, попереджає він, Україні на це погоджуватись не слід.
"Потрібно остаточно зрозуміти, що в існуючому вигляді санкції проти Росії не будуть ні вічними, ні навіть тривалими. Тому вершиною дипломатичної тупості буде жертвувати будь-чим заради їхнього продовження", - пише Яременко на своїй сторінці в Facebook.
Отже боротьба за санкції триває, але Україні вже зараз пора підготувати запобіжники на випадок, якщо Євросоюз дасть Путіну "зелене світло". Шкода лише, що "стара Європа" не усвідомлює всю небезпеку такого кроку.
- Актуальне
- Важливе