Расова проблема. Чому в США громадяни "воюють" з поліцією

13 липня, 2016 середа
09:42

Розстріл поліцейських на акції протесту в Техасі змусив американців шукати відповіді на непрості питання міжрасових стосунків

Зміст

У вівторок, 12 липня, в Далласі (штат Техас) пройшов молебень за жертвами стрілянини, яку влаштував 25-річний снайпер Міка Ксав'єр Джонсон. Він убив п'ятьох поліцейських, поранив ще сімох та двох перехожих.

Джонсон заявляв, що хоче вбивати білих, та одна з перехожих, яка отримала кулю, була афроамериканкою. На заході побував президент Барак Обама, який заради цього скоротив свій візит в Іспанію.

Безпрецедентна трагедія

Такого масового розстрілу копів у Штатах ще не було. Як стверджує голова поліції Далласу Девід Браун, у Джонсона були більш масштабні плани. Як армійський резервіст він пройшов курс поводження з вибухівкою і, схоже, готувався до більш масштабного теракту. Розростання акцій протесту проти насильства поліції змусило Джонсона прискоритись.

Під вечір у четвер, 7 липня, в Далласі проходила демонстрація. Це була частина загальнонаціонального руху Black Lives Matter (дослівно — життя чорних має значення), який активізувався після двох випадків убивства поліцейськими афроамериканців у Міннесоті та Луїзіані.

І якщо в інших містах на акціях траплялося насилля, у Далласі все проходило мирно. Як відзначає CNN, до стрілянини поліцейські навіть фотографувалися з демонстрантами. Та в четвер все пішло не так: мирну ходу перервали постріли.

Міка Джонсон, убивця поліцейських

Спочатку були повідомлення, що снайперів кілька. Декого затримали. Та згодом з'ясувалося, що діяв одинак.

Справа в тому, що Даллас — місто, де практикується відкрите носіння зброї, навіть на масових акціях. Тож коли почалась стрілянина і люди почали хаотично бігати, поліція помилково затримала двох чоловіків з карабінами та їхню супутницю. Згодом, коли з'ясувалося, що вони не стріляли, усіх трьох відпустили.

Снайпер вів вогонь по поліції на ходу — так його навчили під час військових навчань. Врешті-решт поліції вдалося його загнати в глухий кут і оточити в будівлі коледжу. Подальше протистояння тривало шість годин.

За словами шефа поліції, убивця вимагав афроамериканського переговорщика і отримав його. Та скоро стало зрозуміло, що він знущається і не збирається здаватися.

"Він просто в основному брехав нам, грався в ігри, сміявся над нами, співав та запитував, скількох він дістав та що хоче вбити більше", — цитує Девіда Брауна газета USA Today.


Він також сказав, що снайпер пояснив свої мотиви: він хоче убивати білих, особливо поліцейських, бо його обурили вбивства чорних поліцією.


Щоб знищити Джонсона поліція застосувала робота з дистанційним управлінням та кілограмом пластикової вибухівки C4. За словами Девіда Брауна, він схвалив це рішення, бо всі інші способи могли спричинити ще більші жертви.

Шеф поліції розповів, що в перестрілці снайпер був поранений. Своєю кров'ю він написав на стіні літери "RB" незадовго до смерті. Поліція вивчає ноутбук Джонсона, блокноти і смартфони, щоб зрозуміти значення цих літер та інших записів. Але поки що розшифрувати нотатки снайпера не вдалося.

У ЗМІ зустрічається твердження з посиланням на знайомих Міки Джонсона, що снайпер був несповна розуму та страждав від галюцинацій.

Расова проблема

Проблема міжрасових стосунків — одна з найдавніших у США та, схоже, все ще не вирішена. Саме вона стала поживним ґрунтом на якому виріс масовий рух Black Lives Matter (#BlackLivesMatter).

Його активісти привертають увагу до вбивств афроамериканців поліцією та закликають політиків до перегляду практики міжрасових стосунків, особливо коли йдеться про стосунки поліції з громадянами.

Активісти руху організують масові акції, виступають у ЗМІ та проводять кампанії в соцмережах. Як і в кожного подібного руху, є прихильники мирного шляху та радикали, які вважають за необхідне влаштовувати бої з правоохоронцями.

Цікаво, що зародився цей рух безвідносно до насилля з боку поліції. Вперше хештег #BlackLivesMatter використали в 2013 році під час розгляду справи про вбивство Джорджем Циммерманом афроамериканського підлітка Трейвона Мартіна.

Перший був чимось на зразок патрульного на громадських засадах. Мав право легально носити зброю, але до поліції не мав жодного стосунку. Як стверджував Циммерман на суді, Трейвон напав на нього і він змушений був застосувати зброю для самооборони.

Привид Фергюсона

Справжньої потужності рух Black Lives Matter набув після вбивства Майкла Брауна у Фергюсоні. Згодом з'явилися докази того, що вбитий зовсім не був білим пухнастиком, яким його намагались зобразити. За кілька хвилин до вбивства він пограбував магазин, а потім намагався вихопити зброю в офіцера, який його зупинив.

Та для збуреної вбивством хвилі протестів це вже не мало значення. У Фергюсоні почались масові протести, які переросли в мародерства. Щоб взяти ситуацію під контроль, довелося стягнути до міста спецназ.

Протести у Фергюсоні

Потім було ще мінімум десяток убивств афроамериканців, що підживлювало протестний рух. До речі, був і зворотній процес, схожий на те, що сталося в Далласі. У грудні 2014 року в Нью-Йорку застрелили двох поліцейських, які сиділи в патрульній машині. Після цього убивця покінчив з собою в метрополітені.

Убивство в прямому ефірі

Два останніх випадки убивства афроамериканців сталися в містах Батон Руж (штат Луїзіана) та Сент-Пол (штат Міннесота). У першому поліція застрелила 37-річного афроамериканця Альтона Стерлінга, коли він вже лежав на землі. Принаймні так стверджують свідки.

У другому випадку поліцейський зупинив автомобіль, за кермом якого був 32-річний Філандо Кестайл і застрелив його, коли чоловік поліз за гаманцем. Дружина вбитого одразу після пострілів почала передавати в прямий ефір відео через Facebook.

На ньому видно, як Кестайл стікає кров'ю. Його дружна стверджує, що перед тим, як діставати гаманець, чоловік попередив, що легально володіє зброєю.

Усі ці випадки спричинили нову хвилю масових протестів. На вихідних, уже після стрілянини в Далласі, вони набули особливої потужності.

Демонстрації проходили у багатьох містах — Чикаго, Нью-Йорку, Вашингтоні, Окленді, Атланті, Філадельфії тощо. У багатьох випадках все було мирно. Та в кількох містах сталися сутички з поліцією.

Загалом по країні, за даними CNN, було заарештовано 312 демонстрантів. А в місті Сент-Пол, повідомляє Fox News, дісталося поліції — 21 офіцера було поранено. Їх закидали камінням, пляшками та петардами.

У Вашингтоні протест відбувся мирно. Фото: Reuters

Це фото мирного спротиву поліції в Батон Руж стало вірусним. Фото: Reuters

Деякі ЗМІ стверджують, що напади на демонстраціях влаштували активісти організації "Нові чорні пантери". Цікаво, що і вбивця з Далласу теж нібито був членом цієї групи.

До справжніх "Чорних пантер", які діяли наприкінці 1960-х — 1970-х роках, ці хлопці стосунку не мають. Рух Black Lives Maters також відхрещується від них та засуджує насильство, зокрема — стрілянину в Далласі. Та на жаль, як довів Міка Джонсон, будь-яка провокативна тема породжує неадекватних адептів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
16 березня
10:51
Марк Карні
"Настав час Росії добросовісно сісти за стіл переговорів": новий прем'єр Канади Карні поговорив телефоном із Зеленським
10:28
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Окупантам не вдається перекидати техніку на правий берег річки Оскіл, - заступник командира БПАК "Ахіллес" Маляревич
10:13
дискотека
У Північній Македонії через пожежу на дискотеці загинули щонайменше 50 людей
10:00
OPINION
Про закриття Радіо Свобода
09:59
"Yankee go home!": у Гренландії жителі протестують проти заяв Трампа про підпорядкування острова США
09:10
Білий дім
Білий дім опублікував перелік претензій до "Голосу Америки", через які було припинено фінансування
09:05
ЗСУ, ППО
Сили ППО знищили 47 з 90 російських БПЛА
08:59
Оновлено
Наслідок російського удару по Чернігову (вечір 15.03.2025)
РФ атакувала Україну БПЛА: в Ізюмі є загибла та постраждалі, у Чернігові влучання по 5-поверхівці
08:55
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі відсутні військові кораблі РФ
08:37
Дональд Трамп
"Хворі дегенерати": Трамп спростував новину, що Віткофф нібито 8 годин чекав Путіна
08:17
Минулої доби на фронті відбулося 148 бойових зіткнень: найбільше росіяни атакували Покровський напрямок
08:07
OPINION
Чому Україна — не Афганістан
08:06
Торнадо
Через торнадо у США загинули щонайменше 33 людини
08:00
Огляд
ЗСУ, дрони
"Лінія дронів": що це і як Україна будує невидиму стіну проти ворога. Пояснюємо
07:49
Ілюстративне фото
Японія планує розмістити на острові Кюсю ракети великої дальності, - ЗМІ
07:37
Александар Вучич
Вучич заявив, що готовий до виборів у найближчі місяці, якщо цього вимагатиме опозиція
07:26
Оновлено
Дональд Трамп
Новий уряд США лишив "Радіо Свобода" без фінансування, співробітників "Голосу Америки" відправили у безстрокові відпустки
07:16
Рубіо, Лавров
"Відновлення зв'язку між країнами": держсекретар США Рубіо поговорив телефоном з Лавровим
07:05
БМП. вбиті росіяни
Засіб ППО, 10 танків і 1400 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
00:30
Ексклюзив
Дональд Трамп
Позиція США щодо питання Тайваню залежатиме від того, як закінчиться війна в Україні, - Портников
00:28
Італія
"Це війна, і необхідно боротися": мер Мілана підтримав Україну
2025, субота
15 березня
23:30
Торговельний кіоск поблизу зі школами (Левада, Полтава)
У Полтаві перед двома школами зʼявився кіоск з написом "Одноразки": чим це закінчилося
22:50
Ексклюзив
Путін зустрічається з російськими пілотами на авіабазі Хмеймім. 11 грудня 2017
Якщо Трамп зупинить військову допомогу Україні, він позбудеться єдиного інструменту тиску на Путінa, - Портников
22:46
Кір Стармер
Коаліція охочих відкинула підхід Путіна "так, але" до припинення вогню в Україні, - Sky News
22:24
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
Грандіозна ініційована студентами акція протесту у Белграді: сербське МВС каже про 107 тисяч присутніх, організатори наполягають на 1 мільйоні
22:11
путін
Путін заборонив громадянам України та інших "недружніх держав" реєструвати нерухомість на ТОТ
22:04
суд, санкції
Жительку Києва засудили за систематичне домашнє насильство над чоловіком
21:54
Ексклюзив
Метью Брайза
Введення миротворчих сил в Україну виключене, а місія ООН не має жодних шансів, - Брайза
21:40
Ексклюзив
Портников пояснив, чи можуть українські удари вглиб РФ вплинути на перемирʼя
21:32
Кіт Келлог
Трамп призначив Келлога своїм представником виключно в Україні
21:20
Дональд Трамп
Трамп розпочав війну з хуситами
21:02
Ілон Маск
Спецпредставник Путіна, який був на перемовинах у Саудівській Аравії, запропонував Маску спільну російсько-американську експедицію на Марс
20:50
Австралія
Австралія відкрита до участі у миротворчій місії в Україні
20:47
окупанти, оркі, російські солдати
У Силах оборони пояснили причини збільшення ворожих обстрілів та штурмів на півдні
20:02
OPINION
"Є ті, кому складніше"
19:56
Олександр Лукашенко (26.01.2025)
Речник МЗС України назвав Лукашенка "тарганом": яка причина
19:55
Оновлено
"Ворскла" перемогла "Рух": результати й розклад 21-го туру УПЛ
19:51
Ексклюзив
путін
Путін або сам зірве перемир'я, або звинуватить у цьому Україну, - Брайза
19:22
Павло Дуров
Засновнику Telegram Дурову дозволили виїхати з Франції до Дубаю, - ЗМІ
19:15
Ексклюзив
Джон Гербст
Експосол США в Україні Гербст: Путін сподівається на беззахисність Трампа перед його хитрощами
Більше новин