Друга спортивна холодна війна. Як Росія може повторити олімпійський шлях СРСР

Дмитро Марценишин
22 липня, 2016 п'ятниця
10:47

Через нехтування Росією антидопінгових законів світовий спорт опинився на порозі нової кризи у олімпійському русі

З чого все почалося

Влітку олімпійський рух виявився за крок до найбільшої з часів "холодної війни" кризи. Спровокувало її систематичне порушення представниками Росії антидопінгових правил, доведене Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА).

Воно цього тижня оприлюднило звіт, у якому підтверджуються факти фальсифікацій з допінг-пробами під час Олімпіади-2014 у Сочі. Там "брудні" аналізи" російських спортсменів мінялися на заздалегідь підготовані "чисті", а курувалися ці махінації російським міністерством спорту та ФСБ.

Подібна зухвалість у прагненні довести свою світову гегемонію призвела до того, що ВАДА 18 липня рекомендувала Міжнародному олімпійському комітету (МОК) дискваліфікувати усю збірну Росії з Олімпіади у Ріо.

МОК перед важливим рішенням взяв кількаденну паузу. Було вирішено дочекатися рішення Спортивного арбітражного суду (CAS) у Лозанні, який мав вирішити, чи справедливо Міжнародна федерація легкої атлетики (IAAF) дискваліфікувала з Олімпіади збірну Росії. 

Чому рішення CAS таке важливе

21 липня CAS відхилив позов росіян до IAAF і остаточно закрив російським легкоатлетам шлях до Ріо. Наступне слово за МОК, який має визначитися щодо дискваліфікації усієї збірної Росії найближчими днями.

Якщо у олімпійському комітеті доведуть справу до кінця і росіян дискваліфікують, наслідки для світового спорту можуть виявитися непередбачуваними.

З Росії цього тижня не припиняють сипатися заяви про втручання політики у спорт. Володимир Путін назвав це небезпечним рецидивом та провів аналогію з кризою олімпійського руху 1980-х, коли західний світ бойкотував Ігри у Москві-1980, а країни соціалістичного табору не поїхали до Лос-Анджелесу-1984.

У Росії після вердикту CAS розгорнулася справжня істерія, а відомі тамтешні олімпійці на чолі зі світовою рекордсменкою у стрибках з жердиною Оленою Ісінбаєвою виступили із різкими заявами.

Олена Ісінбаєва

Екс-президент Валентин Балахнічев висловився за організацію для росіян альтернативних змагань "з можливим залученні представників інших країн". А заплановані у Москві зустріч олімпійців з Путіним та урочисті проводи збірної до Ріо було скасовано.

Схоже, у Росії вже готові до дискваліфікації. Питання лише в тому, чи захочуть у Кремлі з нею миритися і які кроки зроблять у відповідь. Одним з можливих варіантів є зустрічний бойкот Олімпіади-2016.

Чому цивілізований світ оголосив бойкот Олімпіаді-1980

Попередня криза у світовому спорті розпочалася у 1970-х, коли Москві віддали право на проведення Олімпіади-1980, а "холодна війна" між СРСР та США набула критичної фази.

Головні антагоністи "Імперії зла" із США та Великої Британії з самого початку закликали бойкотувати московські Ігри через порушення у СРСР прав людини, але вирішальним стало радянське вторгнення до Афганістану наприкінці 1979-го року.

Уже у січні 1980-го президент США Джиммі Картер заявив, що американці бойкотуватимуть Олімпіаду та поставив Кремлю ультиматум – або СРСР виведе до 20 лютого війська з Афганістану, або американці не поїдуть на Ігри. Радянський Союз на вимоги не пристав і бойкот став реальністю.

Джиммі Картер та Леонід Брежнєв

У свою чергу МОК відмовився переносити Олімпіаду до іншої країни. По-перше, до змагань залишалося мало часу, а по друге МОК у ті роки очолював відомий друг радянського режиму - Хуан-Антоніо Самаранч, який перед тим, як очолити олімпійський рух, працював послом Іспанії у СРСР.

У підсумку московські Ігри бойкотували 65 країн – у тому числі такі потужні спортивні держави, як США, Німеччина, Китай, Японія та Велика Британія. Франція та Італія не надіслали до Москви офіційних команд, але дозволили виступати своїм представникам під олімпійським прапором. Олімпіаду це не врятувало – вона була відверто зіпсована.

Як СРСР бойкотував Олімпіаду-1984

У Кремлі провалену Олімпіаду американцям не пробачили та не поїхали на наступні Ігри, що відбулися у 1984 році у Лос-Анджелесі.

Формально у СРСР відмову від участі мотивували тим, що приймаюча сторона відмовилася давати письмові гарантії безпеки олімпійців, не дозволила летіти радянській делегації чартерами "Аерофлоту", відмовилася приймати у порту Лос-Анджелеса пароплав "Грузія" – плавучу базу збірної СРСР - та вимагала надати у посольстві США у Москві списики усіх радянських атлетів, хоча ті мали право в'їжджати до столиці Ігор без віз - за олімпійськими перепустками.

8 травня 1984 року було оголошено про бойкот Олімпіади-1984, а у офіційному повідомленні серед причин були названі "шовіністичні настрої та антирадянська істерія", роздмухана американською владою.

Цього разу бойкот Олімпіади був не таким масштабним – ініціативу СРСР підтримала лише низка соціалістичних країн - Болгарія, НДР, Чехословаччина, Куба, Монголія, Лаос. Водночас, навіть деякі послідовники комуністичної ідеології бойкот проігнорували - Китай, Югославія, Румунія до Лос-Анджелесу поїхали цілими командами, а румуни не надіслали до США збірну, але дозволили за бажанням виступати окремим атлетам.

СРСР на противагу капіталістичній Олімпіаді-1984 організував альтернативні ігри - "Дружба-1984". Серія змагань під такою назвою відбулася у 9 країнах соцтабору – СРСР, Болгарії, Угорщині, НДР, КНДР, Кубі, Монголії, Польщі та ЧССР у серпні 1984 року.

Навіщо проводили Ігри доброї волі

Проте після приходу у СРСР до влади Михайла Горбачова конфронтація між Радянським Союзом та США вщухла і примирення настало й на спортивному фронті.

Провідні спортсмени світу були позбавлені можливості змагатися один з одним на Олімпіадах фактично з 1976 року, коли востаннє сперечалися на Іграх у Монреалі. Тож СРСР та США домовилися організувати співставні за масштабами з Олімпіадою змагання – Ігри доброї волі.

Їхнім натхненником став відомий американський мільярдер, засновник телеіндустрії CNN Тед Тернер.

Тед Тернер

Перші Ігри доброї волі з великим успіхом пройшли у Москві у 1986 році і серед іншого запам'яталися новим світовим рекордом у стрибках з жердиною Сергія Бубки. Другі - у 1990 році приймав Сіетл, проте поступово інтерес до цих змагань зійшов нанівець і шості за ліком Ігри, які мали відбутися у 2005 році у американському Фініксі, були скасовані й надалі не проводилися.

Хто ще бойкотував Олімпіади

Перший масовий бойкот Олімпійських ігор відбувся у 1976 році, коли до Монреалю не прилетіли представники більшості африканських країн. Причиною став дозвіл виступити у іграх Нової Зеландії, регбійна збірна якої регулярно зустрічалася з командою ЮАР, де панував расистський режим Апартеїду.

Африканці виступили з абсурдною вимогою відсторонити Нову Зеландію від змагань, але МОК відмовився це робити, оскільки новозеландська регбійна федерація не мала жодного відношення до національного олімпійського комітету, а сам вид спорту не входить до олімпійської програми.

У 1988 році Ігри у Сеулі бойкотували антагоністи Південної Кореї – КНДР. Їх у протест підтримала Куба.

Після цього лунали заклики зі США через порушення прав людини та авторитаризм влади бойкотувати Олімпіаду-2008 у Пекіні та зимові Ігри-2014 у Сочі. Проте до реальних кроків справа не дійшла. Приміром, під час Олімпіади-2014 все обмежилося відсутністю на церемонії відкриття більшості світових лідерів – Барака Обами, Франсуа Олланда, Джеймса Камерона.

Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
3 грудня
13:07
сектор Гази
Ізраїль закликав жителів міста Хан-Юнісі евакуюватися, оскільки наступ ЦАХАЛу перемістився на південь
13:03
Оновлено
окупанти
Окупанти обстріляли з мінометів село на правобережжі Херсонщини: загинув чоловік
12:12
Kiss
Рок-гурт KISS відіграв свій останній живий концерт
12:08
потяг, залізниця
Укрзалізниця запускає "Лижний експрес": як курсуватимуть потяги
12:01
OPINION
Олексій Панич
Істеричне чіпляння за владу замість коаліції Перемоги
11:57
Перу, золотий рудник
У Перу група озброєних людей напала на шахту з видобутку золота: 9 загинуло, 15 поранено
11:04
ЗРК Тор
Вирішальну роль у протидії українським БПЛА у РФ відіграє "Тор": розвідка Британії розповіла про недолік російського ЗРК
11:00
Лукашенко та Сі Цзіньпін
Лукашенко зустрінеться з Сі Цзіньпіном в Китаї
10:25
Китай та США
США планують розгорнути нові ракети наземного базування в Індо-Тихоокеанському регіоні у 2024 році
10:22
Оновлено
російські окупанти
У ЗСУ підтвердили розстріл росіянами українських військових під час здачі у полон. Омбудсмен пообіцяв звернутися до ООН
10:01
OPINION
Євген Дубогриз
Бізнесу заважає недовіра
09:51
Оленегорський горняк, корабель РФ
Росія утримує у Чорному морі 5 кораблів, ракетоносії відсутні
09:42
Молдова
ISW: РФ намагається посіяти розбрат у Молдові, щоб відвернути міжнародну увагу від України
09:17
окупанти Маріуполь
"Нестандартні зміни": окупанти перекидають підрозділи з Бердянська на Донеччину у супроводі військової поліції, - Андрющенко
09:04
резеденція святого миколая
Окупанти на Луганщині скасували День Святого Миколая: школярів відтепер вітатиме Киш Бабай з Татарстану, - ОВА
08:54
Філіппіни та Австралія почали спільне патрулювання
На Філіппінах під час католицької меси пролунав вибух: щонайменше 4 загиблих, понад 50 поранених
08:46
поліція Париж
У Парижі невідомий напав на перехожих біля Ейфелевої вежі: є загиблий і поранені
08:31
Газа, Ізраїль завдає авіаударів
ЦАХАЛ ліквідував ще одного командира ХАМАСу, який причетний до вбивств військових та цивільних
08:17
Інфографіка
Знищена техніка окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 4 танки, 8 артсистем і 930 військових армії РФ, - Генштаб
08:03
Україна Японія
Уряд Японії запровадив нову програму для переселенців з України. Деталі
08:03
OPINION
Віктор Каспрук
Найефективніша формула миру — знищення путінізму
07:53
міністр оборони США Ллойд Остін
Результат війни в Україні визначить глобальну безпеку на десятиліття, - Остін
07:35
ЗСУ
Погані погодні умови сповільнили темпи бойових дій на фронті, але не зупинили їх, – ISW
07:22
Українська ППО ЗСУ
Сили ППО за ніч знищили 10 з 12 російських "шахедів"
07:15
Оновлено
сирена
Росіяни вночі запустили "шахеди" та ракету по Україні: БПЛА фіксували на Хмельниччині, ракета рухалася на північ
01:38
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"У мене сьогодні відмерзли пальці", - Лунін вдруге поспіль провів "сухий" матч за "Реал"
01:15
"Військовозобовʼязаним, які не зʼявилися в ТЦК, блокують банківські картки": росіяни запустили черговий фейк
00:29
Прапор США
ВМС США перехопили іранський БПЛА над американським авіаносцем у Перській затоці
2023, субота
2 грудня
22:07
Ексклюзив
балет
Солістка балету Львівської опери розповіла, як РФ ширить пропаганду через Чайковського
21:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников пояснив, чому вихід України на кордони 1991 року і розвал РФ не пов'язані
21:30
Володимир Зеленський
"Особливо цими днями": Зеленський закликав українців реагувати на повітряну тривогу
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Інфографіка
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
Більше новин