Друга спортивна холодна війна. Як Росія може повторити олімпійський шлях СРСР

Дмитро Марценишин
22 липня, 2016 п'ятниця
10:47

Через нехтування Росією антидопінгових законів світовий спорт опинився на порозі нової кризи у олімпійському русі

Зміст

З чого все почалося

Влітку олімпійський рух виявився за крок до найбільшої з часів "холодної війни" кризи. Спровокувало її систематичне порушення представниками Росії антидопінгових правил, доведене Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА).

Воно цього тижня оприлюднило звіт, у якому підтверджуються факти фальсифікацій з допінг-пробами під час Олімпіади-2014 у Сочі. Там "брудні" аналізи" російських спортсменів мінялися на заздалегідь підготовані "чисті", а курувалися ці махінації російським міністерством спорту та ФСБ.

Подібна зухвалість у прагненні довести свою світову гегемонію призвела до того, що ВАДА 18 липня рекомендувала Міжнародному олімпійському комітету (МОК) дискваліфікувати усю збірну Росії з Олімпіади у Ріо.

МОК перед важливим рішенням взяв кількаденну паузу. Було вирішено дочекатися рішення Спортивного арбітражного суду (CAS) у Лозанні, який мав вирішити, чи справедливо Міжнародна федерація легкої атлетики (IAAF) дискваліфікувала з Олімпіади збірну Росії. 

Чому рішення CAS таке важливе

21 липня CAS відхилив позов росіян до IAAF і остаточно закрив російським легкоатлетам шлях до Ріо. Наступне слово за МОК, який має визначитися щодо дискваліфікації усієї збірної Росії найближчими днями.

Якщо у олімпійському комітеті доведуть справу до кінця і росіян дискваліфікують, наслідки для світового спорту можуть виявитися непередбачуваними.

З Росії цього тижня не припиняють сипатися заяви про втручання політики у спорт. Володимир Путін назвав це небезпечним рецидивом та провів аналогію з кризою олімпійського руху 1980-х, коли західний світ бойкотував Ігри у Москві-1980, а країни соціалістичного табору не поїхали до Лос-Анджелесу-1984.

У Росії після вердикту CAS розгорнулася справжня істерія, а відомі тамтешні олімпійці на чолі зі світовою рекордсменкою у стрибках з жердиною Оленою Ісінбаєвою виступили із різкими заявами.

Олена Ісінбаєва

Екс-президент Валентин Балахнічев висловився за організацію для росіян альтернативних змагань "з можливим залученні представників інших країн". А заплановані у Москві зустріч олімпійців з Путіним та урочисті проводи збірної до Ріо було скасовано.

Схоже, у Росії вже готові до дискваліфікації. Питання лише в тому, чи захочуть у Кремлі з нею миритися і які кроки зроблять у відповідь. Одним з можливих варіантів є зустрічний бойкот Олімпіади-2016.

Чому цивілізований світ оголосив бойкот Олімпіаді-1980

Попередня криза у світовому спорті розпочалася у 1970-х, коли Москві віддали право на проведення Олімпіади-1980, а "холодна війна" між СРСР та США набула критичної фази.

Головні антагоністи "Імперії зла" із США та Великої Британії з самого початку закликали бойкотувати московські Ігри через порушення у СРСР прав людини, але вирішальним стало радянське вторгнення до Афганістану наприкінці 1979-го року.

Уже у січні 1980-го президент США Джиммі Картер заявив, що американці бойкотуватимуть Олімпіаду та поставив Кремлю ультиматум – або СРСР виведе до 20 лютого війська з Афганістану, або американці не поїдуть на Ігри. Радянський Союз на вимоги не пристав і бойкот став реальністю.

Джиммі Картер та Леонід Брежнєв

У свою чергу МОК відмовився переносити Олімпіаду до іншої країни. По-перше, до змагань залишалося мало часу, а по друге МОК у ті роки очолював відомий друг радянського режиму - Хуан-Антоніо Самаранч, який перед тим, як очолити олімпійський рух, працював послом Іспанії у СРСР.

У підсумку московські Ігри бойкотували 65 країн – у тому числі такі потужні спортивні держави, як США, Німеччина, Китай, Японія та Велика Британія. Франція та Італія не надіслали до Москви офіційних команд, але дозволили виступати своїм представникам під олімпійським прапором. Олімпіаду це не врятувало – вона була відверто зіпсована.

Як СРСР бойкотував Олімпіаду-1984

У Кремлі провалену Олімпіаду американцям не пробачили та не поїхали на наступні Ігри, що відбулися у 1984 році у Лос-Анджелесі.

Формально у СРСР відмову від участі мотивували тим, що приймаюча сторона відмовилася давати письмові гарантії безпеки олімпійців, не дозволила летіти радянській делегації чартерами "Аерофлоту", відмовилася приймати у порту Лос-Анджелеса пароплав "Грузія" – плавучу базу збірної СРСР - та вимагала надати у посольстві США у Москві списики усіх радянських атлетів, хоча ті мали право в'їжджати до столиці Ігор без віз - за олімпійськими перепустками.

8 травня 1984 року було оголошено про бойкот Олімпіади-1984, а у офіційному повідомленні серед причин були названі "шовіністичні настрої та антирадянська істерія", роздмухана американською владою.

Цього разу бойкот Олімпіади був не таким масштабним – ініціативу СРСР підтримала лише низка соціалістичних країн - Болгарія, НДР, Чехословаччина, Куба, Монголія, Лаос. Водночас, навіть деякі послідовники комуністичної ідеології бойкот проігнорували - Китай, Югославія, Румунія до Лос-Анджелесу поїхали цілими командами, а румуни не надіслали до США збірну, але дозволили за бажанням виступати окремим атлетам.

СРСР на противагу капіталістичній Олімпіаді-1984 організував альтернативні ігри - "Дружба-1984". Серія змагань під такою назвою відбулася у 9 країнах соцтабору – СРСР, Болгарії, Угорщині, НДР, КНДР, Кубі, Монголії, Польщі та ЧССР у серпні 1984 року.

Навіщо проводили Ігри доброї волі

Проте після приходу у СРСР до влади Михайла Горбачова конфронтація між Радянським Союзом та США вщухла і примирення настало й на спортивному фронті.

Провідні спортсмени світу були позбавлені можливості змагатися один з одним на Олімпіадах фактично з 1976 року, коли востаннє сперечалися на Іграх у Монреалі. Тож СРСР та США домовилися організувати співставні за масштабами з Олімпіадою змагання – Ігри доброї волі.

Їхнім натхненником став відомий американський мільярдер, засновник телеіндустрії CNN Тед Тернер.

Тед Тернер

Перші Ігри доброї волі з великим успіхом пройшли у Москві у 1986 році і серед іншого запам'яталися новим світовим рекордом у стрибках з жердиною Сергія Бубки. Другі - у 1990 році приймав Сіетл, проте поступово інтерес до цих змагань зійшов нанівець і шості за ліком Ігри, які мали відбутися у 2005 році у американському Фініксі, були скасовані й надалі не проводилися.

Хто ще бойкотував Олімпіади

Перший масовий бойкот Олімпійських ігор відбувся у 1976 році, коли до Монреалю не прилетіли представники більшості африканських країн. Причиною став дозвіл виступити у іграх Нової Зеландії, регбійна збірна якої регулярно зустрічалася з командою ЮАР, де панував расистський режим Апартеїду.

Африканці виступили з абсурдною вимогою відсторонити Нову Зеландію від змагань, але МОК відмовився це робити, оскільки новозеландська регбійна федерація не мала жодного відношення до національного олімпійського комітету, а сам вид спорту не входить до олімпійської програми.

У 1988 році Ігри у Сеулі бойкотували антагоністи Південної Кореї – КНДР. Їх у протест підтримала Куба.

Після цього лунали заклики зі США через порушення прав людини та авторитаризм влади бойкотувати Олімпіаду-2008 у Пекіні та зимові Ігри-2014 у Сочі. Проте до реальних кроків справа не дійшла. Приміром, під час Олімпіади-2014 все обмежилося відсутністю на церемонії відкриття більшості світових лідерів – Барака Обами, Франсуа Олланда, Джеймса Камерона.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.84
  • EUR
    Купівля 45.01
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
20 березня
01:12
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила "шахеди": Укрзалізниця через пошкодження інфраструктури змінила маршрути низки потягів на Кіровоградщині
01:07
Кріштіану Роналду
Ліга націй: розклад матчів та трансляцій 20 березня
01:07
винищувач F-16
Україна отримала додаткові літаки F-16
00:24
Володимир Зеленський
Зеленський: Україна дзеркально реагуватиме на російські удари по енергооб'єктах
2025, середа
19 березня
23:50
Олександр Маркушин, Печерський суд
Суд продовжив запобіжний захід меру Ірпеня Маркушину
23:05
Куп'янськ
Росіяни впродовж кількох годин скинули на Куп'янськ щонайменше 20 КАБів: є пошкодження критичної інфраструктури
22:58
Оновлено
Екрем Імамоглу
У Туреччині затримали опозиційного мера Стамбула Імамоглу. В ЄС відреагували
22:34
Оновлено
За добу на фронті відбулося 127 боїв: на Покровському напрямку українські захисники відбили 39 штурмів
22:24
Ексклюзив
Путін дає інтерв'ю в салоні авто
Путін буде продавати припинення вогню, - дипломат Клімкін
22:16
Джорджія Мелоні
"Допоможе розкрити блеф Путіна": Мелоні пояснила, чому наполягає на поширенні 5-ї статті НАТО на Україну
21:51
Зеленський і Кошта обговорили участь України в ініціативі щодо переозброєння Європи
21:46
Ексклюзив
Дональд Трамп
Через місяць-два, коли Трамп розчарується в Путіні, треба буде щось міняти у підходах до врегулювання війни, - політолог Таран
21:35
Жінки в ЗСУ
В Україні створили онлайн-курс, спрямований на гендерну рівність в ЗСУ
20:53
Дональд Трамп
Трамп закликав Іран негайно припинити постачання зброї хуситам
20:51
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Унікальна ударна робота ГУР у Криму, план ЄС із переозброєння, знищення ворогів з використанням технологічних рішень. Колонка Сергія Згурця
20:21
Оновлено
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва відбулося засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
20:05
OPINION
блог Микола Томенко
Трамп і Нобелівка
20:02
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Зеленський провів телефонну розмову з Трампом
20:00
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Україна має використати можливу мирну угоду для зміцнення обороноздатності, - нардепка Фріз
19:59
діти, злочини росії
З населених пунктів Донеччини, які підлягають примусовій евакуації, вивезли всіх дітей, – ОВА
19:48
Ракетний удар по Сумщині 3 квітня
"Ворог фактично знищує прикордоння": у ЗСУ заявили про посилення обстрілів Сумщини
19:40
Ексклюзив
Саудівська Аравія
Наливайченко пояснив, чому саме Саудівську Аравію вибрано для перемовин США з РФ
19:30
соцмережа Х (Твіттер)
"Не відповідає цінностям": транспортні компанії Бельгії оголосили протест соцмережі Маска Х
19:30
Олаф Шольц
Уряд Шольца перед відставкою виділить Україні додаткові 3 млрд євро
19:20
Оновлено
Юрій Галушкін
У Києві відбулося засідання у справі Юрія Галушкіна: військовому продовжили тримання під вартою
19:14
безпілотник казахстан
У Казахстані впав безпілотник, схожий на російський "шахед", - ЗМІ
19:09
Україна НАТО
Україна поінформувала НАТО, що потрібно для забезпечення стійкого миру
19:00
Ексклюзив
ядерна зброя
Франція та Велика Британія створюють потужну ядерну парасольку для ЄС та України, - дипломат Джиджора
18:52
Оновлено
Стів Віткофф
США і РФ 23 березня проведуть переговори щодо припинення ударів по енергетиці у війні росіян з Україною, - Віткофф
18:42
Оновлено
ракета
РФ завдала ракетного удару по залізничній інфраструктурі Дніпропетровщині: є поранені
18:28
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські та американські компанії розглядають можливість ремонту деяких систем ППО
18:27
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Коштує близько $5 тис.: Сили безпілотних систем знищують "шахеди" за допомогою новітнього засобу
18:16
на фото боксер Олександр Усик
Усик провів тренування на зруйнованій росіянами ТЕС
18:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
США розглядають технічні перемовини як змістовний крок до справжнього припинення вогню, - ексголова СБУ Наливайченко
18:02
OPINION
блог Олександр Антонюк
Стратегія Путіна залишається незмінною
18:00
Ексклюзив
Україна НАТО
Співпраця України з НАТО буде поглиблюватися, - нардепка Фріз
18:00
Огляд
Тінь переговорів чи військова невдача: чому Україна виходить з Курщини. Пояснюємо
17:37
Михайло Подоляк
Україна не братиме участі в перемовинах між США та Росією в Саудівській Аравії, – Подоляк
17:23
Майк Волц
"У нас немає ілюзій щодо того, з ким маємо справу": Волц назвав Путіна жорсткою людиною
17:21
Стів Віткофф
Російські дрони вдарили по Україні до того, як Путін наказав зупинити атаки по енергетиці, - Віткофф
Більше новин