Як світ та Україна відреагували на Брекзіт

24 червня, 2016 п'ятниця
20:55

Євросоюз закликає Британію швидче завершити процедуру, росіяни сподіваються на зняття санкцій, американці сумують, а в Україні переживають через безвізовий режим

Зміст

Вага Великої Британії на світовій сцені настільки значна, що рішення більшої половини її громадян вийти зі складу Євросоюзу викликало бурхливу реакцію по всьому світу.

Лідери G7 вже попередили про негативні наслідки Брекзіту для світових ринків. Дійсно, оскільки валюта четвертої за потужністю економіки світу почала різко просідати, це спричиняє хвилі далеко за межами Британії та Євросоюзу.

Реакція Євросоюзу

Лідери ЄС зробили спільну заяву щодо британського референдуму. Президент Європейської Ради Дональд Туск, президент Європарламенту Мартін Шульц, прем'єр-міністр Нідерландів, які головують у Раді Євросоюзу Марк Рютте та президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер сказали, що шкодують через вибір британців, але поважають його. Це дипломатичне формулювання зустрічається у більшості світових лідерів.

По суті ж питання вони закликали якомога швидче реалізувати процес виходу, хоч яким би хворобливим не був процес. "Будь-яка затримка надмірно продовжить невизначеність", - говориться в заяві. Для цього, нагадали вони, існує 50-та стаття Лісабонської угоди щодо принципів функціонування ЄС.

А от окремі європейські лідери в своїх заявах були менш стримані. В більшості своїй вони сприйняли результат негативно.

Німеччина, яка є неформальним лідером ЄС, збирається розібратись як діяти в новій реальності. Для цього канцлер Ангела Меркель запланувала на понеділок, 27 червня, зустріч з Дональдом Туском, президентом Франції Франсуа Олландом і прем'єр-міністром Італії Маттео Ренці.

Вона висловила "великий жаль" через результати референдуму. За словами Меркель, Німеччина має "особливий інтерес і особливу відповідальність" в питанні утримання європейської єдності у майбутньому.

Президент Франції Франсуа Олланд назвав Брекзіт серйозним тестом для Європи і сказав, що ЄС — то прекрасна ідея, а не тільки великий ринок. За його словами, для Європи зараз існує величезна небезпека, пов'язана зі зростанням екстремізму та популізму.

Прем'єр-міністр Франції Мануель Вальс висловився більш конкретно. За його словами, Брекзіт — провісник того факту, що нездужання занадто довго ігнорували.

"Занадто довго були закриті очі на сумніви, висловлені народами Європи. Мені часто дорікають, що я говорю занадто серйозно останнім часом, тому що я сказав, що Європа може зазнати трагедії з терористичною загрозою, міграційною кризою та зростанням крайніх правих", - цитує голову французького уряду газета Le Figaro.

Голова польського МЗС Вітольд Ващиковський вважає, що результати референдуму негативно вплинуть на Польщу. "Це погана новина для Європи, це погана новина, насамперед, для Польщі", - сказав міністр. За його словами, процес виходу Британії з ЄС може тривати років 10.

Цікаво, що не дуже схвально на рішення британців відреагували навіть традиційно євроскептичні європейські лідери. Але винні в такому результаті брюссельські бюрократи, говорять вони.

От, наприклад, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сказав, що його країна лишається в ЄС, бо "вірить у нього". Але разом із тим є питання, на які Брюссель немає адекватної відповіді, додав він. "Брюссель має почути голос народу", - цитує Орбана Budapest Business Journal.

Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ципрас назвав Брекзіт "негативною подією" та закликав до "свіжого бачення" Європи. "Результат референдуму має подіяти як сигнал тривоги для лунатиків, які прямують до безодні", - сказав він. Він вважає, що тріщини в європейському проекті з'явилися через політику обмежень (для таких країн, як Греція, вочевидь. - Авт.) та провал у намаганнях справитись з кризою біженців.

"Зневажливі слова технократів розізлили людей. Нам потрібні прогресивні реформи, щоб вибудувати стіну проти євроскептицизму", - вважає Ципрас.

Результатом задоволені хіба що каталонці, які давно ставлять питання про те, щоб їм дозволили провести референдум щодо незалежності від Іспанії. Голова уряду Каталонії Карлес Пучдемон закликав ЄС підтримати їх у цьому питанні.

"Велика Британія прийняла рішення піти з ЄС без того, щоб Євросоюз прийняв би рішення про це. Це демонструє, що можливо приймати рішення про суверенітет, як це роблять інші країни", - заявив Пучдемон.

Цікаву думку про те, що насправді британські консерватори не хочуть виходити зі складу ЄС висловив екс-міністр Швеції та друг України Карл Більдт.

"Дивлюся телебачення Великої Британії і перебуваю у шоці від того, що головні прихильники Brexit насправді не хочуть запускати механізм виходу з Євросоюзу. Вони намагаються його відкласти", - написав Більдт у своєму Twitter.

Україна переживає за "безвіз" та санкції

Представники української влади та політики, які підтримують шлях європейської інтеграції у своїх висловлюваннях більш-менш одностайні. Брекзіт за більшістю можливих наслідків — погана новина для України.

Президент Петро Порошенко висловив сподівання, що Велика Британія все ж залишиться в об'єднаній Європі та надалі захищатиме європейські цінності.

"Вважаю, що сьогодні нагальний виклик для Європейського Союзу – знайти шлях до сердець євроскептиків, аби не дати жодного шансу опонентам європейського інтеграційного проекту та їх щедрим спонсорам. Розраховую, що санкції проти Росії як країни-агресора будуть продовжені", - заявив президент.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман вірить, що єдність європейських народів все ж буде збережена. А голова МЗС Павло Клімкін нагадав, що Велика Британія "залишається нашим важливим другом і партнером".

Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко вважає, що через Брекзіт та інші внутрішні проблеми ЄС може відтермінувати введення безвізового режиму для українців.

"Ослаблена і розділена Європа, розколота на скептиків і оптимістів, Європа, що боїться свого завтрашнього дня, — золота мрія Кремля", — додала вона.

Ще більш негативний прогноз дав народний депутат Володимир Ар'єв. На його думку, ЄС тепер не лише відтермінує на невизначений час "безвіз", але ще й почне з 2017 року поступово знімати санкції з Росії.

Крім того, за його словами почали говорити про зближення з Росією в бюро ПАРЄ. "Координуючий орган ПАРЄ видав декларацію про спільні цінності з РФ і про необхідність руху назустріч. Я та британець на знак протесту залишили засідання. Він ще й заявив що саме через таку позицію Європи британські громадяни проголосували проти ЄС", — наголосив Ар'єв.

Натомість народний депутат та співголова групи з міжпарламентських зв'язків зі Сполученим Королівством Олексій Рябчин вважає, що ЄС тепер навпаки збереже санкції проти Росії. "Якщо європейці не покажуть єдності щодо санкцій, це призведе до ще більшого колапсу", — пояснив він.

Депутат також зазначив, що тепер буде важче збирати голоси за євроінтеграційні законопроекти.

А от Павло Клімкін переконаний, що Брекзіт не вплине на рішення ЄС надати Україні безвізовий режим. "Зараз ми повинні додатково працювати з Європарламентом, було дуже багато зустрічей, процес потрібно прискорювати", - сказав він.

США: це перемога Путіна і жахлива помилка Кемерона

Про те, що переможцем за результатом британського референдуму став російський президент написав у своєму Twitter екс-посол США в Росії Майкл Макфол. Також він зазначив, що Брекзіт — це жахлива помилка Кемерона, бо він запустив абсолютно непотрібний процес.

Президент США Барак Обама взагалі не став давати жодних оцінок, обмежившись загальними фразами про те, що і Велика Британія, і Євросоюз залишаються невід'ємними партнерами США, "навіть коли вони почали переговори про свої поточні стосунки".

Віце-президент Джо Байден сказав, що США очікували іншого результату, але особливий зв'язок США та Сполученого Королівства витримає випробування часом.

А от хто щиро порадів Брекзіту та привітав з цим британців так це кандидат у президенти мільярдер Дональд Трамп. "Вони просто отримали назад свою країну, так само, як ми отримаємо назад Америку", - заявив він.

Ці слова розкритикувала його головна суперниця Хілларі Клінтон. "Ці часи невизначеності тільки підкреслюють необхідність спокійного, сталого, досвідченого керівництва в Білому домі, щоб захистити гаманці і засоби для існування американців", - заявила вона. Захистити робочі сім'ї американців від негативних наслідків Брекзіту кандидат у президенти назвала своїм завданням номер один.

Росіяни стримано радіють

Путін робить вигляд, що Брекзіт його не тішить. Але і він, і його прес-секретар Дмитро Пєсков жваво заговорили про можливість зняття санкцій.

"Щодо санкціонної політики, я не думаю, що Брекзіт якось відіб'ється на наших взаємних стосунках з ЄС, - сказав Путін. - Якщо наші партнери коли-небудь дозріють до конструктивного діалогу з питань санкцій — ми до цього готові, ми цього хочемо і будемо відповідати позитивом на позитив".

А Пєсков заявив, що незважаючи на вихід Великої Британії з союзу, в ЄС вже точаться дискусії щодо відновлення торгівельних відносин з російською стороною.

Мер Москви Сергій Собянін сказав відвертіше. "Без Великої Британії в ЄС вже не буде кому так несамовито відстоювати санкції проти нас", - написав він у своєму Twitter.

Стримана радість росіян пояснюється тим, що Брекзіт погрожує негативними наслідками світовій економіці, включно з російською. От ціни на нафту вже знову почали падати після новин про результат референдуму.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
Більше новин