Волинська рулетка

3 жовтня, 2016 понедiлок
11:30

"Газета Виборча" про полеміку щодо польського фільму "Волинь"

Зміст

Після перегляду "Волині" я виходив з кінотеатру з відчуттям, що ця історія мені знайома. Я маю на увазі не історію з великої "І", а розповідь, розіграну на екрані. Ну звісно ж, – промайнуло в голові, – це "Мисливець на оленів" (1978 р.) Майкла Чіміно, лауреат п’яти Оскарів і дев’яти номінацій, фільм про В’єтнам, який колись бойкотували країни радянського блоку через те, що комуністичні в’єтнамці зображені в ньому, як жорстокі чудовиська.

В "Мисливці…" як і в "Волині" є красива, розкішно змальована сцена весілля (до того ж, емігрантів з нашої частини Європи) – ідилічної, але з відчуттям злого року. Потім гоп – і ми несподівано опиняємося десь над Меконгом, де кров ллється так, що ховайся. Сцени гри в російську рулетку, як викапані, пасують до волинської жорстокості.

В таборах бранців командують безжальні партизани з комуністичного В’єтконгу, яких підтримує місцеве, так само безжальне, населення. Казали і кажуть, посилаючись на американські (та вже і не тільки) чутки, що полонених змушували грати в російську рулетку. Мабуть, хтось це бачив і – знову, мабуть – переповів комусь, хто розповів іншим.

На це не вплинули твердження кореспондентів з В’єтнаму – наприклад, Пітера Арнетта, лауреата Пулітцерівської премії, що рулетка – це "кривава вигадка". Мало хто їх послухав.

Проте Чіміно, актори, що грали в "Мисливці…" (між іншими і Роберт де Ніро) і продюсери фільму розповідали, що так могло бути: "Ми не знімали підручник з історії, це – історія про звичайних людей, які потрапили в екстремальну ситуацію".

Крім того, в фільмі також є і "добрі скривджені косоокі".

Для повної ясності – ніхто не ставив під сумнів, що в’єтнамська війна була страшною. Зло не приписувалося лише в’єтнамській стороні – наприклад, не заперечувалася масова різанина в Сонгмі, де військові вбили двісті мирних жителів.

Але завдяки "Мисливцю на оленів", російська рулетка, в яку за припущенням грали американські бранці, утримувані в бамбукових клітках, стала правдою, в яку повірив світ.

З "Волинню" так само. Сцена освячення сокир в грекокатолицькій церкві – це легенда, вигадка, а в найкращому випадку – історична помилка. Немає жодного прямого свідчення про таку подію, адже на Волині не було грекокатолицьких храмів.

Освячення сокир у Смажовського – як російська рулетка в Чіміно – це символ, який западе у свідомість глядача (якщо ще не сидить там) як беззаперечний факт.


"Волинь" не епатує ані кров’ю (хоча це й кривавий фільм) ані злочинами (хоч про злочини й іде мова). В ньому багато вмонтованих запобіжників (щоб не отримати слави антиукраїнського). Однією з перших показується сцена жорстокого вбивства поляками змішаної польсько-української родини. Зброя - сокири і вили (які однак ніхто не освячував – католицький ксьондз лише закликає до самооборони).


Це чиста помста – жахлива, але одинична – вона відбувається наче паралельно з основною розповіддю і є до болю нездатною протистояти навалі нелюдських діянь сп’янілого від сили й бажання реваншу українського тлуму.

На Волині – як можна уявити собі після фільму Смажовського – загинуло 60 тисяч поляків. Але українських жертв було кільканадцять тисяч. Кільканадцять тисяч - це чимале містечко – такий собі Піш, Ланьцут або Леба, помножені на чотири.

І двічі повторений фрагмент присяги УПА: "Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації" - восьмий пункт Декалогу націоналіста.

Згадаймо -  саме такою була позиція Конрада Валленрода – позитивного героя поеми Адама Міцкевича. Та в даному випадку, комплект був би повним, якщо б сюди додати ще й так звану "Присягу УПА" - фальшивку, яка гуляє в інтернеті: "Не вагатимусь здійснити найбільший злочин, якщо цього вимагатиме добро справи.. Обіцяю придушити в собі сумління і жаль, щоб бути здатним до вбивств, тортур, ґвалтування і знущання з усього, що живе і не говорить українською. Обіцяю красти, підпалювати і спустошувати, щоб від моїх ворогів не лишилося і сліду існування. Обіцяю брехати і кидати тінь на моїх ворогів, щоб світ визнав мою правоту а мене самого - героєм. Обіцяю схилятися перед кожним, хто сильніший за мене, заради жалюгідного збереження існування моєї нації і нищити все, що слабше за мене, задля брутального продовження існування моєї нації…"

"Не забуваймо, що волиняків вбито двічі, перший - сокирами, другий – мовчанням. Смажовський повернув їм гідність", - пише портал wPolityce.

null

"Волинь" розпочинається епіграфом в пам'ять про кресов'ян, який розповідає, що вони загинули два рази: спочатку від сокир сусідів, а потім від безпам'ятства - мовчання щодо їх страждань. 

"У того, хто візьме "Волинь" близько до серця, навіть, якщо прийде на фільм передусім з патріотичних почуттів, щоб заповнити одну з найбільших білих плям в нашій історіографії, відкриються очі на усі види замовчуваного зла", - це - "Gazeta Wyborcza".

"Войцех Смажовський описує різанину, яку деякі поляки і українці намагаються виштовхати з пам’яті заради поєднання", - так пише "Rzeczpospolita".

Важко знайти більшу неправду.

Книжки на тему Волині нараховують десятки, якщо не сотні томів. Існують окремі  видавництва, які публікують в основному назви про "польську мартирологію на Сході". Самих тільки позицій, в яких "Волинь" в назві сполучена зі словами "геноцид", "злочин", "різанина" - щонайменше кільканадцять. Книжки про Волинь отримували літературні нагороди. 

Одна з консультанток фільму, Єва Сємашко, написала "Український терор і злочини проти людяності, здійснені ОУН-УПА щодо польського народу на Волині в 1939-1945 рр" (Варшава, 1998), двотомний, відзначений Нагородою ім. Юзефа Мацкевича, "Геноцид, здійсенений українськими націоналістами проти польського населення Волині  1939-1945" (Варшава, 2000) або "Волинь наших предків. Слідами життя – час загибелі. Альбом до 60-ї річниці геноциду, здійсненого українськими націоналістами ОУН-УПА проти польського населення Волині" (Варшава, 2008).

Сємашко саме за свої волинські публікації отримала нагороду "Хранитель національної пам’яті", створену першим президентом польського Інституту Національної Пам’яті проф. Леоном Кєресом. Тобто, той, хто хотів, міг читати про Волинь останні щонайменше 18 років.

Формулювання "польська мартирологія" ("польське мучеництво" - пер.) тут незамінне. Доступні протягом десятиліть (так, так!) деякі книжки про Волинь ретельно описують історичні події, але є й такі, які брехливо рахують польські жертви у сотнях тисяч і палають від описів українських звірств. На жаль, саме ці другі продаються найкраще.  

null

На польському ринку преси немає газети, яка б не бралася за Волинь. Велика волинська дискусія – кількадесят томів різних авторів – відбулася в "Виборчій" вже в 1995-му. Та й пізніше текстів на цю тему було більше, ніж достатньо. Тож принаймні "Виборча" сьогодні могла б не писати про Волинь, як про білу пляму. Бо це ані біла, ані пляма.

"Волинь" - це фільм про польську самотність, - написала "Виборча". Дійсно – Польща і поляки під час Другої Світової Війни і на Волині були самотніми. Але до самотності українців – під час війни, на Волині, при Совку, та й зараз – цій Польщі немає справи.


Дружній нам український письменник Юрій Андрухович любить повторювати, що коли поляки скаржаться, в наскільки великій дупі вони опинилися (в війну, сьогодні, будь-коли), йому здається, що в порівнянні з українцями ми не маємо поняття, що таке взагалі є дупа. На щастя для поляків, це правда.


Войцех Смажовський відчуває потребу роз’яснення "Волині". Він повторює в інтерв’ю, що його фільм не є "антиукраїнським", а роботу над ним він розпочав в іншій політичній ситуації – до Майдану і російською агресією в Криму та на Донбасі. "Нам потрібні добрі відносини з українцями, а українцям – з нами. Коли мине час, цей фільм працюватиме на очищення цих стосунків", - пояснює він.

І ще: "В кожній країні завжди знайдеться група, зацікавлена в провокаціях. Вони потребують претексту і завжди знаходять його, незалежно від того, це фільм, ювілей чи матч. Цей фільм скерований проти крайнього націоналізму. Він зроблений з великою вірою в людину. Я вірю в глядача і вірю, що людей, які захочуть використати цей фільм проти його меседжу, буде менше, або не буде зовсім".

Я вірю в добрі наміри Смажовського охоче і без іронії, попри те, що в глядача я вірю дещо менше. От тільки в голові крутиться вираз: "Не можна досягнути примирення, ховаючи правду під килим".

Хай "Волинь" - це правдивий фільм, але хто тоді хоче приховати правду? Український президент ставав на коліна перед пам’ятником польських жертв волинської різанини напевно не з метою її приховування.

Коли Смажовський проанонсував, що зніме "Волинь" - усі сполотніли від страху. Одні були переконані, що як в "Весіллі" чи "Домі злим" він візьметься за "поляцтво", зображуване ним у мало приємний спосіб. Інші – що у своєму стилі він зніме надзвичайно жорстокий фільм, який неможливо буде дивитися.

Ще інші боялися, що фільм "прислужиться злій справі, розкриє злочини з поганими намірами проти когось – зашкодить крихким польсько-українським стосункам, підтримає польський націоналізм або пункт бачення Росії".


Тим часом Смажовський зробив фільм помірковано, як на себе, кривавим, з прекрасними зйомками, чудовою музикою, до того ж – архипольський (так само, як "Мисливець на оленів" - це до болю американський фільм), бо містить історично-ідеологічні кліше, які – можливо – з його допомогою невдовзі перетворяться на беззаперечну правду, "бо в кіно показували".


"Для української сторони фільм, який правдиво відображав би історію, мав би бути чимсь на зразок "Джанго" Квентіна Тарантіно, де упівці – це невільники, що беруться до помсти", - сказав без злих намірів проф.Гжегож Мотика, який займається волинським конфліктом і є одним з консультантів фільму.

Якщо ми так будемо розмовляти – "пани проти невільників" – ми не домовимося ніколи.

Коли в серпні Сейм Речі Посполитої прийняв волинську резолюцію, яка ставить під загрозу польсько-українську дружбу і містить категоричні твердження про "волинський геноцид", її зміст був настільки ж архипольським, як і фільм Смажовського: ми можемо розмовляти, але на наших умовах.

За неї голосували і ті депутати, які охоче посилаються на політичну спадщину Єжи Гедройця. Не було жодного відважного, хто був би проти, хоча більшість знає - діалог не може бути розмовою панів з невільниками.

Гедройць – поляк, яких мало - ніколи не був архипольським. Та у наші часи, як пишуть деякі заголовки в пресі, спадщина Гедройця – це лише небезпечна, помилкова фантазія…

Джерело: Павел Смоленський, "Газета Виборча", 1.10.2016

Переклад: Марія Гурська

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
20:51
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Ймовірно це ракета "Паляниця": удар по НПЗ у Краснодарському краї РФ та технології, які пропонують ЗСУ українські новатори. Колонка Сергія Згурця
20:46
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по території України: ситуація ввечері 5 лютого
20:32
Оновлено
Використання заморожених активів РФ: Зеленський зустрівся з главою МЗС Британії Леммі в Києві
20:27
єврейська громада україни
Ізраїль заявив, що не братиме участь у Раді ООН з прав людини слідом за США
20:23
Валентин Бадрак, військовий експерт
Влада вдається до дій, коли створюється потужний суспільний резонанс, - військовий експерт Бадрак
20:17
Звели нанівець домінування артилерії РФ: Сили оборони уразили 13 тис. артсистем ворога у 2024-му
20:07
Ексклюзив
корисні копалини
У Національній асоціації добувної промисловості розповіли, скільки Україна має видів рідкісноземельних металів
20:07
Правоохоронці встановили 497 осіб, які вчиняли підпали авто ЗСУ та готували теракти біля ТЦК
20:02
OPINION
Блог Анастасія Обертас-Миргородська
"Після повернення Костя питав, що таке бусифікація..."
19:50
У Дніпрі троє чоловіків захопили аптеку і вивезли майно на понад 2 млн грн: їм повідомили про підозру
19:49
Джеймс Девід Венс
Віцепрезидент США Венс здійснить перший закордонний візит та візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
19:26
РФ атакувала Одещину ракетою: убила й поранила випадкових перехожих
19:25
Поезія, критика, спогади й публіцистика: у Києві триває виставка "Пророцтво: пам’яті Дмитра Павличка"
19:23
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
"Немає сенсу туди повертатись": Роналду у день 40-річчя відповів на важливе запитання щодо свого майбутнього
19:20
на фото президент Володимир Зеленський
"Навесні, влітку чи восени": Зеленський спрогнозував, що РФ втягне Білорусь у війну й провокуватиме країни НАТО
19:18
Оновлено
Кіт Келлог
Келлог оприлюднить план Трампа щодо припинення війни в Україні на Мюнхенській конференції, - Bloomberg
18:58
Ексклюзив
В України з'явилися інструменти стратегічного тиску на окупантів: Defense Express про далекобійні удари по РФ
18:58
До України прибула делегація Литви: рятувальникам передали спецавтомобілі та одяг
18:57
ліквідований окупант
ЗСУ ліквідували російського футболіста, який воював проти України
18:53
Володимир Путін
Путін вніс на ратифікацію до Держдуми договір із Білоруссю про "гарантії безпеки" із пунктом про умови застосування ядерної зброї
18:41
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ми на порозі великої спроби зупинити бойові дії. Очікуємо 12 лютого, - нардеп Гончаренко
18:36
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
18:16
Володимир Зеленський
"Ви ще побачите, які умови будуть у РФ": Зеленський вважає, що Курська операція стане важливою на перемовинах
18:04
Рятувальнии обстежують місце падіння літака в річці Потомак
Авіакатастрофа у Вашингтоні: з річки дістали тіла всіх 67 загиблих
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
Більше новин