Чому американські політики бояться хворіти
Кандидатка в президенти США старанно приховувала серйозну хворобу, і через це опинилася перед загрозою програти перегони Дональду Трампу
Світові ЗМІ обсмоктують нову скандальну тему: пневмонію Хілларі Клінтон. Багато хто помітив, що вона почувається зле ще минулого тижня через її напади кашлю під час промов. Її команда запевняла, що зі здоров'ям кандидатки все чудово.
Сама вона пояснювала кашель тим, що "забагато говорить", а одного разу пожартувала, що в неї стається напад алергії щоразу, як вона думає про Трампа.
Але в неділю, 11 вересня, вона фактично втратила свідомість на публічному заході й приховувати проблему стало неможливо. Якщо тепер кандидатка не зможе переконати виборців, що це лише тимчасові негаразди, пов'язані з напруженим графіком, вона може програти Трампу або зійти з дистанції, поступившись дорогою Джо Байдену, Берні Сандерсу чи іншому кандидату від демократів.
Та чи зможуть вони ефективно підхопити естафету й перемогти Трампа? Поява цього добродія в Білому Домі несе потенційні загрози всьому світу: дуже схоже, що він націлився серйозно наламати дров на світовій арені.
Читайте також: Трамп чи Клінтон? Чи отримає Україна президента-друга від США
Доказів предостатньо: тут і свіжа заява про те, що Путін кращий лідер, аніж Обама, і про те, що нема проблем у спілкуванні зі схибленим на ядерній зброї лідером Північної Кореї, і поїздка в гості до мексиканського президента, який після цього заявив, що політика кандидата загрожує безпеці його країни. Цей список можна продовжувати й далі.
Непритомна Клінтон
Про те, що в 68-річної Клінтон пневмонія, з'ясувалося в неділю, невдовзі після того, як кандидатка в президенти залишила церемонію вшанування жертв теракту 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку. На відео, знятому перехожими, видно, як охоронці та помічники тримають Клінтон, в якої підкошуються ноги та допомагають їй сісти в автомобіль. Політика відвезли в будинок її доньки Челсі.
Після інциденту її обстежила особистий лікар Ліза Бардак та зробила офіційну заяву про те, що в політика зневоднення та пневмонія, але вона вже швидкими темпами йде на поправку.
"Клінтон страждала на кашель, пов'язаний з алергіями. У п'ятницю, через наслідки, спричинені тривалим кашлем, в неї діагностували пневмонію. Їй дають антибіотики та порадили відпочити й перебудувати свій графік. Під час ранкового інциденту (у неділю, 11 вересня. - Авт.), вона була перегріта та зневоднена. Я тільки що її обстежила, вона відновлює баланс води та йде на поправку", - йдеться в заяві лікарки.
Речник Клінтон Нік Меррілл повідомив, що кандидатка залишиться вдома для відпочинку. Скасовано всі заходи, заплановані на понеділок та вівторок, зокрема й поїздка на зустрічі з виборцями в Каліфорнію.
Вже за дві години після інциденту усміхнена Клінтон вийшла усміхаючись із дому своєї доньки та помахала рукою репортерам і прихильникам. "Як ви почуваєтесь, пане секретар?" - прокричала одна з журналісток. "Дякую, добре", - відповіла Клінтон перед тим, як сісти в машину.
Її команда стверджує, що в неї легка форма запаленя легенів — та, яку цілком можливо переносити на ногах. Ця форма хвороби не вимагає обов'язкового постільного режиму та госпіталізації.
"Епізод, що стався в неділю, може скінчитись для демократів всього-на-всього як маленька неприємність. Однак тепер ті, хто раніше не звертав уваги на чутки про стан здоров'я Клінтон, будуть уважніше слідкувати за її діяльністю", - пише вашингтонський кореспондент BBC Ентоні Зукер.
Трамп не дрімає
Головний конкурент Хілларі Дональд Трамп ще до інциденту в неділю піднімав питання щодо стану здоров'я Клінтон.
Mainstream media never covered Hillary’s massive “hacking”
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 6, 2016
or coughing attack, yet it is #1 trending. What’s up?
Та вже у понеділок він вирішивв зіграти в джентльмена й заборонив членам своєї команди коментувати стан здоров'я Клінтон.
Її постійний кашель лише підживлював спекуляції навколо стану здоров'я та різні конспірологічні теорії на цю тему. Одна з них, наприклад, стверджує, що Клінтон десь із першої половини 2000-х має хворобу Паркінсона. Як стверджують західні ЗМІ, частину таких теорій зараз розганяють члени команди її конкурента.
Серйозних проблем зі здоров'ям у Клінтон досі не траплялося, принаймні, таких, які були б помітні зовні. Хоча неприємні епізоди були. У 2005 році Клінтон, на той час сенатор Конгресу, втратила свідомість під час промови в Нью-Йорку. Причиною виявилось ослаблення організму через шлунково-кишкову інфекцію, спричинену вірусом, та зневоднення.
У 2012 році, коли вона працювала держсекретарем, Клінтон втратила свідомість і через падіння в неї стався струс мозку. Причиною знову назвали кишкову інфекцію. Того ж року вона успішно пережила операцію по видаленню тромба.
До речі, від роздмухування теми про стан здоров'я може постраждати й сам Дональд Трамп. "До нього також є питання щодо стану здоров'я", - пише Ентоні Зукер.
Вочевидь, пов'язані вони з його солідним віком — мільярдеру вже 70, він на два роки старший за свою опонентку. Кандидата, як пише The Telegraph, закликають опублікувати детальну інформацію щодо його здоров'я та медичної історії.
Бо поки що його особистий лікар обмежився коротенькою заявою про те, що кров'яний тиск та результати лабораторних досліджень "напрочуд відмінні". Він запевнив, що 70-річний мільярдер буде "найздоровішим індивідумом, якого коли-небудь обирали президентом".
Деякі ЗМІ вже закликали обох кандидатів оприлюднити детальну інформацію про стан свого здоров'я.
"Якби цього не трапилось, чи оголосили б організатори кампанії Клінтон про її пневмонію? Це ще одна причина, чому Клінтон і Трамп мають оприлюднити медичні записи", - написав у Twitter шеф бюро газети The New York Times в Лос-Анджелесі Адам Нагорний. Аналогічний заклик зробили його колеги з телеканалу NBC News.
Схибнутість на здоров'ї
Тема здоров'я кандидата використовується під час виборів у багатьох країнах. В Україні один з найбільш відомих випадків — історія з отруєнням Віктора Ющенка. Втім і цей випадок, і хвора спина Тимошенко спрацювали на користь політику — симпатії прихильників до них зростали.
Американці ж — інша справа. Вони поспівчувають хворому, але в президенти не оберуть. Бо керувати країною, на їхню думку, має людина, якій щоденні болячки не заважають піклуватися про країну.
Саме тому Франклін Делано Рузвельт під час своєї кампанії в 1944 році намагався виглядати якомога більш енергійним та моторним, хоча вже потерпав від атеросклерозу та коронарної хвороби серця.
Його помічникам та особистому лікарю вдалося приховати реальний стан його здоров'я, зокрема, погіршення стану серця. Рузвельта обрали на четвертий строк, а вже наступного року він раптово помер через крововилив у мозок.
Відповідати на питання щодо стану здоров'я доводилось і команді Рейгана. На момент проведення кампанії, що завершилась першою перемогою республіканця, йому було 69 років.
Сенатор Пол Тсонгас намагався виграти праймеріз у 1992 році, щоб стати кандидатом від демократів, але поступився Біллу Клінтону. На момент змагань він мав лімфому, але політик та його команда стверджували, що це не так. Від неї Тсонгас і помер п'ять років потому.
Сенатор Джон Маккейн, який програв Обамі вибори в 2008 році, підозрювався в приховуванні раку. У відповідь політик передав журналістам звіт про свій стан здоров'я, що складався з 1 173 сторінок.
Та й вже обрані президенти також мали проблеми через стан здоров'я. Окрім згаданого Рузвельта, довгі роки свої проблеми приховував Джон Кеннеді, який страждав від сильних болей в спині. Вже у 1990-ті роки з'ясувалося, що інколи він вживав великі дози восьми видів ліків на день.
Джордж Буш-старший у 1992 році знепритомнів після того, як його знудило на прем'єр-міністра Японії Міядзаву Кійті. Втім, ця історія викликала більше насміхань та жартів, аніж обурень чи закликів перевірити стан здоров'я президента. Джордж Буш-молодший також втрачав свідомість, але всього лише через те, що ледь не вдавився претцелем.
- Актуальне
- Важливе